fbpx
MEDYCYNA
2 lipca 2024

Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów

Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach.

Polski rynek medycznej marihuany jest stosunkowo nowy i nadal się rozwija. W ostatnich latach rząd wprowadził przepisy regulujące stosowanie medycznej marihuany i otworzył możliwość jej legalnego wprowadzania, jako surowca farmaceutycznego przez podmioty odpowiedzialne. Kto zatem bierze odpowiedzialność za wprowadzanie na polski rynek produktów z THC?

Prawne Aspekty Medycznej Marihuany w Polsce

Obecnie w Polsce medyczna marihuana dostępna jest w aptekach pod warunkiem, że lekarz wypisze pacjentowi receptę RPW, według wskazań i zaleceń do terapii konopnej.

Zanim jednak mogło do tego dojść, wcześniej taki produkt trzeba było zarejestrować przez podmiot odpowiedzialny, tzw. MAH (Marketing Authorisation Holder) zgłosi do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) wnioski rejestracyjne. Taki proces w Polsce jest bardzo długi i kosztowny, wymagający stałej współpracy między podmiotem odpowiedzialnym a producentem i trwa minimum 12 – 18 miesięcy. Kiedy podmiot odpowiedzialny ma już wpis w URPL, dopiero wtedy można zacząć sprowadzać produkty do Polski na podstawie wniosku do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) i zacząć wprowadzanie nowego produktu do świadomości pacjentów i lekarzy.

To jest najważniejsze zadanie MAH, czyli podmiotu odpowiedzialnego za dany produkt na rynku. Wprowadzanie nowego brandu na rynek, który jest młody, rozwijający się, edukujący się i walczący ze stereotypami w społeczeństwie.

Aktualnie rynek jest ciągle chłonny, gdyż rozwija się rok do roku, a lekarze coraz bardziej się edukują w tym zakresie, co ułatwia prace podmiotom odpowiedzialnym i ich zespołom sprzedażowym.

Coraz więcej firm wchodzi na ten rynek, a pacjenci mają większą dostępność różnych preparatów i odmian. Istnieje również większa świadomość społeczna na temat potencjału medycznej marihuany i jej korzyści dla pacjentów.

Rosnąca popularność medycznej marihuany w Polsce przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania naukowców badaniem jej potencjalnych zastosowań terapeutycznych. W laboratoriach i ośrodkach badawczych prowadzone są liczne eksperymenty mające na celu lepsze zrozumienie składników aktywnych tej rośliny oraz ich wpływu na organizm ludzki.

Kryteria wyboru Medycznej Marihuany

Wybór odpowiedniego produktu medycznej marihuany jest niezwykle ważny, aby mieć pewność, że otrzymujemy produkt, który zadziała na nasze problemy zdrowotne i schorzenia. Każdy produkt medycznej marihuany jest w standardzie GMP, co zapewnia wystandaryzowaną jakość. Mimo tego ważne jest, aby produkt był odpowiednio dobrany dla pacjenta, gdyż dany kultywar, genotyp czy profil terpenowy może różnie wpływać na inne schorzenia. Oto kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru:

Co powinieneś wiedzieć przed wyborem surowca?

Trzeba zacząć od tego, iż w idealnym środowisku to pacjent przychodzi do lekarza i opowiada o tym co mu dolega, a lekarz wyposażony w wiedzę uzyskaną od podmiotu odpowiedzialnego, przepisuje pacjentowi konkretny lek, który jego zdaniem zadziała w odpowiedni sposób. Lekarz zna produkty dostępne na rynku pod kątem:

  • Genotypu – sativa, indica, hybryda z przewagą jednej lub drugiej, co ma znaczenie w terapii i jest ściśle związane z problemami, z jakimi zmagają się pacjenci. Na przykład jeśli pacjent cierpi na bezsenność a lekarz przepiszę mu lek o genotypie sativy, to pacjent nie będzie mógł zasnąć, gdyż sativa wykazuje pobudzające właściwości.
  • Profilu terpenowego – dla wielu doświadczonych lekarzy i terapeutów, to najważniejsza rzecz, gdyż profil terpenowy to otoczenie, w jakim znajduje się THC i wielokrotnie wpływa na profil działania leku, co ma ogromne znaczenie w przypadku leczenia konkretnych schorzeń.
  • Stężenie THC – to często ma związek z doświadczeniem pacjentów i ich układem endokanabinoidowym. Stężenie w wypadku pacjentów ma stosunkowo małe znaczenie terapeutyczne, choć są wyjątki – w przypadku bólu przewlekłego jest zdecydowanie ważne.

Rzeczywistość jednak bywa inna i bardzo często to pacjenci, sugerują lekarzom, jaki produkt jest dostępny i co na nich dobrze działa. Przed podjęciem decyzji o wyborze produktu warto także wiedzieć coś o dostawcy medycznej marihuany. Ważne jest, aby dowiedzieć się, jak długo istnieje na rynku, jakie ma doświadczenie w produkcji i dystrybucji medycznej marihuany oraz jakie są opinie innych pacjentów.

produkty z medycznej marihuany
Na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów z medycznej marihuany

Produkty medycznej marihuany w Polsce

Choć rynek medycznej marihuany w Polsce jest jeszcze względnie nowy, istnieje kilku dostawców, którzy zdobyli uznanie i cieszą się dobrą reputacją lub dostępnością na rynku. Oto kilku z nich:

Spectrum Therapeutics

To marka należąca do Canopy Growth, kanadyjskiej grupy wyspecjalizowanej w produktach konopnych. Spectrum Therapeutics jest firmą przeznaczoną głównie na rynki europejskie medycznej marihuany i pod taką nazwą funkcjonuje w Polsce. Jest jednym z przodujących dostawców medycznej marihuany w Polsce. Ta firma jako pierwsza zarejestrowała i sprowadziła medyczną marihuanę do naszego kraju. Jej przedstawiciele posiadają wieloletnie doświadczenie w uprawie i produkcji tego rodzaju produktów. Jest to jedna z bardziej liczących się marek medycznej marihuany, ze względu na jakość produktów, dostępność oraz prace, jaką wykonują wśród lekarzy i pacjentów.

Posiadają 4 aktywne rejestry na swoje produkty i charakteryzują się różnorodnością stężenia THC jak i genetyką. Ich produkty to m.in.:

  • Penelope 8% THC
  • Bakerstreet 20% THC
  • Jack Haze 19% THC
  • Krypton 25% THC

Produkty Spectrum Therapeutics pakowane są w 5 gr opakowania, mają stabilne ceny, są dobrze odbierane przez lekarzy oraz pacjentów.

Aurora

To marka należąca do firmy Aurora Deutschland, mająca w Polsce swoje przedstawicielstwo. To druga firma, która pojawiła się w Polsce i jest stale obecna w aptekach. Aurora to również przedsiębiorstwo mające swoje korzenie w Kanadzie i bardzo dobrze radzi sobie na polskim rynku. Produkty są dobrej jakości i z dostępnością ich też nie ma z reguły problemów. Aktualnie w sprzedaży są 3 różne produkty, z różnorodnością stężeń oraz genetyki:

  • Equiposa 8% THC
  • Pink Kush 20% THC
  • Ghost Train Haze 22% THC

Produkty pakowane są w 10 gr słoiczki i mają stabilną pozycję na polskim rynku konopnym.

Four20Pharma

Marka, która pojawiła się w Polsce w 2023 roku na rynku z mocnym produktem, jakim jest Gorilla Glue. Four20Pharma to niemieckie przedsiębiorstwo, a kultywar GG4 pochodzi z Kanady, skąd trafia do Europy. Jest pakowany i sprzedawany na polski rynek. Produkt przyjął się bardzo dobrze, ze względu na swoją jakość, moc (20% i 22% THC) oraz stabilny i ciekawy profil terpenowy. Ich flagowy produkt jest dostępny w opakowaniach 15 gr oraz 100gr, które jest w aptekach dzielone na mniejsze porcje. Produkt sprzedawany jest w czarnych torebkach strunowych i cieszy się ogromną popularnością.

Dodatkowym atutem Four20Pharma jest fakt, że spółka została przejęta przez  Curaleaf – ogromną amerykańską spółkę, która jest obecna w wielu krajach na świecie i ma ogromny potencjał produkcyjny i sprzedażowy. Na pewno możemy się spodziewać nowych rejestracji na polskim rynku w najbliższej przyszłości.

Tilray

To znany portugalski producent, obecny ze swoimi produktami zarówno pod swoją marką Tilray jak i pod innymi markami, produkowanymi dla innych podmiotów odpowiedzialnych. Aktualnie marka ma 1 rejestr w Polsce 18%  THC ale stosując specyficzne podejście do przepisów URPL, posiada kilka różnych odmian w sprzedaży. Produkty są dostępne w torebkach strunowych i sprzedawane w 15 gr opakowaniach. Tilray jest producentem oraz podmiotem odpowiedzialnym w Polsce i wydaje się, że będzie rozwijał produkty pod swoją marką bardziej niż do tej pory.

S-LAB

To polska firma, znana na rynku farmaceutycznym od lat, zajmująca się sprzedażą leków RX oraz OTC niezwiązanych wcześniej z konopiami. Jednak w roku 2022 uzyskali pierwszy rejestr na produkt 18% THC i stali się podmiotem odpowiedzialnym dla produktu od Tilray. Rok później zarejestrowali drugi produkt o stężeniu 22% THC. Aktualnie posiadają 2 rejestry. Mimo tego na rynku dostępne jest o wiele więcej odmian pod marka S- Lab, co budzi sporo kontrowersji w URPL i GIF.  Firma rejestrowała produkt, jedynie biorąc pod uwagę stężenie THC, co teoretycznie pozwala na sprowadzanie do kraju innych kultywarów i sprzedawanie ich do aptek. Polityka spółki spowodowała znaczne obniżki cen na rynku oraz obniżenie jakości produktów, co dla niektórych pacjentów oraz lekarzy stanowi ogromny problem.

Medezin

Jednym z nowszych produktów dostępnych na rynku są produkty firmy Medezin. Aktualnie są dostępne 2 rejestry, obu kultywarów 20% THC. Na tę chwilę na rynku dostępny jest produkt Amnesia Haze 20%, pakowany w słoik 15 gr. Produkt cieszy się dobrą opinią i możemy się spodziewać kolejnych dostaw i rejestrów w najbliższym czasie. Firma Medezin, to na pewno ciekawy podmiot, gdyż jej właścicielem i beneficjentem jest ogromna korporacja, jaką jest Pelion S.A.

Co dalej z polskim rynkiem medycznej marihuany?

Obecnie na polskim rynku dostępne są jeszcze rejestry takich firm jak m.in. CanPoland, Polfarmex, Odi Pharma, ale produktów tych podmiotów albo nie ma w obecnej sprzedaży albo pojawiają się sporadycznie. Nie wiadomo, jaka będzie dalej ich przyszłość na polskim rynku. Jednak myślę, że w tym roku może pojawić się kolejnych kilkanaście nowych rejestrów medycznej marihuany, które dalej będą zmieniać, rozwijający się rynek w Polsce.

Na pewno w najbliższym czasie będzie można zobaczyć nowe podmioty odpowiedzialne, które wprowadzą nowe produkty z ciekawymi profilami terpenowymi, wysoką jakością oraz dostępnością, która jest bardzo potrzebna w długofalowej terapii konopnej.

Michał Szary

Autor: Michał Szary

Ekspert ds. medycznej marihuany. Head of Rx Sales - Cosma S.A.

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Polski raper stworzył hymn dla pacjentów medycznej marihuany! Hymn dla pacjentów medycznej marihuany, tak można nazwać nowy numer Palucha. Sprawdź więcej informacji na temat u tworu i dowiedz się jak zostać pacjentem medycznej marihuany. Mikołaj Rusin12 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a zaburzenia lękowe: leczenie czy pogorszenie objawów? Czy marihuana może pomóc w leczeniu zaburzeń lękowych, czy pogarsza ich objawy? Dowiedz się więcej na temat wpływu cannabis na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024
MEDYCYNA Waporyzacja leczniczej marihuany pomaga na migrenę i ból głowy Waporyzacja leczniczej marihuany może skutecznie łagodzić migreny i bóle głowy. Badacze porównali metody stosowania dotyczące terapii CBD/THC. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a choroby psychiczne: przegląd skuteczności kannabinoidów Marihuana a choroby psychiczne. Skuteczność w leczeniu zaburzeń takich jak depresja. Dowiedz się, co mówią badania naukowe na ten temat. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Żel z CBD łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk Kannabidiol łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk. Dowiedz się, jak może pomóc na objawy i poprawić jakości życia Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024
MEDYCYNA Naukowcy szukają metod leczenia glejaka. Marihuana to obiecująca terapia Naukowcy badają nowe metody leczenia glejaka. Kannabinoidy zawarte w marihuanie dają nadzieję na walkę z bardzo agresywnym guzem mózgu Justyna Walentynowicz24 czerwca 2024
MEDYCYNA Kosmetyki konopne w ciąży Zastanawiasz się, czy naturalne kosmetyki konopne mogą być Twoim sojusznikiem w walce z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży? admin21 czerwca 2024