fbpx
AKTUALNOŚCI
28 listopada 2022

Naukowcy badają wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników

Czy to właśnie marihuana stanie się kluczowym narzędziem w walce z jednym z najgroźniejszych typów raka u kobiet? Przeczytaj i dowiedz się więcej o postępach w nauce!
wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników

Bardzo ważne informacje, zwłaszcza dla kobiet! Naukowcy z uniwersytetu w Illinois badają wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników. Jak wyglądają wstępne wyniki badań?

Czy marihuana pomoże w leczeniu raka jajników?

Dr Dale „Buck” Buchanan, założyciel Cannabis Science Center z Southern Illinois University-Carbondale poinformował media o tym, że naukowcy z tego uniwersytetu badają wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników. Jak konopie indyjskie mogą pomóc w leczeniu tego typu schorzenia?

Doktor Buchanan zajmuje się badaniem wpływu zioła na ludzki organizm od czasu, gdy tamtejsi politycy uchwalili tak zwaną „ustawę Farm Bill”. Dzięki tym zmianom naukowcy tacy jak dr Buck mogą realnie badać naszą ulubioną roślinkę.

W eksperymencie, który jest prowadzony na uniwersytecie w Illinois najważniejsze jest to, że naukowcy nie chcą dowiedzieć się jak „przedłużyć” życie chorych na raka jajnika kobiet. Badacze chcą sprawdzić jak konopie mogą pomóc w profilaktyce – czyli zapobiegnięciu tej choroby. Dlaczego konopie mogą w tym pomóc?

wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników
Najwięcej badań na temat wpływu konopi na człowieka przeprowadzają obecnie uniwersytety w USA

Eksperyment na kurach

Tym razem naukowcy do swoich badań nie wykorzystali szczurów. Choć można je zbadać w najłatwiejszy sposób, to specjaliści zdecydowali o wyborze innych zwierząt. Postawili na kury. Dlaczego? Jajniki kobiet i kur są zdumiewająco podobne, chociaż dużą różnicą jest to że kobiety rodzą żywe dzieci, a kury składają jaja. Pomimo tego naukowcy twierdzą, że ich narządy można w bardzo łatwy sposób ze sobą porównać.

Zespół dr Buchanana wziął pod lupę kwasy omega-3, które mają naturalne białka przeciwzapalne. Te białka pomagają leczyć blizny, które rozwijają się podczas owulacji, ostatecznie zmniejszając tkanki rakowe.

To odkrycie jest niesamowite, a wszystko, co zrobiliśmy, to jedynie wprowadzenie lnu do diety kur. Niestety jeszcze nie znamy mechanizmu działania substancji, która daje aż tak dobre rezultaty

Dr Dale „Buck” Buchanan, założyciel Cannabis Science Center z Southern Illinois University-Carbondale

Odkrycie skłoniło naukowców do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Jeden z doktorantów Buchanana – Didas Roy zajął się badaniem systemu endokannabinoidowego.

wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników
Lekarze przepisują konopie medyczne na różne chorzenia

System endokannabinowy – kluczowy w leczeniu raka jajników?

Ciało człowieka posiada wiele systemów. Jest zbudowane podobnie jak komputer, który musi posiadać system operacyjny np. Windowsa, żebyśmy mogli odpalić przeglądarkę internetową. W naszym ciele jest np. system oddechowy, dzięki któremu możemy oddychać. Jednak jest również system endokannabinoidowy. Ten system odpowiada za wiele fizjologicznych procesów np. za regulację czynności energetycznej.

System endokannabinoidowy jak można się domyślać po przeczytaniu jego nazwy, ma ścisły związek z kannabinoidami, substancjami które występują w konopiach. Kannabinoidy to np. dobrze znane THC czy CBD.

Tak więc doktorant Didas Roy zajął się badaniem tego układu. Układ endokannabinoidowy produkuje kannabinoidy, które w ludzkim ciele wiążą się z receptorami CB1 i CB2. Naukowiec zauważył, że receptor CB1 trafia do jajników i jest tam w dużej ilości, a jego ekspresja wzrasta podczas trwania choroby nowotworowej.

Naukowcy badają obecnie konkretne białko Transforming Growth Factor ß (TGF-ß), które znajduje się zarówno w jajnikach, jak i w układzie endokannabinoidowym. Według nich obecność tego białka jest ściśle powiązana z nowotworem. Jednak cały czas nie wiedzą tego czy to białko kontroluje raka, czy nowotwór kontroluje to białko. Jednak Didas Roy podkreśla, że TGF-ß to rodzina wielu receptorów więc konieczne jest sprawdzenie wszystkich.

wpływ marihuany na zwalczanie raka jajników
W Polsce z roku na rok przybywa pacjentów korzystających z medycznej marihuany

Marihuana w leczeniu chorób nowotworowych

Naukowcy są zgodni – istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność marihuany i związków w niej zawartych w leczeniu nowotworów, lecz niestety wielu lekarzy kojarzy konopie jako lek ostatniej szansy – w większości przypadków ukajający ból.

Niektóre już przeprowadzone badania wykazują, że np. użytkownicy konopi są mniej narażeni na rozwój powszechnego raka wątroby lub raka wątrobowokomórkowego (HCC), który dotyka około 25 000 mężczyzn i 11 000 kobiet w Stanach Zjednoczonych rocznie. Bardzo możliwe, że dzięki takim badaniom, już w najbliższej przyszłości marihuana stanie się lekiem profilaktycznym, który pozwoli zapobiec danym schorzeniom. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla osób obciążonych genetycznie.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to koniecznie sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich klinik jak Green Doctor czy Podkarpacka Klinika Konopna, którzy w odpowiedni sposób przeprowadzą twoją terapię.

źródło: hightimes.com, cent.uw.edu.pl

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Czechy zakazują sprzedaży HHC. Rząd wprowadzi nowe regulacje substancji Zakaz sprzedaży HHC w Czechach. Rząd podejmuje działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz15 maja 2024
AKTUALNOŚCI Meksykańska marihuana z czarnego rynku traci na popularności dzięki legalizacji Odkąd wybrane stany USA zalegalizowały konopie indyjskie, obserwuje się spadek konfiskat nielegalnej meksykańskiej marihuany. Justyna Walentynowicz13 maja 2024
AKTUALNOŚCI Amerykanie lubią zioło i psychodeliki. Popierają ich legalizację Amerykanie coraz częściej korzystają z zioła i psychodelików. Ich zdaniem, te substancje są bezpieczniejsze niż alkohol i częściowo powinny być legalne Justyna Walentynowicz10 maja 2024
AKTUALNOŚCI Czy to koniec legalnej marihuany w Tajlandii? Premier chce zmian Premier Tajlandii zapowiada zakaz używania konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Czy to oznacza koniec dla legalizacji? Justyna Walentynowicz9 maja 2024
AKTUALNOŚCI Limitowana edycja bibułek Mascotte City Lights Sprawdź nową limitowaną edycję bibułek Mascotte City Lights. Mikołaj Rusin9 maja 2024
AKTUALNOŚCI Konopie, muzyka i sztuka: Line-up festiwalu WeedWeek Days Dawka niezapomnianych emocji czeka na Ciebie na festiwalu WeedWeek DAYS w Łodzi. Bądź częścią w tej historii konopi razem z nami admin8 maja 2024
AKTUALNOŚCI Niemcy: 125 osób skazanych za marihuanę zostało zwolnionych z więzienia Amnestia dla skazanych za posiadanie marihuany w Niemczech! Co zmieniła legalizacja 1 kwietnia dla osób odbywających karę więzienia za sprawy związane z cannabis? Justyna Walentynowicz8 maja 2024
AKTUALNOŚCI Czy Szwajcaria będzie czwartym krajem w Europie który zalegalizuje marihuanę? Szwajcaria jest pierwszym krajem europejskim, który wprowadził programy pozwalające na dostęp do legalnej marihuany dla dorosłych. Czy doprowadzą do legalizacji? Justyna Walentynowicz7 maja 2024