fbpx
KRYMINALNE
17 stycznia 2024

Niesłuszne aresztowania w USA w związku z wadliwymi testami na narkotyki

Terenowe testy narkotykowe w USA miały wykrywać substancje kontrolowane, jak np. kokaina i być jedynie wstępnym potwierdzeniem narkotyku. Niestety stały się przyczyną niesłusznych aresztowań

Badanie wykazało, fałszywe wyniki testów narkotykowych używanych w terenie przez organy ścigania USA. Prowadzą do niesłusznych aresztowań.

Terenowe testy narkotykowe w USA okazały się wadliwe

Nowe badanie pokazuje, że tysiące osób jest niesłusznie aresztowanych każdego roku na podstawie wyników terenowego testu narkotykowego.

Szybkie testy stały się narzędziem w pracy organów ścigania. Niestety, są nieprecyzyjne i znane z tego, że dają nieprawdziwe wyniki. To w konsekwencji często prowadzi do niesłusznych aresztowań oraz wyroków.

Czy terenowy test narkotykowy może skutecznie wykryć obecność substancji?

Organy ścigania postrzegają testy terenowe jako wygodny i pozornie prosty sposób na odróżnienie substancji legalnych od nielegalnych. Instrukcje użytkowania wydają się proste. Funkcjonariusze umieszczają próbkę podejrzanej substancji w małym woreczku zawierającym substancje chemiczne, które powodują reakcje zmiany koloru. Następnie porównywane są przez funkcjonariuszy z kolorami dostarczonymi przez producentów testów. Jeśli test zmieni kolor na określony, wynik można uznać za pozytywny dla jakiejkolwiek substancji. Funkcjonariusz, opierając się na tym wyniku, ma przyczynę wskazania podejrzenia popełnienia przestępstwa, która prowadzi do aresztowania.

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii każdego roku tysiące osób jest niesłusznie aresztowanych za przestępstwa. Podstawą jest pozytywny wynik wadliwego terenowego testu narkotykowego. Przeanalizowano dane dostępne w agencjach publicznych w USA. Badanie wykazało, że stosowanie testów w aresztowaniach narkotykowych jest prawdopodobnie największym czynnikiem przyczyniającym się do niesłusznych aresztowań i wyroków w Stanach Zjednoczonych.

Rodzaje testów na narkotyki – szybkie testy narkotykowe

Badanie zostało przeprowadzone przez Quattrone Center for the Fair Administration of Justice. To krajowe centrum badawcze i polityczne stworzone w celu wspierania ulepszeń w strukturach amerykańskiego systemu prawa karnego. Przeanalizowano dane ankietowe i krajowe raporty dotyczące aresztowań za narkotyki. Celem było, aby określić wpływ testów narkotykowych na niesłuszne aresztowania, a także ich związek z późniejszymi oskarżeniami.

Zgodnie z raportem, około 773 000 z ponad 1,5 miliona aresztowań narkotykowych przeprowadzanych każdego roku w USA ma związek z użyciem narkotykowych testów terenowych. Wynik określa się na podstawie kolorów. Testy są znane z wątpliwej wiarygodności, w tym fałszywie dodatnich wyników, które nieprawidłowo wskazują na obecność substancji kontrolowanych. 

Dokładny poziom błędu dla tego rodzaju testów nie został określony. Dane sugerują, że około 30 000 osób, które nie posiadają wykrytych narkotyków, jest fałszywie aresztowanych każdego roku.

„Każdego roku tysiące niewinnych Amerykanów jest aresztowanych na podstawie testów narkotykowych za 2 dolary. Wiadomo, że dają fałszywe wyniki. Przełomowe badanie przeprowadzone przez Quattrone Center pokazuje zakres szkód wyrządzonych przez niedokładne zestawy testowe. Na podstawie badania, z niecierpliwością czekamy na współpracę z organami ścigania i innymi zainteresowanymi stronami w celu wdrożenia polityki oraz przyjęcia lepszych technik testowania. Należy znacznie zmniejszyć ogromną liczbę niewinnych aresztowanych i skazanych w wyniku fałszywych testów”.

– poinformował Des Walsh, założyciel Roadside Drug Test Innocence Alliance, według raportu Penn Carey School of Law

Jakość wykrywania narkotyków

W raporcie zauważono, że zestawy terenowe zostały przyjęte jako jedynie wstępny test na obecność substancji kontrolowanych. Powodem jest ich wątpliwa skuteczność i możliwość uzyskania fałszywych wyników. Stosowanie testów negatywnie wpłynęło na integralność systemu prawnego. Prawie 90% prokuratorów ankietowanych przez badaczy stwierdziło, że w ich jurysdykcjach dopuszczalne jest przyznanie się do winy bez weryfikacji testu przez laboratorium toksykologiczne. 

Terenowe zestawy do testowania narkotyków są błędne i nigdy nie były zaprojektowane ani przeznaczone do dostarczania rozstrzygających dowodów na obecność substancji. W naszym systemie prawa karnego negocjowanie warunków ugody jest normą. Ustalanie faktów w procesie zdarza się rzadko, a wadliwe testy stały się orzeczeniem o winie w znacznej części spraw karnych w USA” – poinformował Ross Miller, główny autor raportu.

Około dwie trzecie (67%) laboratoriów narkotykowych zgłosiło, że nie zostały poproszone o weryfikację wyników pozytywnych testów w sprawach rozstrzygniętych w drodze ugody. Prawie jedna czwarta (24%) stwierdziła, że nie otrzymuje próbek do badań, gdy dostępne są wyniki testu wykonanego w terenie podczas zatrzymania. Po otrzymaniu próbek prawie połowa (46%) ankietowanych laboratoriów nie przeprowadza testów w celu potwierdzenia testu terenowego, jeśli w sprawie wydano już orzeczenie o winie.

testy na narkotyki
Aby testy były wiarygodne, powinny być za każdym razem poddane analizie laboratoryjnej

Wątpliwa obecność substancji psychoaktywnych

Badanie sugeruje również, że producenci zestawów do testowania narkotyków nie są uczciwi w kwestii wiarygodności produktów.

Biuro Szeryfa Jacksonville (JSO) na Florydzie niedawno odkryło, że zestawy do testowania kokainy dawały fałszywe wyniki. Agencja natychmiast zrezygnowała z używania testów. Właściciel firmy produkującej zestawy został zapytany o fałszywe wyniki. Odpowiedział, że nie był to pierwszy raz, kiedy mieli fałszywe wyniki pozytywne i że to się zdarza.

Raport wskazuje kilka potrzebnych zmian w polityce, aby zmniejszyć wpływ terenowych testów narkotykowych na ilość niesłusznych aresztowań i wyroków. Obejmują regularne audyty spraw wykorzystujących testy terenowe w celu określenia poziomu błędu. W raporcie zaleca się również, aby policja wypuszczała osoby zatrzymane za posiadanie narkotyków, dopóki test laboratoryjny nie potwierdzi wyników testu terenowego. Wezwano również do przeprowadzenia testów potwierdzających za każdym razem, gdy przyznano się do winy. Naukowcy zalecili ograniczenie lub wyeliminowanie stosowania testów narkotykowych w terenie.

Terenowy narkotest to ogromny problem

Liczba spraw dotyczących substancji zakazanych w sprawach karnych ma związek z używaniem podatnych na błędy testów podczas aresztowań. Jest to znaczący i niedostatecznie zbadany sektor dotyczący niesłusznych wyroków. Organy ścigania, prokuratorzy, obrońcy i opinia publiczna chcą dokładnego procesu orzekania w sprawach karnych – poinformował dyrektor akademicki Quattrone Center, profesor prawa Paul Heaton

Odczynniki chemiczne stosowane w tych testach mogą reagować z szeroką gamą związków, nie tylko występujących w nielegalnych narkotykach. To prowadzi do fałszywych wyników. Czynniki środowiskowe, takie jak temperatura i wilgotność, mogą wpływać na skuteczność odczynników w zestawie, a tym samym wpływać na wyniki testu. Oprócz tych błędów zestawy testowe muszą być prawidłowo przechowywane, obsługiwane i używane. Kolor potwierdzający wynik musi być interpretowany przez funkcjonariuszy policji, którzy często nie mają standardowych szkoleń i protokołów, które mogłyby im pomóc.

Jeżeli szukasz więcej głośnych spraw związanych z przestępczością narkotykową, to sprawdź naszą zakładkę Kryminalne.

Źródła:

  1. Miller R., Sturges H., Heaton P. (2023). University of Pennsylvania Carey Law School. Guilty until Proven Innocent: Field Drug Tests and Wrongful Convictions. Z linku: https://www.law.upenn.edu/institutes/quattronecenter/reports/field-drug-test-study/
  2. Herrington A.J. (2024). High Times. Study Finds Field Drug Test False Positive Results Lead to Wrongful Arrests Z linku: https://hightimes.com/study/study-finds-field-drug-test-false-positive-results-lead-to-wrongful-arrests/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KRYMINALNE Policja w Konstantynowie Łódzkim zatrzymała 5 osób, w związku z obrotem narkotykami Dynamiczne działania policji w Konstantynowie Łódzkim zaowocowały zatrzymaniem pięciu osób powiązanych z handlem narkotykami. Funkcjonariusze zabezpieczyli marihuanę, 3-CMC oraz inne środki odurzające. admin20 stycznia 2025
KRYMINALNE 70-latek sprzedawał marihuanę i haszysz W mieszkaniu 70-letniego kielczanina policja znalazła 350 gramów marihuany i 10 gramów haszyszu. Przeczytaj na temat tej sprawy. admin16 stycznia 2025
KRYMINALNE 27-latek może trafić na 10 lat do więzienia Na terenie gminy Sokołów Podlaski policja zabezpieczyła 3,5 kg marihuany. Główny podejrzany, 27-latek, usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. admin15 stycznia 2025
KRYMINALNE 32-latek posiadał znaczne ilości substancji odurzających Policjanci z Łodzi zatrzymali 32-letniego mieszkańca Konstantynowa Łódzkiego podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. W jego mieszkaniu znaleziono ponad pół kilograma środków odurzających. admin14 stycznia 2025
KRYMINALNE Szczytno | 19-latek zatrzymany za haszysz i marihuanę Policja w Szczytnie zatrzymała 19-latka za substancje zabronione prawnie. Jak doszło do interwencji? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz13 stycznia 2025
KRYMINALNE Tarnowskie Góry | 21-latek zatrzymany za słoik z ziołem Zatrzymanie 21-latka z ziołem przez policjantów z komendy Tarnowskich Górach. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co grozi młodemu mężczyźnie! Justyna Walentynowicz13 stycznia 2025
KRYMINALNE Mężczyzna dostarczał marihuanę do więzienia za pomocą drona Drony stają się coraz popularniejszym narzędziem w przemycie do więzień. Przeczytaj o mężczyźnie, który trafił za kratki za próbę dostarczenia marihuany do więzienia w Missisipi. admin10 stycznia 2025
KRYMINALNE Mieszkaniec okolic Bydgoszczy uprawiał marihuanę. Policja przejęła 47 roślin Funkcjonariusze z Bydgoszczy zabezpieczyli 47 krzewów konopi i znaczną ilość suszu marihuany. Zatrzymany 28-latek wkrótce usłyszy zarzuty. admin8 stycznia 2025