fbpx
GRZYBY
5 lipca 2024

Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50%

Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%.

Psylocybina zmniejsza częstotliwość klasterowych bólów głowy o 50%.

Psylocybina a klasterowy ból głowy (ból głowy Hortona)

W badaniu opublikowanym w Journal of the Neurological Sciences zbadano potencjał psylocybiny w zmniejszaniu częstotliwości klasterowych bólów głowy. Uczestnicy, którzy otrzymali, psylocybinę doświadczyli prawie 50% redukcji ataków bólu głowy. 

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy (ból głowy Hortona), to jeden z najbardziej intensywnych typów bólu głowy, który charakteryzuje się nagłymi i bardzo silnymi bólami, zazwyczaj skupionymi wokół jednego oka lub skroni. Jego kluczowe cechy to:

  • Skala nasilenia bólu: Ból klasterowy jest zazwyczaj jednostronny i opisuje się go jako palący, przeszywający lub jakby ktoś wbijał szpilkę w oko. Napad może być tak silny, że osoby cierpiące na ten rodzaj bólu często nie są w stanie funkcjonować
  • Czas trwania: Ataki bólu trwają zazwyczaj od 15 minut do 3 godzin, ale mogą się powtarzać kilka razy dziennie, często o tej samej porze dnia.
  • Częstotliwość: Klasterowe bóle głowy występują w cyklach zwanych klastrami. Mogą trwać tygodnie lub miesiące, po czym następuje okres remisji, w którym bóle ustępują na miesiące, a nawet lata.
  • Objawy towarzyszące: U pacjentów mogą występować objawy m.in takie jak łzawienie oka, zaczerwienienie oka, opadanie powieki, zatkanie nosa lub katar po tej samej stronie twarzy, na której występuje ból.
  • Leczenie bólu: Leczenie klasterowego bólu głowy może obejmować leki na receptę, takie jak tryptany, tlenoterapię oraz środki zapobiegawcze, takie jak werapamil, steroidy czy leki przeciwpadaczkowe.

Psylocybina jako opcja leczenia klasterowego bólu głowy

Ostatnie badanie opublikowane w Journal of the Neurological Sciences wykazało, że psylocybina, (psychoaktywny związek w psychodelicznych magicznych grzybach), może zmniejszyć częstotliwość klasterowych bólów głowy. Badania te opierają się na wcześniejszych niepotwierdzonych doniesieniach i wstępnych badaniach, oferując pierwsze kontrolowane dowody na potencjał psylocybiny w leczeniu tego wyniszczającego stanu.

Ból jest tak intensywny, że bardzo wpływa na jakość życia chorego i powoduje ogromne cierpienie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. W przeciwieństwie do migreny klasterowym bólom głowy zazwyczaj nie towarzyszą nudności ani nadwrażliwość na światło i dźwięk, ale mogą wystąpić inne objawy, takie jak zaczerwienienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa i niepokój.

Wstępne badania sugerowały, że psylocybina może przynieść ulgę, ale brakowało rygorystycznych dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń. To skłoniło Emmanuelle A. D. Schindler, adiunkta neurologii w Yale School of Medicine, i jej zespół do zbadania, czy psylocybina może zapewnić bezpieczne i skuteczne leczenie osób cierpiących na klasterowy ból głowy.

klasterowy ból głowy
Klasterowy ból głowy jest schorzeniem neurologicznym, które może znacząco wpływać na jakość życia chorego.

Rozszerzenie metod leczenia 

Badanie zostało zaprojektowane jako rozszerzenie badania pilotażowego, które już wcześniej badało wpływ psylocybiny na klasterowe bóle głowy. Naukowcy zrekrutowali 16 dorosłych w wieku od 21 do 65 lat, którzy doświadczali klasterowych bólów głowy, ale nie mieli innych poważnych schorzeń medycznych lub psychiatrycznych. Uczestnicy ci byli wcześniej zaangażowani w początkowe badanie i kwalifikowali się do powrotu do drugiej tury uczestnictwa po co najmniej sześciu miesiącach od ostatniego dnia testu.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni i otrzymali trzy dawki psylocybiny lub placebo, z sesjami w odstępie około pięciu dni. Psylocybina była podawana w starannie kontrolowanych warunkach, przy czym zarówno uczestnicy, jak i personel badawczy byli zaślepieni co do podanej dawki. Uczestnicy prowadzili dzienniki dot. bólu głowy rozpoczynające się dwa tygodnie przed i trwające do ośmiu tygodni po pierwszej sesji, dokumentując częstotliwość, czas trwania i skalę bólu głowy.

Badanie zostało zatwierdzone przez niezbędne organy regulacyjne, w tym Veterans Affairs Connecticut Healthcare System i Yale University. Zostało przeprowadzone na podstawie wniosku o nowy lek badawczy.

Magiczne grzyby pomagają redukować objawy klasterowego bólu głowy

Zespół badaczy odkrył, że psylocybina znacząco zmniejszyła częstotliwość klasterowych bólów głowy. Uczestnicy, którzy otrzymali substancję terapeutyczną, doświadczyli prawie 50-procentowego zmniejszenia liczby ataków bólu głowy w ciągu tygodnia. Średnio tygodniowa liczba ataków zmniejszyła się z 18,4 do 9,8, co oznacza znaczną poprawę. Zmniejszenie to zaobserwowano zarówno u osób cierpiących na epizodyczne, jak i przewlekłe klasterowe bóle głowy. W niektórych podgrupach efekty zbliżały się do istotności statystycznej, lecz nie zawsze ją osiągały.

Dodatkowo, w badaniu zauważono, że korzyści terapeutyczne psylocybiny wydawały się być niezależne od jej działania halucynogennego. Sugeruje to, że ulga zapewniana przez psylocybinę może nie być związana z jej zdolnością do wywoływania zmienionych stanów świadomości. To kluczowe odkrycie dla rozważenia szerszych zastosowań terapeutycznych psylocybiny.

klasterowy ból głowy
Psylocybina zredukowała liczę ataków klasterowego bólu głowy o 50%

Mniej leków dzięki psychodelikom

Naukowcy odnotowali również znaczne zmniejszenie nasilenia bólu i zapotrzebowania na leki przeciwbólowe. Nasilenie bólu spadło o około 10%  w skali numerycznej, a stosowanie leków w celu powstrzymania ataków spadło o 37%, co wskazuje na ogólną poprawę jakości życia uczestników.

Co ważne, w badaniu nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych, co potwierdza bezpieczeństwo psylocybiny podawanej w kontrolowanych warunkach. Częste działania niepożądane obejmowały nudności, zmęczenie i ataki klasterowe podczas sesji dawkowania, ale były one możliwe do opanowania i ulegały samodzielnej remisji.

Pomimo kilku ograniczeń takich jak niewielka próba, to badanie stanowi znaczący krok naprzód w zrozumieniu potencjału psylocybiny w leczeniu klasterowych bólów głowy. Wyniki sugerują, że substancja zawarta w magicznych grzybkach może zmniejszać częstotliwość i nasilenie ataków, dając nadzieję tym, którzy znaleźli niewielką ulgę w tradycyjnych metodach leczenia. Konieczne są jednak dalsze badania na większych, bardziej zróżnicowanych próbach i dłuższych okresach obserwacji, aby w pełni ocenić bezpieczeństwo i skuteczność psylocybiny w leczeniu tego schorzenia.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.

Źródła:

  1. Schindler A.D.E., Sewell R.A., Gottschalk Ch.H., Flynn T., Zhu Y., Pittman B.P., Cozzi N.V., D’Souza C.D. (2024). Journal of the Neurological Sciences. Psilocybin pulse regimen reduces cluster headache attack frequency in the blinded extension phase of a randomized controlled trial. Z linku: https://www.jns-journal.com/article/S0022-510X(24)00128-X/abstract
  2. Dolan E.W. (2024). Psypost. Psychedelic compound reduces cluster headache frequency by 50% in new study. Z linku: https://www.psypost.org/psychedelic-compound-reduces-cluster-headache-frequency-by-50-in-new-study/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

ZOBACZ KOMENTARZE (2)

  1. Curara stosowana jest w technikach chirurgicznych. Dokładniej anestezjologii. Czyli – skoro jest przydatna dla zdrowia, powinna być dostępna w Kioskach Ruchu! Podobnie jak nitrogliceryna. Dla chorych na pewne dolegliwości sercowe to doskonały lek! Dzisiaj jest pewien problem z dostępem do niej, w związku z trwającym aktualnie na Ukraine Festynem.

  2. Niedawno pojawił się artykuł mówiący o tym, że szympansy w sposób celowy i świadomy stosują rośliny jako leki na trapiące je dolegliwości. Jak twierdził Pan Darwin – „ludzie pochodzą od małp”. Odnoszę jednak wrażenie, że dziedziczą po nich tylko podobieństwo fizyczne. Bo posiadanej przez małpy wiedzy nie odziedziczyli. Sami „odkrywają Amerykę”

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Jak grzyby psylocybinowe mogły wpłynąć na rozwój ludzkiej świadomości? Naukowcy podkreślają, że grzyby psylocybinowe mogą mieć wpływ na ludzką świadomość i mogły wpłynąć na historię człowieka. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
GRZYBY Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50% Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%. Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GRZYBY Warto badać psychodeliki! Psylocybina daje nadzieję w leczeniu anoreksji Psylocybina to związek aktywny w grzybach halucynogennych. Daje nadzieję w leczeniu anoreksji i terapii zaburzeń odżywiania Justyna Walentynowicz20 czerwca 2024
GRZYBY Kalifornia wprowadza ustawę leczenia psylocybiną dla weteranów Weterani wojskowi w stanie Kalifornia mają szansę na skorzystanie z programu pilotażowego leczenia psychodelikami. Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
GRZYBY Weterani wojskowi z Massachusetts będą mogli leczyć się psychodelikami? Czy weterani wojskowi z Massachusetts już niedługo będą mogli się leczyć psychodelikami? Wszystko na to wskazuje. Mikołaj Rusin23 maja 2024
GRZYBY Badanie: Psychodeliczna ropucha z Kolorado leczy depresję Czy psychodeliczna wydzielina ropuchy ma szansę stać się lekiem na depresję? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz16 maja 2024
GRZYBY Rozpoczną się badania kliniczne: mikrodawkowanie LSD na PMS Badania potwierdzają pozytywne skutki mikrodawkowania LSD na depresję i lęk. Teraz sprawdzą, czy microdosing ma korzystny wpływ na zdrowie kobiet Justyna Walentynowicz6 maja 2024
GRZYBY Badanie: Skutki uboczne pojedynczej dawki psylocybiny są łagodne Naukowcy badają ewentualne skutki uboczne psylocybiny w magicznych grzybach (substancji halucynogennej o potencjale terapeutycznym) Justyna Walentynowicz11 kwietnia 2024