fbpx
AKTUALNOŚCI
24 września 2023

Odkryj sekretne właściwości terpenów konopnych

Rośliny konopi charakteryzują się szerokim spektrum właściwości zdrowotnych, które przypisuje się głównie kannabinoidom, takim jak THC i CBD. Ostatnio coraz częściej mówi się o terpenach, które również wykazują korzystne właściwości terapeutyczne. Ich potencjał zdrowotny został odkryty dopiero po wielu latach badań nad niektórymi odmianami konopi. Terpeny występują w odpowiednich stężeniach, aby wykazywać aktywność farmakologiczną. Jednak… Czytaj dalej Odkryj sekretne właściwości terpenów konopnych
Terpeny to inaczej oleje eteryczne, które nie mają działania psychoaktywnego i nie należą do grupy kannabinoidów.
Terpeny to inaczej oleje eteryczne, które nie mają działania psychoaktywnego i nie należą do grupy kannabinoidów.

Rośliny konopi charakteryzują się szerokim spektrum właściwości zdrowotnych, które przypisuje się głównie kannabinoidom, takim jak THC i CBD. Ostatnio coraz częściej mówi się o terpenach, które również wykazują korzystne właściwości terapeutyczne. Ich potencjał zdrowotny został odkryty dopiero po wielu latach badań nad niektórymi odmianami konopi. Terpeny występują w odpowiednich stężeniach, aby wykazywać aktywność farmakologiczną. Jednak potrzeba jeszcze wielu badań, aby dokładnie potwierdzić ich skuteczność w leczeniu różnych schorzeń.

Czym są terpeny ?

Terpeny to organiczne związki występujące naturalnie w roślinach, składające się z cząsteczek węgla i wodoru. Wpływają na aromat i smak roślin. Stężenie terpenów w roślinie zależy od wielu czynników. Między innymi takich jak pogoda, typ gleby czy klimat, i może wahać się od około 1% do 10%. Istnieje ponad 20 tysięcy różnych terpenów, z których większość jest powszechnie stosowana. Największe stężenie terpenów znajduje się w konopiach, a ich ilość jest największa w godzinach porannych. Wtedy powinny być zbierane, aby uzyskać najwięcej olejku konopnego o dobroczynnych właściwościach. Terpeny są wykorzystywane m.in. w przemyśle kosmetycznym, jako składniki perfum i kosmetyków.

Jak działają terpeny ?

Terpeny są związkiem organicznym występującym naturalnie w roślinach, które przede wszystkim odpowiadają za aromat i smak. Są one nie tylko adaptacyjne dla roślin, ale również posiadają właściwości terapeutyczne dla organizmu człowieka. Terpeny pobudzają pracę mózgu poprzez oddziaływanie na receptory, które z kolei zwiększają poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina. To prowadzi do odprężenia i uspokojenia organizmu, bez wywoływania działania psychoaktywnego. Dodatkowo, terpeny stosowane są jako naturalne środki owadobójcze oraz jako metoda zwalczania szkodników.


Rodzaje terpenów

Istnieje ponad sto różnych terpenów wykrytych w konopiach, a każdy z nich posiada unikalny skład i charakterystykę. Zawartość terpenów ma wpływ na właściwości terapeutyczne medycznej marihuany.

Najpopularniejszym terpenem w konopiach jest mircen, który stanowi aż 80-90% zawartości terpenów w konopiach indyjskich i około 20% w siewnych. Mimo że dokładny mechanizm jego działania nie jest jeszcze znany, zwiększa on przepuszczalność błon komórkowych. Ułatwia to dostęp do komórek organizmu innym terpenom, flawonoidom i kannabinoidom. Mircen wykazuje właściwości uspokajające i odprężające, co pomaga w leczeniu bezsenności, bólów i stanów zapalnych. Ma charakterystyczny aromat, który przypomina kardamon, goździki, piżmo i zioła. Oprócz konopi, mircen można znaleźć w innych roślinach, takich jak trawa cytrynowa, chmiel, mango czy limonka.

Terpen o nazwie Limonen jest drugim najczęściej występującym związkiem terpenowym w konopiach. Badania sugerują, że limonen wpływa pozytywnie na nastrój oraz działa odprężająco. Można go stosować w leczeniu lęków, depresji, zgagi, refluksu, przewlekłego bólu, stanów zapalnych i nowotworów. Wpływa na poziom serotoniny i dopaminy w organizmie. Limonen nadaje konopiom charakterystyczny cytrusowy aromat. Stosuje się go często w połączeniu z innymi terpenami w celu zwiększenia ich wchłaniania. Limonen występuje również w olejku cytrynowym, owocach cytrusowych, jałowcu i mięcie.

Mniej znane terpeny

Terpineol to terpen o działaniu poprawiającym nastrój i motywację. Ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Dodatkowo, nadaje konopi charakterystyczny zapach eukaliptusa i sosny.

Pinen, w skład którego wchodzą alfa-pinen i beta-pinen, stanowi około 10% terpenów występujących w konopiach, ale nie więcej niż 20%. Alfa-pinen pomaga w tworzeniu receptorów kannabinoidowych CB2 oraz zmniejsza negatywne skutki działania THC. Zmiejsza skutki takie jak utrata pamięci, a także wspomaga koncentrację. Ponadto, alfa-pinen wspiera układ oddechowy. Może przynieść korzyści w leczeniu astmy, wrzodów, lęku, bólu i stanów zapalnych. Posiada wyraźny aromat sosny i występuje w żywicy drzew iglastych, w tym przede wszystkim w sośnie. Jest również składnikiem popularnego olejku sosnowego.

Linalol poprzez stymulowanie neuroprzekaźników glutaminianu i kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) wykazuje podobne działanie do kannabinoidów. Na przykład poprawia nastrój, uspokaja i łagodzi dolegliwości bólowe.

W konopiach, które zawierają THC i linalol, synergia między nimi może zwiększyć ich działanie uspokajające i przeciwbólowe. Zaleca się go w leczeniu lęku, depresji, nerwic, bezsenności, chorób neurodegeneracyjnych (np. Alzheimera), bólów oraz stanów zapalnych.

Kariofilen to mieszanina trzech związków (alfa-kariofilenu, beta-kariofilenu i humulenu), które występują we wszystkich odmianach konopi. Beta-kariofilen wykazuje działanie przeciwzapalne, hamując rozwój stanu zapalnego, a także działa odprężająco. Jest wskazany w leczeniu takich dolegliwości jak ból, lęk czy depresja. Kariofilen nadaje roślinie przyjemny korzenny zapach, często porównywany do aromatu pieprzu lub drewna.

Bisabolol, znany również jako lewomenol.Ma on potężne działanie antybakteryjne, przyspiesza gojenie ran i eliminuje infekcje. Chroni przed podrażnieniami, łagodzi bóle z różnych źródeł i posiada silne właściwości przeciwutleniające. Bisabolol można znaleźć w kwiatach rumianku i drzewach candeia. Ma delikatny kwiatowy aromat.

To wciąż nie wszystkie terpeny 🙂

Eukaliptol – Innymi nazwami są 1,8-cyneol lub cineol. Mimo występowania w śladowych ilościach w konopiach, eukaliptol jest szeroko stosowany w kosmetykach. A także w suplementach diety, zwykle pozyskiwany z drzewa eukaliptusowego. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Naukowcy uważają, że może mieć potencjał jako leczenie choroby Alzheimera. Jego zapach jest podobny do mięty.

Nerolidol to terpen, który posiada szeroki zakres właściwości leczniczych. Wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz silne właściwości przeciwutleniające. Badania wskazują również na jego potencjalne zastosowanie w leczeniu nowotworów. Występuje w wielu roślinach, takich jak jaśmin, trawa cytrynowa czy drzewo herbaciane. Charakteryzuje się mieszanką aromatów róży, cytrusów i jabłek.

Po raz pierwszy zidentyfikowano go w chmielu – Humulen to terpen o korzennym, ziemistym i drzewnym zapachu. Oprócz chmielu, występuje również w innych roślinach, takich jak goździki czy czarny pieprz. Jedną z unikalnych właściwości humulenu jest jego zdolność do hamowania namnażania komórek rakowych, co czyni go obiecującym związkiem w terapii nowotworowej. Ponadto wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Co ciekawe, humulen skutecznie hamuje apetyt, co czyni go potencjalnym lekiem w leczeniu otyłości.

Karen to terpen, którego działanie może przynieść korzyści w leczeniu chorób kości, takich jak osteoporoza czy artretyzm, ponieważ pobudza wzrost kości. Ponadto, karen może również poprawiać pamięć, co czyni go potencjalnym lekiem dla osób z chorobą Alzheimera. Występuje w wielu roślinach, takich jak rozmaryn, sosna, bazylia i papryka, i ma słodki aromat przypominający zapach cyprysów.

Kamfen to terpen o ogromnym potencjale medycznym. Stosuje się go jako środek łagodzący problemy skórne, takie jak egzema czy łuszczyca. Po zmieszaniu z witaminą C staje się silnym antyoksydantem i może obniżać poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, co może mieć zastosowanie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Jego zapach przypomina mircen, czyli popularny aromat marihuany, składający się z mieszanki piżma, igliwia jodły i leśnego runa.

Terpeny działają przeciwzapalnie i antyseptycznie. Ponadto odznaczają się właściwościami pozytywnie wpływającymi na koncentrację i pamięć.

Borneol to związek chemiczny, który charakteryzuje się zapachem ziołowo-miętowym i występuje nie tylko w konopiach, ale również w innych roślinach, takich jak rozmaryn, mięta czy kamfora. Kraje azjatyckie wykorzystują go jako środek odstraszający owady oraz stosują go w akupunkturze. Badania wskazują również na jego potencjał przeciwnowotworowy poprzez zdolność do niszczenia komórek rakowych.

Geraniol to terpen o przyjemnym zapachu różanej trawy, dojrzałych śliwek i brzoskwiń, który szeroko stosuje się w kosmetyce, zwłaszcza w produktach do kąpieli i balsamach do ciała. Zwykle pozyskiwany jest z olejów różanych i śliwkowych, ale występuje także w tytoniu. Wykazano, że ma potencjał neuroprotekcyjny oraz antyoksydacyjny, co może przynieść korzyści w medycynie.

Ocymen to powszechnie występujący terpen o aromacie przypominającym lawendę i nagietek. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe, przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwpasożytnicze. W produkcji miodu konopnego wykorzystuje się go ze względu na jego silne oddziaływanie na pszczoły.

Anetol działa jako środek przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy i przeciwpasożytniczy. Jest skuteczny w zwalczaniu wielu patogenów, w tym Salmonelli i nicieni. Anetol ma także właściwości odstraszające owady i wpływa na poziom hormonów, wykazując estrogenne działanie i hamując wydzielanie prolaktyny. Dodatkowo może pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi.

Anetol występuje w anyżu i koprze włoskim, odpowiadając za ich charakterystyczny aromat. Znajdziemy go także w kwiatach magnolii i lukrecji.

Phytol jest związkiem chemicznym, który oprócz konopi występuje także w zielonej herbacie, odpowiadając za jej trawiasty aromat. Jest powszechnym składnikiem pożywienia, umożliwiającym syntezę witamin E i K1. Ma właściwości przeciwzapalne, uspokajające, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwdrgawkowe oraz wspomaga zasypianie.

Wpływ terpenów na działanie konopi

Terpeny to związki chemiczne obecne w konopiach, które mają wpływ na działanie rośliny oraz wpływają na organizm ludzki. W tych samych gruczołach, w których powstają kannabinoidy, takie jak THC i CBD, wytwarzane są terpeny.Współpraca terpenów z kannabinoidami może kumulować korzyści związane ze stosowaniem konopi i prowadzić do efektu synergii. Badania sugerują, że terpeny mają duży potencjał terapeutyczny i mogą wpływać na lepsze dobranie ekstraktów konopnych do określonego schorzenia. Limonen może mieć działanie przeciwutleniające THC, a linalol może zwiększać jego właściwości rozluźniające mięśnie. Warto zwrócić uwagę na ekstrakty konopne o pełnym spektrum, które zawierają więcej związków niż tylko kannabinoidy, a tym samym prowadzą do pełniejszego działania terapii. Badania nad terpenami w konopiach nadal trwają, co może doprowadzić do odkrycia nowych korzyści zdrowotnych.

Zapach konopi zależy od ich zawartości terpenów i stanowi wskaźnik jakości. Rośliny o silnym zapachu uważa się za bardziej wartościowe, a najmocniejsze zapachy wydzielają niezapylone, żeńskie kwiaty konopi. Zapraszamy do odwiedzenia sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam najlepsze waporyzatory i dużo innych niezbędnych akcesoriów.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Kalifornia chce zapobiec podwójnemu opodatkowaniu marihuany Kalifornia chce zlikwidować podwójne opodatkowanie marihuany. Poznaj szczegóły nowych przepisów i ich wpływ na branżę. Przeczytaj teraz. Justyna Walentynowicz4 września 2024
AKTUALNOŚCI Młodsi dorośli i młodzież w USA leczą lęk i PTSD medyczną marihuaną Badacze wykazali, że młodzież w USA sięga po medyczną marihuanę jako formę leczenia. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz4 września 2024
AKTUALNOŚCI Trump popiera referendum w sprawie legalizacji marihuany Donald Trump, były prezydent Stanów Zjednoczonych, wyraził poparcie dla referendum w sprawie legalizacji marihuany na Florydzie. Mimo poparcia dla samej inicjatywy, Trump wzywa ustawodawców do zakazania palenia marihuany w miejscach publicznych, podkreślając potrzebę odpowiedzialnej regulacji. admin2 września 2024
AKTUALNOŚCI Polskie Ministerstwo Zdrowia wyraża zgodę na depenalizację marihuany! Sprawdź szczegóły Polskie Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na depenalizację marihuany! Czy to oznacza, że wkrótce posiadanie niewielkiej ilości marihuany i uprawa kilku roślin będą legalne? Poznaj szczegóły najnowszych ustaleń i dowiedz się, co ta zmiana może oznaczać dla przyszłości prawa narkotykowego w Polsce. Mikołaj Rusin30 sierpnia 2024
AKTUALNOŚCI Spożycie tytoniu w USA spada. Amerykanie wolą palić marihuanę Spożycie tytoniu w USA spada, a coraz więcej Amerykanów wybiera marihuanę. Dowiedz się, co za tym stoi. Przeczytaj teraz. Justyna Walentynowicz30 sierpnia 2024
AKTUALNOŚCI USA: Czy użytkownicy konopi mogą posiadać broń? Znamy wyrok sądu W przełomowym wyroku, sąd apelacyjny w USA uznał, że federalny zakaz posiadania broni przez użytkowników konopi jest niezgodny z konstytucją. Czy to oznacza, że użytkownicy marihuany mogą teraz legalnie posiadać broń? Sprawdź najnowsze informacje! admin30 sierpnia 2024
AKTUALNOŚCI Jaka jest przyszłość legalizacji marihuany w Czechach? Jakie kroki podejmują Czechy w sprawie legalizacji marihuany? Dowiedz się, jaka jest przyszłość ustawy i co zakładają dalsze plany. Justyna Walentynowicz28 sierpnia 2024
AKTUALNOŚCI 18-latek próbował przepłynąć rzekę, bo miał przy sobie narkotyki Dwóch młodych mężczyzn próbowało uciec przed funkcjonariuszami z Wydziału Wywiadowczego KMP w Lublinie. Jeden z nich wskoczył w krzaki, a drugi rzucił się do rzeki, aby ukryć narkotyki. admin28 sierpnia 2024