fbpx
AKTUALNOŚCI
9 kwietnia 2024

Ponad 90% próbek konopi w USA zawierało przekroczone ilości THC

Badanie federalne w USA sprawdza faktyczne stężenia THC i te, które deklarują producenci na opakowaniu produktów konopnych.
konopie w USA

Nowe badanie federalne w USA wykazało, że ponad 90% próbek konopi przeznaczonych do palenia analizowanych przez naukowców zawierało nielegalne ilości THC.

Sytuacja legalnych konopi w USA

Zgodnie z ustawą Farm Bill z 2018 r., która zalegalizowała konopie w całym kraju, produkty muszą zawierać mniej niż 0,3% THC, aby można je było zdefiniować jako legalne. Te z wyższym poziomem THC pozostają federalnie zabronione i określane jako substancja kontrolowana z Wykazu I. Rekreacyjna marihuana dla dorosłych jest legalna w 24 stanach, w pozostałych pozostaje zabroniona, co jeszcze bardziej komplikuje całą sprawę. 

Naukowcy z National Institute of Standards and Technology (NIST) przeprowadzili analizę produktów konopnych przeznaczonych do palenia. Wykazała, że zdecydowana większość próbek (ok. 93%) zawierała ponad 0,3 procent THC. Zgodnie z prawem na poziomie federalnym w USA, kwalifikowały się one jako nielegalna marihuana.

Według raportu rozróżnienie jest szczególnie ważne przy ustalaniu, czy konopie indyjskie zajęte przez organy ścigania są legalnymi konopiami, czy zakazaną federalnie marihuaną.

Badanie legalnych produktów konopnych

W nowym badaniu naukowcy z NIST przeanalizowali 53 legalne produkty konopne przeznaczone do palenia, które pochodziły od pięciu producentów. Zostały zbadane pod kątem obecności różnych kannabinoidów, w tym delta-8 THC, delta-9 THC, THC-A i dokładnego stężenia delta-9 THC. Nazwy producentów i produktów nie zostały uwzględnione w raporcie.

„Ponad 90% próbek analizowanych przez NIST przekraczało stężenie Δ9-THC powyżej 0,3%, mimo że próbki były sprzedawane jako legalne konopie. Co zaskakujące, często powiązana dokumentacja online informowała o całkowitym stężeniu Δ9-THC wynoszącym ≥0,3%”. – czytamy w raporcie

„Wszystkie próbki były sprzedawane jako konopie przeznaczone do palenia z poziomami Δ9-THC mniejszymi lub równymi federalnemu limitowi 0,3%. Jednak pomiary wykazały, że 93% próbek przekraczało federalny limit 0,3%. Prawie połowa dokumentów online dostarczonych przez producentów różniła się od etykiet produktów”. – informują badacze

Bezpośrednie porównanie wyników badaczy z dokumentacją online dostarczoną przez producentów 22 próbek wykazało, że poziomy różniły się o 55% dla całkowitego Δ9-THC i o 68% dla THCA.

Z czego wynikają niezgodności?

Badanie sugeruje, że brak zgodności może być spowodowany różnicami w metodach testowania, niejednorodnością próbek prowadzącą do różnych wyników testów, zmiennością między partiami, warunkami przechowywania oraz etykietami produktów lub dokumentacją online, które nie są zgodne z produktami.

Od czasu wprowadzenia ustawy Farm Bill z 2018 r. uprawa i produkcja konopi w USA gwałtownie wzrosła. W raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) z 2021 oszacowano produkcję konopi w kraju na 824 miliony dolarów. Około 76% całej produkcji konopi to kwiaty, które obejmują produkty przeznaczone do palenia. Takie produkty są w dużej mierze nieuregulowane, często dostępne online lub sklepach ogólnospożywczych i sprzedawane niezależnie od wieku kupującego.

„Przy określonym limicie ilościowym dla delta-9 THC, dokładność metody ma ogromne znaczenie, ponieważ działania prawne opierają się na wynikach pomiarów” – czytamy w badaniu.

konopie w USA
Badania wykazały przekroczone poziomy THC w legalnych produktach

Co jest ważne w badaniach produktów konopnych?

Jedną ze wskazówek, że warunki przechowywania mogą odgrywać pewną rolę, jest to, że wartości były wyższe dla Δ9-THC i niższe dla THCA. To wskazuje na dekarboksylację THCA i konwersję do Δ9-THC wraz z dłuższym przechowywaniem suszu. Ta sama konwersja chemiczna zachodzi podczas podgrzewania konopi, na przykład w czasie palenia.

Badania finansowane ze środków publicznych opublikowane na początku roku zidentyfikowały dwie nowe metody rozróżniania rekreacyjnej marihuany i konopi (do 0,3% THC) poprzez bardziej precyzyjne określanie zawartości THC w kwiatach konopi i produktach spożywczych. Celem inicjatyw było usprawnienie procesu testowania, aby poprawić działania w laboratoriach kryminalistycznych, które wzrosły od czasu legalizacji marihuany w poszczególnych stanach.

Metoda LC-PDA zastosowana w najnowszym badaniu nie była jedną z tych dwóch procedur. Naukowcy zauważyli, że ich proces oddziela 11 kannabinoidów w mniej niż 10 minut.

Inne problemy branży konopnej w USA

Branża konopna i rolnicy w Stanach Zjednoczonych wzywają Kongres do potrojenia limitu THC dla upraw do jednego procenta suchej masy. Badaczka z Departamentu Sprawiedliwości zakwestionowała niedawno zasadność obecnego limitu THC na poziomie 0,3%. Według niej jest „oparty na anegdocie sprzed dziesięcioleci”.

Niezgodności widoczne są także na rynku rekreacyjnej marihuany w USA. Badanie opublikowane w poprzednim miesiącu wykazało, że produkty z marihuaną sprzedawane w stanie Kolorado często wskazują zawyżony poziom THC. 70% z badanych wykazało wartości o ponad 15% wyższe niż te, które zostały określone ilościowo w laboratorium.

Konopie w USA potrzebują regulacji

Wciąż pojawiają się nowe dowody wskazujące na nieprawdziwe informacje podawane przez producentów konopi indyjskich. W ramach takich działań wybierają laboratoria, które zapewniają im bardziej pożądane wyniki, takie jak zawyżone wartości THC dla produktów z rekreacyjnej marihuany dla dorosłych. Kupujący często wybierają produkty na podstawie postrzeganej siły działania.

Rynek legalnych konopi w USA potrzebuje regulacji na federalnym poziomie. Obecnie panująca sytuacja wprowadza duże zamieszanie i potencjalne zagrożenia dla użytkowników. Utrudnia także działanie wielu przedsiębiorcom. 

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Adlin B. (2024). Marijuana Moment. More Than 90% Of Smokable Hemp Samples Analyzed By Researchers Contained Illegal Amounts Of THC, New Federal Study Finds. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/more-than-90-of-smokable-hemp-samples-analyzed-by-researchers-contained-illegal-amounts-of-thc-new-federal-study-finds/
  2. Wilson W.B., Urbas A.A., Abdur-Rahman M., Romares A., Mistek-Morabito E. (2024). National Institute of Justice’s. Determination of Δ9-THC, THCA, Δ8-THC, and Total Δ9-THC in 53 Smokable Hemp Plant Products by Liquid Chromatography and Photodiode Array Detection. Z linku: https://nij.ojp.gov/library/publications/determination-d9-thc-thca-d8-thc-and-total-d9-thc-53-smokable-hemp-plant
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Niższe ceny odmian medycznej marihuany w aptekach. Jak je znaleźć? Medyczna marihuana w cenie 30 zł za gram? Tak, to możliwe, bo wracają promocje na susz w aptekach. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz28 maja 2024
AKTUALNOŚCI Codzienne używanie marihuany w USA wyprzedziło spożycie alkoholu Coraz więcej stanów USA legalizuje konopie indyjskie dla dorosłych. Jak na przestrzeni lat wyglądało spożycie marihuany i alkoholu? Justyna Walentynowicz27 maja 2024
AKTUALNOŚCI W Australii odbędzie się badanie: marihuana a zdolność prowadzenia pojazdów W jakiej sytuacji znajdują się kierowcy stosujący terapię medyczną marihuaną? Co może zmienić się w kwestii marihuana a prowadzenie pojazdu? Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana od kalifornijskiej marki Cookies trafi do polskich aptek! Cookies, czyli kalifornijska marka założona przez Bernera trafi do Polski jako medyczna marihuana. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Konopie na Politechnice Lubelskiej. Sprawdź co zrobili z nich studenci Na Politechnice Lubelskiej pojawiły się konopie! Sprawdź dlaczego i po co. Mikołaj Rusin23 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana podbija Europę. Jest legalna już w 21 krajach UE Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Departament Sprawiedliwości USA zmieni harmonogram konopi indyjskich Historyczna decyzja w USA! Konopie indyjskie zostaną przeniesione do Wykazu III, a ich wartość medyczna została uznana pierwszy raz od ponad 50 lat Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Niemcy wprowadzają nowe przepisy po legalizacji konopi. Zmiany dla kierowców Od 1 kwietnia w Niemczech dorośli mogą legalnie korzystać z konopi indyjskich. Jakie zmiany wprowadza kraj? Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz21 maja 2024