fbpx
AKTUALNOŚCI
2 stycznia 2024

Psylocybina – nadzieja w terapii ciężkich zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja są bardzo trudne w leczeniu. Psylocybina jest nadzieją w terapii. Sięga do postaw mechanizmów zaburzeń

Obraz ciała może poważnie wpływać na samopoczucie danej osoby, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Naukowcy są bliscy zrozumienia, w jaki sposób psylocybina może pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Psylocybina a zaburzenia odżywania oporne na leczenie

Wpływ psylocybiny na zaburzenia odżywiania był badany od lat pięćdziesiątych XX wieku. Prohibicja i zakaz stosowania psychodelików zatrzymały te badania. Na szczęście psychodeliki przeżywają swój renesans. Badania koncentrują się na zdolności psylocybiny do przezwyciężania stanów opornych na leczenie, takich jak dysmorfia (błędne postrzeganie ciała), anoreksja lub bulimia.

Naukowcy Elena Koning i Elisa Brietzke badają sposoby, w jakie psylocybina może leczyć zaburzenia odżywiania poprzez jej terapeutyczne korzyści w zwalczaniu sztywnych wzorców myślowych. Elena Koning, która jest doktorantką, niedawno napisała o swoich odkryciach dla PsyPost, wyjaśniając powody swoich badań.

Ostatnio uwaga skupia się na zaburzeniach odżywiania, grupie poważnych i trudnych do wyleczenia schorzeń. Jedna z ankiet wykazała, że 70% osób postrzega medycynę psychodeliczną jako obiecującą drogę do leczenia zaburzeń odżywiania. Liczne raporty przedstawiają pozytywne wyniki.

Autorka badania wspomniała, że w dobie mediów społecznościowych zaburzenia odżywiania stają się coraz bardziej kłopotliwe i że potrzebne są nowe podejścia do tego typu zaburzeń.

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często spotykamy się z negatywnymi komentarzami w mediach społecznościowych. Często kierowane do osób z nadwyżką kilogramów. Promowanie szczupłej sylwetki może wywoływać presję do zrzucenia kilogramów, często w niezdrowy sposób.

Badanie psylocybiny w leczeniu zaburzeń odżywiania

Badanie „Psilocybin-Assisted Psychotherapy as a Potential Treatment for Eating Disorders: a Narrative Review of Preliminary Evidence” zostało opublikowane w Trends Psychiatry.

Zaburzenia odżywiania (ang. Eating Disorders, ED) to brak równowagi w relacji z jedzeniem. Wiążą się z rozregulowaniem systemem serotoninergicznego.  

Zaburzenia odżywiania mają najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród zaburzeń psychicznych, a ich ilość przypadków wciąż rośnie. Co więcej, konwencjonalna terapia często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Naukowcy uważają, że psylocybina może być kluczem do przezwyciężenia zaburzeń odżywania opornych na leczenie.

„Obecny artykuł przedstawia narracyjny przegląd hipotezy, że psylocybina może być skutecznym leczeniem wspomagającym dla osób z zaburzeniami odżywiania, w oparciu o biologiczną wiarygodność, dowody transdiagnostyczne i wstępne wyniki. Omówiono również ograniczenia modelu psychoterapii wspomaganej psychodelikami i proponowane przyszłe kierunki zastosowania w zachowaniach żywieniowych. Chociaż dotychczasowa literatura nie jest wystarczająca, aby zaproponować włączenie psylocybiny do leczenia zaburzeń odżywiania, wstępne dowody potwierdzają potrzebę bardziej rygorystycznych badań klinicznych jako ważnej drogi do przyszłych badań”. – czytamy w badaniu

psylocybina zaburzenia odżywiania
Psylocybina jest nadzieją w terapii zaburzeń odżywiania opornych na leczenie

Rola psylocybiny w leczeniu zaburzeń odżywiania

Jedna z autorek badania uważa, że psylocybina leczy mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń odżywiania, zamiast szukać ich gdzie indziej. Uważa, że może to doprowadzić do znaczących przełomów w leczeniu zaburzeń odżywiania, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci.

Konwencjonalne leczenie nie zajmuje się mechanizmami leżącymi u podstaw zaburzeń odżywiania. Terapia psylocybiną wykorzystuje doświadczenie psychodeliczne w celu poprawy elastyczności poznawczej.

Studium przypadku opisywało kobietę w 1959 roku z opornym na leczenie jadłowstrętem psychicznym. Po dwóch dawkach psylocybiny kobieta doświadczyła natychmiastowej poprawy nastroju, zwiększonego wglądu w podłoże jej objawów i długotrwałej poprawy prawidłowej masy ciała.

Autorka wyjaśniła, że psylocybina zwiększa sygnalizację serotoniny, jednocześnie zmniejszając aktywność sieci mózgowych związanych ze sztywnymi wzorcami myślenia. Uważa ona, że zmiany te mogą poprawić obraz ciała, przetwarzanie nagród i rozluźnić przekonania, ostatecznie katalizując proces terapeutyczny.

psylocybina anoreksja
Psylocybina wspomagać terapię zaburzeń odżywiania, sięgając do ich podstaw

Inne doniesienia o skuteczności psylocybiny

Terapia wspomagana psylocybiną może być skutecznym sposobem leczenia jadłowstrętu psychicznego. Zgodnie z wynikami innego niewielkiego badania opublikowanego w lipcu 2023 w czasopiśmie Nature Medicine. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ustalili, że terapia połączona z pojedynczą dawką psylocybiny, głównego związku psychodelicznego w magicznych grzybach, była bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia kobiet z zaburzeniami odżywiania.

Anoreksja, jadłowstręt psychiczny (Anorexia nervosa) to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego charakteryzujące się silnym lękiem przed nadwagą i zniekształconym obrazem ciała. Objawy zaburzenia obejmują obsesję na punkcie prób utrzymania masy ciała poniżej średniej poprzez głodzenie się lub kompulsywne nadmierne ćwiczenia. Na chorobę tę mogą cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale najczęściej występuje ona u młodych kobiet, a objawy często pojawiają się po raz pierwszy w wieku kilkunastu lat.

Anoreksja jest chorobą przewlekłą i często długotrwałą, a leczenie zwykle obejmuje interwencję medyczną w celu zwiększenia masy ciała i terapię rozmową, aby pomóc w zmianie zachowania i poczucia własnej wartości. Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do innych komplikacji zdrowotnych, w tym problemów z sercem, utraty masy kostnej i anemii, a w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.

W niewielkim badaniu 10 kobiet z jadłowstrętem psychicznym naukowcy podali pojedynczą dawkę psylocybiny w połączeniu ze wsparciem terapeuty. Większość pacjentek dobrze tolerowała krótkotrwałe działanie psylocybiny i nie doświadczyła żadnych skutków ubocznych. Następnie badacze oceniali stan zdrowia kobiet przez okres trzech miesięcy po sesji psylocybinowej.

Po zakończeniu leczenia większość pacjentek zgłosiła pozytywne doświadczenia z lekiem, przy czym 90% uczestników stwierdziło, że miało bardziej pozytywne spojrzenie na życie. 70% stwierdziła, że ich ogólna jakość życia uległa poprawie. Ponadto 80% oceniło to doświadczenie jako jedno z pięciu najbardziej znaczących w ich życiu. Po trzech miesiącach u czterech kobiet nastąpiło całkowite cofnięcie objawów choroby. 

Nowe metody leczenia zaburzeń odżywiania wymagają pilnego opracowania. Choroby mają najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich zaburzeń psychicznych. Leczenie i powrót do zdrowia są bardzo trudne. 

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

Źródła:

  1. Koning E. (2023). PsyPost. Psilocybin shows promise for treating eating disorders, but more controlled research is needed. Z linku: https://www.psypost.org/2023/12/psilocybin-shows-promise-for-treating-eating-disorders-but-more-controlled-research-is-needed-215187
  2. Harding F., Seynaeve M., Keeler J., Himmerich H., Treasure J., Kan C. (2021). IMR Press. Perspectives on psychedelic treatment and research in eating disorders: a web-based questionnaire study of people with eating disorders. Z linku: https://www.imrpress.com/journal/JIN/20/3/10.31083/j.jin2003059
  3. Koning E., Brietzke E. (2023). Triends in Psychiatry. Psilocybin-Assisted Psychotherapy as a Potential Treatment for Eating Disorders: a Narrative Review of Preliminary Evidence Z linku: https://www.trends.org.br/article/doi/10.47626/2237-6089-2022-0597
  4. Peck K.S., Shao S., Gruen T., Yang K., Babakanian A.,Trim J. Finn M.D., Kaye W.H. (2023). Nature Medicine. Psilocybin therapy for females with anorexia nervosa: a phase 1, open-label feasibility study. Z linku: https://www.nature.com/articles/s41591-023-02455-9
  5. Adams M.B. (2024). High Times. Can Psilocybin Treat Eating Disorders? A New Study Aims To Find Out. Z linku: https://hightimes.com/psychedelics/can-psilocybin-treat-eating-disorders-a-new-study-aims-to-find-out/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Seks po marihuanie czy seks po alkoholu? Ankietowani wybrali konopie Apetyt na seks: marihuana kontra alkohol. Co preferują ludzie? Odkryj wyniki ankiety i dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł teraz! Justyna Walentynowicz18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja komercyjnego rynku konopi w Czechach Czesi dążą do legalizacji komercyjnego rynku konopi. Przeczytaj szczegóły proponowanej ustawy legalizującej marihuanę. admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak Poprawić Wilgotność Suchych Topów Marihuany - Praktyczne Porady Jak dbać o wilgotność suszu konopnego i uniknąć problemów związanych z nadmiernym przesuszeniem. Skuteczne metody kontroli wilgotności admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024