fbpx
AKTUALNOŚCI
8 lutego 2024

Regulacje medycznej marihuany w Hiszpanii. Czy będzie reforma?

Jakie są regulacje dotyczące medycznej marihuany w Hiszpanii? Dowiedz się, jak wygląda sytuacja pacjentów w zakresie konopi
medyczna marihuana w Hiszpanii

W styczniu hiszpańscy urzędnicy ogłosili, że wznowią dyskusje na temat przyjęcia krajowych przepisów dotyczących medycznej marihuany. Obecnie większość hiszpańskiego przemysłu krajowego jest całkowicie nieuregulowana, a legalna medyczna marihuana w Hiszpanii jest ograniczona do eksportu.

Legalizacja medycznej marihuany w Hiszpanii: czy będzie reforma?

Według danych CIS 84% Hiszpanów popiera regulację medycznej marihuany na receptę. Większość ustawodawców w hiszpańskim parlamencie również wyraża aprobatę dla reformy.

Pacjencji w Hiszpanii potrzebują medycznej marihuany w aptekach

Niestety, w przeszłości istniał znaczny rozdźwięk między przeciwnikami konopi indyjskich w hiszpańskim parlamencie a używaniem marihuany oficjalnie w hiszpańskich społecznościach. Wskaźnik konsumpcji marihuany w Hiszpanii jest wyższy niż w prawie każdym innym kraju. Setki prywatnych klubów konopnych zapełniają różne części kraju, jednak znacząca reforma i regulacje pozostają bez zmian.

Nowe dane sugerują, że Hiszpania jest obecnie siódmym co do wielkości producentem medycznej marihuany na świecie, a poziom produkcji i licencji gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Mimo to hiszpańscy pacjenci nie mają legalnego dostępu do produktów pochodzących z ich własnego kraju.

Brak regulowanego programu medycznej marihuany w Hiszpanii w żaden sposób nie zniechęcił ludzi do jej konsumpcji. Zmusza to raczej cierpiących pacjentów do pozyskiwania leków z nieuregulowanych źródeł, co jest dalekie od pożądanej sytuacji. W tym tygodniu pojawiły się nowe doniesienia, że reforma medycznej marihuany może nastąpić w nadchodzących miesiącach. 

Opinie na temat legalizacji medycznej marihuany w Hiszpanii

Mónica García Gómez wykorzystała swoje pierwsze wystąpienie w Kongresie, aby potwierdzić swoje zaangażowanie w ustanowienie ram prawnych dotyczących medycznej marihuany w kraju. Nowa minister zdrowia Hiszpanii powiedziała, że długo oczekiwane prawo dotyczące medycznej marihuany będzie gotowe w nadchodzących miesiącach.

Hiszpania nie może pozostać na uboczu międzynarodowych postępów w tej dziedzinie. Konieczne jest zajęcie się tą kwestią z zachowaniem rygoru naukowego, odpowiedzialności etycznej i wrażliwości społecznej.

Proces ten trwa już od ponad 18 miesięcy, ale doznał licznych opóźnień z powodu burzliwego klimatu politycznego w Hiszpanii.

Pani García zasugerowała, że wstępne propozycje będą teraz odgrywać kluczową rolę w ustawodawstwie przygotowywanym przez jej departament.

Zalecenia, zatwierdzone wcześniej przez Komisję Zdrowia sugerowały, że konopie indyjskie muszą być przepisywane wyłącznie przez lekarzy specjalistów i będą wydawane tylko w aptekach szpitalnych. Oferowały jednak możliwość rozszerzenia tego na lekarzy rodzinnych i inne apteki.

Planowane przepisy dotyczące stosowania medycznej marihuany w Hiszpanii

Zalecono przepisywanie marihuany w przypadku spastyczności u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, niektórych form padaczki, nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią, endometriozy i przewlekłego bólu.

Ministerstwo Zdrowia ma zorganizować spotkania z różnymi grupami interesantów, w tym z Hiszpańskim Obserwatorium Konopi Medycznych (OECM). Lokalne media donoszą, że spotkania są już zaplanowane.

„Mamy jasny plan działania. Na podstawie istniejących fundamentów, w nadchodzących miesiącach podejmiemy kolejne kroki w celu zatwierdzenia i wdrożenia nowych przepisów”. – informuje nowa minister zdrowia

Zobowiązania te zostały podjęte wraz z ogłoszeniem kompleksowego planu antynikotynowego, który ma zostać wdrożony w tym roku.

Nadal nie jest jasne, kiedy ustawa dotycząca reformy medycznej marihuany w Hiszpanii zostanie poddana głosowaniu w hiszpańskim parlamencie i czy takie głosowanie okaże się korzystne. Wydaje się jednak, że działania nabierają tempa. Jest to w dużej mierze zasługa zwolenników marihuany, którzy pokonują ciągłe przeszkody stawiane przez ich przeciwników.

Ustawodawcy na szczeblu lokalnym i krajowym muszą współpracować w celu uregulowania produktów i handlu medyczną marihuaną w Hiszpanii. Czas zacząć działać, zamiast pozwalać zorganizowanej przestępczości wypełniać pustkę kosztem wyników w zakresie zdrowia publicznego.

legalizacja marihuany
Pacjencji w Hiszpanii potrzebują regulacji medycznej marihuany

Jakie są perspektywy rozwoju rynku medycznej marihuany w Hiszpanii?

Nowe dane ujawniają, że branża medycznej marihuany w Hiszpanii rozkwita.

Zgodnie z Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 r., kraje są zobowiązane do corocznego informowania Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (INCB) o przewidywanym zapotrzebowaniu na substancje kontrolowane przeznaczone do celów medycznych i naukowych. Jest to umowa międzynarodowa, zawarta w celu ograniczenia dostępu do przetworów konopi (marihuana, haszysz), kokainy i narkotyków opioidowych (morfina, heroina, kodeina itp.)

Według Publico, hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że spodziewa się wyprodukować 36 ton medycznej marihuany w 2024 roku, czyli o 12,5 tony więcej niż w 2023.

Oznacza to okres znacznego wzrostu produkcji marihuany medycznej w Hiszpanii od 2022.

W 2018 Hiszpańska Agencja Leków i Produktów Zdrowotnych (AEMPS) zgłosiła produkcję zaledwie 400 kilogramów, która w 2021 wzrosła do około 600 kilogramów.

Jednak w 2022 liczba gwałtownie wzrosła do sześciu ton, a następnie czterokrotnie do 24 ton w ubiegłym roku. Mniej niż 20% tej sumy zostało podobno przeznaczone na cele badawcze, a ponad 80% zostało wyeksportowane do użytku jako marihuana medyczna.

Liczba ta oznacza, że Hiszpania wyprzedziła swojego sąsiada, Portugalię, często uważaną za centrum produkcji medycznej marihuany na eksport w Europie. Portugalia w tym roku ma wyprodukować 32 tony medycznej marihuany.

Jedynymi krajami, które w tym roku wyprodukują więcej niż Hiszpania, są Wielka Brytania (406 ton), Kanada (285 ton), Urugwaj (117 ton), Kolumbia (100 ton) i Izrael (98 ton).

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. Spain’s Medical Cannabis Law to Be Ready ‘In the Coming Months’ Says Health Minister. Z linku: https://businessofcannabis.com/spains-medical-cannabis-law-to-be-ready-in-the-coming-months-says-health-minister/
  2. Reviejo S.F. (2024). Publico. España ya es la séptima potencia mundial de cannabis medicinal tras crecer su producción legal un 53%. Z linku: https://www.publico.es/sociedad/espana-septima-potencia-mundial-cannabis-medicinal-crecer-produccion-legal-53.html
  3. Norman H. (2024). ICBC. Is Medical Cannabis Reform On Spain’s Horizon?. Z linku: https://internationalcbc.com/is-medical-cannabis-reform-on-spains-horizon/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Niemcy zalegalizowały marihuanę! Doszło do historycznej chwili! Niemcy zalegalizowały marihuanę! Tamtejszy parlament przegłosował rewolucyjną ustawę. Mikołaj Rusin23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jamajka wysyła marihuanę do USA. To pierwszy legalny eksport Konopie i marihuana na Jamajce - pierwszy legalny eksport cannabis z Jamajki do USA. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Mike Tyson w liście do prezydenta USA apeluje o zaprzestanie walki z marihuaną Znany bokser i konopny przedsiębiorca - Mike Tyson, apeluje do prezydenta USA o zaprzestanie walki z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski raper stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany Alberto - polski raper już drugi raz stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat admin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Rząd Hiszpanii ustala nowe przepisy dla pacjentów medycznej marihuany Medyczna marihuana w Hiszpanii: sprawdź, jakie przepisy i regulacje dla pacjentów chce wprowadzić hiszpański rząd Justyna Walentynowicz22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Czechy: Medyczna marihuana będzie dostępna bez recepty? Czy już niedługo Czesi będą mogli uzyskać medyczną marihuanę bez recepty? Nad taką decyzją dywagują tamtejsi politycy. Mikołaj Rusin21 lutego 2024
AKTUALNOŚCI W Polsce nie będzie upraw medycznej marihuany? Otrzymaliśmy oświadczenie jednej z firm Pierwsza firma zaangażowana w uprawy medycznej marihuany w Polsce wycofuje się z projektu. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin19 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Ukraina: Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin16 lutego 2024