fbpx
AKTUALNOŚCI
8 lutego 2024

Regulacje medycznej marihuany w Hiszpanii. Czy będzie reforma?

Jakie są regulacje dotyczące medycznej marihuany w Hiszpanii? Dowiedz się, jak wygląda sytuacja pacjentów w zakresie konopi
medyczna marihuana w Hiszpanii

W styczniu hiszpańscy urzędnicy ogłosili, że wznowią dyskusje na temat przyjęcia krajowych przepisów dotyczących medycznej marihuany. Obecnie większość hiszpańskiego przemysłu krajowego jest całkowicie nieuregulowana, a legalna medyczna marihuana w Hiszpanii jest ograniczona do eksportu.

Legalizacja medycznej marihuany w Hiszpanii: czy będzie reforma?

Według danych CIS 84% Hiszpanów popiera regulację medycznej marihuany na receptę. Większość ustawodawców w hiszpańskim parlamencie również wyraża aprobatę dla reformy.

Pacjencji w Hiszpanii potrzebują medycznej marihuany w aptekach

Niestety, w przeszłości istniał znaczny rozdźwięk między przeciwnikami konopi indyjskich w hiszpańskim parlamencie a używaniem marihuany oficjalnie w hiszpańskich społecznościach. Wskaźnik konsumpcji marihuany w Hiszpanii jest wyższy niż w prawie każdym innym kraju. Setki prywatnych klubów konopnych zapełniają różne części kraju, jednak znacząca reforma i regulacje pozostają bez zmian.

Nowe dane sugerują, że Hiszpania jest obecnie siódmym co do wielkości producentem medycznej marihuany na świecie, a poziom produkcji i licencji gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Mimo to hiszpańscy pacjenci nie mają legalnego dostępu do produktów pochodzących z ich własnego kraju.

Brak regulowanego programu medycznej marihuany w Hiszpanii w żaden sposób nie zniechęcił ludzi do jej konsumpcji. Zmusza to raczej cierpiących pacjentów do pozyskiwania leków z nieuregulowanych źródeł, co jest dalekie od pożądanej sytuacji. W tym tygodniu pojawiły się nowe doniesienia, że reforma medycznej marihuany może nastąpić w nadchodzących miesiącach. 

Opinie na temat legalizacji medycznej marihuany w Hiszpanii

Mónica García Gómez wykorzystała swoje pierwsze wystąpienie w Kongresie, aby potwierdzić swoje zaangażowanie w ustanowienie ram prawnych dotyczących medycznej marihuany w kraju. Nowa minister zdrowia Hiszpanii powiedziała, że długo oczekiwane prawo dotyczące medycznej marihuany będzie gotowe w nadchodzących miesiącach.

Hiszpania nie może pozostać na uboczu międzynarodowych postępów w tej dziedzinie. Konieczne jest zajęcie się tą kwestią z zachowaniem rygoru naukowego, odpowiedzialności etycznej i wrażliwości społecznej.

Proces ten trwa już od ponad 18 miesięcy, ale doznał licznych opóźnień z powodu burzliwego klimatu politycznego w Hiszpanii.

Pani García zasugerowała, że wstępne propozycje będą teraz odgrywać kluczową rolę w ustawodawstwie przygotowywanym przez jej departament.

Zalecenia, zatwierdzone wcześniej przez Komisję Zdrowia sugerowały, że konopie indyjskie muszą być przepisywane wyłącznie przez lekarzy specjalistów i będą wydawane tylko w aptekach szpitalnych. Oferowały jednak możliwość rozszerzenia tego na lekarzy rodzinnych i inne apteki.

Planowane przepisy dotyczące stosowania medycznej marihuany w Hiszpanii

Zalecono przepisywanie marihuany w przypadku spastyczności u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, niektórych form padaczki, nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią, endometriozy i przewlekłego bólu.

Ministerstwo Zdrowia ma zorganizować spotkania z różnymi grupami interesantów, w tym z Hiszpańskim Obserwatorium Konopi Medycznych (OECM). Lokalne media donoszą, że spotkania są już zaplanowane.

„Mamy jasny plan działania. Na podstawie istniejących fundamentów, w nadchodzących miesiącach podejmiemy kolejne kroki w celu zatwierdzenia i wdrożenia nowych przepisów”. – informuje nowa minister zdrowia

Zobowiązania te zostały podjęte wraz z ogłoszeniem kompleksowego planu antynikotynowego, który ma zostać wdrożony w tym roku.

Nadal nie jest jasne, kiedy ustawa dotycząca reformy medycznej marihuany w Hiszpanii zostanie poddana głosowaniu w hiszpańskim parlamencie i czy takie głosowanie okaże się korzystne. Wydaje się jednak, że działania nabierają tempa. Jest to w dużej mierze zasługa zwolenników marihuany, którzy pokonują ciągłe przeszkody stawiane przez ich przeciwników.

Ustawodawcy na szczeblu lokalnym i krajowym muszą współpracować w celu uregulowania produktów i handlu medyczną marihuaną w Hiszpanii. Czas zacząć działać, zamiast pozwalać zorganizowanej przestępczości wypełniać pustkę kosztem wyników w zakresie zdrowia publicznego.

legalizacja marihuany
Pacjencji w Hiszpanii potrzebują regulacji medycznej marihuany

Jakie są perspektywy rozwoju rynku medycznej marihuany w Hiszpanii?

Nowe dane ujawniają, że branża medycznej marihuany w Hiszpanii rozkwita.

Zgodnie z Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 r., kraje są zobowiązane do corocznego informowania Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (INCB) o przewidywanym zapotrzebowaniu na substancje kontrolowane przeznaczone do celów medycznych i naukowych. Jest to umowa międzynarodowa, zawarta w celu ograniczenia dostępu do przetworów konopi (marihuana, haszysz), kokainy i narkotyków opioidowych (morfina, heroina, kodeina itp.)

Według Publico, hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że spodziewa się wyprodukować 36 ton medycznej marihuany w 2024 roku, czyli o 12,5 tony więcej niż w 2023.

Oznacza to okres znacznego wzrostu produkcji marihuany medycznej w Hiszpanii od 2022.

W 2018 Hiszpańska Agencja Leków i Produktów Zdrowotnych (AEMPS) zgłosiła produkcję zaledwie 400 kilogramów, która w 2021 wzrosła do około 600 kilogramów.

Jednak w 2022 liczba gwałtownie wzrosła do sześciu ton, a następnie czterokrotnie do 24 ton w ubiegłym roku. Mniej niż 20% tej sumy zostało podobno przeznaczone na cele badawcze, a ponad 80% zostało wyeksportowane do użytku jako marihuana medyczna.

Liczba ta oznacza, że Hiszpania wyprzedziła swojego sąsiada, Portugalię, często uważaną za centrum produkcji medycznej marihuany na eksport w Europie. Portugalia w tym roku ma wyprodukować 32 tony medycznej marihuany.

Jedynymi krajami, które w tym roku wyprodukują więcej niż Hiszpania, są Wielka Brytania (406 ton), Kanada (285 ton), Urugwaj (117 ton), Kolumbia (100 ton) i Izrael (98 ton).

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. Spain’s Medical Cannabis Law to Be Ready ‘In the Coming Months’ Says Health Minister. Z linku: https://businessofcannabis.com/spains-medical-cannabis-law-to-be-ready-in-the-coming-months-says-health-minister/
  2. Reviejo S.F. (2024). Publico. España ya es la séptima potencia mundial de cannabis medicinal tras crecer su producción legal un 53%. Z linku: https://www.publico.es/sociedad/espana-septima-potencia-mundial-cannabis-medicinal-crecer-produccion-legal-53.html
  3. Norman H. (2024). ICBC. Is Medical Cannabis Reform On Spain’s Horizon?. Z linku: https://internationalcbc.com/is-medical-cannabis-reform-on-spains-horizon/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Marihuana i alkohol w USA | Amerykanie wolą codziennie palić zioło Marihuana i alkohol w USA: rosnąca popularność zioła. Dlaczego Amerykanie wybierają codziennie marihuanę zamiast picia? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz24 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Krople do oczu dla palaczy marihuany. Dlaczego warto je stosować? Masz dość zaczerwienionych oczu po paleniu? Poznaj krople do oczu Code Red, stworzone przez palaczy dla palaczy. Natychmiastowa ulga i wygoda w jednym. admin22 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Seks po marihuanie czy seks po alkoholu? Ankietowani wybrali konopie Apetyt na seks: marihuana kontra alkohol. Co preferują ludzie? Odkryj wyniki ankiety i dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł teraz! Justyna Walentynowicz18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja komercyjnego rynku konopi w Czechach Czesi dążą do legalizacji komercyjnego rynku konopi. Przeczytaj szczegóły proponowanej ustawy legalizującej marihuanę. admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak Poprawić Wilgotność Suchych Topów Marihuany - Praktyczne Porady Jak dbać o wilgotność suszu konopnego i uniknąć problemów związanych z nadmiernym przesuszeniem. Skuteczne metody kontroli wilgotności admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024