fbpx
AKTUALNOŚCI
10 kwietnia 2024

Straż graniczna w Nowym Meksyku konfiskuje legalną marihuanę

W ostatnim czasie w stanie Nowy Meksyk mają miejsce konfiskaty legalnej marihuany. Dowiedz się więcej na ten temat.

Firmy konopne w Nowym Meksyku miały co najmniej 12 konfiskat regulowanych produktów przez służby celne i ochronę granic. Zatrzymania miały miejsce mimo tego, że wszystkie z nich działają legalnie.

Rekord sprzedaży marihuany w stanie Nowy Meksyk

W tamtym tygodniu pisaliśmy o bardzo pozytywnych informacjach, które dotarły do nas ze stanu Nowy Meksyk. W marcu odnotowano rekord sprzedaży marihuany. Łącznie zakup medycznej i rekreacyjnej marihuany dla dorosłych w stanie to wartość ponad 52,5 miliona dolarów.

Straż w Nowym Meksyku konfiskuje legalne konopie

Teraz dowiedzieliśmy się o bardzo niepokojących doniesieniach od firm konopnych, które legalnie działają w stanie. Według informacji medialnych, urzędnicy federalni w Nowym Meksyku najwyraźniej celują w licencjonowane firmy zajmujące się marihuaną. Przejmują regulowane produkty z konopi indyjskich na granicznych punktach kontrolnych.

Stan w USA Nowy Meksyk zalegalizował medyczną marihuanę w 2019 roku, a następnie rekreacyjne konopie dla dorosłych w 2021. Regulowana sprzedaż marihuany rekreacyjnej rozpoczęła się oficjalnie 1 kwietnia 2022. Nowy Meksyk odnosi duże zyski ze sprzedaży legalnego zioła i bije rekordy. 

Dotychczas licencjonowane firmy konopne w Nowym Meksyku doświadczyły niewielkiej ingerencji ze strony władz federalnych. W ostatnim czasie sytuacja jednak uległa zmianie. Według Bena Lewingera dyrektora wykonawczego Izby Handlowej Nowego Meksyku, w ciągu ostatnich dwóch tygodni agenci Urzędu Celnego i Ochrony Granic zajęli co najmniej kilkanaście produktów z konopi indyjskich. Chociaż zgłoszono 12 takich konfiskat, rzeczywista liczba może być jeszcze wyższa.

Sytuacja w innych stanach USA

„Wciąż istnieje wiele piętna i strachu, więc wyobrażam sobie, że jest to niedostatecznie zgłaszane. To szkodzi małym firmom. Szkodzi nam wszystkim z powodu utraty wpływów z podatków” – powiedział Lewinger telewizji KRQE 13

Funkcjonariusze CBP mogą tworzyć imigracyjne punkty kontrolne, aby pomóc powstrzymać przemyt i handel ludźmi w promieniu 100 mil od międzynarodowej granicy z Meksykiem. W stanach, w których marihuana jest legalna, te punkty kontrolne są zazwyczaj pokonywane przez licencjonowane firmy, które przewożą marihuanę bez takich incydentów.

Niestety ostatnio to się zmieniło, wydaje się, że tylko w Nowym Meksyku. Lewinger powiedział, że wierzy, że stanowe firmy zajmujące się konopiami indyjskimi są celem urzędników federalnych tylko w tym stanie. W związku z całą sytuacją wezwał administrację prezydenta Joe Bidena do interwencji.

„Nasi bracia i siostry w Kalifornii i Arizonie, które również dzielą granicę z Nowym Meksykiem, nie widzą tego rodzaju zwiększonej aktywności. Wygląda na to, że jest to sytuacja specyficzna dla Nowego Meksyku. Myślę, że, to Biały Dom musi nakazać Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby przestał marnować zasoby na produkt, który nie stanowi zagrożenia. To po prostu wyraźnie wykracza poza zakres działań Służby Celnej i Straży Granicznej”  – powiedział Lewinger.

nowy meksyk stan
Straż Graniczna w USA konfiskuje legalne produkty konopne

Nagłe kontrole

Nick Spoor, kierownik operacyjny w Top Crop Cannabis Co., powiedział dziennikarzom, że ich firma regularnie z powodzeniem przewozi produkty z konopi indyjskich przez punkty kontrolne CBP.

„Zwykle nie mają psów. Po prostu pytają, czy jesteś obywatelem USA, a następnie przepuszczają dalej” – powiedział 

Zmiany są widoczne od czasu sytuacji, która miała miejsce 14 lutego bieżącego roku. Tego dnia agenci CBP przejęli produkty z jednego z pojazdów firmy w punkcie kontrolnym.

„Przejeżdżamy przez ten punkt kontrolny od ponad roku, bez żadnych pytań, więc oczywiście robimy wszystko zgodnie z przepisami. Byłem więc zszokowany i zaskoczony” – powiedział dyrektor generalny Top Crop Cannabis Co. Ltd., Matt Chadwick.

Ethan Ramsey, pracownik firmy produkującej marihuanę Head Space Alchemy z Las Cruces, został aresztowany przez CBP w zeszłym tygodniu. Próbował przejechać przez punkt kontroli imigracyjnej, zgodnie z raportem The Paper. Kierowca został zatrzymany w punkcie kontrolnym na autostradzie międzystanowej 25, około 25 mil na północ od Las Cruces, podczas dostarczania próbek do laboratorium konopi w Santa Fe.

Straty dochodów w branży konopnej

Rob Duran, partner zarządzający Head Space Alchemy, jechał za nim innym pojazdem. The Paper uzyskał nagranie audio interakcji z funkcjonariuszami CBP.

„Zostaliśmy poinstruowani, aby skonfiskować całą marihuanę – wszystkie nielegalne produkty. Jest to nadal nielegalne z federalnego punktu widzenia” – mówił oficer CBP

Pomiędzy tym zajęciem przez CBP a wcześniejszym, Duran mówi, że firma straciła przez to około 20 000 dolarów w produktach. Co gorsza, jego pracownicy są teraz notowani przez rząd federalny z powodu interakcji.

„W obu przypadkach pracownikom zrobiono zdjęcia i pobrano odciski palców, a także powiedziano im, że ich nazwiska znajdą się teraz w federalnej bazie danych, ponieważ zostali złapani w federalnym punkcie kontrolnym z konopiami indyjskimi” – mówi Duran.

Legalizacja rekreacyjnej marihuany a prawo federalne w USA

Po skontaktowaniu się z lokalnymi mediami rzecznik CBP zaprzeczył zarzutom, że funkcjonariusze w Nowym Meksyku atakują licencjonowane firmy zajmujące się konopiami indyjskimi.

„Chociaż marihuana jest legalna do użytku medycznego lub rekreacyjnego w wielu stanach, jest ona klasyfikowana jako substancja kontrolowana z Wykazu I zgodnie z prawem federalnym. W związku z tym agenci Straży Granicznej USA będą nadal podejmować odpowiednie działania przeciwko tym, którzy znajdą się w posiadaniu marihuany w dowolnym miejscu w Stanach Zjednoczonych”. – powiedział rzecznik w oświadczeniu. 

To, że producenci marihuany tracą legalne produkty, jest bardzo niesprawiedliwe i smutne. Tego typu konfiskaty mogą doprowadzić nawet do upadku niektórych firm konopnych w Nowym Meksyku. Oby ta sytuacja jak najszybciej się wyjaśniła. 

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Herrington A.J. (2024). High Times. Customs and Border Protection Targeting Licensed New Mexico Weed Businesses. Z linku: https://hightimes.com/news/customs-and-border-protection-targeting-licensed-new-mexico-weed-businesses/
  2. Lee J. (2024). The Paper. Feds Seize Legal Weed at NM Checkpoints Z linku: https://abq.news/2024/04/feds-seize-legal-weed-at-nm-checkpoints/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Codzienne używanie marihuany w USA wyprzedziło spożycie alkoholu Coraz więcej stanów USA legalizuje konopie indyjskie dla dorosłych. Jak na przestrzeni lat wyglądało spożycie marihuany i alkoholu? Justyna Walentynowicz27 maja 2024
AKTUALNOŚCI W Australii odbędzie się badanie: marihuana a zdolność prowadzenia pojazdów W jakiej sytuacji znajdują się kierowcy stosujący terapię medyczną marihuaną? Co może zmienić się w kwestii marihuana a prowadzenie pojazdu? Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana od kalifornijskiej marki Cookies trafi do polskich aptek! Cookies, czyli kalifornijska marka założona przez Bernera trafi do Polski jako medyczna marihuana. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Konopie na Politechnice Lubelskiej. Sprawdź co zrobili z nich studenci Na Politechnice Lubelskiej pojawiły się konopie! Sprawdź dlaczego i po co. Mikołaj Rusin23 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana podbija Europę. Jest legalna już w 21 krajach UE Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Departament Sprawiedliwości USA zmieni harmonogram konopi indyjskich Historyczna decyzja w USA! Konopie indyjskie zostaną przeniesione do Wykazu III, a ich wartość medyczna została uznana pierwszy raz od ponad 50 lat Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Niemcy wprowadzają nowe przepisy po legalizacji konopi. Zmiany dla kierowców Od 1 kwietnia w Niemczech dorośli mogą legalnie korzystać z konopi indyjskich. Jakie zmiany wprowadza kraj? Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz21 maja 2024
AKTUALNOŚCI Czechy zakazują sprzedaży HHC. Rząd wprowadzi nowe regulacje substancji Zakaz sprzedaży HHC w Czechach. Rząd podejmuje działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz15 maja 2024