fbpx
GROW
1 maja 2024

Uprawa konopi w ogrodzie – jak legalnie uzyskać pozwolenie w Polsce?

Od maja 2022 w Polsce można legalnie uprawiać konopie w ogrodzie na podstawie wniosku o wpis producenta do rejestru konopi włóknistych. Dowiedz się, jak to zrobić.
uprawa konopi w ogrodzie

Uprawa konopi włóknistych w ogrodzie zdobywa coraz większe zainteresowanie, zarówno ze względu na ekologiczne jak i zdrowotne aspekty tej rośliny. Uprawa konopi włóknistych, w odróżnieniu od konopi indyjskich, jest legalna, ale wymaga spełnienia określonych warunków i uzyskania odpowiednich zezwoleń. W tym artykule wyjaśnimy, jak można legalnie uprawiać konopie włókniste w Polsce w swoim własnym ogrodzie.

Zrozumienie prawnych aspektów konopi włóknistych

Konopie włókniste, znane naukowo jako Cannabis sativa L., są odmianą konopi, które zawierają bardzo niski poziom THC (w Polsce do 0,3%), co oznacza, że nie mają one właściwości psychoaktywnych. Uprawa tej rośliny w naszym kraju jest legalna pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia i stosowania się do przepisów prawa. Nie jest to jednak skomplikowane. Co więcej, raz złożony wniosek obowiązuje bezterminowo, musimy tylko na bieżąco informować KOWR o każdych zmianach, jeśli takie zajdą.

Wiemy, jak większość z nas lubi wypełniać wnioski, dlatego Was w tym wesprzemy, abyście wkrótce mogli cieszyć się swoimi pięknymi, legalnymi roślinami.

uprawa konopi w ogrodzie
Wystarczy jeden poprawnie wypełniony wniosek, aby legalnie uprawiać konopie włókniste w ogrodzie

Krok 1

Pierwszym krokiem jest zakup nasion konopi siewnych z certyfikatem, które są zarejestrowane w Unii Europejskiej. Lista nasion jest dostępna w publicznych rejestrach i na stronach instytucji zajmujących się rolnictwem TUTAJ.

Gdzie kupić takie nasiona? Tu znajdziecie ORION 33 – nasiona konopi jednopienne CBD – kwalifikowany materiał siewny.

uprawa konopi w ogrodzie

Krok 2

Przygotowanie odpowiednich dokumentów: Przed złożeniem wniosku, musisz przygotować i wypełnić kilka dokumentów, w tym wniosek o wpis producenta do rejestru producentów konopi włóknistych (POBIERZ TUTAJ), etykietę certyfikowanego materiału siewnego (będzie dołączona do nasion), dowód zakupu materiału siewnego (faktura) oraz potwierdzenie przelewu opłaty skarbowej.

Krok 3

Wniosek o pozwolenie na uprawę konopi włóknistych składa się w odpowiednim oddziale terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub elektronicznie (do tego trzeba posiadać Profil Zaufany). Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, który oddział KOWR jest odpowiedni dla Twojej lokalizacji​. Zrobisz to TUTAJ.

Musimy zdecydować, w jakiej formie wyślemy formularz. Możemy wysłać tradycyjnie pocztą w formie papierowej, jednak o wiele wygodniej jest to zrobić elektronicznie za pomocą Profilu Zaufanego.

FORMA DROGĄ TRADYCYJNĄ: Drukujesz formularz, wypełniasz go ręcznie, podpisujesz i wysyłasz pocztą razem z pozostałymi, niezbędnymi dokumentami.

ELEKTRONICZNIE: Wypełniasz formularz elektronicznie (np. Za pomocą programu Adobe Acrobat Reader), a następnie podpisujesz cyfrowo dokument poprzez „Podpis Zaufany”.

W tym celu klikamy start, a następnie wybieramy drugą opcję i postępujemy zgodnie ze wskazówkami z linku poniżej. Zanim to zrobimy, najpierw pobieramy i wypełniamy wniosek.

https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany

Część I wniosku

Pobieramy wniosek TUTAJ. Musimy bardzo starannie, uważnie i prawidłowo wypełnić wniosek, aby otrzymać pozwolenie na uprawę konopi w ogrodzie. W innym przypadku zostanie odrzucony lub zostaniecie wezwani do złożenia jego korekty. To wszystko wydłuża cały proces.

Pierwszym krokiem jest zaznaczenie, kwadratu wybierając: uzyskania wpisu do rejestru konopi włóknistych. Zaznaczamy tylko 1 kwadrat, ponieważ składamy wniosek pierwszy raz. Drugi dotyczy korekty/aktualizacji danych w poprzednio złożonym wniosku o wpis do rejestru konopi włóknistych więc tego nie zaznaczamy. 

uprawa konopi w ogrodzie

Następnie wypełniamy jedynie pola takie jak: nazwisko, imię, PESEL, i miejsce zamieszkania, czyli wszystkie pola bez gwiazdek. Można podać email i nr telefonu – nie jest to konieczne, jednak zalecamy, aby podać, bo znacznie ułatwi kontakt z nami w razie takiej potrzeby ze strony pracownika KOWR-u.

uprawa konopi w ogrodzie

Część pierwszą mamy za sobą, no to przechodzimy do części II, w której wypełniamy wszystkie pola z tabeli. 

uprawa konopi w ogrodzie

W części III zaczynamy od zapisania nazwy odmiany konopi, którą będziemy uprawiać. Następnie województwo, powiat i gmina. Wypełniamy wszystkie dalsze rubryki zgodnie z poniższą instrukcją.

uprawa konopi w ogrodzie

Nazwę obrębu ewidencyjnego sprawdzamy w następujący sposób:

 • wchodzimy na geoportal-krajowy.pl i przechodzimy do mapy
 • zgodnie z instrukcją (TUTAJ) sprawdzamy naszą „nazwę obrębu ewidencyjnego” (będzie podana w formie nazwy miejscowości i numeru występującego po niej)

Jak sprawdzić „numer działki ewidencyjnej”:

 • wchodzimy na geoportal-krajowy.pl i przechodzimy do mapy
 • wpisujemy adres, pod którym będziemy uprawiać konopie w polu „wyszukaj adres na mapie”
 • w okienku, które nam wyskoczy, po lewej stronie znajdziemy, rubrykę „numer działki” – to nasz nr działki ewidencyjnej, który wpisujemy we wniosku

Możesz także uprawiać na parapecie albo na balkonie, jeśli mieszkasz w bloku. Jaką nazwę obrębu ewidencyjnego oraz numer działki ewidencyjnej wpisać w takim przypadku?

Te, na których stoi cały blok. KOWR i tak będzie miał informację na temat dokładnego adresu, ze złożonego przez nas wniosku.

No i został nam ostatni punkt w tej tabeli, czyli podanie powierzchni uprawy konopi włóknistej (ha). Musimy najpierw przeliczyć m2 na ha korzystając z kalkulatora poniżej:

https://www.naukowiec.org/kalkulatory/powierzchnia.html

Dalej wypełniamy tylko część 2., reszta zostaje pusta, ponieważ nas nie dotyczy. 

uprawa konopi w ogrodzie

Zaznaczamy wcześniej wspomniane załączniki:

 • Kopia faktury zakupu materiału siewnego konopi włóknistych kategorii elitarny lub kategorii kwalifikowany
 • Kopia etykiety z opakowań materiału siewnego konopi włóknistych kategorii elitarny lub kwalifikowany
 • Dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokonanie wpisu producenta do rejestru konopi włóknistych

uprawa konopi w ogrodzie

 

Klasycznie na koniec: miejscowość, data i podpis. Przypominam, wysyłamy elektronicznie lub papierowo.

FORMA DROGĄ TRADYCYJNĄ: Drukujesz formularz, wypełniasz go ręcznie, podpisujesz i wysyłasz pocztą razem z wszystkimi dokumentami

ELEKTRONICZNIE: Wypełniasz formularz elektronicznie (np. Za pomocą programu Adobe Acrobat Reader), a następnie podpisujesz cyfrowo dokument poprzez „Podpis Zaufany”.

https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany

Klikamy start, a następnie wybieramy drugą opcję i postępujemy zgodnie ze wskazówkami:

uprawa konopi w ogródku

Opłata skarbowa: Należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 30 zł. W tym celu:

 • wchodzimy na stronę KOWRU: https://www.gov.pl/web/kowr/oplata-skarbowa2
 • odszukujemy odpowiedni urząd terenowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu zamierzającego uprawiać konopie włókniste
 • wykonujemy przelew w kwocie 30 zł, a w tytule przelewu wpisujemy: „Opłata skarbowa: dokonanie wpisu producenta do rejestru konopi włóknistych na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”
 • pobieramy potwierdzenie przelewu (drukujemy go w przypadku wysyłania wniosku pocztą)

Upewnij się, że masz wszystko:

 • Wypełniony i podpisany wniosek o wpis producenta rejestru producentów konopi włóknistych (dzięki niemu uzyskujemy pozwolenie na uprawę konopi)
 • Etykieta certyfikowanego materiału siewnego
 • Faktura (dowód zakupu nasion)
 • Potwierdzenie przelewu opłaty skarbowej

Gdy skompletujemy wszystkie te rzeczy, należy wejść na rządową stronę:

https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne

 • klikamy „wyślij pismo ogólne”
 • logujemy się (poprzez wcześniej ustalony adres mailowy i hasło lub przez wybrany system bankowy)
 • wypełniamy danymi: w pierwszym polu wpisujemy: KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA ODDZIAŁ TERENOWY W (odpowiedni oddział terenowy KOWR ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu zamierzającego uprawiać konopie włókniste). Swój oddział można sprawdzić TUTAJ.

Teraz dodajemy załączniki:

 • Wniosek o wpis producenta do rejestru konopi włóknistych
 • Etykieta certyfikowanego materiału siewnego
 • Faktura zakupu certyfikowanego materiału siewnego
 • Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej
 • *zgodę właściciela gruntu na zasiew, w przypadku gdy nie jesteśmy jego właścicielem (WZÓR)

Przechodzimy dalej, potwierdzamy i wysyłamy

Teraz pozostaje czekać na potwierdzenie naszego wpisu, na co KOWR ma 2 tygodnie.

Konopie można uprawiać dopiero po otrzymaniu potwierdzenia, że zostaliśmy wpisani do rejestru producentów konopi włóknistych. Jest to równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia.

Jeśli chcesz zapoznać się z całością nowych przepisów, sprawdź całą zakładkę dotyczącą konopi włóknistych na stronie KOWRU. Sugerujemy także poinformować właściwą według miejsca uprawy jednostkę Policji o tym, że macie takie zezwolenie i będziecie uprawiali konopie włókniste. Nie jest to konieczne, ale może uchronić przed zniszczeniem roślin. Nie jest to oczywiście wymagany krok, jednak rekomendujemy takie rozwiązanie jeśli chcecie dodatkowo zabezpieczyć Wasze zielone dziewczyny, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Do szczegółów na ten temat kierujemy Was na stronę Kombinatu Konopnego, który stworzył ten poradnik, jak krok po kroku uzyskać pozwolenie na uprawę konopi włóknistych w swoim ogródku.

Źródło:

Kombinat Konopny. Pozwolenie na uprawę konopi we własnym ogródku. Z linku: https://kombinatkonopny.pl/pozwolenie-na-uprawe-konopi-we-wlasnym-ogrodku/

Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Konopie poliploidalne: Rewolucja w świecie konopnym Odkryj, czym są konopie poliploidalne i jakie mają potencjalne korzyści dla hodowców. Dlaczego te rośliny mogą zrewolucjonizować rynek konopi admin16 lipca 2024
GROW Podłoże kokosowe w uprawie marihuany Dowiedz się, dlaczego podłoże kokosowe staje się popularnym wyborem w uprawie marihuany. Poznaj jego zalety, sposoby użycia oraz porady Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
GROW Nasiona konopi indyjskich: Jak wybrać i rozpoznać płeć ? Co ma znaczenie przy wyborze nasion konopi, jak rozpoznać płeć rośliny w trakcie wzrostu, i dlaczego warto wybierać nasiona feminizowane. admin10 lipca 2024
GROW Ile trwa uprawa marihuany? Podstawowe etapy wzrostu Ile trwa uprawa marihuany? Dowiedz się, jak długo trwa każdy etap i jakie są kluczowe czynniki wpływające na czas uprawy Justyna Walentynowicz9 lipca 2024
GROW Uprawa konopi od podstaw: najczęstsze problemy początkujących growerów Dowiedz się o uprawie konopi od podstaw. Praktyczne porady, błędy, których można uniknąć oraz kluczowe informacje Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
GROW Więdnące, usychające i opadające liście marihuany Dowiedz się, dlaczego liście marihuany więdną, usychają i opadają, oraz jak skutecznie diagnozować i rozwiązywać te problemy w uprawie admin8 lipca 2024
GROW Uprawa konopi na zewnątrz to 50-krotnie mniejsza emisja niż uprawa w pomieszczeniach Ekologiczne rolnictwo to uprawa konopi na zewnątrz. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej i rozszerzyć badania w tym kierunku Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GROW Czy można sklonować automatyczne odmiany konopi? Klonowanie konopi to fascynujący temat, ale czy można to zrobić z odmianami automatycznymi? To pytanie budzi wiele kontrowersji admin5 lipca 2024