fbpx
GROW
8 kwietnia 2024

Uprawa konopi w szklarni: elementy wyposażenia szklarni

Uprawa konopi w szklarni - jakie wyposażenie jest niezbędne, aby uprawiać marihuanę? Sprawdź czego potrzebujesz do uprawy w szklarni
uprawa konopi w szklarni

Zapewnienie roślinom najlepszych warunków jest kluczem do sukcesu. W tym artykule przyjrzymy się, jak urządzić własną szklarnię do uprawy konopi, aby maksymalizować plony i zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Niezbędne wyposażenie znajdziesz sklepie Growbox.pl.

Wybór odpowiedniej lokalizacji do uprawy konopi w szklarni

Lokalizacja szklarni ma kluczowe znaczenie. Konopie potrzebują dużo światła słonecznego, dlatego szukaj miejsca, które zapewni wystarczająco dużo naturalnego oświetlenia przez cały dzień. Unikaj miejsc zacienionych oraz tych, które są narażone na silne wiatry, które mogą uszkodzić strukturę szklarni lub rośliny.

Jak przygotować uprawę konopi w szklarni?

W przypadku uprawy outdoor działkę należy odpowiednio przygotować. Usunąć chwasty, zastosować nawozy i odpowiednio przygotować glebę. Uprawa konopi wewnątrz wymaga większego przygotowania pod kątem technologicznym. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 1,8 metra. Wybór pomieszczenia ułatwiają gotowe skrzynie uprawowe. Wtedy musimy tylko zdecydować, gdzie postawimy nasz namiot.

Nawiew zawsze powinien być w dolnej połowie Twojej szklarni a wywiew w górnej. Odległości od źródeł energii powinny być jak najmniejsze. Najważniejsze jest zachowanie małej odległości między statecznikiem i lampą próżniową. 

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu idealnego plonu, to wyposażenie się w konkretne elementy jest niezbędne, aby zacząć. Po pierwszym urządzeniu szklarni do uprawy konopi możemy z niej korzystać cały czas, co jest kolejną zaletą. 

Rozmieszczenie roślin konopi

Jeśli wybrałeś już odmianę i miejsce do uprawy konopi w szklarni, czas zaplanować położenie roślin. Ważne jest, aby zapewnić sobie łatwy dostęp do roślin na każdym etapie wzrostu. Na początku kiedy będą małe z łatwością można się do nich dostać, jednak tutaj należy myśleć także o przyszłości. Muszą być umieszczone w miejscach, gdzie nie będą narażone na pleśń. Rozplanowanie układu roślin jest najważniejsze – resztę można łatwiej dopasować. Rośliny w zależności od odmiany i rodzaju uprawy mogą osiągać różne rozmiary – jeśli nie będzie wystarczająco miejsca, aby się między nimi, poruszać istnieje ryzyko uszkodzenia krzaków. 

Projektowanie uprawy w szklarni

Przy projektowaniu uprawy konopi w szklarni, ważne jest, aby zwrócić uwagę na system wentylacji, który jest kluczowy dla regulacji temperatury i wilgotności.

Nawadnianie marihuany w szklarni

Rośliny muszą mieć dostęp do odpowiedniej ilości dobrej jakości wody. Przygotuj miejsce na zbiornik na wodę w swojej szklarni do uprawy konopi. Zapewnij sobie do niego łatwy dostęp. Należy wziąć pod uwagę, że wodę trzeba regularnie monitorować pod kątem zanieczyszczeń. W przypadku uszkodzenia zbiornik jest znacznie łatwiej wymienić kiedy dostęp do niego jest prostszy.

Zainstaluj system nawadniający, który zapewni równomierne nawilżenie roślin. Świetnie sprawdzi się system Flora Flex do uprawy konopi w szklarni.

Zbiornik z roztworem, w którym umieścimy pompę, musi być umiejscowiony jak najbliżej roślin. Większa odległość skutkuje niższym ciśnieniem pod koniec systemu nawadniania.

Niektóre systemy wymagają częstego uruchamiania, aby nawadnianie mogło przebiegać prawidłowo. Aby nie przesadzić lub nie doprowadzić do zbyt małej ilości wody skorzystaj z programatora nawadniania. Programator Plant!t Circular Water Timer sprawdzi się do wszystkich rodzajów systemów nawadniających. Może być używany zarówno z podłączeniem zasilania kranu, jak i z systemem grawitacyjnym ze zbiornika.

uprawa konopi w szklarni
Programator nawadniania Plant!t Circular Water Timer

Instalacja elektryczna

Zbudowanie uprawy konopi w szklarni wiąże się ze stworzeniem w niej instalacji elektrycznej. To najbardziej niebezpiecznie urządzenie. W związku z tym, aby mieć gwarancję stworzenia solidnej szklarni, należy dokładnie, ostrożnie i starannie ułożyć wszystkie przewody i poświęcić na to czas. Wszystkie urządzenia powinny znajdować się co najmniej 20 cm nad ziemią i z dala od nawadniania.

Oświetlenie

Nad roślinami powinny znajdować się lampy. Chociaż konopie cenią sobie naturalne światło słoneczne, w niektórych miejscach może być konieczne użycie dodatkowego oświetlenia, aby przedłużyć dzień świetlny lub poprawić intensywność światła. Lampy LED są zalecane ze względu na ich efektywność energetyczną i niską emisję ciepła. Dobrze sprawdzają się także dla początkujących growerów.

Kontrola uprawy marihuany w szklarni

Zarządzanie temperaturą i wilgotnością podczas uprawy konopi szklarni jest kluczowe dla zdrowego wzrostu roślin. Idealna temperatura dla marihuany w dziennym świetle to około 24-28°C w i nieco chłodniej w nocy ok. 18°C (nie powinna spadać poniżej). Należy zadbać o odpowiednią wentylację i klimatyzację.

Względna wilgotność na wczesnym etapie na poziomie mniej więcej 80% pozwoli roślinom szybko ukorzenić się i rosnąć. W kolejnych etapach być utrzymywana na poziomie 60-80%. W ostatnich stadiach kiedy kwiaty są najbardziej narażone na pleśń lepiej zachować wilgotność na poziomie 40-50%. Użycie higrometrów i termometrów pomoże monitorować warunki wewnątrz szklarni do uprawy konopi.

Wybór podłoża i nawozów do konopi indyjskich

Każda z roślin ma swoje optymalne PH. W przypadku konopi PH gleby powinno wynosić około 6,0. Wybieraj wysokiej jakości mieszanki glebowe przeznaczone dla konopi lub twórz własne kompozycje z naturalnych składników. Nawożenie jest kluczowe, ale ważne jest, aby nie przesadzić – konopie nie lubią nadmiaru składników odżywczych.

Najlepsze warunki dla Twojej gleby zapewni Woma Soil Clean. To naturalny kondycjoner oparty na probiotycznych bakteriach i grzybach. Jego stosowanie pozwala utrzymać glebę w doskonałym stanie. Poprawia także zdolność wchłaniania substancji odżywczych przez rośliny. 

uprawa konopi w szklarni
Nawóz Woma Soil Clean przyspiesza rozwój korzeni

Jak zabezpieczyć uprawę konopi w szklarni przed szkodnikami

Twoje rośliny przez cały okres wzrostu będą narażone na szkodniki i pasożyty. Regularna kontrola pomoże we wczesnym wykrywaniu szkodników czy chorób. Aby tego uniknąć, należy jak najstaranniej dbać o czystość w szklarni i sprzątać tam regularnie. Dywan i tego typu materiały nie nadają się na podłogę w szklarni do uprawy konopi.

Z racji tego, że zaczyna się sezon miłośnikom ogrodnictwa polecamy sprzęty ogrodnicze firmy Cellfast. Idealnie uzupełnią wasze zaopatrzenie, a wysoka jakość sprawi, że prace w ogrodzie będą jeszcze przyjemniejsze.

Uprawa konopi w szklarni może dać wiele satysfakcji. Jeśli zadbasz o jak najlepsze urządzenie szklarni do uprawy konopi, jesteś na dobrej drodze do stworzenia optymalnych warunków dla Twoich roślin.

Sukces zależy od wielu czynników, w tym od szczegółowej wiedzy o potrzebach konkretnej odmiany konopi, jaką planujesz uprawiać. Pamiętaj, aby zadbać o jak najlepsze wyposażenie, swój komfort oraz wygodę i najlepsze warunki dla Twoich roślin. Jakość produktów używanych w szklarni i regularne doskonalenie swoich umiejętności w zakresie uprawy są kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych wyników.

W Polsce uprawa konopi indyjskich jest dozwolona tylko przez Państwowe Instytuty Badawcze, a osoby prywatne mogą uprawiać konopie włókniste.

Jeżeli szukasz sprzętu do uprawy roślin to wejdź na Growbox.pl. Z kodem PUGLIFE otrzymasz 10% zniżki.

Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Growboxy do uprawy roślin. Jak wybrać namiot do uprawy marihuany?  Najlepsza oferta namiotów uprawowych i growboxów do uprawy roślin w domu - sprawdź już teraz na Growbox.pl Justyna Walentynowicz28 maja 2024
GROW Jakie są objawy nadmiernego nawożenia konopi? Brązowe brzegi liści, żółknące liście - to tylko kilka z objawów nadmiernego nawożenia konopi. Dowiedz się, jak zidentyfikować problem admin27 maja 2024
GROW Niedobór żelaza w uprawie marihuany Jakie są objawy niedoboru żelaza w uprawie marihuany i jak skutecznie je uzupełnić? Informacje na temat wpływu pH gleby i korzeni admin24 maja 2024
GROW Opis niedoboru azotu [N] w uprawie marihuany Poznaj znaczenie azotu w uprawie marihuany, jak rozpoznać objawy jego niedoboru oraz sposoby na jego uzupełnienie. admin22 maja 2024
GROW Jakie są objawy przesuszenia lub przelania marihuany ? Poznaj typowe objawy przesuszenia konopi, przyczyny tego problemu oraz metody na efektywne zaradzenie temu zagrożeniu. admin20 maja 2024
GROW Niska temperatura w uprawie marihuany. Temperatura ma kluczowy wpływ na zdrowie i rozwój Twoich roślin konopi. Dowiedz się, jak niska temperatura wpływa na uprawę admin17 maja 2024
GROW Jak zapobiegać i zwalczać mrówki w uprawie marihuany Mrówki w uprawie marihuany - czy są zagrożeniem czy sprzymierzeńcem? Dowiedz się, jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą admin15 maja 2024
GROW Uprawa konopi: Czego potrzebują rośliny? Uprawa konopi wymaga zdobycia wiedzy od samych podstaw. Sprawdź najważniejsze podstawy na temat uprawy marihuany Justyna Walentynowicz14 maja 2024