fbpx
AKTUALNOŚCI
30 kwietnia 2024

Użytkownicy zioła są leniwi i brakuje im motywacji? Badacze temu zaprzeczają

Użytkownicy zioła często są opisywani jako leniwi przestępcy pozbawieni moralności. Skąd się biorą takie szalone teorie i czy są prawdziwe?
użytkownicy zioła

Nowe badanie dotyczące skutków częstego używania marihuany podważa szereg stereotypów związanych z konopiami indyjskimi.

Użytkownicy zioła nie mają paranoi i nie spada im motywacja

Naukowcy nie stwierdzili związku między paranoją lub obniżoną motywacją wśród regularnych użytkowników zioła. Nie znaleźli również dowodów na to, że konsumpcja marihuany powoduje kaca następnego dnia.

Dane wykazały, że kiedy regularni użytkownicy zioła byli na haju, nie odczuwali braku motywacji, a wręcz przeciwnie.

Autorzy badania, opublikowanego w Social Psychological and Personality Science, stwierdzili, że ogólne wyniki zawierały „zarówno oczekiwane, jak i zaskakujące ustalenia”. Najnowsze fakty podważają stereotypowe, powierzchowne przekonania na temat skutków używania marihuany. 

Stereotypy wokół użytkowników zioła

Skąd biorą się teorie, że stosowanie cannabis demotywuje, rozleniwia, a nawet według niektórych jest to niemoralne? 

„Duża część takich poglądów wynika z wieloletniej kryminalizacji konopi indyjskich, uniemożliwiającej neutralną i jasną ocenę zarówno szkód, jak i korzyści związanych z konopiami indyjskimi. Doprowadziło to do zniekształcenia obrazu marihuany i jej użytkowników, do tego stopnia, że niektórzy ludzie naprawdę twierdzą, że rekreacyjne używanie konopi jest nieetyczne i moralnie niepoprawne”. – piszą autorzy badania

Najciekawsze jest to, że tego typu poglądy nie niosą za sobą żadnego uzasadnienia. Wciąż zastanawiam się, dlaczego użytkownicy konopi są stereotypowo postrzegani jako leniwi, niewykształceni i taktowani jak przestępcy. Na przestrzeni lat pojawiały się kampanie, mające ostrzegać przed tym co może spowodować częste korzystanie z marihuany.

Poniżej możecie obejrzeć jeden z przykładów:

Popularność cannabis rośnie…

„Marihuana jest najczęściej używaną substancją tuż po kofeinie, alkoholu i tytoniu a jej akceptacją prawna i społeczna rośnie. Mimo tego zaskakująco niewiele wiadomo o jej skutkach wśród nałogowych użytkowników w życiu codziennym. Tutaj skupiamy się na tym, czego brakuje. Opisujemy codzienne doświadczenia związane z zażywaniem marihuany wśród regularnych użytkowników. Badamy powody, dla których używają konopi ich możliwe korzyści oraz zaskakujący brak spadku motywacji”.  – napisał zespół trzech autorów z University of Toronto i Osgoode Hall Law School w Ontario w Kanadzie.

Uczestnicy badania to dorośli w wieku 21 lat i starsi z USA lub Kanady, którzy używali marihuany co najmniej trzy razy w tygodniu w celach rekreacyjnych. Zostali zrekrutowani za pomocą platformy Reddit. Otrzymali 30-minutową ankietę wyjściową, a także krótkie ankiety 5 razy dziennie, między godziną 10:00 a 23:00, przez tydzień.

Jedno odkrycie było jasne, jak szczerze stwierdza pierwsze zdanie raportu: „Ludzie lubią haj, jaki daje zioło”.

użytkownicy zioła
W przeciwieństwie do istniejących stereotypów badacze zaobserwowali minimalny wpływ marihuany na motywację.

Użytkownicy zioła lubią ten stan

„Nic dziwnego, że w porównaniu z brakiem uczucia haju, uczucie, jakie wywołuje marihuana u regularnych użytkowników, wiązało, się z szeregiem zwiększonych pozytywnych emocji, takich jak podziw, inspiracja i wdzięczność, a także zmniejszony stres i strach na poziomie wewnątrz osobowym. Te emocjonalne wyniki rzucają nieco światła na główny powód, dla którego regularni użytkownicy zgłaszają używanie konopi indyjskich – ponieważ lubią to uczucie”. – napisał trzyosobowy zespół badawczy. 

Co ciekawe, spożywanie konopi nie wiązało się ze zwiększoną podejrzliwością/paranoją wśród regularnych użytkowników, w przeciwieństwie do popularnych teorii, a nawet prac medycznych. Tutaj autorzy nawiązali, wskazując na publikację Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z 2013 roku.

Zażywanie marihuany generalnie wiązało się z bardziej pozytywnymi emocjami i mniejszą liczbą negatywnych odczuć wśród chronicznych użytkowników.

Jakie były negatywne efekty?

Oczywiście zawsze istnieją pewnie bardziej negatywne strony. Badacze odnotowali wśród chronicznych użytkowników, że czasami częsta konsumpcja cannabis była również powiązana z niższymi wynikami w zakresie „chwilowej sumienności” – na przykład w zakresie samokontroli i schludności. Wielkość tych efektów była jednak niewielka. Wyniki wykazały też niewiele trwałych efektów emocjonalnych po ustąpieniu haju. Co zaskakujące, nie było dowodów na kaca po marihuanie.

„Przynajmniej wśród przewlekłych użytkowników, skutki odurzenia konopiami indyjskimi są krótkotrwałe. Widać niewielkie oznakami jakiegokolwiek rodzaju kaca konopnego kilka godzin później lub następnego dnia”. – informują badacze

Wśród nałogowych użytkowników naukowcy dokonali również rozróżnienia między częstą i rzadszą konsumpcją. Zauważają, że obie grupy osiągały haj.

Mniej silnej woli, więcej motywacji

Ci, którzy szczególnie często używali marihuany, zgłosili również mniejszą samokontrolę i silną wolę niż użytkownicy, którzy robią to rzadziej. Badacze zauważyli, że mimo tych odczuć, byli oni jednak również bardziej zmotywowani.

„Ludzie, którzy używają zioła bardzo często (np. codziennie), nie są mniej zmotywowani niż ci, którzy również używają konopi często, ale stosunkowo rzadziej (np. co tydzień). Jeśli już, to są bardziej zmotywowani (przynajmniej z powodów zewnętrznych i introjekcyjnych, np. mechanizm obronny, który pojawia się w celu obrony ego przed uświadomieniem nieakceptowanych, wrogich impulsów.)”. – czytamy w badaniu.

Badanie nie może oczywiście ustalić, czy regularni konsumenci wykazywali te emocje z powodu używania konopi indyjskich, czy też mogli używać marihuany w wyniku tych uczuć.

Ograniczenia w badaniu użytkowników zioła

Autorzy zauważyli, że jednym z ograniczeń nowego badania jest sposób, w jaki wybrano uczestników.

„Nasi uczestnicy byli rekrutowani z forów internetowych przeznaczonych dla entuzjastów i hodowców konopi indyjskich, co oznacza, że nasze wyniki mogą nie uogólniać się na początkujących lub rzadszych użytkowników” – czytamy w badaniu.

Dowody tych i innych ostatnich badań sugerują, że niektóre obawy związane z regularnym używaniem konopi i stygmatyzacja użytkowników marihuany jest przesadą.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych, to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50% Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%. Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Karol Modzelewski nagrał odcinek na temat marihuany. Sprawdziliśmy te informacje Karol Modzelewski porusza temat marihuany w najnowszym odcinku swojej serii 'Po co to komu' na Youtube. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz4 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Naukowcy zbadali legalne olejki konopne w Kanadzie. Etykiety zawyżają poziom THC Kanadyjscy naukowcy zbadali legalne olejki z THC. Dowiedz się o rozbieżnościach znalezionych w tych produktach i co to oznacza dla konsumentów Justyna Walentynowicz4 lipca 2024