Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ds. Praw Człowieka Volker Türk wzywa społeczność międzynarodową do odejścia od karnej polityki antynarkotykowej. Jego zdaniem, wojna z narkotykami „poniosła całkowitą porażkę” na skalę globalną.
Komisarz ONZ wzywa do zakończenia wojny z narkotykami
W czwartek, 5 grudnia odbyła się konferencja w Warszawie, w której uczestniczyli przywódcy i eksperci z całej Europy.
„Kryminalizacja i prohibicja nie zdołały ograniczyć używania środków odurzających i nie powstrzymały ilości przestępstw narkotykowych. Ta polityka po prostu nie działa i zawodzimy niektóre z najbardziej wrażliwych grup w naszych społeczeństwach”. – powiedział Volker Türk podczas wydarzenia.
Wojna z narkotykami to dyskryminacja
Komisarz wezwał do przejścia na politykę opartą na dowodach i skoncentrowaną na prawach człowieka. Jego zdaniem człowiek powinien być ważniejszy niż stawiany wymiar kary.
„Biorąc pod uwagę historię prowadzonej polityki narkotykowej, ludzie używający narkotyków są marginalizowani, kryminalizowani, dyskryminowani i pozostawiani samym sobie (bardzo często pozbawiani godności i praw). By zaprzestać stygmatyzacji i karania osób zażywających substancje psychoaktywne, oczywiste jest, że konieczna byłaby reforma polityki narkotykowej na świecie”. – poinformował Volker Türk
„Dowody są jasne. Tak zwana wojna z narkotykami zakończyła się całkowitą porażką” – dodał urzędnik ONZ.
Narkotykowy chaos na świecie
Türk opublikował krótkie oświadczenie w mediach społecznościowych, podkreślając swoje stanowisko, jakie zajął na konferencji w Warszawie.
„Wojna z narkotykami zniszczyła życia i uszkodziła całe społeczności. Mamy rekordową liczbę zgonów związanych z narkotykami, więcej niż kiedykolwiek osób z zaburzeniami związanymi z używaniem narkotyków i wyższy poziom nielegalnej produkcji wielu narkotyków. Kryminalizacja i prohibicja nie zmniejszyły używania narkotyków i nie powstrzymały przestępczości związanej z narkotykami. Polityka ta po prostu nie działa, a my zawodzimy niektóre z najbardziej wrażliwych”. – powiedział Volker Türk
Komisarz, zamiast stosowania środków karnych proponuje, wdrożenie polityki w zakresie zdrowia publicznego opartej na dowodach. Takie działania mogłyby objąć dostęp do dobrowolnej opieki medycznej i innych usług socjalnych.
„War on drugs” narusza prawa człowieka
Na początku tego roku pojawiło się również oświadczenie krytykujące wieloletnią prohibicyjną politykę narkotykową przez ekspertów i grupy robocze ONZ.
„Wojna narkotykowa doprowadziła do szeregu poważnych naruszeń praw człowieka, co zostało udokumentowane przez wielu ekspertów ONZ ds. praw człowieka na przestrzeni lat”. – stwierdzono w raporcie.
„Wspólnie wzywamy państwa członkowskie i wszystkie podmioty ONZ do umieszczenia dowodów i społeczności w centrum polityki antynarkotykowej, poprzez odejście od karania na rzecz wsparcia i inwestowania w pełen wachlarz opartych na dowodach interwencji zdrowotnych dla osób używających narkotyków, począwszy od zapobiegania po redukcję szkód, leczenie i opiekę pooperacyjną, podkreślając potrzebę dobrowolności i pełnego poszanowania norm i standardów praw człowieka” – czytamy w oświadczeniu.
Wojna ze środkami odurzającymi to wojna z ludźmi
Orędownictwo na rzecz reformy globalnej wojny z narkotykami pojawia się w momencie, gdy organy międzynarodowe i rządy państw na całym świecie rozważają dostosowanie swojego podejścia do kontroli i regulacji narkotyków.
Rok temu, w oddzielnym raporcie sporządzonym przez sprawozdawców ONZ stwierdzono, że wojna z narkotykami może być w znacznym stopniu rozumiana jako wojna z ludźmi. W walce z narkotykami zapomina się o okropnych problemach, chociażby takich jak szerząca się epidemia opioidów, używanie brudnych igieł i strzykawek, które w konsekwencji prowadzą do coraz większej ilości przypadków chorych na HIV.
Wymiar karania za konopie
Rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić, również w przypadku kiedy mówimy o konopiach, które są często lekiem dla wielu osób. Niedawno pisaliśmy o tym co spotkało Maurice’a Kevina O’Rourke’a, 64-letniego obywatela Kanady z Mississaugi. Mężczyzna stosował olejek CBD jako część terapii rzadkiej choroby. Został skazany na dożywocie w Dubaju. Popełnił błąd, ponieważ nie sprawdził przepisów, jakie obowiązują w kraju arabskim, podróżując z przepisanym przez lekarza olejem z kannabidiolem.
Niektóre z obecnie prowadzonych polityk są szczególnie okrutne. Od razu przypomina się tutaj przypadek mężczyzny z Singapuru, który za próbę przemytu marihuany został skazany na najwyższą egzekucję w postaci kary śmierci.
Prohibicja narkotykowa, wprowadzona w XX wieku jako odpowiedź na rosnący problem uzależnień i przestępczości związanej z narkotykami, stała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów współczesnej polityki społecznej. Wojna z narkotykami, ogłoszona przez wiele rządów na całym świecie, przyniosła ze sobą nie tylko zaostrzenie przepisów dotyczących karania za posiadanie substancji odurzających, ale także wzrost przemocy i destabilizację społeczności. W miarę jak coraz więcej krajów zaczyna kwestionować dotychczasowe strategie, temat prohibicji narkotykowej staje się kwestią debaty publicznej, która wymaga nowego spojrzenia na problem narkotyków w społeczeństwie.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- United Nations. (2024). HC Türk on “The international pursuit of sensible regulation of drugs”. Z linku: https://www.ohchr.org/en/statements-and-speeches/2024/12/hc-turk-international-pursuit-sensible-regulation-drugs
- Adlin B. (2024). Marijuana Moment. War On Drugs Has ‘Completely And Utterly’ Failed, United Nations Human Rights Commissioner Says. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/war-on-drugs-has-completely-and-utterly-failed-united-nations-human-rights-commissioner-says/
NAPISZ KOMENTARZ