fbpx
BIZNES
19 czerwca 2023

Amerykanie zmienią zasady testowania kierowców zawodowych na obecność THC?

Czy już niedługo Amerykanie zmienią zasady testowania kierowców na obecność THC? Bardzo możliwe, że spadek ilości kierowców zawodowych zmusi branżę transportową do zmiany podejścia do polityki narkotykowej. Przeczytaj więcej na ten temat.

Czy już niedługo Amerykanie zmienią zasady testowania kierowców zawodowych na obecność THC? Może do tego dojść przez to, że w stanach których zalegalizowano rekreacyjne konopie spada ilość kierowców z ważnymi licencjami.

Legalizacja marihuany i kierowcy zawodowi

W 2019 roku ATRI – Amerykański Instytut Badań nad Transportem opublikował swoje pierwsze badanie dotyczące wpływu legalizacji konopi indyjskich na przemysł transportowy. Komitet Doradczy ds. Badań ATRI, powołując się na wiele innych jurysdykcji, które od tego czasu zalegalizowały lub zdekryminalizowały konopie indyjskie, zagłosował w ubiegłym roku, aby przeprowadzić badania i ponownie przeanalizować tę kwestię.

Aby prowadzić ciężarówki w USA, kierowcy muszą mieć „komercyjne” prawo jazdy. Obecne prawo federalne wymaga, żeby osoby posiadające takie licencje nie korzystały z konopi indyjskich. Niestety według raportu Federalnej Administracji Bezpieczeństwa Przewoźników Samochodowych, ponad połowa pozytywnych wyników testów narkotykowych w branży transportowej dotyczy jedynie metabolitu konopi indyjskich. Niedawno ATRI opublikowało nowy raport, który może zmienić spojrzenie na konopie.

Przy krajowym niedoborze kierowców, który w ostatnich latach wahał się między 65 000 a 80 000, te pozytywne testy mają istotny wpływ na branżę

– raport „Impacts of Marijuana Legalization on the Trucking Industry”

Jeśli kierowca ma pozytywny wynik testu, niestety musi pożegnać się z pracą. Dane z Drug and Alcohol Clearinghouse wskazują, że w latach 2020-2022 ponad 100 000 kierowców otrzymało pozytywny wynik testu. Niestety pożegnali się z pracą.

W raporcie „Impacts of Marijuana Legalization on the Trucking Industry” zaznaczono, że zakaz federalny był wskazywany jako możliwy czynnik zniechęcający kierowców do pozostania w branży. Argumentowano, że złagodzenie ograniczeń dotyczących używania marihuany uczyniłoby branżę bardziej przyciągającą i poszerzyłoby dostępną pulę pracowników.

Jak branża transportowa zareaguje na federalną legalizację marihuany?

Statystyki z raportu

61-stronicowy raport jest wypełniony danymi na temat konopi indyjskich i transportu. Zawiera informacje dotyczące wzrostu liczby kierowców ciężarówek mieszkających w stanach, gdzie konopie rekreacyjne są legalne, w latach 2019-2023. Raport omawia również najnowsze badania dotyczące bezpieczeństwa drogowego związanego z konopiami indyjskimi. Specjaliści poruszają temat wymagań federalnych w branży oraz analizują dane dotyczące testów narkotykowych z ostatniej dekady.

Jednym z ważniejszych punktów raportu są wyniki ankiet dotyczących opinii kierowców i przewoźników na temat konopi indyjskich. Większość przewoźników (56,3%) wyraziła gotowość do zatrudnienia kierowcy z pozytywnym wynikiem testu na marihuanę w przeszłości. Jednak ponad połowa z nich (54,8%) wymagała upływu określonego czasu. Najczęściej wskazywanym okresem był pięcioletni (37%).

Większość przewoźników (60,1%) zgłosiła również wzrost liczby pozytywnych wyników testów w ciągu ostatnich pięciu lat. Spośród tych, którzy zauważyli ten wzrost, niemal połowa (45,5%) stwierdziła, że nie istnieje określona grupa wiekowa bardziej podatna na pozytywne wyniki testów. Jednak najczęściej wskazywaną grupą wiekową były osoby w wieku 26-35 lat (27,6%).

Większość przewoźników (62%) uważa, że konieczne są zmiany w federalnej polityce dotyczącej testów narkotykowych. Test na utratę sprawności po użyciu konopi indyjskich powinien zastąpić test na bycie pod wpływem konopi indyjskich (65,4%). Jednak mimo, że przewoźnicy uważają, że obecny model ma wady, większość z nich (40,9%) nadal jest „bardzo zaniepokojona” wpływem legalizacji konopi indyjskich na sprawność prowadzenia pojazdów. Co ciekawe większość kierowców (55,4%) uważa, że zalegalizowane używanie konopi indyjskich nie wpływa na bezpieczeństwo na drogach.

Czy prawo w końcu dostosuje się do zmian?

Co może się zmienić?

Raport wskazuje, że istnieją dwie możliwe ścieżki, jakie rząd federalny może obrać w przyszłości w odniesieniu do konopi indyjskich. Jednak obie stanowią pewne wyzwania dla branży transportowej.

Jeśli federalny zakaz zostanie utrzymany, to oznacza, że w przemyśle transportowym nadal będzie wiele kierowców objętych zakazem. Wielu z nich zdecyduje się na inne zawody, które nie wymagają testów na marihuanę. ATRI sugeruje, że firmy mogą nadal stosować zasadę zerowej tolerancji, a utrzymanie obecnego stanu rzeczy może pomóc w rozwiązywaniu sporów między różnymi przepisami stanowymi a federalnymi.

Raport również wskazuje, że „każda zmiana w kierunku federalnej legalizacji prawdopodobnie zmniejszyłaby presję związana z niedoborem kierowców w branży”.

Głównym celem testów narkotykowych w branży jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Obecne podejście wspiera bezpieczeństwo, ale prowadzi również do sytuacji, w której kierowcy, którzy nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa, są usuwani z branży. Specjaliści podkreślają również, że branża transportowa musi podjąć działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa przed federalnymi wysiłkami na rzecz legalizacji marihuany.

Jeżeli szukasz produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam susze i olejki CBD, akcesoria do palenia i najlepsze waporyzatory.

źródło: hightimes.com

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BIZNES Maroko: Pierwszy legalny eksport marihuany w Maroku stał się faktem Maroko legalnie eksportuje marihuanę! Przeczytaj o tym historycznym wydarzeniu. Dowiedz się więcej na ten temat! Justyna Walentynowicz18 lipca 2024
BIZNES Producenci marihuany z Izraela narzekają na tanie zioło z Kanady Izraelskie firmy sprzeciwiają się taniej medycznej marihuanie z Kanady. Tamtejszy rząd wziął sprawy w swoje ręce! admin12 lipca 2024
BIZNES Sukces legalizacji: marihuana przyniosła miliard $ zysku w Illinois Jak legalizacja marihuany w Illinois przyczyniła się do osiągnięcia takiego zysku? Legalny, rekreacyjny dla dorosłych rynek zmienił stan Illinois na lepsze Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
BIZNES Pierwszy klub konopny w Niemczech otrzymał już pozwolenie na działanie! To historyczny moment dla miłośników marihuany. Pierwszy klub konopny w Niemczech otrzymał oficjalną zgodę na otwarcie Justyna Walentynowicz9 lipca 2024
BIZNES Pestycydy w kolejnych produktach z marihuany. Urzędnicy podjęli działania! W kolejnych produktach z marihuany zostały znalezione pestycydy! Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin4 lipca 2024
BIZNES Stan Maryland w USA zarobił na legalnej marihuanie ponad miliard $ w ciągu roku Stan Maryland w USA wygenerował w ciągu roku ponad miliard dolarów przychodu z legalnej marihuany. Dowiedz się o rozwoju branży konopi indyjskich Justyna Walentynowicz4 lipca 2024
BIZNES Nowy rozdział legalizacji marihuany w Niemczech, czyli kluby konopne Nowy etap legalizacji marihuany w Niemczech! Przeczytaj o klubach konopnych, podejściu do konsumpcji i regulacji Justyna Walentynowicz3 lipca 2024
BIZNES Niemiecki rynek legalnego ziółka może osiągnąć wartość 4,6 mld $ Przewiduje się, że niemiecki rynek legalnej marihuany osiągnie wartość 4,6 mld $ do 2034. Dowiedz się, jakie czynniki napędzają ten sektor Justyna Walentynowicz2 lipca 2024