fbpx
MEDYCYNA
11 marca 2024

Badanie: Pacjentki z endometriozą znajdują ulgę dzięki marihuanie

Endometrioza to choroba, w której tkanki komórkowe podobne do tych, które wyściełają macicę (łono), zwane endometrium, rosną na zewnątrz macicy.

Nowe badanie potwierdza skuteczność leków na bazie konopi indyjskich dla australijskich pacjentek z endometriozą. Analizuje także bariery dostępu związane z kosztami terapii.

Marihuana jako naturalne lekarstwo na ból u kobiet z endometriozą

Używanie marihuany do uśmierzania bólu nie jest niczym nowym. Część państw, w których leczenie medyczną marihuaną jest legalne, uwzględnia przewlekły ból jako warunek kwalifikujący do stosowania.

Patrząc szerzej, osoby na całym świecie stosują marihuanę ze względu na jej właściwości przeciwbólowe oraz dodatkowe korzyści, jakie może ona oferować. Dzięki badaniom i obserwacjom wciąż uczymy się dokładnie, w jaki sposób działa w leczeniu objawów i przynosi ulgę w określonych schorzeniach. Takie dane mogą pomóc w kształtowaniu dalszych badań i polityki.

Niedawna ankieta opublikowana w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology przyjrzała się bliżej leczeniu objawów związanych z endometriozą za pomocą marihuany. Stwierdza, że pacjentki często sięgają po konopie indyjskie w celu złagodzenia objawów, pomimo istniejących barier w dostępie.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, w której tkanki komórkowe podobne do tych, które wyściełają macicę (łono), zwane endometrium, rosną na zewnątrz macicy.

Przerosty tkanki endometrialnej mogą znajdować się na jajowodach, jajnikach i jelitach.

W rzadkich przypadkach endometriozy tkanka może gromadzić się w innych obszarach ciała, takich jak płuca, jelita i mózg.

Endometrioza może rozpocząć się w momencie pierwszej miesiączki i trwać do menopauzy. Nadal nie wiadomo, co dokładnie powoduje endometriozę. Główną teorią jest „wsteczna menstruacja”, problem z kierunkiem przepływu miesiączkowego, który powoduje rozprzestrzenianie się i wszczepianie tkanki poza macicą. Nie ma sposobu, aby zapobiec chorobie, i nie ma na nią lekarstwa. Istnieje jednak szereg metod leczenia, które pomagają złagodzić związane z nią objawy.

przy endometriozie
Jednym z objawów endometriozy jest ogromny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie

Endometrioza – leczenie

Istnieją pewne rodzaje leków, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub całkowitym zatrzymaniu objawów endometiozy. Należą do nich terapia hormonalna, w tym wkładki wewnątrzmaciczne, leki przeciwbólowe bez recepty, opioidy, terapia ciepłem, medycyna komplementarna i alternatywna oraz leczenie chirurgiczne.

Terapia hormonalna i leki przeciwbólowe mogą być niewystarczające, ponieważ są związane z wysokim wskaźnikiem nawrotu objawów i zapewniają jedynie ich częściowe złagodzenie.

Zabiegi chirurgiczne wiążą się z ryzykiem uszkodzenia zdrowych tkanek i spowodowania zrostów bliznowatych w takich miejscach jak jelita i jajowody. Może to w rzeczywistości pogłębić ból i spowodować inne komplikacje. W niektórych przypadkach endometrioza powraca, dlatego często konieczne jest zastosowanie kombinacji zabiegów.

Kobiety często zgłaszają trudności w uzyskaniu kontroli nad bólem i innymi objawami, pomimo leczenia farmakologicznego, a nawet chirurgicznego. W ostatnich przeglądach stwierdzono, że terapie hormonalne są często przerywane lub unika się ich ze względu na znaczną liczbę działań niepożądanych, takich jak bóle głowy, wahania nastroju i depresja.

Innym rodzajem terapii, jest rehabilitacja uroginekologiczna, czyli terapia dna miednicy.

Biorąc pod uwagę powszechność stosowania konopi indyjskich w leczeniu endometriozy, można dodać je do metod leczenia.

Leczenie endometriozy marihuaną

W badaniu australijscy naukowcy przeanalizowali przypadki 192 kobiet cierpiących na endometriozę, które używały konopi indyjskich. Naukowcy odnieśli się do kosztów i dostępności produktów leczniczych na bazie konopi indyjskich (CMBP) jako głównego celu badania. Powołują się również na brak informacji dotyczących doboru produktów, sposobów podawania i skuteczności w obecnych badaniach.

Naukowcy zebrali dane za pomocą ankiety internetowej przeprowadzonej wśród mieszkańców Australii i Nowej Zelandii. Wśród ankietowanych znalazły się kobiety z endometriozą używające nielegalnej marihuany lub legalnych produktów leczniczych na bazie konopi indyjskich. Były przepisane przez lekarza w celu leczenia endometriozy i przewlekłych objawów związanych z bólem miednicy mniejszej. 

Badanie wykazało, że CBMP z dominacją THC są najczęściej przepisywane Australijkom z endometriozą. Większość osób zgłasza stosowanie co najmniej dwóch produktów. W przypadku pacjentek z tylko jedną receptą (23%), prawie zawsze był to produkt z przewagą THC.

Skuteczność marihuany w łagodzeniu objawów endometriozy

Większość respondenek (59,4%) stwierdziła, że używa marihuany rekreacyjnie i do leczenia objawów endometriozy. Wiele używa konopi wyłącznie do leczenia objawów (40,1%).

Pacjentki zgłaszały poprawę w zakresie typowych objawów endometriozy dzięki stosowaniu legalnych CBMP, w szczególności snu (68,9%), przewlekłego bólu miednicy (44,5%), nudności (47,9%), lęku/depresji (45,4%) i bólu menstruacyjnego (38,7%). 

Zgłosiły również ograniczenie stosowania opioidów, terapii hormonalnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, neuroleptyków i nielegalnej marihuany

Najczęstszymi rodzajami produktów, zarówno nielegalnych, jak i legalnych były kwiaty i oleje.

leczenie endometriozy
Pacjentki przyjmują mniej leków przeciwbólowych dzięki marihuanie

Badanie kosztów i dostępu do leków na bazie konopi indyjskich

Wyniki wskazały, że legalne leki na bazie konopi indyjskich z przewagą THC są droższe niż ich nielegalne odpowiedniki. Dodatkowe koszty, brak wiedzy lub trudności związane z legalnym dostępem często prowadziły do przyjęcia zbyt dużej dawki (76,1%) lub uciekania się do nielegalnej marihuany w celu zmniejszenia obciążeń finansowych (42,9%).

Badacze zauważają, że poleganie na nielegalnych produktach z konopi indyjskich może prowadzić do nieodpowiedniego leczenia objawów, stosowania produktów, które nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa i jakości oraz związanych z tym konsekwencji prawnych.

Prawie wszystkie (96,3%) respondentki stwierdziły, że obciążenie kosztami zostałoby znacznie zmniejszone, gdyby CBMP były produktem wymienionym w Programie Świadczeń Farmaceutycznych (PBS) i refundowanym.

Większość ankietowanych stwierdziła, że rozważyłaby zmianę ubezpieczyciela, gdyby dowiedziały się, że ich prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie zwróciłoby kosztów leków na bazie konopi indyjskich.

Marihuana a poprawa jakości życia kobiet z endometriozą

Naukowcy stwierdzili, że gotowość pacjentów do zmiany ubezpieczyciela na podstawie tej zmiennej świadczy o kluczowym charakterze obaw związanych z kosztami (i postrzeganą skutecznością) w odniesieniu do przystępnego cenowo dostępu do kannabinoidów. Ponadto stwierdzono, że wyniki sugerują potrzebę większej reakcji ze strony ubezpieczycieli w kraju.

Brak dobrze tolerowanych alternatyw dla medycznego leczenia endometriozy sprawia, że, jest to kwestia, która pilnie wymaga rozwiązania.

„Biorąc pod uwagę poważne problemy z leczeniem endometriozy i zgłaszane przez same pacjentki zmniejszenie bólu i innych objawów, poprawa dostępu do marihuany leczniczej dla tej grupy jest ważna i aktualna. Obniżenie kosztów zarówno produktu, jak i konsultacji, a także pokrycie ich przez ubezpieczenie to obszary, którymi należy się zająć” – podsumowują autorzy.

Dane potwierdzają, że wiele kobiet już znajduje ulgę i polega na leczeniu endometriozy konopiami indyjskimi, podkreślając potrzebę lepszego dostępu.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

Źródła:

  1. Proudfoot A., Duffy S., Sinclair J., Abbott J., Armour M. (2024). Obstetrics & Gynecology. A survey of cost, access and outcomes for cannabinoid-based medicinal product use by Australians with endometriosis. Z linku: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ajo.13804
  2. Williams K. (2024). High Times. Australian Endometriosis Patients Find Relief Through MMJ Despite Cost Barriers. Z linku: https://hightimes.com/health/australian-endometriosis-patients-find-relief-through-mmj-despite-cost-barriers/
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: MEDYCYNA
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Polski raper stworzył hymn dla pacjentów medycznej marihuany! Hymn dla pacjentów medycznej marihuany, tak można nazwać nowy numer Palucha. Sprawdź więcej informacji na temat u tworu i dowiedz się jak zostać pacjentem medycznej marihuany. Mikołaj Rusin12 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a zaburzenia lękowe: leczenie czy pogorszenie objawów? Czy marihuana może pomóc w leczeniu zaburzeń lękowych, czy pogarsza ich objawy? Dowiedz się więcej na temat wpływu cannabis na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024
MEDYCYNA Waporyzacja leczniczej marihuany pomaga na migrenę i ból głowy Waporyzacja leczniczej marihuany może skutecznie łagodzić migreny i bóle głowy. Badacze porównali metody stosowania dotyczące terapii CBD/THC. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a choroby psychiczne: przegląd skuteczności kannabinoidów Marihuana a choroby psychiczne. Skuteczność w leczeniu zaburzeń takich jak depresja. Dowiedz się, co mówią badania naukowe na ten temat. Justyna Walentynowicz1 lipca 2024
MEDYCYNA Żel z CBD łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk Kannabidiol łagodzi ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk. Dowiedz się, jak może pomóc na objawy i poprawić jakości życia Justyna Walentynowicz25 czerwca 2024
MEDYCYNA Naukowcy szukają metod leczenia glejaka. Marihuana to obiecująca terapia Naukowcy badają nowe metody leczenia glejaka. Kannabinoidy zawarte w marihuanie dają nadzieję na walkę z bardzo agresywnym guzem mózgu Justyna Walentynowicz24 czerwca 2024
MEDYCYNA Kosmetyki konopne w ciąży Zastanawiasz się, czy naturalne kosmetyki konopne mogą być Twoim sojusznikiem w walce z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży? admin21 czerwca 2024