fbpx
AKTUALNOŚCI
13 lipca 2021

Czy marihuana wpływa na możliwość poczęcia?

Odkryj szokującą prawdę! Czy palenie marihuany wpływa na szansę na posiadanie dziecka? Sprawdź, co mówią naukowcy i dowiedz się, jakie są fakty i mity na ten temat!

Czy marihuana wpływa na możliwość poczęcia? Na portalu veriheal.com pojawił się artykuł, który opisuje najnowsze badania przeprowadzone, by sprawdzić tą zależność. Opracowaliśmy dla was ten tekst. Co wynika z badań naukowców?

Badanie Narodowego Instytutu Zdrowia

Pomimo tego, że korzystanie z marihuany przynosi wiele korzyści, to ostatnie badanie NIH przedstawia ryzykowne strony korzystania z konopi. Możliwe, że kobiety, które chcą zajść w ciążę i spożywająi cannabis mogą mieć problemy z poczęciem. Grupa naukowców Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) z USA L, przeprowadziła badania pod przewodnictwem dr Sunni L. Mumford. Wykazały one, że kobiety palące konopie zachodzą w ciąże 40% rzadziej, niż kobiety niepalące konopi.

Przebieg badania

Grupa badaczy rozpoczęła szeroko zakrojone obserwacje badając 1,2 tysiąca kobiet w wieku od 18 do 40 lat. Każda z badanych straciła wcześniej ciążę przynajmniej raz. 62 kobiety zgłosiły używanie konopi i zostało to potwierdzone przez test. Wyniki badań tych 62 osób zostały wykorzystane przez zespół dr Mumford do przeprowadzenia obserwacji nad płodnością osób korzystających z marihuany.

Zaobserwowano, że tylko 42% palących marihuanę kobiet zaszło w ciążę, w porównaniu do 66% kobiet niepalących. Jednocześnie nie stwierdzono różnic, jeśli chodzi o poronienia w obu grupach.

Według badaczy osoby konsumujące konopie mają inne poziomy reprodukcyjnych hormonów. Postawiono hipotezę, że te różnice wpływają na płodność.

Użytkownicy marihuany mają wyższy poziom lutropiny i wyższą proporcje między lutropiną, a hormonem folikulotropowym.

Czym jest lutropina?

Hormon luteinizujący (lutropina) stymuluje jajniki do produkcji hormonu płciowego, jakim jest estradiol. Podczas pierwszych dwóch tygodni cyklu kobiety wzrost hormonu powoduje uwolnienie komórki jajowej podczas owulacji. Po udanym zapłodnieniu hormon stymuluje ciałko żółte w celu wytworzenia wystarczającej ilości progesteronu potrzebnej do podtrzymania ciąży. Jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni ze zbyt wysokim poziomem lutropiny narażają się na bezpłodność. To samo można powiedzieć o osobach, które mają niskie poziomy hormonów.

Prace naukowe badające wpływ marihuany na płodność

Badania skupiły się na wpływie marihuany na lutropinę. Stwierdzono, że nadużywanie konopi może selektywnie pogarszać mechanizmy kontroli podwzgórza w mózgu, które wywołuje wydzielanie lutropiny. Jednak odrębne badanie, prowadzone przez R. I. Blocka, R. Farinpour i J. A. Schlechte wykazało, że nie można zaobserwować znaczącego wpływu marihuany na poziom hormonów, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Wskazuje to na to, że trzeba jeszcze przeprowadzić szereg dalszych badań, podobnie jak w innych kwestiach powiązanych z marihuaną. W przyszłości będą one prowadzone z pewnością z uwagi na rozwój reformy związanej z legalizacją marihuany.

Dr Zane Hauck zbadał wpływ konopi na hormony i stwierdził, że podwzgórze wydziela hormon uwalniający gonadotropinę, która stymuluje przysadkę mózgową do wytwarzania hormonu folikulotropowego i lutropiny. Badacz podkreślał, że THC zmniejsza wydzielanie gonadotropiny poprzez regulację neuroprzekaźników i kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), a także przez wprowadzenie dopaminy. Ponadto THC hamuje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i blokuje owulację. Dr Hauck wyjaśnia, że ciało uwalnia endokannabinoidy w jajniku, a nadmiar kannabinoidów pochodzących z konopi może zakłócić owulację i prowadzić do nieregularnego cyklu. W przypadku mężczyzn THC może zmniejszyć liczbę plemników oraz zmienić ich ruchliwość.

Dr Hauck podsumował badania stwierdzeniem, że nadużywanie konopi może mieć wpływ na nadnercza, tarczycę i układ rozrodczy, co potencjalnie może wpływać na energię, zachowanie i zdrowie reprodukcyjne, ale nie wszystko stracone.

Rozwiązanie problemu

Osoby często użytkujące marihuanę mają szanse na zwiększenie prawdopodobieństwa pomyślnego poczęcia poprzez zaprzestanie palenia, tak by organizm mógł przywrócić swoje normalne funkcjonowanie. Dr Hauck sugeruje również, by regularnie badać hormony nadnerczy, hormony płciowe i hormony tarczycy w celu upewnienia się, że ciało jest w optymalnym stanie do poczęcia.

Dr Mumford i jej ekipa zdają sobie sprawę z tego, że przebadali niewielką grupę kobiet. Badania mogą nie odzwierciedlać zagadnienia dokładnie. Naukowcy podkreślają, że kobiety powinny zachować środki ostrożności dopóki nie pojawią się „bardziej ostateczne” dowody.

Większość badań, poza jednym, potwierdza hipotezę dr Mumford. Podobnie jak większość lekarzy zajmujących się płodnością zaleca by pary ograniczyły spożycie alkoholu i tytoniu, rozsądne jest stwierdzenie by kobiety i mężczyźni dążący do poczęcia zaprzestali także korzystania z konopi. Osoby, które chcą zostać rodzicami mogą również skonsultować się z lekarzem, by opracować plan mający na celu zwiększenie szans na zajście w ciążę.

Źródło:
veriheal.com/blog/exploring-how-chronic-cannabis-use-impacts-the-ability-to-conceive/

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Niemcy zalegalizowały marihuanę! Doszło do historycznej chwili! Niemcy zalegalizowały marihuanę! Tamtejszy parlament przegłosował rewolucyjną ustawę. Mikołaj Rusin23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jamajka wysyła marihuanę do USA. To pierwszy legalny eksport Konopie i marihuana na Jamajce - pierwszy legalny eksport cannabis z Jamajki do USA. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Mike Tyson w liście do prezydenta USA apeluje o zaprzestanie walki z marihuaną Znany bokser i konopny przedsiębiorca - Mike Tyson, apeluje do prezydenta USA o zaprzestanie walki z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski raper stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany Alberto - polski raper już drugi raz stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat admin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Rząd Hiszpanii ustala nowe przepisy dla pacjentów medycznej marihuany Medyczna marihuana w Hiszpanii: sprawdź, jakie przepisy i regulacje dla pacjentów chce wprowadzić hiszpański rząd Justyna Walentynowicz22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Czechy: Medyczna marihuana będzie dostępna bez recepty? Czy już niedługo Czesi będą mogli uzyskać medyczną marihuanę bez recepty? Nad taką decyzją dywagują tamtejsi politycy. Mikołaj Rusin21 lutego 2024
AKTUALNOŚCI W Polsce nie będzie upraw medycznej marihuany? Otrzymaliśmy oświadczenie jednej z firm Pierwsza firma zaangażowana w uprawy medycznej marihuany w Polsce wycofuje się z projektu. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin19 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Ukraina: Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin16 lutego 2024