fbpx
AKTUALNOŚCI
13 marca 2024

Czy pacjenci medycznej marihuany we Francji stracą dostęp do leku?

Pacjenci medycznej marihuany stracą dostęp do legalnych kwiatów konopi indyjskich. Przeczytaj więcej na ten temat.
legalizacja marihuany

Francja pracuje obecnie nad ostatecznym uruchomieniem oficjalnego programu medycznej marihuany. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM) ogłosiła, że dostęp do kwiatów konopi nie jest obecnie uwzględniony w planie.

Legalizacja medycznej marihuany we Francji

Obecnie medyczna marihuana nie jest całkowicie legalna we Francji. Kraj rozpoczął eksperyment z medyczną marihuaną w sierpniu 2021. Obecny rok ma być ostatnim rokiem jego trwania. Pacjenci zostaną przyjęci do programu pilotażowego tylko wtedy, gdy złożą wniosek przed 26 marca 2024. Oficjalne uruchomienie krajowego programu medycznej marihuany ma nastąpić w 2025 roku.

ANSM opublikował aktualizację w tej sprawie 20 lutego. Wyjaśnia w niej, że wraz z upływem terminu składania wniosków przez pacjentów, zakończy się również dostęp do konopi indyjskich w postaci kwiatów

Leki w postaci kwiatów konopi przestaną być dostępne w nadchodzących tygodniach. Lekarze muszą zatem stopniowo zaprzestać leczenia kwiatami swoich pacjentów i nie rozpoczynać nowego leczenia tą formą. Wytyczne zostały przekazane pracownikom służby zdrowia”.  – oświadczył ANSM. 

Po 26 marca program wejdzie w okres przejściowy, aż do oficjalnego uruchomienia programu medycznej marihuany we Francji.

Francja rezygnuje z suszu cannabis

Na razie ANSM zaleca, aby pracownicy służby zdrowia wdrażali stopniowe zaprzestanie leczenia kwiatami dla swoich pacjentów i nie inicjowali nowego leczenia w takiej formie. 

Podobne informacje zostały przekazane pacjentom medycznej marihuany, którzy używają terapii w formie kwiatów konopi indyjskich. Mają zgłosić się do swoich lekarzy w celu odpowiedniego dostosowania leczenia.

Agencja stwierdziła, że w ciągu ostatnich trzech lat w eksperymencie wzięło udział łącznie 3035 osób, a 1842 uczestników jest obecnie leczonych.

„Dane zebrane w ciągu pierwszych dwóch lat eksperymentu zostały ocenione w różnych badaniach. Pokazują one skuteczność medycznej marihuany we wszystkich wskazaniach eksperymentu, utrzymującą się przez kilka miesięcy u niektórych pacjentów, a także bezpieczny i sprawny przebieg recept i dostaw”.  wyjaśnił ANSM. 

Jedyną firmą zatwierdzoną przez ANSM do dostarczania kwiatów konopi indyjskich w ramach programu była Aurora Cannabis.

„Pierwsze recepty na susz marihuany medycznej w ramach francuskiego programu pilotażowego są znaczącym krokiem w kierunku zapewnienia dostępu pacjentom. Będą wspierać destygmatyzację marihuany medycznej we Francji” – mówił Miguel Marin, dyrektor generalny Aurora Cannabis.

Marihuana medyczna od Aurory

Aurora dostarczyła trzy różne rodzaje kwiatów: o wysokiej zawartości THC, zrównoważony poziom THC/CBD oraz o wysokim stężeniu CBD.

26 grudnia 2023 uchwalono francuską ustawę o finansowaniu ubezpieczeń społecznych. Ustalono, że ANSM zezwoli na używanie medycznej marihuany przez pięć lat, co oznacza, że pacjenci będą mogli kontynuować swoje recepty na medyczną marihuanę (jednak bez dostępu do kwiatów). Dostępne będą jedynie formy doustne produktów z konopi. 

Począwszy od 26 marca, kwiat konopi przestanie być dostarczany przez jedynego dostawcę w ramach programu, czyli firmę Aurora. Po wyczerpaniu zapasów rezerwowych pacjenci nie będą mieli legalnej drogi do uzyskania kwiatów medycznej marihuany.

W ramach programu pilotażowego tylko około 100 pacjentom przepisano kwiat medycznej marihuany. Mimo to nagłe zaprzestanie leczenia wywołało oburzenie wśród francuskiej społeczności medycznej.

legalna marihuana
Pacjenci tracą legalny dostęp do kwiatów

Kwiaty konopi są lekiem dla wielu chorych

Decyzja o zakończeniu dostaw medycznej marihuany spotkała się ze sprzeciwem. Według informacji podanych przez Business of Cannabis dr Nicholas Authier był zaangażowany w program eksperymentów z medyczną marihuaną. Potępia tak nagłą zmianę. 

„To, co zaskakuje nas jako lekarzy, to brutalność tej decyzji. Myśleliśmy, że będziemy mieli czas na stopniowe zaprzestanie terapii. Przerwanie leczenia stosowanego przez kilka lat nie może nastąpić w ciągu dwóch tygodni, ale w ciągu kilku miesięcy. Może to mieć znaczący wpływ na ból odczuwany przez pacjentów”.

Jakie formy medycznej marihuany we Francji będą dostępne?

Obecnie nie jest jasne, czy kwiaty medycznej marihuany zostaną przywrócone po oficjalnym uruchomieniu programu w 2025 roku. Według francuskiego rządu jest to decyzja producenta suszu, aby nie kontynuować dostaw produktów. Wszystkie kwiaty dostarczane przez Aurora Cannabis podczas programu pilotażowego były bezpłatne. Zrozumiałe jest, że firma chce zaprzestać dostarczania darmowych kwiatów, gdy eksperyment się kończy.

Według firmy konsultingowej z Paryża Augur Associates, francuski program pilotażowy od samego początku był skonstruowany przeciwko używaniu kwiatów.

Urządzenia do waporyzacji wymagane do konsumpcji kwiatów były droższe niż oleje. Złożony charakter ich przepisywania działał przeciwko szerszemu zastosowaniu.

„Lekarze przepisujący leki są znacznie mniej przyzwyczajeni do obsługi tego rodzaju produktów niż w przypadku olejków. Szkolenie, które muszą przejść, byłoby znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne. To złożony produkt. Nacisk położono więc na recepty bez kwiatów” – dyrektor generalny firmy Benjamin-Alexandre Jeanroy dla Business of Cannabis

Wszystkie te elementy stworzyły środowisko, w którym znacznie łatwiej było wybrać olej.

Jakie są perspektywy medycznej marihuany we Francji? 

W zeszłym miesiącu Niemcy zalegalizowały marihuanę do użytku rekreacyjnego. Tymczasem pacjentom we Francji odbiera się dostęp do leku. Lek w tej konkretnej postaci konopi indyjskich był dla chorych bezpieczny i skuteczny. Będzie to trudny moment dla lekarzy prowadzących terapię medyczną marihuaną i pacjentów w tym kraju. Prawdopodobne jest, że chorzy będą zmuszeni zwrócić się w stronę czarnego rynku lub znacznie pogorszy się ich jakość życia. To bardzo smutna informacja. Chociaż nie jest to całkowicie nieoczekiwane, nagły charakter i brak zapewnienia przez agencję jakiejkolwiek realnej alternatywy dla pacjentów obecnie polegających na leczeniu kwiatami wywołuje oburzenie.

Potwierdzenie to będzie również rozczarowaniem dla francuskiej branży konopnej. Firmy są świadome dominacji medycznej marihuany w formie kwiatów na rynkach w całej Europie.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

Źródła:

  1. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. French Authorities Confirm Flower Will Not Be Included In Medical Cannabis Programme. Z linku: https://businessofcannabis.com/french-authorities-confirm-flower-will-not-be-included-in-medical-cannabis-programme/
  2. Newswire. (2021). Aurora Cannabis Marks Successful Inaugural Fulfillment for French Pilot Program. Z linku: https://www.newswire.ca/news-releases/aurora-cannabis-marks-successful-inaugural-fulfillment-for-french-pilot-program-884635607.html
  3. ANSM. (2024). Cannabis médical : point d’étape sur la dernière année de l’expérimentation et l’arrivée de médicaments à base de cannabis. Z linku: https://ansm.sante.fr/actualites/cannabis-medical-point-detape-sur-la-derniere-annee-de-lexperimentation-et-larrivee-de-medicaments-a-base-de-cannabis
  4. Potter N. (2024). High Times. Cannabis Flower Won’t Be Included in French Medical Cannabis Program. Z linku: https://hightimes.com/news/cannabis-flower-wont-be-included-in-french-medical-cannabis-program/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50% Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%. Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Karol Modzelewski nagrał odcinek na temat marihuany. Sprawdziliśmy te informacje Karol Modzelewski porusza temat marihuany w najnowszym odcinku swojej serii 'Po co to komu' na Youtube. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz4 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Naukowcy zbadali legalne olejki konopne w Kanadzie. Etykiety zawyżają poziom THC Kanadyjscy naukowcy zbadali legalne olejki z THC. Dowiedz się o rozbieżnościach znalezionych w tych produktach i co to oznacza dla konsumentów Justyna Walentynowicz4 lipca 2024