fbpx
BIZNES
29 marca 2024

Jak legalizacja marihuany w Kanadzie wpływa na rynek międzynarodowy?

Jak rozwija się kanadyjski rynek legalnej marihuany? Dlaczego Kanada pełni ważną rolę w ekspansji rynku konopi? Przeczytaj więcej na ten temat
marihuana kanada

Kanada zalegalizowała rekreacyjną marihuanę w październiku 2018 roku. Dziś widzimy, jak ważna jest rola tego kraju w ekspansji międzynarodowej.

Rozwój rynku marihuany w Kanadzie

Kanada jest przykładem udanej legalizacji konopi indyjskich na całym świecie. Badania wpływu legalizacji marihuany na społeczeństwo dają nadzieję innym państwom na stworzenie legalnego rynku. Co więcej, są ważną lekcją dla zwolenników prohibicji, ponieważ dowody wskazują, że legalizacja marihuany przynosi korzyści i nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. Kanada odegrała również znaczącą rolę w globalnej ekspansji medycznej marihuany.

Od 2018 roku dorośli (osoby w wieku od 18 lub od 21 lat zależnie od prowincji) mogą posiadać legalnie do 30 gramów marihuany rekreacyjnej. Jednak nie tylko ten rynek kwitnie w Kanadzie.

Według raportu Prohibition Partners Canadian Cannabis Report, Kanada odegrała istotną, choć często pomijaną rolę w tworzeniu rynków medycznej marihuany na całym świecie. Zauważa się to od czasu wdrożenia przepisów dotyczących marihuany do celów medycznych (MMPR) w 2014 roku.

Legalizacja medycznej marihuany w Kanadzie

W 2001 r. Kanada zalegalizowała konopie do celów leczniczych, wprowadzając ustawę o dostępie do medycznej marihuany (Marihuana Medical Access Regulations Act, MMRA). Ten ruch sprawił, że kraj stał się pionierem reformy rynku konopi indyjskich. Kanadyjskie firmy takie jak Canopy Growth czy Aurora oferują wysoką jakość medycznej marihuany, a ich lecznicze produkty konopne pomagają pacjentom na całym świecie.

Ustawa została zastąpiona przez MMPR w 2014 roku, stawiając kanadyjskich producentów medycznej marihuany na czele wschodzących rynków na całym świecie.

Rynek medycznej marihuany na całym świecie był początkowo zaopatrywany przez kanadyjskie produkty. Teraz po 10 latach wiele z nich nadal otrzymuje znaczną część swoich dostaw rynkowych z tego kraju.

Kanadyjski rynek konopi

Według Prohibition Partners wynika to zarówno z wczesnego wejścia Kanady na rynek, postrzegania jej jako punktu odniesienia dla rynków wschodzących, jak i z wielkości jej gospodarki.

W roku podatkowym 2022-2023 eksport kanadyjskiej marihuany medycznej wzrósł o 50%. To pomogło złagodzić 9% spadku krajowej sprzedaży leczniczych konopi. Łączna wartość eksportu i sprzedaży krajowej czyni Kanadę największą na świecie branżą medycznej marihuany regulowaną na szczeblu federalnym.

Wschodzące rynki decydują się na stopniowe wprowadzanie reformy konopi indyjskich, często poprzez programy pilotażowe. W związku z tym będą polegać na Kanadzie zarówno pod względem podaży, jak i kierunku polityki, głównie ze względu na możliwości licencjonowania na wczesnym etapie.

„Kanadyjski rynek stanowi punkt odniesienia, a w rezultacie może ewoluować, aby zaspokoić potrzeby globalnego rynku znacznie szybciej niż operatorzy w większości innych państw”. – czytamy w raporcie

Eksport konopi w Kanadzie

W ciągu pięciu lat od legalizacji marihuany dla dorosłych kanadyjski rynek konopi indyjskich przeszedł dynamiczną zmianę. Była spowodowana spadkiem sprzedaży marihuany medycznej i intensywną konkurencją na rynku rekreacyjnym z powodu nadpodaży.

Można zaobserwować gwałtowny wzrost rynku eksportowego. Producenci coraz częściej zwracają się w stronę eksportu, gdzie często uzyskują lepszą cenę niż w przypadku sprzedaży krajowej. 

To z kolei doprowadziło do wzrostu produkcji na zlecenie na całym świecie, szczególnie w Europie.

Z założenia Health Canada nigdy nie wymagała od krajowych producentów akredytacji GMP (Good Manufacturing Process). Zamiast tego zwróciła uwagę na kwestie pozwalające zaoszczędzić czas i koszty, po prostu utrzymując przepisy zgodne z wymogami.

GMP to program certyfikacji opracowany w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i zapewnienia konsumentów o odpowiedzialnym sposobie produkcji, przetwarzania, handlu, przechowywania i transportu marihuany.

marihuana Kanada
Gwałtowny wzrost rynku eksportowego na przestrzeni lat źródło: prohibitionpartners.com

Europejskie standardy

Jednak rynki medyczne w całej Europie coraz częściej przyjmują EU-GMP jako standard, co oznacza, że kanadyjscy eksporterzy często polegają na zewnętrznych zakładach przetwórczych z certyfikatem EU-GMP. Tam przekazują swoje produkty, aby je spakować i przygotowywać towary w celu sprzedaży w Europie.

Przykładem tego jest działanie kanadyjskiego producenta Organigram. Firma dostarcza kwiaty medycznej marihuany do niemieckiej Sanity Group. Ta następnie świadczy usługi produkcji kontraktowej zgodnie z EU-GMP, która przetwarza importowane produkty luzem w gotowe produkty z certyfikatem EU-GMP.

Kanada podjęła bardzo dobre decyzje, aby zalegalizować konopie zarówno medyczne, jak i rekreacyjne. Badania stale to potwierdzają, a kraj będzie zawsze przykładem dla innych jak prowadzić mądrą politykę w kwestii konopi indyjskich.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Prohibition Partners. (2024). The Canadian Cannabis Report
  2. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. From Pioneer to Global Supplier: Canada’s Crucial Role in Global Cannabis Expansion. Z linku: https://businessofcannabis.com/from-pioneer-to-global-supplier-canadas-crucial-role-in-global-cannabis-expansion/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BIZNES Polacy stworzyli meble z konopi! Jest szansa, że podbiją zagraniczny rynek Polscy projektanci z The True Green i Husarska Design Studio stworzyli meble konopi. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin8 kwietnia 2024
BIZNES Stan Nowy Meksyk sprzedał marihuanę za pół miliarda dolarów Kolejny rekord sprzedaży marihuany w stanie Nowy Meksyk w USA! Sprawdź ile zysków z konopi wpłynęło w marcu 2024 Justyna Walentynowicz3 kwietnia 2024
BIZNES Jak legalizacja marihuany w Kanadzie wpływa na rynek międzynarodowy? Jak rozwija się kanadyjski rynek legalnej marihuany? Dlaczego Kanada pełni ważną rolę w ekspansji rynku konopi? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz29 marca 2024
BIZNES Arizona: Łączna sprzedaż marihuany w 2023 roku wyniosła 1,43 miliarda dolarów Według statystyk sprzedaż marihuany w Arizonie w 2023 roku wyniosła 1,43 miliarda dolarów. Sprawdź który sektor się rozwija, a który wręcz przeciwnie. Mikołaj Rusin28 marca 2024
BIZNES Sprzedaż marihuany w USA wyniesie ok. 31 miliardów dolarów w 2024 USA zyskuje miliardy dolarów na marihuanie. Nowy raport firmy Whitney Economics oszacował kwoty ze sprzedaży marihuany w 2024 Justyna Walentynowicz26 marca 2024
BIZNES Kanada: Sprzedaż piwa spada po legalizacji marihuany Odkąd Kanada zalegalizowała marihuanę rekreacyjną dla dorosłych sprzedaż piwa w kraju spada. Czy konopie zastąpią alkohol? Justyna Walentynowicz5 marca 2024
BIZNES Labocanna SA zawarła przedwstępną umowę na import medycznej marihuany Labocanna, polska spółka w branży konopnej podpisała wstępną umowę na import medycznej marihuany z Niemiec. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz13 lutego 2024
BIZNES Aurora przejmuje kolejną firmę konopną Aurora Cannabis, firma produkująca medyczną marihuanę, która również trafia do Polski, inwestuje w kolejne rynki. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin9 lutego 2024