Kalifornijska Komisja ds. Standardów i Szkolenia Oficerów podjęła ważną decyzję.
Zmiany w rekrutacji kalifornijskich policjantów
W październiku gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom, podpisał ustawę, która wymuszała szereg zmian w sposobie rekrutacji pracowników. Co ciekawe na liście znalazł się również przepis mówiący o tym, że podczas aplikowania na stanowisko policjanta, rekruterzy nie mogą pytać się o to czy kandydaci używają marihuany w czasie wolnym, bądź używali jej w przeszłości.
W związku z tym 7 grudnia Komisja ds. Standardów i Szkolenia Funkcjonariuszy ogłosiła zmianę w przeprowadzaniu ankiet stworzonych dla aspirujących mundurowych. Taka decyzja ma wpłynąć na lepsze postrzeganie policji i przede wszystkim na przeciwdziałanie dyskryminacji, o której w Stanach Zjednoczonych mówi się naprawdę dużo. Nawet w kontekście marihuany.
Dzięki tym zmianom przedstawiciele Policji mają nadzieję na to, że do służby będzie się zgłaszało więcej kandydatów, i że legalizacja konopi indyjskich nie wpłynie na ich profesję tak negatywnie, jak np. na sektor związany z transportem. W USA coraz mniej kierowców zawodowych decyduje się na zatrudnienie w swoim fachu. Jest to wynikiem m.in. wyrywkowych testów na obecność THC w ich ciele.
Prawo wchodzące w życie 1 stycznia 2024 r., zabrania pracodawcy dyskryminowania osoby przy zatrudnianiu, rozwiązywaniu stosunku pracy lub zmiany jakichkolwiek warunków zatrudnienia lub karania osoby z powodu używania przez nią konopi indyjskich poza pracą i poza miejscem wykonywania pracy
– nowelizacja przepisów w Kalifornii
Czy już niedługo Amerykanie zmienią zasady testowania kierowców zawodowych na obecność THC? Może do tego dojść przez to, że w stanach których zalegalizowano rekreacyjne konopie spada ilość kierowców z ważnymi licencjami. https://t.co/jm2NIWMqnU
— WEEDWEEK.PL (@WeedWeekPL) June 20, 2023
Czy inne stany również podążą za tym trendem?
Zdania na ten temat są podzielone, tak samo jak odnoście federalnej legalizacji. Z jednej strony urzędnicy ze standu Nevada zmienili ostatnio swoje przepisy i zgodzili się na to, żeby kandydaci na policjantów, którzy byli wcześniej karani za posiadanie bądź uprawę konopi indyjskich, mogli być traktowani tak samo jak osoby, które nie popełniły tych przestępstw. Z drugiej strony urzędnicy z New Jersey zabraniają używania marihuany. Tłumaczą to tym, że prawo federalne zabrania każdemu, kto używa substancji kontrolowanych, w tym konopi indyjskich, posiadania broni palnej.
Funkcjonariusze policji w New Jersey mają obowiązek posiadania broni palnej, aby móc wykonywać swoje obowiązki jako funkcjonariusze organów ścigania. New Jersey zalegalizowało regulowane używanie rekreacyjnej marihuany/konopi indyjskich poprzez przyjęcie ustawy o przepisach dotyczących konopi indyjskich, pomocy w egzekwowaniu prawa i modernizacji rynku (ustawa CREAMM). Czyniąc to, stan New Jersey nie uwzględnił wpływu federalnych przepisów dotyczących broni palnej na używanie marihuany/konopi indyjskich podlegających regulacjom w New Jersey w przypadku osób, które muszą posiadać i/lub otrzymywać broń palną lub amunicję w ramach obowiązków służbowych, w tym funkcjonariuszy policji w Jersey City
– oświadczenie urzędników ze stanu New Jersey
Oczywiście używanie konopi przez mundurowych jest ciężkim zagadnieniem, które przez kilka następnych lat będzie dzielić społeczeństwo. Miejmy jednak nadzieję, że aktywiści z USA wypracują odpowiedni model, który nie będzie opierał się na dyskryminacji, a my w Europie ten model będziemy mogli podebrać i może jeszcze ulepszyć.
Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.
źródło: hightimes.com
NAPISZ KOMENTARZ