fbpx
GRZYBY
9 czerwca 2021

Marihuana jest psychodelikiem! I co z tego?

Ludzkość korzysta z psychodelików od kiedy zrzuciła futro. Grzybki halucynogenne były stosowane do wywoływania stanów ekstazy już w czasach pierwotnych. Różnego rodzaju psychoaktywne substancje były wykorzystywane do wielu zadań na przestrzeni dziejów. Jednak wciąż dla wielu osób korzystanie z nich wydaje się niebezpieczne i niezdrowe. Kładzie się to cieniem na proces legalizacji marihuany w wielu… Czytaj dalej Marihuana jest psychodelikiem! I co z tego?

Ludzkość korzysta z psychodelików od kiedy zrzuciła futro. Grzybki halucynogenne były stosowane do wywoływania stanów ekstazy już w czasach pierwotnych. Różnego rodzaju psychoaktywne substancje były wykorzystywane do wielu zadań na przestrzeni dziejów. Jednak wciąż dla wielu osób korzystanie z nich wydaje się niebezpieczne i niezdrowe. Kładzie się to cieniem na proces legalizacji marihuany w wielu krajach, w tym także w Polsce, ponieważ cannabis jest kojarzona z psychodelikami, a co za tym idzie z zagrożeniem. Czy faktycznie jest się czego bać? Co to dokładnie znaczy, że marihuana jest psychodelikiem?

Psychodelik, czyli co?

Psychodeliki to substancje psychoaktywne, które powodują zmianę postrzegania rzeczywistości przez osobę, która je stosuje, dzięki czemu jest możliwa zmiana stanu świadomości, czy sposobu odczuwania emocji. W większości wypadków nie mają one działania halucynogennego. Osoba znajdująca się pod ich wpływem zdaje sobie sprawę z tego, że to co obejmuje swoją percepcją nie jest rzeczywiste. W tym rozumieniu można powiedzieć, że jak najbardziej marihuana jest psychodelikiem.

Substancje psychoaktywne były wykorzystywane w pierwotnym szamanizmie, w rytuałach ozdrawiających i inicjacyjnych, a także religijnych. W czasach współczesnych zaczęto się nimi interesować w latach 60. XX w.

świąd

Marihuana jest psychodelikiem

Mimo tego, że często uznajemy marihuanę za psychodelik, jej działanie pokrywa się z innymi rodzajami substancji, które działają psychoaktywnie.

Istnieją cztery grupy środków odurzających:

  • Depresanty, jak na przykład alkohol – to środki, które spowalniają pracę mózgu i wywołują stan uspokojenia i relaksu. W nadmiarze mogą prowadzić do pogorszenia koordynacji, obniżenia ciśnienia krwi i nudności.
  • Stymulanty, jak na przykład leki na ADHD, czy kokaina – to środki przyśpieszające pracę mózgu i poprawiające nastrój. Często są one bardzo uzależniające, a ich nadużywanie może prowadzić do niewydolności serca, paranoi, drgawek i stanów lękowych.
  • Halucynogeny, jak na przykład LSD, czy psylocybina – to substancje, które zmieniają percepcję wpływając na sposób w jaki komórki nerwowe mózgu komunikują się ze sobą. Dzięki nim można wywoływać wizje.
  • Opiaty, jak na przykład morfina, czy heroina – to silne leki przeciwbólowe, które wywołują euforię. Są bardzo uzależniające i mają trwały wpływ na pracę mózgu.

Analizując te definicje można zauważyć, że marihuana wywołuje skutki zbliżone do działania każdych z wymienionych substancji. Można jednak zauważyć różnicę w natężeniu objawów i w tym, że cannabis nie wywołuje silnego uzależnienia, które powstaje podczas korzystania części z wymienionych środków.

Działanie marihuany

Marihuana jest psychodelikiem w tym rozumieniu, że działa psychoaktywnie. Zioło nie należy do żadnej z wspomnianych wyżej grup, chociaż stosując je można doświadczyć działania stymulującego, relaksującego, euforycznego, czy wreszcie halucynogennego.

Do depresantów jest podobna w tym, że działa uspokajająco, relaksująco i może wywoływać senność.

Może też działać jako stymulant wpływając na poprawienie nastroju, nie uzależniając tak jak na przykład metamfetamina.

Cannabis nie ma nic wspólnego z opiatami, ale może także działać silnie przeciwbólowo i powodować euforię, nie niszcząc mózgu i nie uzależniając organizmu.

Najczęściej przypisuje się marihuanie działanie halucynogenne, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Halucynacje po trawie są możliwe, ale rzadkie.

Walka o cannabis

Obecnie w naszym kraju odbywa się kampania o zalegalizowanie posiadania marihuany. Jest to w dużej mierze walka z negatywnym postrzeganiem tej substancji i niesłusznym kojarzeniem jej z niebezpiecznymi środkami odurzającymi. Marihuana nie jest niebezpieczna, a uzależnienie od niej jest zjawiskiem rzadko występującym i stosunkowo łatwym do wyleczenia.

Mimo tego, że sceptycy wciąż powołują się na negatywne i często niezgodne z rzeczywistością argumenty przeciwko marihuanie mamy nadzieję, że globalny trend w stronę legalizacji konopi nie ominie także Polski.

Dzięki naszej współpracy z firmą CANNABISLAND możemy wam codziennie dostarczać wartościowe informacje ze świata konopi. Jeżeli chcecie zobaczyć jedną z najnowocześniejszych upraw konopi w Polsce to koniecznie musicie odwiedzić stronę tej firmy. Link znajdziecie tutaj. CANNABISLAND jest producentem suszu CBD, który stawia na najwyższą jakość i zadowolenie klienta.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
GRZYBY Jak grzyby psylocybinowe mogły wpłynąć na rozwój ludzkiej świadomości? Naukowcy podkreślają, że grzyby psylocybinowe mogą mieć wpływ na ludzką świadomość i mogły wpłynąć na historię człowieka. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50% Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%. Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GRZYBY Warto badać psychodeliki! Psylocybina daje nadzieję w leczeniu anoreksji Psylocybina to związek aktywny w grzybach halucynogennych. Daje nadzieję w leczeniu anoreksji i terapii zaburzeń odżywiania Justyna Walentynowicz20 czerwca 2024
GRZYBY Kalifornia wprowadza ustawę leczenia psylocybiną dla weteranów Weterani wojskowi w stanie Kalifornia mają szansę na skorzystanie z programu pilotażowego leczenia psychodelikami. Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
GRZYBY Weterani wojskowi z Massachusetts będą mogli leczyć się psychodelikami? Czy weterani wojskowi z Massachusetts już niedługo będą mogli się leczyć psychodelikami? Wszystko na to wskazuje. Mikołaj Rusin23 maja 2024
GRZYBY Badanie: Psychodeliczna ropucha z Kolorado leczy depresję Czy psychodeliczna wydzielina ropuchy ma szansę stać się lekiem na depresję? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz16 maja 2024
GRZYBY Rozpoczną się badania kliniczne: mikrodawkowanie LSD na PMS Badania potwierdzają pozytywne skutki mikrodawkowania LSD na depresję i lęk. Teraz sprawdzą, czy microdosing ma korzystny wpływ na zdrowie kobiet Justyna Walentynowicz6 maja 2024
GRZYBY Badanie: Skutki uboczne pojedynczej dawki psylocybiny są łagodne Naukowcy badają ewentualne skutki uboczne psylocybiny w magicznych grzybach (substancji halucynogennej o potencjale terapeutycznym) Justyna Walentynowicz11 kwietnia 2024