fbpx
MEDYCYNA
9 czerwca 2021

Marihuana jest psychodelikiem! I co z tego?

Ludzkość korzysta z psychodelików od kiedy zrzuciła futro. Grzybki halucynogenne były stosowane do wywoływania stanów ekstazy już w czasach pierwotnych. Różnego rodzaju psychoaktywne substancje były wykorzystywane do wielu zadań na przestrzeni dziejów. Jednak wciąż dla wielu osób korzystanie z nich wydaje się niebezpieczne i niezdrowe. Kładzie się to cieniem na proces legalizacji marihuany w wielu… Czytaj dalej Marihuana jest psychodelikiem! I co z tego?

Ludzkość korzysta z psychodelików od kiedy zrzuciła futro. Grzybki halucynogenne były stosowane do wywoływania stanów ekstazy już w czasach pierwotnych. Różnego rodzaju psychoaktywne substancje były wykorzystywane do wielu zadań na przestrzeni dziejów. Jednak wciąż dla wielu osób korzystanie z nich wydaje się niebezpieczne i niezdrowe. Kładzie się to cieniem na proces legalizacji marihuany w wielu krajach, w tym także w Polsce, ponieważ cannabis jest kojarzona z psychodelikami, a co za tym idzie z zagrożeniem. Czy faktycznie jest się czego bać? Co to dokładnie znaczy, że marihuana jest psychodelikiem?

Psychodelik, czyli co?

Psychodeliki to substancje psychoaktywne, które powodują zmianę postrzegania rzeczywistości przez osobę, która je stosuje, dzięki czemu jest możliwa zmiana stanu świadomości, czy sposobu odczuwania emocji. W większości wypadków nie mają one działania halucynogennego. Osoba znajdująca się pod ich wpływem zdaje sobie sprawę z tego, że to co obejmuje swoją percepcją nie jest rzeczywiste. W tym rozumieniu można powiedzieć, że jak najbardziej marihuana jest psychodelikiem.

Substancje psychoaktywne były wykorzystywane w pierwotnym szamanizmie, w rytuałach ozdrawiających i inicjacyjnych, a także religijnych. W czasach współczesnych zaczęto się nimi interesować w latach 60. XX w.

świąd

Marihuana jest psychodelikiem

Mimo tego, że często uznajemy marihuanę za psychodelik, jej działanie pokrywa się z innymi rodzajami substancji, które działają psychoaktywnie.

Istnieją cztery grupy środków odurzających:

  • Depresanty, jak na przykład alkohol – to środki, które spowalniają pracę mózgu i wywołują stan uspokojenia i relaksu. W nadmiarze mogą prowadzić do pogorszenia koordynacji, obniżenia ciśnienia krwi i nudności.
  • Stymulanty, jak na przykład leki na ADHD, czy kokaina – to środki przyśpieszające pracę mózgu i poprawiające nastrój. Często są one bardzo uzależniające, a ich nadużywanie może prowadzić do niewydolności serca, paranoi, drgawek i stanów lękowych.
  • Halucynogeny, jak na przykład LSD, czy psylocybina – to substancje, które zmieniają percepcję wpływając na sposób w jaki komórki nerwowe mózgu komunikują się ze sobą. Dzięki nim można wywoływać wizje.
  • Opiaty, jak na przykład morfina, czy heroina – to silne leki przeciwbólowe, które wywołują euforię. Są bardzo uzależniające i mają trwały wpływ na pracę mózgu.

Analizując te definicje można zauważyć, że marihuana wywołuje skutki zbliżone do działania każdych z wymienionych substancji. Można jednak zauważyć różnicę w natężeniu objawów i w tym, że cannabis nie wywołuje silnego uzależnienia, które powstaje podczas korzystania części z wymienionych środków.

Działanie marihuany

Marihuana jest psychodelikiem w tym rozumieniu, że działa psychoaktywnie. Zioło nie należy do żadnej z wspomnianych wyżej grup, chociaż stosując je można doświadczyć działania stymulującego, relaksującego, euforycznego, czy wreszcie halucynogennego.

Do depresantów jest podobna w tym, że działa uspokajająco, relaksująco i może wywoływać senność.

Może też działać jako stymulant wpływając na poprawienie nastroju, nie uzależniając tak jak na przykład metamfetamina.

Cannabis nie ma nic wspólnego z opiatami, ale może także działać silnie przeciwbólowo i powodować euforię, nie niszcząc mózgu i nie uzależniając organizmu.

Najczęściej przypisuje się marihuanie działanie halucynogenne, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Halucynacje po trawie są możliwe, ale rzadkie.

Walka o cannabis

Obecnie w naszym kraju odbywa się kampania o zalegalizowanie posiadania marihuany. Jest to w dużej mierze walka z negatywnym postrzeganiem tej substancji i niesłusznym kojarzeniem jej z niebezpiecznymi środkami odurzającymi. Marihuana nie jest niebezpieczna, a uzależnienie od niej jest zjawiskiem rzadko występującym i stosunkowo łatwym do wyleczenia.

Mimo tego, że sceptycy wciąż powołują się na negatywne i często niezgodne z rzeczywistością argumenty przeciwko marihuanie mamy nadzieję, że globalny trend w stronę legalizacji konopi nie ominie także Polski.

Dzięki naszej współpracy z firmą CANNABISLAND możemy wam codziennie dostarczać wartościowe informacje ze świata konopi. Jeżeli chcecie zobaczyć jedną z najnowocześniejszych upraw konopi w Polsce to koniecznie musicie odwiedzić stronę tej firmy. Link znajdziecie tutaj. CANNABISLAND jest producentem suszu CBD, który stawia na najwyższą jakość i zadowolenie klienta.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
MEDYCYNA 5 dostępnych odmian medycznej marihuany na ból | Styczeń 2025 Medyczna marihuana zyskuje na popularności jako alternatywna metoda łagodzenia bólu. Przedstawiamy pięć odmian dostępnych w polskich aptekach, które wyróżniają się skutecznością w terapii bólu. Sprawdź, która z nich może być odpowiednia dla Ciebie. admin22 stycznia 2025
MEDYCYNA Marihuana to dobra alternatywa dla alkoholu — czy jest to słuszne stwierdzenie? W obliczu rosnącej popularności marihuany jako zamiennika alkoholu, warto przyjrzeć się jej medycznym właściwościom oraz porównać wpływ obu substancji na zdrowie. Czy konopie to rzeczywiście bezpieczniejsza alternatywa? admin21 stycznia 2025
MEDYCYNA Najczęstsze pytania na temat medycznej marihuany. Co pacjenci chcą wiedzieć? Medyczna marihuana budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez Polaków, rozwiewając mity i dostarczając rzetelnych informacji na temat jej zastosowania i statusu prawnego. admin17 stycznia 2025
MEDYCYNA Stygmatyzacja pacjentów medycznej marihuany. Jakie może mieć konsekwencje? Pacjenci medycznej marihuany wciąż doświadczają stygmatyzacji. Wynika ona m.in z wieloletnich stereotypów na temat cannabis. Badacze analizują konsekwencje tego zjawiska. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz9 stycznia 2025
MEDYCYNA Ukraina: Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany w Ukrainie i już wkrótce trafi do aptek. admin9 stycznia 2025
MEDYCYNA Badanie | Medyczna marihuana pomaga na neuropatię cukrzycową Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Prowadzi do uszkodzenia nerwów. Naukowcy widzą potencjał w zastosowaniu terapii konopnej. Justyna Walentynowicz3 stycznia 2025
MEDYCYNA Rekordowy limit importu medycznej marihuany do Polski! Rok 2025 może przynieść dużo nowości Polska osiąga nowy rekord w imporcie medycznej marihuany! Limit na 2025 rok wynosi aż 20 ton. Co oznacza to dla pacjentów i rynku konopnego? Sprawdź, jakie zmiany mogą nadejść już wkrótce! admin30 grudnia 2024
MEDYCYNA Badacze oceniają działanie CBD. Kannabidiol daje nadzieje w leczeniu depresji Badacze sprawdzili działanie CBD (kannabidiol) w leczeniu depresji. Wyniki dają nadzieję na wsparcie zdrowia psychicznego dzięki konopiom. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz30 grudnia 2024