fbpx
MEDYCYNA
31 października 2023

Czy medyczna marihuana przestaje działać? Prawdziwe powody spadku skuteczności!

Niektóre badania sugerują, że regularne używanie marihuany może zmniejszać skuteczność terapii. Czy marihuana medyczna może budować tolerancję?
Co zrobić gdy marihuana medyczna przestaje działać ?
Co zrobić gdy marihuana medyczna przestaje działać ?

Wraz z dłuższym stosowaniem organizm pacjenta może wykształcić tolerancję na THC, co skutkuje spadkiem efektywności terapii. Z tego powodu marihuana medyczna w dotychczasowej dawce musi być zwiększona lub zmieniona , aby uzyskać oczekiwane działanie. Może to prowadzić do wzrostu kosztów leczenia oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Warto pamiętać, że tolerancja na THC jest zmienna i można ją zmniejszyć poprzez przerwy w stosowaniu medycznej marihuany oraz zmianę sposobu przyjmowania i odmiany stosowanej marihuany.

Medyczna marihuana i zwiększona tolerancja

Regularne spożywanie marihuany wpływa na ilość receptorów CB1 w mózgu, co jest jednym z czynników powodujących zwiększoną tolerancję organizmu na THC. Receptory te odpowiadają za wychwytywanie i przetwarzanie THC, a ich zwiększenie może zwiększać skuteczność działania tej substancji. W przypadku częstego spożywania marihuany, ilość receptorów CB1 w mózgu może zmniejszyć się, co utrudnia wychwytywanie i przetwarzanie THC, prowadząc do zmniejszenia efektów działania tej substancji.

Tolerancja na THC jest zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak sposób spożywania marihuany czy indywidualne predyspozycje organizmu. Choć stan podwyższonej tolerancji na THC nie zawsze jest negatywny, np. u pacjentów medycznych, którzy chcą uniknąć działania psychoaktywnego, to zmniejszenie tolerancji na THC może być pożądane. Aby zmniejszyć tolerancję na THC, warto zastosować takie strategie, jak przerwa w paleniu, zmiana sposobu spożywania marihuany czy zmiana dawki.

Serotonina, często nazywana "hormonem szczęścia", odgrywa kluczową rolę w regulacji naszego nastroju, apetytu oraz cyklu snu.

Co może powodować spadek efektywności działania medycznej marihuany ?

Spadek efektywności terapii medyczną marihuaną może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zwiększenie tolerancji organizmu na THC, niewłaściwe dawkowanie, stosowanie niskiej jakości produktów, interakcje z innymi lekami, brak odpowiedniego dostosowania szczepu marihuany do potrzeb pacjenta, a także nieprzestrzeganie zaleceń lekarza i nadużywanie marihuany. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na skuteczność leczenia medyczną marihuaną i spowodować spadek efektywności terapii. 

Marihuana medyczna i zmniejszanie tolerancji

Sposobami na zmniejszenie tolerancji na THC są m.in.

  •  zmniejszenie dawki,
  •  zmiana sposobu zażywania marihuany,
  •  wypróbowanie innych odmian rośliny,
  •  zwiększenie aktywności fizycznej 
  • oraz całkowita abstynencja przez co najmniej 30 dni. 

Jeśli planujesz przerwę w korzystaniu z medycznej marihuany, pamiętaj o przestrzeganiu miesięcznej abstynencji, co pomoże oczyścić organizm i odbudować receptory kannabinoidowe.

Czy są pozytywne skutki przerwy tolerancyjnej ?

Tolerancja na THC zależy od wielu czynników i może nie rosnąć w takim samym tempie u każdej osoby. Jednym z czynników jest ilość palonej marihuany, ponieważ im więcej palisz, tym mniej receptorów CB1 posiada twój mózg, co utrudnia wychwytywanie THC. W związku z tym konieczne może stać się zwiększenie dawki lub zmiana szczepu.

 Jednak tolerancja nie zawsze jest negatywna, szczególnie dla pacjentów medycznych, którzy szukają skuteczności w leczeniu przewlekłych bólów lub innych dolegliwości, a jednocześnie chcą uniknąć efektów psychoaktywnych. W celu zmniejszenia tolerancji można stosować mniejsze dawki, zmienić sposób przyjmowania, stosować różne szczepy, zwiększyć aktywność fizyczną lub zrobić przerwę w przyjmowaniu na co najmniej 30 dni.

Warto zrobić przerwę w paleniu, ponieważ pozwala to zredukować tolerancję organizmu na THC. Dzięki temu, po powrocie do palenia, odczucia będą podobne do tych, jakie miało się na początku. Jednak jedną z najważniejszych korzyści jest uniknięcie najgorszych skutków ubocznych palenia w nadmiarze, takich jak niepokój czy bezsenność.

Czy mogą wystąpić również negatywne skutki przerwy ? Jak ją zacząć ?

Sposobem na zmniejszenie tolerancji na THC jest przerwanie zażywania marihuany na jakiś czas. W tym czasie warto zajmować się czymś innym, by odwrócić uwagę od palenia. Możesz wyjechać na kilka dni, zacząć biegać lub uprawiać inny sport. Ważne, aby zająć swoje myśli!

Badania wykazały, że przerwa tolerancyjna powinna trwać przynajmniej 48 godzin, aby receptory CB1 zaczęły się regenerować i wracać do normy. Niektórzy decydują się na dłuższe przerwy, np. 2-3 tygodnie, co jest korzystne dla zdrowia mózgu.

Jak często należy robić przerwę tolerancyjną ?

Badania wskazują, że warto regularnie robić przerwy tolerancyjne. Najlepiej co 30 dni, jednak warto dostosować to do swojego indywidualnego stylu życia i potrzeb organizmu. Warto zacząć od krótszych przerw, np. 2 dni, i stopniowo je wydłużać. Ważne, aby podczas przerwy skupić się na innych aktywnościach i zajęciach, które nie kojarzą się z paleniem. To pozwoli na regenerację receptorów CB1 i uniknięcie skutków ubocznych palenia zbyt dużej ilości marihuany.

 Regularne palenie marihuany może prowadzić do zwiększonej tolerancji organizmu na THC – główny związek psychoaktywny zawarty w konopiach indyjskich. W efekcie, dla osiągnięcia pożądanego efektu, konieczne staje się spożywanie większych ilości substancji, co zwiększa ryzyko uzależnienia. Warto pamiętać, że zjawisko zwiększonej tolerancji może dotyczyć wielu innych substancji chemicznych i jest powszechnie obserwowane przy długotrwałym stosowaniu leków lub narkotyków.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
MEDYCYNA 5 dostępnych odmian medycznej marihuany na ból | Styczeń 2025 Medyczna marihuana zyskuje na popularności jako alternatywna metoda łagodzenia bólu. Przedstawiamy pięć odmian dostępnych w polskich aptekach, które wyróżniają się skutecznością w terapii bólu. Sprawdź, która z nich może być odpowiednia dla Ciebie. admin22 stycznia 2025
MEDYCYNA Marihuana to dobra alternatywa dla alkoholu — czy jest to słuszne stwierdzenie? W obliczu rosnącej popularności marihuany jako zamiennika alkoholu, warto przyjrzeć się jej medycznym właściwościom oraz porównać wpływ obu substancji na zdrowie. Czy konopie to rzeczywiście bezpieczniejsza alternatywa? admin21 stycznia 2025
MEDYCYNA Najczęstsze pytania na temat medycznej marihuany. Co pacjenci chcą wiedzieć? Medyczna marihuana budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez Polaków, rozwiewając mity i dostarczając rzetelnych informacji na temat jej zastosowania i statusu prawnego. admin17 stycznia 2025
MEDYCYNA Stygmatyzacja pacjentów medycznej marihuany. Jakie może mieć konsekwencje? Pacjenci medycznej marihuany wciąż doświadczają stygmatyzacji. Wynika ona m.in z wieloletnich stereotypów na temat cannabis. Badacze analizują konsekwencje tego zjawiska. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz9 stycznia 2025
MEDYCYNA Ukraina: Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany w Ukrainie i już wkrótce trafi do aptek. admin9 stycznia 2025
MEDYCYNA Badanie | Medyczna marihuana pomaga na neuropatię cukrzycową Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Prowadzi do uszkodzenia nerwów. Naukowcy widzą potencjał w zastosowaniu terapii konopnej. Justyna Walentynowicz3 stycznia 2025
MEDYCYNA Rekordowy limit importu medycznej marihuany do Polski! Rok 2025 może przynieść dużo nowości Polska osiąga nowy rekord w imporcie medycznej marihuany! Limit na 2025 rok wynosi aż 20 ton. Co oznacza to dla pacjentów i rynku konopnego? Sprawdź, jakie zmiany mogą nadejść już wkrótce! admin30 grudnia 2024
MEDYCYNA Badacze oceniają działanie CBD. Kannabidiol daje nadzieje w leczeniu depresji Badacze sprawdzili działanie CBD (kannabidiol) w leczeniu depresji. Wyniki dają nadzieję na wsparcie zdrowia psychicznego dzięki konopiom. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz30 grudnia 2024