fbpx
MEDYCYNA
31 października 2023

Czy medyczna marihuana przestaje działać? Prawdziwe powody spadku skuteczności!

Niektóre badania sugerują, że regularne używanie marihuany może zmniejszać skuteczność terapii. Czy marihuana medyczna może budować tolerancję?
Co zrobić gdy marihuana medyczna przestaje działać ?
Co zrobić gdy marihuana medyczna przestaje działać ?

Wraz z dłuższym stosowaniem organizm pacjenta może wykształcić tolerancję na THC, co skutkuje spadkiem efektywności terapii. Z tego powodu marihuana medyczna w dotychczasowej dawce musi być zwiększona lub zmieniona , aby uzyskać oczekiwane działanie. Może to prowadzić do wzrostu kosztów leczenia oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Warto pamiętać, że tolerancja na THC jest zmienna i można ją zmniejszyć poprzez przerwy w stosowaniu medycznej marihuany oraz zmianę sposobu przyjmowania i odmiany stosowanej marihuany.

Medyczna marihuana i zwiększona tolerancja

Regularne spożywanie marihuany wpływa na ilość receptorów CB1 w mózgu, co jest jednym z czynników powodujących zwiększoną tolerancję organizmu na THC. Receptory te odpowiadają za wychwytywanie i przetwarzanie THC, a ich zwiększenie może zwiększać skuteczność działania tej substancji. W przypadku częstego spożywania marihuany, ilość receptorów CB1 w mózgu może zmniejszyć się, co utrudnia wychwytywanie i przetwarzanie THC, prowadząc do zmniejszenia efektów działania tej substancji.

Tolerancja na THC jest zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak sposób spożywania marihuany czy indywidualne predyspozycje organizmu. Choć stan podwyższonej tolerancji na THC nie zawsze jest negatywny, np. u pacjentów medycznych, którzy chcą uniknąć działania psychoaktywnego, to zmniejszenie tolerancji na THC może być pożądane. Aby zmniejszyć tolerancję na THC, warto zastosować takie strategie, jak przerwa w paleniu, zmiana sposobu spożywania marihuany czy zmiana dawki.

Serotonina, często nazywana "hormonem szczęścia", odgrywa kluczową rolę w regulacji naszego nastroju, apetytu oraz cyklu snu.

Co może powodować spadek efektywności działania medycznej marihuany ?

Spadek efektywności terapii medyczną marihuaną może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zwiększenie tolerancji organizmu na THC, niewłaściwe dawkowanie, stosowanie niskiej jakości produktów, interakcje z innymi lekami, brak odpowiedniego dostosowania szczepu marihuany do potrzeb pacjenta, a także nieprzestrzeganie zaleceń lekarza i nadużywanie marihuany. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na skuteczność leczenia medyczną marihuaną i spowodować spadek efektywności terapii. 

Marihuana medyczna i zmniejszanie tolerancji

Sposobami na zmniejszenie tolerancji na THC są m.in.

  •  zmniejszenie dawki,
  •  zmiana sposobu zażywania marihuany,
  •  wypróbowanie innych odmian rośliny,
  •  zwiększenie aktywności fizycznej 
  • oraz całkowita abstynencja przez co najmniej 30 dni. 

Jeśli planujesz przerwę w korzystaniu z medycznej marihuany, pamiętaj o przestrzeganiu miesięcznej abstynencji, co pomoże oczyścić organizm i odbudować receptory kannabinoidowe.

Czy są pozytywne skutki przerwy tolerancyjnej ?

Tolerancja na THC zależy od wielu czynników i może nie rosnąć w takim samym tempie u każdej osoby. Jednym z czynników jest ilość palonej marihuany, ponieważ im więcej palisz, tym mniej receptorów CB1 posiada twój mózg, co utrudnia wychwytywanie THC. W związku z tym konieczne może stać się zwiększenie dawki lub zmiana szczepu.

 Jednak tolerancja nie zawsze jest negatywna, szczególnie dla pacjentów medycznych, którzy szukają skuteczności w leczeniu przewlekłych bólów lub innych dolegliwości, a jednocześnie chcą uniknąć efektów psychoaktywnych. W celu zmniejszenia tolerancji można stosować mniejsze dawki, zmienić sposób przyjmowania, stosować różne szczepy, zwiększyć aktywność fizyczną lub zrobić przerwę w przyjmowaniu na co najmniej 30 dni.

Warto zrobić przerwę w paleniu, ponieważ pozwala to zredukować tolerancję organizmu na THC. Dzięki temu, po powrocie do palenia, odczucia będą podobne do tych, jakie miało się na początku. Jednak jedną z najważniejszych korzyści jest uniknięcie najgorszych skutków ubocznych palenia w nadmiarze, takich jak niepokój czy bezsenność.

Czy mogą wystąpić również negatywne skutki przerwy ? Jak ją zacząć ?

Sposobem na zmniejszenie tolerancji na THC jest przerwanie zażywania marihuany na jakiś czas. W tym czasie warto zajmować się czymś innym, by odwrócić uwagę od palenia. Możesz wyjechać na kilka dni, zacząć biegać lub uprawiać inny sport. Ważne, aby zająć swoje myśli!

Badania wykazały, że przerwa tolerancyjna powinna trwać przynajmniej 48 godzin, aby receptory CB1 zaczęły się regenerować i wracać do normy. Niektórzy decydują się na dłuższe przerwy, np. 2-3 tygodnie, co jest korzystne dla zdrowia mózgu.

Jak często należy robić przerwę tolerancyjną ?

Badania wskazują, że warto regularnie robić przerwy tolerancyjne. Najlepiej co 30 dni, jednak warto dostosować to do swojego indywidualnego stylu życia i potrzeb organizmu. Warto zacząć od krótszych przerw, np. 2 dni, i stopniowo je wydłużać. Ważne, aby podczas przerwy skupić się na innych aktywnościach i zajęciach, które nie kojarzą się z paleniem. To pozwoli na regenerację receptorów CB1 i uniknięcie skutków ubocznych palenia zbyt dużej ilości marihuany.

 Regularne palenie marihuany może prowadzić do zwiększonej tolerancji organizmu na THC – główny związek psychoaktywny zawarty w konopiach indyjskich. W efekcie, dla osiągnięcia pożądanego efektu, konieczne staje się spożywanie większych ilości substancji, co zwiększa ryzyko uzależnienia. Warto pamiętać, że zjawisko zwiększonej tolerancji może dotyczyć wielu innych substancji chemicznych i jest powszechnie obserwowane przy długotrwałym stosowaniu leków lub narkotyków.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
MEDYCYNA Marihuana a fibromialgia - leczenie fibromialgii medyczną marihuaną Medyczna marihuana jako skuteczne leczenie fibromialgii. Sprawdź teraz jak terapia konopiami może Ci pomóc! Justyna Walentynowicz27 maja 2024
MEDYCYNA Firma biofarmaceutyczna opracowuje kapsułkę z CBD jako lek na padaczkę Firma farmaceutyczna Avata opracowuje kapsułkę z CBD, która ma szansę stać się lekiem na padaczkę. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz23 maja 2024
MEDYCYNA Używanie konopi przed snem nie upośledza funkcji poznawczych kolejnego dnia Medyczna marihuana to coraz popularniejsza terapia na sen. Jak działa na organizm i jakie efekty mogą wystąpić kolejnego dnia? Justyna Walentynowicz23 maja 2024
MEDYCYNA Terpen beta kariofilen (BCP) to kandydat na lek przeciwbólowy Beta kariofilen to roślinny terpen o wielu korzystnych właściwościach. Nowe badanie potwierdza jego potencjał w łagodzeniu bólu Justyna Walentynowicz13 maja 2024
MEDYCYNA Nowa odmiana medycznej marihuany od Spectrum Therapeutics! Już niebawem nowy susz medyczny od Spectrum Therapeutics pojawi się w aptekach. Jack Haze zapewni pacjentom poprawę nastroju i doda dużo energii. Justyna Walentynowicz7 maja 2024
MEDYCYNA Czym są i jak działają naturalne kannabinoidy i terpeny w synergii? Czym są naturalne kannabinoidy i jak wpływają na zdrowie? Dowiedz się więcej o grupie kannabinoidów, takich jak CBD, CBC i CBN. Justyna Walentynowicz7 maja 2024
MEDYCYNA Marihuana skuteczna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów Chcesz zatrzymać postęp choroby zwyrodnieniowej stawów? Dowiedz się, jak terapia medyczną marihuaną może pomóc w łagodzeniu objawów. Justyna Walentynowicz6 maja 2024
MEDYCYNA Badanie: Jak wysokie stężenie THC wpływa na samopoczucie pacjentów? Czy stężenie THC ma duże znaczenie w terapii medyczną marihuaną? Badacze zapytali o to pacjentów. Wyniki badania znajdziecie poniżej. Justyna Walentynowicz29 kwietnia 2024