fbpx
AKTUALNOŚCI
16 stycznia 2024

Marihuana w Czechach: Kraj opublikował wersję ustawy o legalizacji marihuany

Marihuana w Czechach jest częściowo zdekryminalizowana. Czeski rząd przedstawił szczegóły dotyczące legalizacji konopi indyjskich dla dorosłych
Czechy legalizacja marihuany konopie indyjskie

Czeski rząd opublikował wstępną wersję ustawy dotyczącej kwestii regulacji konopi indyjskich. Plan pomija jednak plany dotyczące rynku komercyjnego. Przeczytaj więcej na ten temat.

Legalizacja marihuany w Czechach

Znaczna część europejskiej branży konopnej wciąż oczekuje na stanowisko Niemiec na temat wycofania się z planów dotyczących komercyjnego rynku marihuany. Być może na tej podstawie, wiele osób założyło, że obiecujące plany reformy marihuany zostały po raz kolejny osłabione w obliczu międzynarodowej lub krajowej presji politycznej.

Jednak według członków grupy, która stoi za całym projektem legalizacji konopi indyjskich w Czechach, jest to całkowicie i starannie zaaranżowana sztuczka. Członkowie grupy twierdzą, że celem jest wywarcie presji na przeciwników ustawy.

Według Buisiness of Cannabis: Dr Tomas Ryska (dyrektor zarządzający Astrasana Czech) wyjaśnił, że rynek komercyjny został celowo pominięty w celu wywołania takiego sprzeciwu. Zwolennicy legalizacji mają nadzieję, że pokaże to KDU-ČSL (Chrześcijańskim Demokratom) zakres poparcia społecznego dla tego środka.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z projektu. Ważne jest, aby zauważyć, że nie jest to ostateczna wersja ustawy, a rynek komercyjny został celowo pominięty.

Zdekryminalizowana marihuana kontra czarny rynek

We wrześniu 2022 krajowy koordynator ds. narkotyków, Jindřich Vobořil, ogłosił plany przeprowadzenia kompleksowej reformy konopi do początku 2024 roku.

Jindřich Vobořil jest czeskim autorytetem w dziedzinie używania narkotyków, co odzwierciedla jego ponad 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu, a także rozwijaniu programów zdrowotnych i usług społecznych. Pełnił również funkcję czeskiego Krajowego Koordynatora ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz dyrektora departamentu polityki antynarkotykowej i sekretariatu Rządowej Rady Koordynacji Polityki Antynarkotykowej (RVKPP).

W środę, 10 stycznia podczas spotkania eksperckiej grupy roboczej w Pradze Vobořil przedstawił nową wersję projektu przyszłej ustawy. Założenia dotyczą domowej uprawy i utworzenia klubów konopnych, ale nie wspominają nic o komercyjnym rynku sprzedaży marihuany rekreacyjnej dla dorosłych.

Czeska centroprawicowa koalicja rządząca kontynuuje prace nad ustawą w pełni legalizującą produkty z THC. W przyszłości powinny być traktowane podobnie jak alkohol czy papierosy. Mimo istniejącej dekryminalizacji nadal istnieje czarny rynek, nie ma oficjalnej produkcji ani kontroli jakości, podobnie jak nie ma nadzoru nad sprzedażą dla młodzieży poniżej 18 roku życia – poinformował, według DW

Zasady legalności marihuany w Czechach

Trzy główne organizacje konopne w kraju: The Czech Hemp Cluster, the Legalizace.cz Association oraz the Safe Cannabis Association, wydały, komunikaty prasowe, w których skrytykowały decyzję.

Nie potrafię wyjaśnić spokoju rządu wobec regulacji rynku komercyjnego. Szczególnie w świetle długich negocjacji, które prowadziliśmy na ten temat w pierwszej połowie 2023 z przedstawicielami ministerstw. Nie rozumiem, dlaczego rząd ostatecznie zdecydował się usunąć z projektu największą i najłatwiejszą do zrealizowania część planowanej reformy–  Tomáš Vymazal, prezes Safe Cannabis Association.

Mogło się wydawać, że czeski rząd w ostatniej chwili zdecydował, że perspektywa pokonania międzynarodowych przepisów jest zbyt ryzykowna, aby ją kontynuować. I taki miał być efekt. W rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a prowokacja w słusznej sprawie została zaplanowana.

Poseł Ryska, który jest członkiem grupy roboczej, wyjaśnił, okoliczności wydarzeń z ubiegłej środy 12 stycznia. Działania były częścią zorganizowanej kampanii. Poinformował także, że Vobořil potrzebował narzędzia, aby wywrzeć presję na Chrześcijańskich Demokratach. Pozostali jedyną z pięciu partii koalicyjnych, która sprzeciwia się utworzeniu rynku komercyjnej sprzedaży marihuany dla osób dorosłych.

legalność marihuany
Czechy są na bardzo dobrej drodze w stronę legalizacji marihuany

Czeski rząd widzi przyszłość dla rynku marihuany

Politycy są bardzo ostrożni, pracują na opinię obywateli, którzy na nich głosowali. Przyczyna jest prosta, potrzebują głosów, a wybory odbędą się w 2025. Umówiliśmy spotkanie i opracowaliśmy plan, zgodnie z którym Vobořil przedstawi ograniczoną wersję tego projektu, celowo pomijając plany dotyczące rynku komercyjnego. Natychmiast opublikowano komunikat prasowy krytykujący tę propozycję. Wywołaliśmy więc negatywne odczucia w mediach, aby uzyskać reakcję opinii publicznej i pokazać politykom, że obywatele nie są zadowoleni z takiego rozwiązania.

Rząd nadal w pełni zamierza kontynuować tworzenie rynku komercyjnego w późniejszym projekcie. Nie jest także zniechęcony potencjalnym sprzeciwem ze strony Komisji Europejskiej. 

Czeska partia Chrześcijańscy Demokraci jest przeciwna komercyjnej sprzedaży konopi. Z pozytywnych informacji, prawdopodobnie osiągnięto już porozumienie w sprawie samodzielnej uprawy konopi. W kwestii klubów konopnych między partiami politycznymi widać już także pewne porozumienia.

W projekcie ustawy znalazło się również wiele ważnych zmian. Ustalenia zawierają zniesienie wymogu rejestracji na liście krajowej dla obywateli, którzy chcą spożywać marihuanę lub zostać częścią klubów konopnych.

Limit klubu może wynosić 500 osób. To sprawia, że jest interesujący z komercyjnego punktu widzenia. Ponadto, przy takiej ilości użytkowników produktów konopnych kluby mają potencjał, by rozwijać się finansowo. 

Przedstawiciele The Czech Hemp Cluster, the Legalizace.cz Association oraz the Safe Cannabis Association założyli organizację pozarządową o nazwie Racionální regulace, która przygotowuje ogólnokrajową kampanię mającą na celu wywarcie presji na reprezentację polityczną. Tym samym mają szansę znacząco przyczynić się do przyjęcia ustawy regulacyjnej.

Kampania poszukuje obecnie wsparcia finansowego w branży konopnej od firm i inwestorów, którzy dostrzegają potencjał legalnej marihuany. Czechy mają szansę stać się godnym zainteresowania i ciekawym rynkiem konopi indyjskich w Europie.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źrodła:

  1. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. Czech Republic’s Plans to Roll Back Adult-Use Actually Political Ploy to Pressure Bill’s Opponents, Say Insiders. Z linku: https://businessofcannabis.com/czech-republics-plans-to-roll-back-adult-use-actually-political-ploy-to-pressure-bills-opponents-say-insiders/
  2. Programové prohlášení vlády České republiky. (2024).
  3. Jindřich Vobořil Profile. Z linku: https://jindrichvoboril.cz/en/profile/
  4. Racionální regulace (Rational Regulation). What is it about?. Z linku: https://www.racionalniregulace.cz/what-is-it-about/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Działanie kosmetyków konopnych na łuszczycę i AZS Dowiedz się, jak składniki takie jak CBD i THC w składzie kosmetyków wpływają na skórę, gdzie kupić produkty konopne i co mówią badania. admin14 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Strefy konopne na największych festiwalach w Polsce! Na największych polskich festiwalach muzycznych pojawią się strefy konopne. Przeczytaj więcej na ten temat! Mikołaj Rusin14 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI USA: Legalizacja marihuany w stanie Oregon zmniejszyła liczbę recept na opioidy Naukowcy w stanie Oregon USA przyjrzeli się wskaźnikom przepisywania recept na opioidy i śmiertelności w związku z zażywaniem tych leków Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Gdzie kupić kosmetyki konopne ? Odkryj zalety i właściwości, jakie posiadają kosmetyki konopne oraz dowiedz się, gdzie znaleźć sprawdzone produkty. Kluczowe składniki odżywcze admin12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Rząd Tajlandii chce zakazać konopi indyjskich od przyszłego roku Ministerstwo Zdrowia Tajlandii zapowiada zakaz używania konopi indyjskich do rekreacyjnego użytku od 2025 roku. Justyna Walentynowicz12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Mascotte Midnight: Sprawdź gdzie znajdziesz limitowane produkty Mascotte! Mascotte Midnight to limitowana edycja bletek i akcesoriów konopnych. Sprawdź gdzie będzie można zdobyć produkty z tej serii! Mikołaj Rusin12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Jakie odmiany konopi najbardziej lubią mieszkańcy USA? Poznaliśmy ich preferencje Jakiego działania i jakich aromatów pożądają mieszkańcy USA w odmianach konopi? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Marihuana to najczęściej spożywana substancja psychoaktywna w Europie Konopie indyjskie są najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną w Europie. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz12 czerwca 2024