fbpx
BIZNES
9 maja 2024

Marihuana w Pakistanie: Kraj wprowadza nowe regulacje!

Pakistan, kraj znany z legendarnej odmiany Indica Hindu Kush wprowadza nowe regulacje dotyczące uprawy marihuany. Przeczytaj więcej.
Pakistan marihuana

Niedawne działania Pakistanu mają na celu przyjęcie regulacji dotyczących medycznej marihuany. Kraj robi postępy, aby stać się międzynarodowym graczem na rynku konopi indyjskich.

Medyczna marihuana w Pakistanie: korzyści i wyzwania

Obecne działania mogą otworzyć wiele drzwi dla tego południowoazjatyckiego kraju. W lutym prezydent Pakistanu Arif Alvi wydał rozporządzenie o utworzeniu Urzędu Kontroli i Regulacji Konopi (CCRA).

Rozporządzenie ma na celu regulację uprawy, ekstrakcji, rafinacji, produkcji i sprzedaży produktów z konopi do celów medycznych i przemysłowych. Według Pakistan Today CCRA będzie składać się z 13 członków zarządu, w tym przedstawicieli innych departamentów rządowych i agencji wywiadowczych.

Ograniczenia i regulacje dotyczące medycznej marihuany w Pakistanie

Przewodniczący Pakistańskiej Rady Badań Naukowych i Przemysłowych (PCSIR), Syed Hussain Abidi, powiedział, że utworzenie CCRA jest wymagane przez prawo ONZ.

„Przepisy ONZ mówią, że jeśli kraj chce produkować, przetwarzać i prowadzić sprzedaż produktów z konopi indyjskich, musi mieć podmiot federalny, który zajmie się łańcuchem dostaw i zapewni międzynarodową zgodność” – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeera. 

PCSIR przygotował Krajową Politykę Konopi w 2023. Jak wyjaśnił serwis informacyjny, była podstawą rozporządzenia.

Co oznacza nowe rozporządzenie?

Pierwotnie utworzenie agencji podobnej do CCRA zaproponowano w 2020 r. za rządów byłego premiera Imrana Khana. Najnowsze rozporządzenie ustanawia szereg opłat za naruszenia, od 10 milionów do 200 milionów rupii pakistańskich (około 35 000 dolarów do 718 000 dolarów). Rozporządzenie przewiduje również pomoc Pakistańskich Sił Antynarkotykowych w monitorowaniu nielegalnej działalności.

Roślina marihuany jest od wieków znana w Pakistanie

Przed wpływem rządów brytyjskich i amerykańskich konopie indyjskie były szeroko stosowane w Azji Środkowej w celach leczniczych, do produkcji tekstyliów i do wywoływania efektów psychoaktywnych w ceremoniach duchowych. Jak stwierdzono w spisie Atharwaweda, cannabis była czczona jako jedna z pięciu świętych roślin i wierzono, że istnieje w niej anioł stróż.

W Pakistanie uprawa konopi indyjskich jest legalna po uzyskaniu pozwolenia od rządu prowincji lub rządu federalnego. Jest dozwolona do celów medycznych, naukowych lub przemysłowych. Warto podkreślić jednak, że niektóre regiony kraju mają długą historię związaną z uprawą cannabis, która do tej pory była w dużej mierze ignorowana przez rząd. Nowe rozporządzenie zmieni to podejście, ponieważ wymaga zatwierdzenia licencji dla wnioskodawcy, który jest zainteresowany uprawą.

„Technicznie, teraz uprawa jest legalna, ponieważ rozporządzenie zostało przyjęte, ale wciąż jesteśmy w trakcie opracowywania zasad i procedur oraz czekamy na rejestrację” – stwierdził Abidi.

Licencja na uprawę

Licencje na uprawę będą wydawane na okres pięciu lat, a rząd określi, w których regionach uprawa będzie dozwolona.

Szacuje się, że północno-zachodni region Khyber Pakhtunkhwa i południowo-zachodnia prowincja Balochistan mają łącznie 28 000 hektarów ziemi, na której obecnie uprawia się konopie indyjskie. 

„Mamy długą tradycję uprawy konopi indyjskich. Musimy skorzystać z tej możliwości” – wyjaśnił Abidi.

Głównymi towarami eksportowymi Pakistanu są obecnie tekstylia, bawełna, przędza, ryż i wyroby skórzane. W prognozie branżowej z sierpnia 2022 r. oszacowano, że kwitnący przemysł konopny w Pakistanie może być wart wiele miliardów dolarów rocznie. Wiele doskonałych odmian konopi Kush pochodzi właśnie z regionu Pakistanu.

pakistan marihuana
Hindu Kush to czysta odmiana indica z pasma górskiego Hindu Kush

Uprawa medycznej marihuany w Pakistanie: co to oznacza dla pacjentów?

Inni przedsiębiorcy również chcą uprawiać medycznej marihuanę. Aamir Dhedhi przekonał się o jej leczniczych właściwościach. Powiedział dla Al Jazeera, że w 2014 roku zabrał swoją matkę, która cierpiała na chorobę Parkinsona, do Indii, aby odwiedzić tamtejszych lekarzy. Lekarze zalecili jej wypróbowanie CBD, które pomogło jej poradzić sobie z objawami i zmniejszyło drżenie, którego doświadczała. 

„Widząc wpływ olejku na samopoczucie mojej matki, stało się to dla mnie projektem z pasją. Teraz chcę pomóc naszym lokalnym hodowcom rozszerzyć produkcję i pomóc w rozpowszechnianiu jego stosowania” – powiedział Dhedhi.

CBD wysokiej jakości

Dhedhi współpracuje z wieloloma rolnikami w Khyber Pakhtunkhwa i Beludżystanie. Pomaga ulepszyć ich działalność i zaktualizować ich operacje, aby uprawa była maksymalnie wydajna, a produkty najwyższej jakości. Obecnie rolnicy uprawiają w pełnym słońcu i stosują organiczne metody uprawy przy bardzo niewielkim użyciu pestycydów lub innych chemikaliów. 

„Mamy ogromny potencjał w tej dziedzinie, aby zapewnić korzyści zdrowotne dzięki CBD. Istnieje możliwość zaoferowania ludziom tańszych alternatyw medycznych, co może pomóc naszym krajowym użytkownikom, a także zwiększyć potencjał eksportowy. Może to przynieść korzyści finansowe naszym lokalnym hodowcom”.  – powiedział Dhedhi.

Inny hodowca z doliny Tirah, Suleman Shah, uprawia konopie od ośmiu lat i podziela pasję Dhedhiego do medycznej marihuany. Powiedział Al Jazeerze, że rząd nie stanowił do tej pory problemu, ale jednym z wyzwań była konkurencja ze strony konopi uprawianych w sąsiednim kraju – Afganistanie.

Afgańscy talibowie przejęli władzę w 2021 roku

„Kiedy w Afganistanie uprawiano konopie indyjskie, często ponosiliśmy straty, nie mogąc odzyskać naszych inwestycji w uprawę tej rośliny. Ale odkąd talibowie wprowadzili zakaz, nasz biznes radzi sobie znacznie lepiej” – powiedział Shah. 

Przed powrotem talibów do władzy zarabiał 50 000 rupii pakistańskich (około 179 dolarów) za akr, ale w ciągu ostatniego roku był w stanie zebrać 500 000 rupii pakistańskich (lub 1 797 dolarów).

„Jeśli rząd wprowadzi ramy regulacyjne, to tylko bardziej pomoże rolnikom. Mogą zapewnić im wiedzę specjalistyczną, pomóc w badaniach i uprawie lepszej jakości produktów, pozwalając wyjść poza zwykłe użytkowanie rekreacyjne”. – kontynuuje

pakistan marihuana
Nowe regulacje dotyczące konopi otwierają wiele możliwości

Perspektywy rozwoju rynku medycznej marihuany w Pakistanie

Niektórzy obawiają się, że dla kraju jest już zbyt późno na zarabianie pieniędzy na medycznej marihuanie.

„Moja sugestia w 2020 r. była po prostu taka, aby przeznaczyć miejsce na uprawę rośliny, ogłosić międzynarodowe przetargi dla inwestorów i pozwolić im tu przyjechać. Ale zmarnowaliśmy nasz potencjał i straciliśmy przewagę czasową. Świat poszedł naprzód” – były minister federalny Fawad Chaudhry

Współzałożyciel firmy Formula Swiss, Robin Roy Krigslund-Hansen, wyraził zaniepokojenie nadmiernym nasyceniem rynku, ponieważ inne kraje zaczynają legalizować.

„Niemcy niedawno zalegalizowały. Chiny są głównym producentem. Kraje Ameryki Łacińskiej również to robią. Mamy więc dużo produkcji z różnych krajów, ale kiedy wszyscy są producentami i sprzedawcami, to kto będzie kupującym?” – powiedział

Czy nie jest za późno? 

Robin Roy zastanawiał się również, czy Pakistan będzie w stanie sprostać wymaganiom i zapotrzebowaniu na licencjonowaną uprawę.

„Jeśli chcesz sprzedawać marihuanę klasy medycznej, musi ona być produkowana w pomieszczeniach zamkniętych, zapewniając spójność i jednolitą produkcję. W przypadku uprawy w pomieszczeniach koszty energii elektrycznej będą wyjątkowo wysokie, aby utrzymać oświetlenie i klimatyzację, a wszystko po to, aby upewnić się, że produkt pozostanie najwyższej jakości przez cały czas. To będzie kosztować znaczną ilość pieniędzy” -kontynuuje

Skąd my to znamy? To mało śmieszne, ale jeśli Pakistan obawia się nadpodaży, to skoro Polska importuje medyczną z Australii, to czemu by nie importować też z Pakistanu? Na krajowy kwiat, póki co niestety nie mamy co liczyć.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, które musisz spróbować.

Źródła:

  1. Hussain A. (2024). AlJazeera. Pakistan bets on a cannabis high as its economy struggles. Z linku: https://www.aljazeera.com/news/2024/5/8/pakistan-bets-on-a-cannabis-high-as-its-economy-struggles
  2. Naqvi Z. (2022). Tribune. Pakistan can earn $3b through production of hemp. Z linku: https://tribune.com.pk/story/2373990/pakistan-can-earn-3b-through-production-of-hemp
  3. Potter N. (2024). High Times. Pakistan Creates Regulation Agency To Manage Medical Cannabis Program. Z linku: https://hightimes.com/news/pakistan-creates-regulation-agency-to-manage-medical-cannabis-program/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BIZNES Tilray chce zebrać 250 milionów dolarów na rozwój firmy w USA Przedstawiciele firmy Tilray chcą z impetem rozwijać swój biznes w USA. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin22 maja 2024
BIZNES Wartość żywności konopnej na rynku wzrośnie do ponad 8 miliardów $ do 2029 Żywność konopna ciągle zyskuje na popularności. Prognozy w tej branży są bardzo obiecujące. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz10 maja 2024
BIZNES Marihuana w Pakistanie: Kraj wprowadza nowe regulacje! Pakistan, kraj znany z legendarnej odmiany Indica Hindu Kush wprowadza nowe regulacje dotyczące uprawy marihuany. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz9 maja 2024
BIZNES Odzież konopna to inwestycja w przyszłość. 23 mld $ na rynku do 2031 r. Odzież konopna jest wytrzymała i ekologiczna. Włókna cannabis to świadomy wybór i zmiana świata na lepsze. Konopie przemysłowe to również świetna inwestycja Justyna Walentynowicz6 maja 2024
BIZNES Przemysł legalnej marihuany wniesie ponad 112 miliardów dolarów do budżetu USA Przemysł legalnej marihuany wniesie do budżetu USA gigantyczne pieniądze. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin1 maja 2024
BIZNES Kanada w rok zarobiła 1,9 miliarda dolarów ze sprzedaży legalnej marihuany Legalizacja marihuany w Kanadzie: Jak wpłynęła na czarny rynek i ile kraj zarabia na legalnych konopiach? Opisujemy dane z kanadyjskiego raportu. Justyna Walentynowicz29 kwietnia 2024
BIZNES W stanie Nowy Jork otworzył się setny sklep z legalną marihuaną Stan Nowy Jork świętuje otwarcie setnego sklepu z legalną marihuaną dla dorosłych. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz25 kwietnia 2024
BIZNES Rekord sprzedaży marihuany w stanie USA na 420. 8,5 miliona dolarów jednego dnia! W dniu 4/20, w stanie Massachusetts sprzedaż legalnej marihuany osiągnęła wartość 8,5 miliona dolarów. To najlepszy dzień w historii całej branży. Justyna Walentynowicz25 kwietnia 2024