fbpx
AKTUALNOŚCI
15 czerwca 2021

Najbardziej uzależniające substancje. Czy jest wśród nich THC?

Najbardziej uzależniające substancje. Czy THC jest jednym z nich? Odkryj prawdę o narkotykach!
Najbardziej uzależniające substancje

Zastanawialiście się kiedyś jakie są najbardziej uzależniające substancje na naszej planecie? Czy jest wśród nich THC, które dla wielu z nas stanowi niezastąpiony składnik konopi? Naukowcy z Imperial Collage London wzięli to pod lupę. Jesteście ciekawi wyników ich badań?

Najbardziej uzależniające substancje – badania brytyjskich naukowców

Naukowcy z Imperial Collage London pod przewodnictwem Davida Nutt’a wzięli pod lupę temat najbardziej uzależniających substancji na naszej planecie. Specjaliście ds. uzależnień wzięli pod uwagę trzy najbardziej istotne czynnik: przyjemność, zależność psychologiczną oraz pragnienie. Dzięki tym czynnikom mogli w skali od 1 do 3 ocenić, które substancje są najbardziej uzależniające. Jesteście ciekawi co znalazło się na ich liście i czy widnieje tam podpunkt z THC?

5 substancji silnie uzależniających

Brytyjscy naukowcy wyłonili 5 substancji, które wskazali jako najbardziej uzależniające na naszej planecie. Według nich są to:

  • Heroina – ta substancja, która w Polsce kojarzona jest głównie z latami 90-tymi otrzymała najwyższy wynik bo 3/3. Według naukowców jest to najbardziej uzależniająca substancja, która wpływa na człowieka euforycznie i może uzależnić już po pierwszym zażyciu.
  • Kokaina – narkotyk obecnie kojarzony z popularnego serialu „Narcos”. Ta substancja uzyskała wynik 2,3/3. Naukowcy potwierdzili, że podczas prowadzonego przez nich badania, część zwierząt tak silnie uzależniła się od Kokainy, że wybierały narkotyk zamiast jedzenia.
  • Nikotyna – jedna ze składowych tytoniu. Efekty zażycia tej substancji są bardzo szybko odczuwalne, ale równie szybko zanikają co prowadzi do uzależnienia. Nikotyna uzyskała wynik 2,2/3 w skali najbardziej uzależniających substancji. Naukowcy podkreślili, że aż 85% palaczy powraca do nałogu nawet po dłuższym czasie od odstawienia tytoniu.
  • Barbiturany – jest to potoczna nazwa kwasu barbiturowego, składniku leków na stany lękowe czy bezsenność. Substancja ta blokuje odbieranie części sygnałów w mózgu oraz wywołuje stan euforii. Wynik 2/3.
  • Alkohol – związek chemiczny znany każdej Polce i Polakowi. Codziennie gości na stołach ogromniej części osób na naszej planecie. Alkohol spowalnia myślenie, oddech i rytm pracy serca. Jednocześnie wywołuje poczucie przyjemności. Osiągnął wynik 1,9/3.
najbardziej uzależniające substancje

Brak THC w zestawieniu naukowców z Londynu

Jak możecie zauważyć w zestawieniu najbardziej uzależniających substancji nie znajdziecie THC. Nie jest to przypadek. Ta substancja nie miała prawa się tam znaleźć. Za to na tej liście znalazły się substancje w pełni legalne. Substancje, które obecne są w większości polskich domów – nikotyna i alkohol. Ta sprawa z pewnością powinna być wzięta pod uwagę w kontekście dekryminalizacji lub legalizacji marihuany.

Każdy z nas wie, że uzależnienie psychiczne od marihuany istnieje. Jednak bezsprzecznie przypadków tego uzależnienia jest o wiele mnie niż uzależnienia od alkoholu czy nikotyny. Jest to uzależnienie, którego fizyczne objawy odstawienia są krótkotrwałe i nie wyniszczają organizmu. Jakiś czas temu na naszej stronie opublikowaliśmy artykuł o tym jak odstawić marihuanę. Jeżeli masz problem z odstawieniem THC to sprawdź ten tekst bo przygotowaliśmy go właśnie z myślą o tobie. Znajdziesz tam przede wszystkim porady od doświadczonych w tym temacie osób.

Pamiętajcie, że w obecnych czasach możemy uzależnić się od wielu rzeczy. Powszechne jest uzależnienie od smartfonów, kofeiny czy cukru. W związku z tym powinniśmy po prostu używać niektórych rzeczy z głową. Stawiać sobie granice, których przekraczać nie można. Jeżeli interesują was produkty konopne to z pewnością musicie odwiedzić sklep ROLLMOPS Z kodem WEEDWEK10 otrzymacie tam 10% zniżki.

źródło: businessinsider.com.pl

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Rynek konopny, edukacja, marketing i biznes. Najlepsze instagramowe konta zagranicznych influencerów! Jakich influencerów branży konopnej warto poznać w social mediach? Promowanie edukacji, konopi, CBD, technologii i marketingu. Justyna Walentynowicz4 grudnia 2023
AKTUALNOŚCI Co to jest HHC? Występowanie, działanie i zagrożenia Czym jest HHC? Jakie są jego działania i zagrożenia? O tym przeczytasz w artykule. Adrian Lewandowski30 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Bydgoszcz: 15-latka handlowała marihuaną Bydgoscy policjanci zatrzymali 15-latkę, która handlowała marihuaną. admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat legalizacji marihuany. Głośna deklaracja [WIDEO] Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat marihuany. Aktor złożył bardzo ważną deklarację. Mikołaj Rusin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Walenie wiadra - ogrodnictwo, zabawa czy niebezpieczeństwo? Czy kiedykolwiek słyszałeś coś jak "walenie z wiadra" i zastanawiałeś się czy to nowy trend w ogrodnictwie? Wyprowadzimy Cię z błędu admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Ulepsz wygląd swoich tatuaży. Balsam konopny do skóry to produkt, który pokochasz Wiesz jakie cuda może zdziałać na Twojej skórze balsam konopny ? Jeśli jesteś posiadaczem tatuaży, zdecydowanie pokochasz jego działanie ! admin28 listopada 2023