Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej w Otwocku otrzymali informację, że w okolicy odbywają się ceremonie z użyciem ayahuasca.
Policja znalazła ceremonię ayahuasca w Polsce
Ayahuasca to wywar wytwarzany z liści krzewu Psychotria viridis wraz z łodygami winorośli Banisteriopsis caapi, choć można również dodawać inne rośliny i składniki.
Napój był używany do celów duchowych i w obrzędach religijnych przez starożytne plemiona Amazonii. Obecnie nadal jest używany jako święty przez niektóre społeczności religijne między innymi w Brazylii i Ameryce Północnej.
Tradycyjnie, szaman, który prowadzi ceremonie Ayahuasca, przygotowuje napar. Gotuje w wodzie podarte liście krzewu Psychotria viridis oraz łodygi południowoamerykańskiego pnącza Banisteriopsis caapi.
Banisteriopsis caapi jest czyszczona i miażdżona, a następnie ekstrahowana poprzez gotowanie. To część procesu po to, aby zwiększyć wartość jej związków leczniczych. Gdy zredukuje się do poziomu odpowiadającego szamanowi, woda jest usuwana, pozostawiając materiał roślinny. Proces ten jest powtarzany aż do uzyskania mocno skoncentrowanego płynu. Po schłodzeniu napar jest odcedzany w celu usunięcia zanieczyszczeń.
Banisteriopsis caapi
Główne składniki ayahuaski – Banisteriopsis caapi i Psychotria viridis – mają właściwości halucynogenne. Psychotria viridis zawiera DMT (N,N-dimetylotryptaminę), substancję psychodeliczną występującą naturalnie w roślinie.
Tymczasem alkaloidy zawarte w korze Banisteriopsis caapi są naturalnie występującymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI). DMT jest silnym halucynogennym związkiem chemicznym. Ma jednak niską biodostępność, ponieważ jest szybko rozkładana przez enzymy zwane monoaminooksydazami (MAO) w wątrobie i przewodzie pokarmowym.
Z tego powodu DMT musi być łączone z czymś zawierającym inhibitory MAO (MAOI), które umożliwiają działanie DMT. Banisteriopsis caapi zawiera silne inhibitory MAO zwane β-karbolinami, które również mają własne działanie psychoaktywne. W połączeniu te dwie rośliny tworzą potężny psychodeliczny napar, który wpływa na centralny układ nerwowy, prowadząc do zmienionego stanu świadomości. Może obejmować halucynacje, doświadczenia poza ciałem i euforię.
Ayahuasca jako narzędzie terapeutyczne
Jak informuje policja, są to niebezpieczne substancje, które powodują silne uzależnienie.
Czy faktycznie tak jest? Ostatnie badanie opublikowane w British Journal of Pharmacology wykazało, że ayahuasca wpływa na wygaszanie procesów odpowiedzialnych za lęk. Autorzy wyjaśnili, że okazała się skuteczna w leczeniu depresji, traumy i zaburzeń związanych z używaniem narkotyków.
Ceremonia Ayahuasca w Polsce to przestępstwo
Mężczyzną, który prowadził ceremonię ayahuasca w Polsce, jest 65-latek z USA. Według informacji przekazanych przez policję nie mieli dokładnej pewności, gdzie odbędzie się spotkanie prowadzone przez szamana. W związku z tym na tę operację funkcjonariusze poświęcili dużo czasu. Kiedy dowiedzieli się już gdzie, odbędzie się ceremonia, zaangażowali w to dodatkowe siły oraz środki.
Funkcjonariusze dotarli do miejsca na terenie woj. mazowieckiego. Wkroczyli na miejsce, gdzie oprócz szamana było 40 osób biorących udział w ceremonii, co policjanci opisali jako narkobiznes na szeroką skalę.
Nielegalne halucynogenne psychodeliki
Oprócz obywatela USA została zatrzymana jeszcze jego żona, a także małżeństwo, które było właścicielami budynku. W czasie przeszukania mundurowi zabezpieczyli łącznie blisko 40 kg nielegalnych substancji zawierających DMT, z której sporządza się wywar oraz 6,5 litra gotowego wywaru ayahuasca.
Na miejscu pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej z udziałem biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Funkcjonariusze dokładnie przebadali zabezpieczone substancje, określając ich chemiczny skład w tym zawartość nielegalnych środków. W akcji brał udział również pies tropiący z Komendy Stołecznej Policji.
Ayahuasca oraz polskie prawo
Prokuratura Rejonowa w Otwocku postawiła zarzuty wszystkim podejrzanym. Zostali oskarżeni o wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających. Za prowadzenie ceremonii ayahuasca w Polsce grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Otwocku postanowił zastosować areszt wobec trzech zatrzymanych. 48-letnią żonę obywatela USA objął policyjnym dozorem i zakazał jej opuszczania kraju.
Rytuał czy przestępstwo?
Podobna sytuacja miała miejsce w stanie USA. Kościół w Kalifornii czekał na szybką wysyłkę psychodelicznej paczki. Używał wywaru z ayahuasca do duchowego uzdrawiania. Przesyłkę przejęły służby specjalne. Jade Osborne, odbiorczyni herbaty i żona pastora Kaia Karrela została aresztowana w 2021 przez władze hrabstwa Tulare, a następnie oskarżona o popełnienie przestępstwa. Złożyła pozew w tej sprawie. Pozwała prokuratora generalnego USA Merrick’a Garland’a i innych urzędników federalnych.
Osborne, kościół i dodatkowi powodowie utrzymali swoje stanowisko w pozwie złożonym w kwietniu 2023. Rząd federalny zmusza ich do wyboru między praktykowaniem swojej religii a postępowaniem wbrew swoim przekonaniom, aby uniknąć ścigania przez służby.
Nie tylko marihuana, ale i wiele innych leczniczych substancji to główne tematy, jakimi zajmują się służby. Jaka jest tutaj szkodliwość czynu?
Jeżeli szukasz więcej głośnych spraw związanych z przestępczością narkotykową, to sprawdź naszą zakładkę Kryminalne.
źródło: otwock.policja.gov.pl
Pamiętajcie, że leczą tylko psychoaktywne substancje z akcyzą. Reszta to trucizna… a i narkotyk, który bardzo mocno uzależnia i po pierwszej ceremonii ludzie pędzą na kolejne parę razy w tygodniu :))))))))))))))))))) Współczuję tym 40 osobom, którym zorganizowano bardzo traumatycznego trip. To tak, jakby policjanci z psami wpxxxdolili się na salę operacyjną i zaczęli oceniać, które leki leczą, a które nie. Enteogeny tak się składa, że są używane (nie dlatego, że zabijają, czy uzależniają) od tysięcy lat. Nawet nasza nowoczesna “klasyczna” nauka coraz częściej to przyznaje.