fbpx
AKTUALNOŚCI
22 lutego 2024

Nowe przepisy dla pacjentów medycznej marihuany w Hiszpanii

Medyczna marihuana w Hiszpanii: sprawdź, jakie przepisy i regulacje dla pacjentów chce wprowadzić hiszpański rząd
marihuana Hiszpania

Ministerstwo Zdrowia w Hiszpanii rozpoczęło publiczne konsultacje w sprawie swoich propozycji dla pacjentów. Dotyczą ram prawnych medycznej marihuany w kraju.

Legalizacja medycznej marihuany w Hiszpanii – co to oznacza dla pacjentów?

Nowy rząd Hiszpanii dotrzymuje obietnicy i przyspiesza długo opóźniane wdrożenia projektu. Organizacje i  obywatele mają czas do 4 marca na przedstawienie swoich uwag w temacie propozycji.

Pacjenci z zadowoleniem przyjęli możliwość uczestnictwa w kształtowaniu branży. Wielu z nich wyraziło jednak również frustrację z powodu ograniczonego zakresu dostępnych produktów i wskazań, które zostaną objęte w regulacjach. Zgodnie z obecną wersją, wszelkie formy medycznej marihuany w postaci kwiatów nie pojawiają się w hiszpańskich ramach.

Jakie są plany dotyczące medycznej marihuany w Hiszpanii?

W ubiegłym tygodniu, hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że planuje zatwierdzić regulacje dotyczące marihuany medycznej. Taki środek będzie obejmował okresowe oceny w celu zbadania skuteczności ostatecznych przepisów dotyczących konopi do celów leczniczych.

Rząd wezwał wszystkie zainteresowane strony do przedstawienia swoich opinii na temat propozycji.

We wtorek, 13 lutego odbyło się spotkanie między Ministerstwem Zdrowia a wieloma przedstawicielami hiszpańskiej społeczności pacjentów, podczas którego przedstawiono propozycje. Spotkania między Ministerstwem Zdrowia a różnymi organizacjami pacjentów będą kontynuowane przez cały okres konsultacji. To umożliwi organizacjom, i osobom prywatnym przesyłanie uwag dotyczących medycznych konopi indyjskich w Hiszpanii do 4 marca.

Kilka tygodniu wcześniej, nowa minister zdrowia Hiszpanii, Mónica García Gómez, wykorzystała swoje pierwsze wystąpienie w Kongresie. Potwierdziła wtedy swoje zaangażowanie w ustanowienie ram dla medycznej marihuany.

Szczegóły prawne marihuany w Hiszpanii dla pacjentów

W czerwcu 2022 minął rok od badań w temacie ustalenia ram medycznej marihuany w Hiszpanii. Powstała podkomisja, której zadaniem było zbadanie norm dotyczących medycznej marihuany, wdrożonych na całym świecie. Następnie przedstawiła swoje propozycje, jak podobne ramy miałyby wyglądać w Hiszpanii.

W swoim styczniowym przemówieniu do Kongresu, pani García dała jasno do zrozumienia, że wcześniejsze propozycje odegrają kluczową rolę w ustawodawstwie przygotowywanym przez jej departament. Projekt dekretu wydaje się ściśle podążać za tymi zaleceniami, przedstawiając bardzo ostrożne ramy. Niekoniecznie wydają się dobrym rozwiązaniem dla pacjentów.

Jakie będą ograniczenia dotyczące stosowania medycznej marihuany w Hiszpanii?

Zgodnie z tekstem, raport podkomisji zalecił, aby Hiszpańska Agencja Leków i Produktów Zdrowotnych (AEMPS) umożliwiła pacjentom większy dostęp do leków na bazie konopi indyjskich. Jednak jedynie w postaci receptur wzorcowych, sporządzonych z ekstraktów lub preparatów standaryzowanych:

  • „Zgodnie z zaleceniami Podkomisji, stosowanie standaryzowanych preparatów jest procedurą, która oferuje największe gwarancje w zakresie dawkowania, prawidłowego przetwarzania i stabilności”.
  • „Planowane jest przygotowanie opracowań naukowych, które określają, między innymi, metody przygotowania i kontroli receptur, specyfikacje techniczne i warunki etykietowania lub przechowywania, kontrolę jakości oraz informacje, które są dostarczane pracownikowi służby zdrowia i pacjentowi”.

„Proponowane rozporządzenie gwarantuje jakość produktów i bezpieczeństwo pacjentów. Umożliwia legalne stosowanie związków terapeutycznych opartych na standaryzowanych preparatach z konopi indyjskich, które wykazały dowody na łagodzenie bólu i cierpienia pacjentów. Bierzemy pod uwagę doustne podawanie tych związków, ponieważ jest to najlepsze pod względem skuteczności terapeutycznej i bezpieczeństwa dla pacjentów” – czytamy w komunikacie prasowym rządu.

Krótko mówiąc, w planach dozwolone są tylko oleje z konopi indyjskich, które będą następnie wykorzystywane do tworzenia receptur podstawowych.

Muszą one zostać zatwierdzone przez lekarzy specjalistów w hiszpańskim krajowym systemie opieki zdrowotnej (SNS). To oznacza, że mało prawdopodobne jest, aby prywatny przemysł mógł działać.

Ponadto oczekuje się, że wydawanie tych preparatów będzie ograniczone do aptek szpitalnych, pomijając 22 000 lokalnych aptek w Hiszpanii. Była to jedna z kluczowych obaw przedstawionych przez aktywistów, gdy zalecenia omawiano 18 miesięcy temu.

legalizacja marihuany
Olej ma być jedyną dostępną formą dla pacjentów medycznej marihuany w Hiszpanii

 Medyczna marihuana w Hiszpanii: dostępność i korzyści

W poście w mediach społecznościowych Rada Pacjentów IACM nazwała plan rządu, dalekim od ideału dla pacjentów, którzy uważają olej za mniej skuteczny. Każdy przypadek jest indywidualny, a pacjenci cierpiący potrzebują różnych firm leku na konkretne schorzenia – także kwiatów. To sugeruje, że mogą pozostać bez innego wyboru i zwrócić się na nielegalny rynek.

Nie podano żadnych konkretnych szczegółów dotyczących wskazań, dla których medyczna marihuana będzie przepisywana. Najprawdopodobniej dekret zatwierdzi recepty tylko na te choroby, dla których istnieje najwięcej dowodów naukowych na skuteczność medycznej marihuany. Należą do nich nudności i wymioty spowodowane chemioterapią, ból oporny na leczenie, rzadkie formy padaczki, stwardnienie rozsiane i endometrioza.

W projekcie zaznaczono jednak, że rozporządzenie ma na celu dynamiczny rozwój, umożliwiając włączanie nowych elementów w miarę zdobywania coraz większej ilości informacji i doświadczeń. Ponadto przyczyni się do dostarczania większej ilości lepszych dowodów na stosowanie kannabinoidów do celów terapeutycznych.

Marihuana dla pacjentów w klubach konopnych

Rozwiązanie proponowane przez rząd Hiszpanii, jest podobne do norm obowiązujących, w krajach takich jak Portugalia, Wielka Brytania i Norwegia. Przepisy dotyczące medycznej marihuany w tych państwach są znacznie bardziej ograniczone w porównaniu do tego, co obowiązuje w Niemczech.

Obecnie istniejące kluby konopne, które działają w wielu częściach Hiszpanii, są bardzo popularne wśród cierpiących pacjentów. Funkcjonują w szarej strefie hiszpańskiego prawa i służą jako główne źródło medycznej marihuany dla chorych osób w Hiszpanii.

Niedawno informowaliśmy, że rząd Barcelony stara się zamknąć setki klubów konopnych, które działają na terenie miasta. Według analizy przeprowadzonej przez Euromonitor International wartość hiszpańskiego przemysłu konopnego szacuje się w 2024 roku na 238,5 mln euro. Sam hiszpański rynek medycznej marihuany jest wart około 27,3 mln euro. Szacuje się, że liczby te wzrosną w 2025 odpowiednio do 358,4 mln euro i 107,6 mln euro.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Ministerio De Sanidad. (2024). Sanidad inicia el trámite para regular el cannabis medicinal. Z linku: https://www.sanidad.gob.es/gabinete/notasPrensa.do?id=6353
  2. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. Spain Publishes Draft Medical Cannabis Framework, But Omits Flower. Z linku: https://businessofcannabis.com/spain-publishes-draft-medical-cannabis-framework-but-omits-flower/
  3. Green J. (2024). ICBC. Spain’s Ministry Of Health Begins Process Of Enacting Medical Cannabis Regulations. Z linku: https://internationalcbc.com/spains-ministry-of-health-begins-process-of-enacting-medical-cannabis-regulations/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Seks po marihuanie czy seks po alkoholu? Ankietowani wybrali konopie Apetyt na seks: marihuana kontra alkohol. Co preferują ludzie? Odkryj wyniki ankiety i dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł teraz! Justyna Walentynowicz18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja komercyjnego rynku konopi w Czechach Czesi dążą do legalizacji komercyjnego rynku konopi. Przeczytaj szczegóły proponowanej ustawy legalizującej marihuanę. admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak Poprawić Wilgotność Suchych Topów Marihuany - Praktyczne Porady Jak dbać o wilgotność suszu konopnego i uniknąć problemów związanych z nadmiernym przesuszeniem. Skuteczne metody kontroli wilgotności admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024