fbpx
MEDYCYNA
31 lipca 2024

Badanie | 97% pacjentów w Australii potwierdza skuteczność marihuany

Skuteczność medycznej marihuany w Australii: 97% pacjentów mówi TAK! Sprawdź szczegóły badania i poznaj korzyści wynikające z legalizacji.

Ludzie mają długą historię związaną z marihuaną. Jej właściwości lecznicze sięgają stuleci. Australijscy badacze sprawdzili odczucia pacjentów po 7 latach od legalizacji terapii w tym kraju. Wyniki stanowią ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia i akceptacji medycznej marihuany na całym świecie.

Pacjenci w Australii potwierdzają skuteczność terapii medyczną marihuaną

Działania na rzecz modernizacji polityki dotyczącej konopi indyjskich rozprzestrzeniły się na całym świecie. W szczególności dotyczy to reformy medycznej marihuany. Według badania opublikowanego przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia, 57 krajów przyjęło już środki legalizacji marihuany medycznej.

Na jakie dolegliwości medyczna marihuana pomaga pacjentom?

Używanie marihuany do celów medycznych takich jak uśmierzanie bólu, walka z depresją lub bezsennością nie jest niczym nowym. Część państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne, uwzględnia powyższe dolegliwości (i wiele innych) jako warunek kwalifikujący do stosowania konopi indyjskich.

Patrząc szerzej, osoby na całym świecie stosują marihuanę ze względu na jej właściwości przeciwbólowe oraz dodatkowe korzyści, jakie może ona oferować. Dzięki badaniom i obserwacjom wciąż uczymy się dokładnie, w jaki sposób działa w leczeniu objawów i przynosi ulgę w określonych schorzeniach. Takie dane mogą pomóc w kształtowaniu dalszych badań i polityki.

Co na temat terapii mówią pacjenci w Australii?

W Australii przeprowadzono ankietę, w której zapytano pacjentów leczonych medyczną marihuaną o skuteczność ich terapii. Wyniki pojawiły się w Harm Reduction Journal. Są bardzo obiecujące. 

W badaniu wzięły udział osoby dorosłe, które spożywają marihuanę w celu leczenia wielu schorzeń. Przeważająca większość twierdzi, że konopie indyjskie leczą ich dolegliwości. 

Naukowcy przeprowadzili ankietę w grupie ponad 3300 dorosłych Australijczyków, którzy określili się jako konsumenci medycznej marihuany. 73% respondentów stwierdziło, że spożywa głównie produkty z konopi na receptę dostępne w aptece. (Australijskie prawo zezwala lekarzom na przepisywanie produktów z konopi indyjskich pacjentom, którzy nie reagują na konwencjonalne metody leczenia).

27% procent respondentów przyznało, że ma dostęp do konopi indyjskich, głównie z nieuregulowanego rynku.

Poprawa stanu zdrowia pacjentów dzięki medycznej marihuanie

Uczestnicy badania spożywali głównie kwiaty konopi indyjskich lub ekstrakty doustne. Pacjenci zazwyczaj używali marihuany leczniczej w celu łagodzenia bólu, zaburzeń nastroju lub zaburzeń snu.

97% ankietowanych stwierdziło, że ich stan „nieco, znacznie lub bardzo się poprawił od czasu rozpoczęcia stosowania medycznej marihuany”. Dane są zgodne z wynikami wcześniejszych ankiet i badań obserwacyjnych.

Ankieta CAMS-22 ujawnia istotne spostrzeżenia na temat stosowania medycznej marihuany w Australii. Wśród kluczowych ustaleń to, że 97% pacjentów zgłosiło poprawę stanu zdrowia po zastosowaniu terapii konopnej, jest naprawdę imponującym wynikiem.

Medyczna marihuna: legalna czy nielegalna?

Respondenci, którzy używali produktów z konopi indyjskich pochodzących z legalnego rynku, częściej mieli świadomość na temat procentowej zawartości THC i innych kannabinoidów w swoich produktach. Byli również bardziej skłonni do waporyzacji marihuany lub spożywania doustnych ekstraktów.

Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi marihuany były suchość w ustach, zwiększony apetyt i senność.

Wyniki badania dodatkowo podkreślają wzrost odsetka osób używających legalnie przepisanej, zamiast pozyskiwanej marihuany z czarnego rynku. Wśród podwójnych użytkowników, respondenci znacznie częściej preferowali legalnie przepisaną medyczną marihuanę ze względu na stałą dawkę, łatwość zaopatrzenia, skuteczność w leczeniu ich schorzeń, lepszy profil dot. skutków ubocznych i mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z prawem. Podkreśla to korzyści dla pacjentów wynikające z możliwości uzyskania dostępu do medycznej marihuany o znanej sile działania za pośrednictwem legalnych kanałów, zamiast konieczności pozyskiwania jej z nielegalnych źródeł”. – czytamy w badaniu

Dlaczego pacjenci powinni używać legalnych produktów?

Powyższe fakty są bardzo istotne podczas terapii medyczną marihuaną. Używanie legalnej cannabis ma kilka zalet – w porównaniu z nielegalnym jej używaniem. Po pierwsze, legalnie pozyskany susz ma zwykle mniej skutków ubocznych ze względu na regulowane dawki i kontrolę jakości. Dodatkowo bezpieczniejsze metody konsumpcji, takie jak przyjmowanie doustne lub waporyzacja, zmniejszają ryzyko chorób płuc związane z paleniem. Ponadto pacjenci mają pewność co do składu produktu oraz jego czystości. Legalna terapia przyczynia się do zwiększenia jej skuteczności. Wpływa także na ogólne doświadczenie pacjentów i zaufanie do medycznej marihuany jako opcji leczenia.

marihuana Australia
Aby terapia była bezpieczna i skuteczna, produkt musi zapewniać gwarancję czystości

Co na temat konopi indyjskich mówią inne badania w Australii?

Inna ankieta opublikowana w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology przyjrzała się bliżej leczeniu objawów związanych z endometriozą za pomocą marihuany w Austalii. Stwierdza, że pacjentki często sięgają po konopie indyjskie w celu złagodzenia objawów, pomimo istniejących barier i trudności z dostępem.

Wyniki wskazały, także, że legalne leki na bazie konopi indyjskich z przewagą THC są droższe niż ich nielegalne odpowiedniki. Dodatkowe koszty, brak wiedzy lub trudności związane z legalnym dostępem często prowadziły do przyjęcia zbyt dużej dawki (76,1%) lub uciekania się do nielegalnej marihuany w celu zmniejszenia obciążeń finansowych (42,9%).

Badacze zauważają, że poleganie na nielegalnych produktach z konopi indyjskich może prowadzić do nieodpowiedniego leczenia objawów, stosowania produktów, które nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa i jakości oraz związanych z tym konsekwencji prawnych.

tilray baner

Legalizacja marihuany leczniczej wpływa na poprawę jakości życia

„Zarówno osoby zażywające marihuanę na receptę, jak i nielegalnie, w przeważającej większości poparły skuteczność medycznej marihuany w leczeniu ich schorzenia. Konieczne są dalsze, wysokiej jakości badania kliniczne i silniejsze dowody naukowe, aby ustalić rolę różnych preparatów z medycznej marihuany w leczeniu schorzeń, w których medyczna marihuana jest stosowana”. – czytamy w ankiecie

Australia zalegalizowała medyczną marihuanę w 2016 roku, co stanowi znaczącą zmianę w podejściu tego kraju do stosowania konopi indyjskich w celach terapeutycznych. Normy ustalone przez Therapeutic Goods Administration (TGA) regulują przepisywanie i dystrybucję medycznej marihuany, zapewniając jakość produktu i bezpieczeństwo pacjentów. Od czasu legalizacji nastąpił znaczny wzrost liczby wystawianych recept, co odzwierciedla rosnącą akceptację i uznanie korzyści dla zdrowia, jakie daje stosowanie medycznej marihuany. To podkreśla wartość konopi indyjskich w leczeniu różnych schorzeń i poprawie jakości życia pacjentów.

Ponadto istnieje pilna potrzeba, ciągłej edukacji wśród pracowników służby zdrowia w celu zapewnienia świadomych praktyk przepisywania leków na bazie konopi indyjskich. Badania będą miały ogromne znaczenie w rozwiązywaniu problemów związanych ze skutecznością terapeutycznego zastosowania medycznej marihuany.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

Źródła:

  1. Mills L., Arnold C.J., Suraev A., Abelev S.V., Zhou C., Arkell R.T., McGregor I.S., Lintzeris N. (2024). Harm Reduction Journal. Medical cannabis use in Australia seven years after legalisation: findings from the online Cannabis as Medicine Survey 2022–2023 (CAMS-22). Z linku: https://harmreductionjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12954-024-00992-1
  2. Proudfoot A.Duffy S.Sinclair J.Abbott J.Armour M. (2024). Obstetrics & Gynecology. A survey of cost, access and outcomes for cannabinoid-based medicinal product use by Australians with endometriosis. Z linku: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ajo.13804
  3. Cannabis Industry Data. (2024). How Many Countries Have Legalized Medical Cannabis?. Z linku: https://www.cannabisindustrydata.com/how-many-countries-have-legalized-medical-cannabis/
  4. Schuler F. (2024). International CBC. Nearly All Surveyed Australian Patients Report Improvements After Using Medical Cannabis. Z linku: https://internationalcbc.com/nearly-all-surveyed-australian-patients-report-improvements-after-using-medical-cannabis/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Najczęstsze pytania na temat medycznej marihuany. Co pacjenci chcą wiedzieć? Medyczna marihuana budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez Polaków, rozwiewając mity i dostarczając rzetelnych informacji na temat jej zastosowania i statusu prawnego. admin17 stycznia 2025
MEDYCYNA Stygmatyzacja pacjentów medycznej marihuany. Jakie może mieć konsekwencje? Pacjenci medycznej marihuany wciąż doświadczają stygmatyzacji. Wynika ona m.in z wieloletnich stereotypów na temat cannabis. Badacze analizują konsekwencje tego zjawiska. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz9 stycznia 2025
MEDYCYNA Ukraina: Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany w Ukrainie i już wkrótce trafi do aptek. admin9 stycznia 2025
MEDYCYNA Badanie | Medyczna marihuana pomaga na neuropatię cukrzycową Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Prowadzi do uszkodzenia nerwów. Naukowcy widzą potencjał w zastosowaniu terapii konopnej. Justyna Walentynowicz3 stycznia 2025
MEDYCYNA Rekordowy limit importu medycznej marihuany do Polski! Rok 2025 może przynieść dużo nowości Polska osiąga nowy rekord w imporcie medycznej marihuany! Limit na 2025 rok wynosi aż 20 ton. Co oznacza to dla pacjentów i rynku konopnego? Sprawdź, jakie zmiany mogą nadejść już wkrótce! admin30 grudnia 2024
MEDYCYNA Badacze oceniają działanie CBD. Kannabidiol daje nadzieje w leczeniu depresji Badacze sprawdzili działanie CBD (kannabidiol) w leczeniu depresji. Wyniki dają nadzieję na wsparcie zdrowia psychicznego dzięki konopiom. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz30 grudnia 2024
MEDYCYNA Badanie: Terapia medyczną marihuaną w leczeniu bólu przewlekłego Medyczna marihuana na ból przewlekły? Poznaj wyniki badań i dowiedz się, jak terapia pomaga pacjentom w codziennym życiu. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz26 grudnia 2024
MEDYCYNA Kolejna rejestracja 25% THC! Nowa medyczna marihuana w aptekach Do polskich aptek trafiła kolejna odmiana medycznej marihuany o wysokiej zawartości THC – Mac 1 (Miracle Alien Cookies). Dowiedz się, czym się wyróżnia, jakie ma działanie terapeutyczne i dlaczego zdobyła uznanie pacjentów na całym świecie. admin19 grudnia 2024