fbpx
MEDYCYNA
6 października 2023

Bezpieczne leczenie marihuaną medyczną. Co musisz wiedzieć?

Stosowanie terapii konopiami i medyczna marihuana wymaga zachowania pewnych środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta. Leczenie medyczną marihuaną nie jest dla każdego pacjenta równie bezpieczne. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem takiej terapii.  Czy medyczna marihuana i leczenie nią jest bezpieczne ? Konopie indyjskie od dawna były stosowane zarówno jako… Czytaj dalej Bezpieczne leczenie marihuaną medyczną. Co musisz wiedzieć?
Bezpieczne leczenie medyczną marihuaną
Bezpieczne leczenie medyczną marihuaną

Stosowanie terapii konopiami i medyczna marihuana wymaga zachowania pewnych środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta. Leczenie medyczną marihuaną nie jest dla każdego pacjenta równie bezpieczne. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem takiej terapii. 

Czy medyczna marihuana i leczenie nią jest bezpieczne ?

Konopie indyjskie od dawna były stosowane zarówno jako lek, jak i do celów rekreacyjnych. Przez wiele lat traktowane były jako narkotyk, a ich uprawa i stosowanie było nielegalne w większości krajów. W ostatnich latach nastąpiła zmiana podejścia i coraz więcej osób dostrzega wartość leczniczą konopi. Jednak pacjenci często zastanawiają się, czy stosowanie medycznej marihuany jest bezpieczne, biorąc pod uwagę, że jej główny składnik, THC, jest substancją psychoaktywną. Chociaż THC nie stanowi zagrożenia dla życia, to jego spożycie może powodować różne nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak dezorientacja, przyspieszone tętno, suchość w ustach, zaczerwienienie oczu, mdłości, a nawet stany lękowe i paranoję. Dlatego ważne jest, aby stosować medyczną marihuanę legalnie, po konsultacji z lekarzem i uzyskaniu odpowiedniej recepty.

THC, czyli jeden z kannabinoidów występujących w konopiach, wykazuje działanie psychoaktywne i to on odpowiada za uzależnienie od marihuany.

Czy istnieje możliwość uzależnienia w trakcie leczenia medyczną marihuaną ?

Marihuana nie jest śmiertelna i nie prowadzi do silnego uzależnienia fizycznego. Główny składnik marihuany oddziałuje na układ nerwowy, a przyjemne uczucie po użyciu może prowadzić do psychicznego uzależnienia. Zwykle jednak taki nałóg można zwalczyć samodzielnie, a objawy zespołu abstynencyjnego po odstawieniu marihuany są zwykle łagodne i krótkotrwałe. Warto pamiętać, że większość użytkowników marihuany zrywa z nałogiem bez pomocy specjalisty.

Medyczna marihuana – wskazania do terapii

Terapia medyczna marihuaną może być stosowana w przypadku wielu różnych schorzeń. Przede wszystkim, często decydują się na takie leczenie pacjenci, którzy borykają się z dolegliwościami bólowymi, takimi jak choroby reumatyczne, stwardnienie rozsiane, bóle neuropatyczne czy migreny. Marihuana medyczna może również przynieść ulgę pacjentom z chorobami onkologicznymi, którzy borykają się z dolegliwościami towarzyszącymi chemioterapii lub radioterapii. Innym zastosowaniem terapii medycznej marihuaną jest leczenie zaburzeń lękowych, depresji, nerwic, zaburzeń snu oraz chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Crohna czy zespół jelita drażliwego. Wskazań do terapii medycznej marihuaną może być wiele, a ostateczna decyzja o tym, czy taki sposób leczenia jest odpowiedni dla pacjenta, powinna zawsze zapaść po konsultacji z lekarzem.

Medyczna marihuana i przeciwwskazania do stosowania terapii

Stosowanie cannabis ma swoje ograniczenia i przeciwwskazania. Osoby niepełnoletnie oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny wystrzegać się palenia marihuany ze względu na potencjalne zagrożenia dla ich układu nerwowego i zdrowia dziecka. Istnieją również choroby, przy których stosowanie marihuany jest przeciwwskazane, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, schizofrenia, epizody maniakalne, myśli samobójcze i predyspozycje do uzależnienia od marihuany. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii medycznej marihuaną i przestrzegać zaleceń dotyczących bezpiecznego stosowania.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po medycznej marihuanie ?

Działania niepożądane medycznej marihuany mogą wystąpić, chociaż zazwyczaj są one łagodne i krótkotrwałe. Do najczęstszych działań niepożądanych należą suchość w ustach, zaczerwienienie oczu, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, zmiany nastroju, osłabienie i zaburzenia koordynacji ruchowej. U niektórych osób mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka, nadmierne pocenie się, problemy z pamięcią i koncentracją, a także reakcje alergiczne.

Niektóre osoby mogą doświadczyć działań niepożądanych bardziej poważnych, takich jak nasilenie lęku, depresji, psychozy lub halucynacji. W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ważne jest, aby pacjenci stosujący medyczną marihuanę starannie monitorowali swoje samopoczucie i reakcje organizmu na stosowany preparat. W razie wystąpienia niepożądanych objawów należy skonsultować się z lekarzem i zastanowić się nad zmianą dawki lub sposobu podawania preparatu.

Medyczna marihuana a działanie innych leków

Możliwe jest, że terapia medyczna konopiami może wpłynąć na skuteczność lub działania niepożądane stosowanych leków. Dlatego podczas wizyty u lekarza ważne jest, aby omówić tę kwestię. Należy uwzględnić możliwe interakcje między kannabinoidami a innymi lekami, co może wpłynąć na metabolizm leków z różnych grup. Są to między innymi :

– amiodaron

– izoniazyd

– cymetydyna

– inhibitory proteazy HIV (np. rytonawir)

– inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol)

– makrolidy (np. klarytromycyna, erytromycyna)

– leki przeciwdepresyjne (np. fluoksetyna, fluwoksamina)

– antagoniści wapnia (np. diltiazem, werapamil)

– antybikotyki (np. itrakonazol, flukonazol, ketokonazol, mikonazol)

Podczas stosowania terapii medycznej marihuaną ważne jest zachowanie ostrożności, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków. Kannabinoidy, czyli substancje czynne występujące w konopiach, mogą wpływać na metabolizm leków z różnych grup terapeutycznych. To z kolei może wpłynąć na ich skuteczność i wywoływać działania niepożądane.W związku z tym, przed rozpoczęciem terapii medyczną marihuaną, ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. 

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
MEDYCYNA 5 dostępnych odmian medycznej marihuany na ból | Styczeń 2025 Medyczna marihuana zyskuje na popularności jako alternatywna metoda łagodzenia bólu. Przedstawiamy pięć odmian dostępnych w polskich aptekach, które wyróżniają się skutecznością w terapii bólu. Sprawdź, która z nich może być odpowiednia dla Ciebie. admin22 stycznia 2025
MEDYCYNA Marihuana to dobra alternatywa dla alkoholu — czy jest to słuszne stwierdzenie? W obliczu rosnącej popularności marihuany jako zamiennika alkoholu, warto przyjrzeć się jej medycznym właściwościom oraz porównać wpływ obu substancji na zdrowie. Czy konopie to rzeczywiście bezpieczniejsza alternatywa? admin21 stycznia 2025
MEDYCYNA Najczęstsze pytania na temat medycznej marihuany. Co pacjenci chcą wiedzieć? Medyczna marihuana budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez Polaków, rozwiewając mity i dostarczając rzetelnych informacji na temat jej zastosowania i statusu prawnego. admin17 stycznia 2025
MEDYCYNA Stygmatyzacja pacjentów medycznej marihuany. Jakie może mieć konsekwencje? Pacjenci medycznej marihuany wciąż doświadczają stygmatyzacji. Wynika ona m.in z wieloletnich stereotypów na temat cannabis. Badacze analizują konsekwencje tego zjawiska. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz9 stycznia 2025
MEDYCYNA Ukraina: Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany w Ukrainie i już wkrótce trafi do aptek. admin9 stycznia 2025
MEDYCYNA Badanie | Medyczna marihuana pomaga na neuropatię cukrzycową Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Prowadzi do uszkodzenia nerwów. Naukowcy widzą potencjał w zastosowaniu terapii konopnej. Justyna Walentynowicz3 stycznia 2025
MEDYCYNA Rekordowy limit importu medycznej marihuany do Polski! Rok 2025 może przynieść dużo nowości Polska osiąga nowy rekord w imporcie medycznej marihuany! Limit na 2025 rok wynosi aż 20 ton. Co oznacza to dla pacjentów i rynku konopnego? Sprawdź, jakie zmiany mogą nadejść już wkrótce! admin30 grudnia 2024
MEDYCYNA Badacze oceniają działanie CBD. Kannabidiol daje nadzieje w leczeniu depresji Badacze sprawdzili działanie CBD (kannabidiol) w leczeniu depresji. Wyniki dają nadzieję na wsparcie zdrowia psychicznego dzięki konopiom. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz30 grudnia 2024