fbpx
MEDYCYNA
7 grudnia 2023

Czym są terpeny konopne i jaki mają wpływ na zdrowie

Dowiedz się czym są terpeny konopne. Poznaj ich właściwości terapeutyczne i szerokie zastosowanie medyczne.
terpenoidy

Kiedy otwieramy pudełko z suszem medycznej marihuany, czujemy intensywny aromat. Kannabinoidy nie pachną, ponieważ są bezwonne. Terpeny to związki chemiczne, które nadają roślinom ich charakterystyczny zapach. Oprócz tego odpowiadają za istotne działanie terapeutyczne konkretnej odmiany. Rośliny konopi produkują ponad 200 terpenów. Stanowią one najpowszechniejszy roślinny związek chemiczny, który występuje w naturze. Jaki mają wpływ na zdrowie i organizm człowieka?

Czym są terpeny i terpenoidy: lecznicza synergia marihuany

Terpeny to aromatyczne związki zapachowe, które są składnikiem olejków eterycznych, a także owoców, warzyw, kwiatów, drzew i przypraw. Mają za zadanie chronić rośliny przed owadami i przyciągać zapylacze. Są farmakologicznie aktywne i tworzą synergię razem z kannabinoidami. FDA uznała je za bezpieczny dodatek do żywności.

W 2001 roku badacze Ethan Russo i John McPartland zauważyli istotną rolę terpenów w leczeniu konopiami. Opublikowali artykuł: „Konopie i ekstrakty konopne: całość to więcej niż część”. Pacjenci medycznej marihuany zauważają istotne różnice w działaniu konkretnych odmian. Badania nad konopiami wyjaśniają, skąd wynikają, różne efekty. Najważniejszymi z terpenów, które występują, w konopiach m.in są: limonen, mircen, ocymen, beta-kariofilen, terpinolen i linalol. Terpeny powstają w trichomach (gruczołach żywicznych). Monoterpeny w szczególności są nietrwałe, dlatego szybko się ulatniają jeśli susz jest przesuszony i nieprawidłowo przechowywany.

konopie indyjskie
terpeny w konopiach

Właściwości i działanie terpenów konopnych: limonen, pinen, mircen

Rodzaje terpenów w konkretnych odmianach marihuany zależą od ich genetyki oraz warunków uprawy. Rośliny dopasowują swoją strukturę chemiczną do otoczenia, by zapewnić przetrwanie i prawidłowy rozwój. Najwięcej z nich znajduje się w żenskich kwiatostanach, dlatego kwiaty konopi pachną mocniej niż liście. Terpeny są rozpuszczalne w tłuszczach. Mają zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, mogą zatem wywierać bezpośrednie oddziaływanie na mózg.

Każdy ze szczepów konopi indyjskich ma konkretną zawartość terpenów. Zawartość procentowa występującego terpenu w konopiach, określa profil terpenowy. Oto niektóre terpeny, występujące w odmianach medycznej marihuany:

  • Pineny – to monoterpeny, do których należą alfa-pinen i beta pinen. Występują w wielu drzewach iglastych. Ich piękny sosnowy zapach możecie, poczuć ubierając, świąteczną choinkę. Są jednocześnie głównym składnikiem terpentyny. Wspomagają pamięć krótkotrwałą. Odmiany z zawartością pinenu nie powodują zatem problemów z zapamiętywaniem. Pinen w połączeniu z THC przejawia potencjał w leczeniu objawów demencji i choroby Alzheimera. Działa przeciwzapalnie, antybiotycznie, antywirusowo i przeciwnowotworowo. Wspiera pracę układu oddechowego i rozszerza oskrzela co może przeciwdziałać astmie.
  • Limonen – znajduje się także w cytrusach. Odpowiada zatem za cytrusowe nuty w konopiach. Poprawia nastrój i wykazuje działanie przeciwdepresyjne.
  • Mircen – jest jednym z najczęściej występujących w konopiach, znajduje się także w chmielu, w zapachu przypomina goździki. W wysokich dawkach wywołuje silny efekt relaksujący i usypiający, z którego znane są odmiany indica. Wykazuje działanie antyseptyczne, analgetyczne, chroni wątrobę i żołądek, działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, a także przeciwzapalnie.
  • Beta kariofilen – to wyjątkowy terpen, który ma zdolność do łączenia się z receptorami CB2, które znajdują się w układzie kannabinoidowym. Znajduje się także w chmielu, czarnym pieprzu i tajskiej bazylii. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Sprawdzi się zatem w leczeniu artretyzmu i bólu głowy. Oprócz tego działa analgetycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwnowotworowo i chroni nerki. Ma właściwości zmniejszające chęć picia alkoholu.
  • Linalol – znajduje się także w lawendzie. Działa uspokajająco i przeciwlękowo. Jest składnikiem purpurowych odmian indica. Znieczula, uspokaja, łagodzi ból, ułatwia zasypianie. Ma właściwości przeciwdepresyjne, immunoregulacyjne, analgetyczne, przeciwdrgawkowe i przeciwtrądzikowe.
  • Humulen – odmiany konopi są znane ze zwiększania apetytu. Co ciekawe, ten terpen ma zdolności zmniejszające łaknienie. Odmiany z wysokim stężeniem humulenu mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernego apetytu, który zwykle towarzyszy pacjentom po spożyciu leku. Ma także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Oprócz dostarczania konopiom unikalnego bukietu zapachów terpeny pełnią również różnorodne funkcje w roślinie. Połączenie terpenów konopnych z kannabinoidami, wywołuje szereg korzyści terapeutycznych i pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną, z kodem WEEDWEEK w KONOPNEJ KLINICE przysługuje zniżka -50zł przez cały grudzień.

 

Źródła:

  1. Dr Gordon D. (2021). Biblia CBD. Wydawnictwo Kobiece.
  2. Backes M. (2014). Marihuana i Medycyna. Purana.
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Opioidy i marihuana medyczna: porównanie w leczeniu bólu Opioidy i marihuana medyczna - porównanie skuteczności oraz efektów ubocznych (siły uzależnienia) leków opioidowych i marihuany Justyna Walentynowicz29 lutego 2024
MEDYCYNA THCV (tetrahydrokannabiwarin) - energiczne działanie bez gastrofazy THCV posiada właściwości podobne do THC, ale jest między nimi kilka istotnych różnic. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz29 lutego 2024
MEDYCYNA Badanie: Marihuana na bezsenność i poprawę jakości snu Medyczna marihuana na bezsenność i zaburzenia snu? Wnioski z nowego badania potwierdzają skuteczność konopi na lepszy sen Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
MEDYCYNA Marihuana na ból. Najskuteczniejszy środek w leczeniu przewlekłego bólu Marihuana na ból a pacjenci z zespołem bólu przewlekłego - jak terapia konopiami może im pomóc? Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz23 lutego 2024
MEDYCYNA Różnice między medyczną marihuaną a suszem CBD Jaka jest różnica między medyczną marihuaną a CBD? Tego dowiesz się z naszego artykułu! Adrian Lewandowski22 lutego 2024
MEDYCYNA Badanie: Marihuana łagodzi głód narkotykowy i uzależnienie Marihuana łagodzi głód narkotykowy - pomoc dla osób uzależnionych i narzędzie do redukcji szkód wywołanych przez stymulanty Justyna Walentynowicz20 lutego 2024
MEDYCYNA Czy medyczna marihuana może złagodzić objawy choroby Parkinsona? Leczenie choroby Parkinsona medyczną marihuaną - jak konopie mogą łagodzić objawy choroby neurodegeneracyjnej? Justyna Walentynowicz19 lutego 2024
MEDYCYNA Terapia medyczną marihuaną: jak poprawić dostęp dla pacjentów? Leczniczy potencjał konopi - dowiedz się o konsekwencjach stygmatyzacji terapii medyczną marihuaną i poznaj sposoby na redukcję szkód Justyna Walentynowicz16 lutego 2024