fbpx
MEDYCYNA
7 grudnia 2023

Czym są terpeny konopne i jaki mają wpływ na zdrowie

Dowiedz się czym są terpeny konopne. Poznaj ich właściwości terapeutyczne i szerokie zastosowanie medyczne.
terpenoidy

Kiedy otwieramy pudełko z suszem medycznej marihuany, czujemy intensywny aromat. Kannabinoidy nie pachną, ponieważ są bezwonne. Terpeny to związki chemiczne, które nadają roślinom ich charakterystyczny zapach. Oprócz tego odpowiadają za istotne działanie terapeutyczne konkretnej odmiany. Rośliny konopi produkują ponad 200 terpenów. Stanowią one najpowszechniejszy roślinny związek chemiczny, który występuje w naturze. Jaki mają wpływ na zdrowie i organizm człowieka?

Czym są terpeny i terpenoidy: lecznicza synergia marihuany

Terpeny to aromatyczne związki zapachowe, które są składnikiem olejków eterycznych, a także owoców, warzyw, kwiatów, drzew i przypraw. Mają za zadanie chronić rośliny przed owadami i przyciągać zapylacze. Są farmakologicznie aktywne i tworzą synergię razem z kannabinoidami. FDA uznała je za bezpieczny dodatek do żywności.

W 2001 roku badacze Ethan Russo i John McPartland zauważyli istotną rolę terpenów w leczeniu konopiami. Opublikowali artykuł: „Konopie i ekstrakty konopne: całość to więcej niż część”. Pacjenci medycznej marihuany zauważają istotne różnice w działaniu konkretnych odmian. Badania nad konopiami wyjaśniają, skąd wynikają, różne efekty. Najważniejszymi z terpenów, które występują, w konopiach m.in są: limonen, mircen, ocymen, beta-kariofilen, terpinolen i linalol. Terpeny powstają w trichomach (gruczołach żywicznych). Monoterpeny w szczególności są nietrwałe, dlatego szybko się ulatniają jeśli susz jest przesuszony i nieprawidłowo przechowywany.

konopie indyjskie
terpeny w konopiach

Właściwości i działanie terpenów konopnych: limonen, pinen, mircen

Rodzaje terpenów w konkretnych odmianach marihuany zależą od ich genetyki oraz warunków uprawy. Rośliny dopasowują swoją strukturę chemiczną do otoczenia, by zapewnić przetrwanie i prawidłowy rozwój. Najwięcej z nich znajduje się w żenskich kwiatostanach, dlatego kwiaty konopi pachną mocniej niż liście. Terpeny są rozpuszczalne w tłuszczach. Mają zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, mogą zatem wywierać bezpośrednie oddziaływanie na mózg.

Każdy ze szczepów konopi indyjskich ma konkretną zawartość terpenów. Zawartość procentowa występującego terpenu w konopiach, określa profil terpenowy. Oto niektóre terpeny, występujące w odmianach medycznej marihuany:

  • Pineny – to monoterpeny, do których należą alfa-pinen i beta pinen. Występują w wielu drzewach iglastych. Ich piękny sosnowy zapach możecie, poczuć ubierając, świąteczną choinkę. Są jednocześnie głównym składnikiem terpentyny. Wspomagają pamięć krótkotrwałą. Odmiany z zawartością pinenu nie powodują zatem problemów z zapamiętywaniem. Pinen w połączeniu z THC przejawia potencjał w leczeniu objawów demencji i choroby Alzheimera. Działa przeciwzapalnie, antybiotycznie, antywirusowo i przeciwnowotworowo. Wspiera pracę układu oddechowego i rozszerza oskrzela co może przeciwdziałać astmie.
  • Limonen – znajduje się także w cytrusach. Odpowiada zatem za cytrusowe nuty w konopiach. Poprawia nastrój i wykazuje działanie przeciwdepresyjne.
  • Mircen – jest jednym z najczęściej występujących w konopiach, znajduje się także w chmielu, w zapachu przypomina goździki. W wysokich dawkach wywołuje silny efekt relaksujący i usypiający, z którego znane są odmiany indica. Wykazuje działanie antyseptyczne, analgetyczne, chroni wątrobę i żołądek, działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, a także przeciwzapalnie.
  • Beta kariofilen – to wyjątkowy terpen, który ma zdolność do łączenia się z receptorami CB2, które znajdują się w układzie kannabinoidowym. Znajduje się także w chmielu, czarnym pieprzu i tajskiej bazylii. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Sprawdzi się zatem w leczeniu artretyzmu i bólu głowy. Oprócz tego działa analgetycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwnowotworowo i chroni nerki. Ma właściwości zmniejszające chęć picia alkoholu.
  • Linalol – znajduje się także w lawendzie. Działa uspokajająco i przeciwlękowo. Jest składnikiem purpurowych odmian indica. Znieczula, uspokaja, łagodzi ból, ułatwia zasypianie. Ma właściwości przeciwdepresyjne, immunoregulacyjne, analgetyczne, przeciwdrgawkowe i przeciwtrądzikowe.
  • Humulen – odmiany konopi są znane ze zwiększania apetytu. Co ciekawe, ten terpen ma zdolności zmniejszające łaknienie. Odmiany z wysokim stężeniem humulenu mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernego apetytu, który zwykle towarzyszy pacjentom po spożyciu leku. Ma także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Oprócz dostarczania konopiom unikalnego bukietu zapachów terpeny pełnią również różnorodne funkcje w roślinie. Połączenie terpenów konopnych z kannabinoidami, wywołuje szereg korzyści terapeutycznych i pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną, z kodem WEEDWEEK w KONOPNEJ KLINICE przysługuje zniżka -50zł przez cały grudzień.

 

Źródła:

  1. Dr Gordon D. (2021). Biblia CBD. Wydawnictwo Kobiece.
  2. Backes M. (2014). Marihuana i Medycyna. Purana.
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA 5 dostępnych odmian medycznej marihuany na ból | Styczeń 2025 Medyczna marihuana zyskuje na popularności jako alternatywna metoda łagodzenia bólu. Przedstawiamy pięć odmian dostępnych w polskich aptekach, które wyróżniają się skutecznością w terapii bólu. Sprawdź, która z nich może być odpowiednia dla Ciebie. admin22 stycznia 2025
MEDYCYNA Marihuana to dobra alternatywa dla alkoholu — czy jest to słuszne stwierdzenie? W obliczu rosnącej popularności marihuany jako zamiennika alkoholu, warto przyjrzeć się jej medycznym właściwościom oraz porównać wpływ obu substancji na zdrowie. Czy konopie to rzeczywiście bezpieczniejsza alternatywa? admin21 stycznia 2025
MEDYCYNA Najczęstsze pytania na temat medycznej marihuany. Co pacjenci chcą wiedzieć? Medyczna marihuana budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez Polaków, rozwiewając mity i dostarczając rzetelnych informacji na temat jej zastosowania i statusu prawnego. admin17 stycznia 2025
MEDYCYNA Stygmatyzacja pacjentów medycznej marihuany. Jakie może mieć konsekwencje? Pacjenci medycznej marihuany wciąż doświadczają stygmatyzacji. Wynika ona m.in z wieloletnich stereotypów na temat cannabis. Badacze analizują konsekwencje tego zjawiska. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz9 stycznia 2025
MEDYCYNA Ukraina: Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany Pierwszy produkt na bazie medycznej marihuany został oficjalnie zarejestrowany w Ukrainie i już wkrótce trafi do aptek. admin9 stycznia 2025
MEDYCYNA Badanie | Medyczna marihuana pomaga na neuropatię cukrzycową Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Prowadzi do uszkodzenia nerwów. Naukowcy widzą potencjał w zastosowaniu terapii konopnej. Justyna Walentynowicz3 stycznia 2025
MEDYCYNA Rekordowy limit importu medycznej marihuany do Polski! Rok 2025 może przynieść dużo nowości Polska osiąga nowy rekord w imporcie medycznej marihuany! Limit na 2025 rok wynosi aż 20 ton. Co oznacza to dla pacjentów i rynku konopnego? Sprawdź, jakie zmiany mogą nadejść już wkrótce! admin30 grudnia 2024
MEDYCYNA Badacze oceniają działanie CBD. Kannabidiol daje nadzieje w leczeniu depresji Badacze sprawdzili działanie CBD (kannabidiol) w leczeniu depresji. Wyniki dają nadzieję na wsparcie zdrowia psychicznego dzięki konopiom. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz30 grudnia 2024