fbpx
MEDYCYNA
7 grudnia 2023

Czym są terpeny konopne i jaki mają wpływ na zdrowie

Dowiedz się czym są terpeny konopne. Poznaj ich właściwości terapeutyczne i szerokie zastosowanie medyczne.
terpenoidy

Kiedy otwieramy pudełko z suszem medycznej marihuany, czujemy intensywny aromat. Kannabinoidy nie pachną, ponieważ są bezwonne. Terpeny to związki chemiczne, które nadają roślinom ich charakterystyczny zapach. Oprócz tego odpowiadają za istotne działanie terapeutyczne konkretnej odmiany. Rośliny konopi produkują ponad 200 terpenów. Stanowią one najpowszechniejszy roślinny związek chemiczny, który występuje w naturze. Jaki mają wpływ na zdrowie i organizm człowieka?

Czym są terpeny i terpenoidy: lecznicza synergia marihuany

Terpeny to aromatyczne związki zapachowe, które są składnikiem olejków eterycznych, a także owoców, warzyw, kwiatów, drzew i przypraw. Mają za zadanie chronić rośliny przed owadami i przyciągać zapylacze. Są farmakologicznie aktywne i tworzą synergię razem z kannabinoidami. FDA uznała je za bezpieczny dodatek do żywności.

W 2001 roku badacze Ethan Russo i John McPartland zauważyli istotną rolę terpenów w leczeniu konopiami. Opublikowali artykuł: „Konopie i ekstrakty konopne: całość to więcej niż część”. Pacjenci medycznej marihuany zauważają istotne różnice w działaniu konkretnych odmian. Badania nad konopiami wyjaśniają, skąd wynikają, różne efekty. Najważniejszymi z terpenów, które występują, w konopiach m.in są: limonen, mircen, ocymen, beta-kariofilen, terpinolen i linalol. Terpeny powstają w trichomach (gruczołach żywicznych). Monoterpeny w szczególności są nietrwałe, dlatego szybko się ulatniają jeśli susz jest przesuszony i nieprawidłowo przechowywany.

konopie indyjskie
terpeny w konopiach

Właściwości i działanie terpenów konopnych: limonen, pinen, mircen

Rodzaje terpenów w konkretnych odmianach marihuany zależą od ich genetyki oraz warunków uprawy. Rośliny dopasowują swoją strukturę chemiczną do otoczenia, by zapewnić przetrwanie i prawidłowy rozwój. Najwięcej z nich znajduje się w żenskich kwiatostanach, dlatego kwiaty konopi pachną mocniej niż liście. Terpeny są rozpuszczalne w tłuszczach. Mają zdolność do przekraczania bariery krew-mózg, mogą zatem wywierać bezpośrednie oddziaływanie na mózg.

Każdy ze szczepów konopi indyjskich ma konkretną zawartość terpenów. Zawartość procentowa występującego terpenu w konopiach, określa profil terpenowy. Oto niektóre terpeny, występujące w odmianach medycznej marihuany:

  • Pineny – to monoterpeny, do których należą alfa-pinen i beta pinen. Występują w wielu drzewach iglastych. Ich piękny sosnowy zapach możecie, poczuć ubierając, świąteczną choinkę. Są jednocześnie głównym składnikiem terpentyny. Wspomagają pamięć krótkotrwałą. Odmiany z zawartością pinenu nie powodują zatem problemów z zapamiętywaniem. Pinen w połączeniu z THC przejawia potencjał w leczeniu objawów demencji i choroby Alzheimera. Działa przeciwzapalnie, antybiotycznie, antywirusowo i przeciwnowotworowo. Wspiera pracę układu oddechowego i rozszerza oskrzela co może przeciwdziałać astmie.
  • Limonen – znajduje się także w cytrusach. Odpowiada zatem za cytrusowe nuty w konopiach. Poprawia nastrój i wykazuje działanie przeciwdepresyjne.
  • Mircen – jest jednym z najczęściej występujących w konopiach, znajduje się także w chmielu, w zapachu przypomina goździki. W wysokich dawkach wywołuje silny efekt relaksujący i usypiający, z którego znane są odmiany indica. Wykazuje działanie antyseptyczne, analgetyczne, chroni wątrobę i żołądek, działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, a także przeciwzapalnie.
  • Beta kariofilen – to wyjątkowy terpen, który ma zdolność do łączenia się z receptorami CB2, które znajdują się w układzie kannabinoidowym. Znajduje się także w chmielu, czarnym pieprzu i tajskiej bazylii. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Sprawdzi się zatem w leczeniu artretyzmu i bólu głowy. Oprócz tego działa analgetycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwnowotworowo i chroni nerki. Ma właściwości zmniejszające chęć picia alkoholu.
  • Linalol – znajduje się także w lawendzie. Działa uspokajająco i przeciwlękowo. Jest składnikiem purpurowych odmian indica. Znieczula, uspokaja, łagodzi ból, ułatwia zasypianie. Ma właściwości przeciwdepresyjne, immunoregulacyjne, analgetyczne, przeciwdrgawkowe i przeciwtrądzikowe.
  • Humulen – odmiany konopi są znane ze zwiększania apetytu. Co ciekawe, ten terpen ma zdolności zmniejszające łaknienie. Odmiany z wysokim stężeniem humulenu mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernego apetytu, który zwykle towarzyszy pacjentom po spożyciu leku. Ma także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Oprócz dostarczania konopiom unikalnego bukietu zapachów terpeny pełnią również różnorodne funkcje w roślinie. Połączenie terpenów konopnych z kannabinoidami, wywołuje szereg korzyści terapeutycznych i pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną, z kodem WEEDWEEK w KONOPNEJ KLINICE przysługuje zniżka -50zł przez cały grudzień.

 

Źródła:

  1. Dr Gordon D. (2021). Biblia CBD. Wydawnictwo Kobiece.
  2. Backes M. (2014). Marihuana i Medycyna. Purana.
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Marihuana a rak prostaty: niższe ryzyko zachorowania wśród użytkowników konopi Kannabinoidy mają właściwości przeciwnowotworowe. Najnowsze badanie mówi, że marihuana zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Justyna Walentynowicz10 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Pacjenci z urazem rdzenia kręgowego znajdują ulgę w bólu dzięki marihuanie Pomoc pacjentom z urazem rdzenia kręgowego (SCI) dzięki medycznej marihuanie. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz7 czerwca 2024
MEDYCYNA BADANIE: Ekstrakty z konopi indyjskich redukują przewlekły ból Badacze z Izraela wykazali, że ekstrakt z konopi może przynieść ulgę w przewlekłym bólu. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz5 czerwca 2024
MEDYCYNA Stosowanie THC wiąże się z wydłużeniem czasu przeżycia u paliatywnych pacjentów z rakiem Niemieccy naukowcy ocenili wpływ dawkowania THC u pacjentów paliatywnych cierpiących na raka. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz4 czerwca 2024
MEDYCYNA Właściwości terapeutyczne CBD: Jak kannabidiol działa na redukcję lęku? Działanie CBD - badania naukowe potwierdzają skuteczność w leczeniu lęku. Poznaj wyniki z najnowszego raportu na ten temat Justyna Walentynowicz4 czerwca 2024
MEDYCYNA Badanie: Terpeny konopne są równie silne w leczeniu bólu jak morfina Leki opioidowe na bazie morfiny prowadzą do uzależnienia i zwiększonej tolerancji. Badanie sprawdza jak działają wstrzykiwane terpeny konopne Justyna Walentynowicz3 czerwca 2024
MEDYCYNA Badanie: Terapia marihuaną a leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów Dowiedz się, jak terapia marihuaną może wpływać na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Przeczytaj wyniki nowego badania. Justyna Walentynowicz28 maja 2024
MEDYCYNA Marihuana a fibromialgia - leczenie fibromialgii medyczną marihuaną Medyczna marihuana jako skuteczne leczenie fibromialgii. Sprawdź teraz jak terapia konopiami może Ci pomóc! Justyna Walentynowicz27 maja 2024