Pojawił się nowy przegląd badań nad synergistycznym działaniem składników chemicznych w medycznej marihuanie (bardziej znany jako efekt otoczenia, efekt anturażu). Mówi, że terpeny w marihuanie, popularnie przypisywane modulowaniu doznań związanych z konsumpcją zioła, mogą rzeczywiście być „czynnikami wpływającymi na korzyści terapeutyczne kannabinoidów”.
Badacze poruszają temat terpenów w marihuanie
Na akademickiej stronie internetowej Preprints.org pojawił się przegląd literatury stworzony przez badaczy z Portugalii. Jego autorzy zauważają, że wstępne badania nad niektórymi terpenami są obiecujące. Zespół zachęca także do dalszych badań klinicznych „w celu potwierdzenia indywidualnych i połączonych efektów tych składników”.
Czym są terpeny w marihuanie?
Badacze zadali dwa pytania, na które poszukiwali odpowiedzi:
- „Jakie są fizjologiczne efekty terpenów i terpenoidów występujących w konopiach indyjskich?”
- „Jakie są sprawdzone efekty terpenów konopnych?”
W artykule wyszczególniono kilka wstępnych ustaleń dotyczących korzyści terapeutycznych poszczególnych związków w tym terpenów w marihuanie na szereg dolegliwości.
Właściwości terpenów w konopiach
Terpeny to aromatyczne związki zapachowe, które są składnikiem olejków eterycznych, a także owoców, warzyw, kwiatów, drzew i przypraw. Mają za zadanie chronić rośliny przed owadami i przyciągać zapylacze. Są farmakologicznie aktywne i tworzą synergię razem z kannabinoidami. FDA uznała je za bezpieczny dodatek do żywności.
Dowody zebrane przez naukowców sugerują, że terpeny to związki, które dają różne korzyści terapeutyczne:
- Mircen dla relaksu. Jest to terpen najczęściej występujący w popularnych szczepach w Europie oraz USA. Odpowiada za efekt couch-lock, właśnie ten, który przyjemnie wbija w kanapę i pozwala zapomnieć o wszystkim, co nam nie służy. Tak działa kiedy występuje w dużym stężeniu, kiedy jednak odmiana zawiera go niewiele, daje ten bardziej energetyczny haj.
- Linalol jako środek nasenny, łagodzący zmęczenie i stres psychiczny
- Cytrusowy D- limonen jako środek przeciwbólowy
- Kariofilen dla poprawy tolerancji na zimno i analgezji, ma działanie przeciwzapalne
- Walencen dla ochrony chrząstki
- Borneol dla działania antynocyceptywnego (blokującego bolesne bodźce) i przeciwdrgawkowego
- Eukaliptol na ból mięśni
Działanie terpenów
Autorzy poruszyli również kwestię niewystarczających dowodów na wystąpienie niektórych efektów.
„Analiza nie wykazuje dowodów na neuroprotekcyjne lub antyagregacyjne (przeciwzakrzepowe) działanie α-pinenu i β-pinenu przeciwko toksyczności, w której pośredniczy β-amyloid. Z drugiej strony jednak umiarkowane hamowanie peroksydacji lipidów przez α-pinen, β-pinen i terpinolen może przyczyniać się do właściwości neuroprotekcyjnych tych monoterpenów występujących w C. sativa”. – czytamy w badaniu
Działanie konopi, czyli związek między kannabinoidami i terpenami
W przeglądzie zauważono również, że mircen „wykazywał właściwości przeciwzapalne miejscowo”. Okazało się, że w połączeniu z CBD ten terpen nie oferował już dodatkowego efektu przeciwzapalnego.
Limonen i THC
To bardzo dobry przykład na to, dlaczego zawsze podkreślam, jak ważne są badania poszczególnych związków w konopiach, a są ich setki. Udowodnił to ostatnio zespół naukowców, w którym znalazł się zasłużony dla konopi badacz dr. E. Russo. Uczestnicy badania wdychali parę z waporyzacji terpenu D-limonenu, samego psychoaktywnego THC, oraz THC i D-limonen razem lub placebo (wodę destylowaną). Następnie rejestrowano parametry badanych, ich zdolności poznawcze, nastrój oraz subiektywne skutki działania leku. Pomiarów dokonywano natychmiast po sesji, a także okresowo w ciągu sześciu godzin.
„Eksperyment wykazał, że jednoczesne podawanie D-limonenu i THC zmniejszyło subiektywne wskaźniki lęku wywołanego przez THC. D-limonen selektywnie osłabiał efekty anksjogenne (nasilające lęk i niepokój) wywołane przez THC. To sugeruje, że terpenoid może zwiększyć indeks terapeutyczny THC”. – stwierdzono w badaniu
Różnorodny efekt terpenów w konopiach indyjskich
Jest to jedno z pierwszych badań klinicznych, które wykazało, jak ważny jest efekt otoczenia w marihuanie. Potwierdza, że THC i inne składniki rośliny oddziałują na siebie w znaczący sposób. Odpowiednie kombinacje kannabinoidów i terpenów wpływają na siebie i oferują oczekiwany efekt – np. wykazują działanie przeciwbólowe. W innym z badań naukowcy wykazali skuteczność kannabinodiów i terpenów w zapobieganiu proliferacji raka i zmniejszaniu stanu zapalnego. Terpinolen, eukaliptol, P-cymen β-mircen wykazały aktywność antynowotworową. Następnie badacze przeprowadzili analizę korelacji między terpenami i kannabinoidami. Odkryli, że istnieje współzależność dla następujących par: α-pinen+CBD, p-cymen+CBGA terpinolen +CBG oraz Isopulegol i CBGA.
Ilość zebranej i potwierdzonej naukowo wiedzy na temat związków chemicznych w konopiach jest ogromna. Mimo to każdego dnia dowiadujemy się o cannabis coraz więcej i poznajemy tę roślinę coraz lepiej. Oczywiste jest, że przegląd badaczy z Portugalii nie rozstrzyga jednak ostatecznej roli terpenów w tak zwanym efekcie otoczenia.
Klucz do pożądanych efektów to zrozumienie całej rośliny
„Efekt świty wydaje się prawdopodobny, szczególnie biorąc pod uwagę pomniejsze fitokannabinoidy, monoterpeny, seskwiterpeny i seskwiterpenoidy. Praktyczne zastosowanie tego efektu jest skomplikowane przez kilka czynników, w tym zmienność poziomów pomniejszych metabolitów wtórnych w różnych preparatach konopi indyjskich, często ograniczony zakres stosowanych metod analitycznych oraz niską biodostępność wielu z tych składników będących przedmiotem zainteresowania”. – informują autorzy
Wiele istniejących prac wskazuje jednak, że naukowcy coraz lepiej rozumieją rolę i interakcje między kannabinoidami i innymi składnikami chemicznymi marihuany, takimi jak terpeny. W badaniu, opublikowanym na początku tego roku w International Journal of Molecular Sciences, stwierdzono, że „złożona interakcja między fitokannabinoidami a systemami biologicznymi daje nadzieję na nowe podejścia do leczenia”, potencjalnie dając podstawy dla tworzenia innowacji w lekach na bazie konopi indyjskich.
Terpeny konopne są silniejsze niż morfina
„Roślina Cannabis wykazuje efekt zwany efektem otoczenia, w którym połączone działanie terpenów i fitokannabinoidów skutkuje efektami, które przekraczają sumę ich oddzielnych wkładów. Ta synergia podkreśla, jak ważne jest uwzględnienie całej rośliny podczas stosowania kannabinoidów w medycynie, w przeciwieństwie do koncentrowania się tylko na poszczególnych kannabinoidach”. – stwierdzono w badaniu.
Badanie finansowane ze środków federalnych wykazało, że terpeny mogą być potencjalną terapią przewlekłego bólu neuropatycznego.
Na potrzeby tego badania naukowcy zbadali pięć różnych terpenów: alfa humulen, beta kariofilen, beta pinen, geraniol i linalol. Naukowcy wykorzystali mysi model bólu neuropatycznego, który jest stanem wynikającym z uszkodzenia nerwów spowodowanego przez leki stosowane w chemioterapii. Każdy terpen był testowany samodzielnie, a wyniki porównano również z morfiną. Wszystkie pięć terpenów wykazało znaczną redukcję bólu „zbliżoną lub przewyższającą szczytowy efekt morfiny” indywidualnie, a nawet silniejszy wpływ na ból w połączeniu.
W przeciwieństwie do morfiny żaden z badanych terpenów nie wywołał znaczącej reakcji na układ nagrody w mózgu. Negatywne skutki stosowania opioidów obejmują aktywację układu nagrody w mózgu, co z czasem może prowadzić do zwiększonej tolerancji na ich działanie, a także do uzależnienia. Terpeny w marihuanie nie prowadzą do tych samych efektów.
Psychoaktywny haj dzięki full spectrum
Raport opublikowany w Journal of Molecular Sciences, zaznacza potencjał leków na bazie całej rośliny konopi indyjskich. Obejmuje różnorodne naturalne kannabinoidy, terpeny i inne związki wytwarzane przez roślinę – a nie tylko THC lub CBD.
Badanie, które wspierał PAX dostarczając waporyzatory, dowiodło, że cała roślina cannabis dała lepszy i mocniejszy haj niż izolat THC. Wyniki wykazały, że kalafonia o pełnym spektrum z THC i innymi kannabinoidami i terpenami miała nieco wcześniejszy początek działania, wynoszący trzy minuty, wyższy odczyt siły działania na początku (20,8%) i wyższą siłę działania na szczycie haju po 15 minutach (40%) i po 90 minutach (30,2%). Średni początek działania produktu z czystym THC wynosił cztery minuty, a jego moc 13,5%. W szczytowym momencie moc wynosiła 19,1%.
Nie tylko zawartość terpenów wpływa na zapach konopi
Rok temu naukowcy z Abstrax odkryli również „wcześniej niezidentyfikowane związki konopi”. Badacze zidentyfikowali niezliczoną ilość związków poza terpenami, które silnie wpływają na unikalne właściwości aromatyczne konopi. W szczególności nową klasę tropikalnych lotnych związków siarki (VSC). Są one głównymi składnikami niektórych odmian o silnym aromacie cytrusów lub owoców tropikalnych. Skatol (3-metyloindol), wysoce ostry związek, został zidentyfikowany jako kluczowy związek aromatyczny w odmianach o nutach pikantnych.
Podobne zjawiska są zauważane wśród związków psychodelicznych występujących w przyrodzie. Potwierdził je zespół naukowców z Centrum Medycznego Hadassah Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie BrainLabs Center for Psychedelic Research. Badanie pokazało, że naturalne ekstrakty z grzybów mogą być skuteczniejsze w leczeniu niż syntetyczna psylocybina. Substancja jest szeroko stosowana w badaniach nad potencjałem leczniczym psychodeliku.
Czym są i jak działają konopie w ziołolecznictwie?
Pojęcie efekt anturażu, efekt świty lub efekt otoczenia (ang. entourage effect) zostało po raz pierwszy użyte przez Raphael’a Mechoulam’a i jego zespół w 1988 roku. Oznacza ono zwiększenie składnika czynnego cannabis przez składnik nieaktywny. Efekt synergii jest znanym zjawiskiem w ziołolecznictwie. Tłumaczy to także, dlaczego lepiej sięgnąć po ekstrakty konopne o pełnym spektrum, zamiast izolatu dla pożądanego efektu działania. Interakcja związków między terpenami a kannabinoidami wpływa na różne działania odmian marihuany medycznej. Nie warto izolować tego, co dała nam natura.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
- Drug and Alcohol Dependence. (2024). Vaporized D-limonene selectively mitigates the acute anxiogenic effects of Δ9-tetrahydrocannabinol in healthy adults who intermittently use cannabis. Z linku: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0376871624001881
- Rogowska-Szadkowska D. (2022). Komu pomaga medyczna marihuana. Wydawnictwo Krytyki Politycznej
- André R., Gomes P.A., Pereira-Leite C., Marques-da-Costa A., Rodrigues L.M., Sassano M., Rijo P., Céu Costa M. (2024). Preprints. The Entourage Effect in Cannabis Medicinal Products: A Comprehensive Review. Z linku: https://www.preprints.org/manuscript/202409.1225/v1
- Adlin B. (2024). Marijuana Moment. Do Terpenes Contribute To Medical Marijuana’s ‘Entourage Effect’? New Study Says It’s ‘Plausible,’ But Still ‘Unproven’. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/do-terpenes-contribute-to-medical-marijuanas-entourage-effect-new-study-says-its-plausible-but-still-unproven/
NAPISZ KOMENTARZ