fbpx
AKTUALNOŚCI
20 kwietnia 2023

Dlaczego 20 kwietnia obchodzimy święto marihuany?

Zastanawiasz się dlaczego akurat 20 kwietnia obchodzimy święto marihuany. Co oznacza liczba 420? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

420 to liczba, którą kojarzy każdy stoner, ale dlaczego właśnie 20 kwietnia obchodzimy święto marihuany? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Święto marihuany – rozważania na temat liczby 420

Jeśli jesteś miłośnikiem marihuany, to na pewno wiesz, że święto marihuany wypada 20 kwietnia. Łączy się to z liczbą 420. Ta liczba kojarzy się bezsprzecznie z konopiami indyjskimi, a zwłaszcza z ich spożywaniem. Jednak przez wiele lat na temat tej liczby powstało wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się kilku z nich i wyjaśnić, co tak naprawdę kryje się za tajemniczą liczbą 420.

Pierwszy mit, który chcielibyśmy rozwiać, to informacja o tym, że 420 to kod, którym policja w USA oznacza osoby, które nielegalnie posiadają i spożywają marihuanę. Jest to całkowicie fałszywe przekonanie. Policja w USA nie używa tej liczby do oznaczania niczego związanego z marihuaną.

Innym popularnym mitem jest twierdzenie, że 420 symbolizuje datę urodzin lub śmierci Boba Marleya. Niestety, również ta teoria nie jest prawdziwa. Bob Marley urodził się 6 marca 1945 roku, a zmarł 11 maja 1981 roku. Żadna z tych dat nie ma związku z liczbą 420.

Kolejny mit sugeruje, że 420 to liczba związków chemicznych zawartych w marihuanie. To również nieprawda. Według obecnej wiedzy, w konopiach znaleziono o wiele więcej związków, z których wiele ma właściwości lecznicze. W skład tych związków wchodzą m.in. flawonoidy, terpenoidy i kannabinoidy, ale ich liczba nie ma nic wspólnego z 420.

The Waldos – grupa, która przyczyniła się do kultu 420

Historia 420 związana jest z grupą nastolatków z kalifornijskiego miasta San Rafael, którzy okrzyknęli się The Waldos. W 1971 roku otrzymali oni mapę skarbów, na której znajdowały się informacje o ukrytych plantacjach marihuany w pobliskich lasach. Ponoć osoba, która im ją dała, przekazała również informacje na temat stanu roślin – były gotowe do zbioru.

The Waldos umówili się, że spotkają się o godzinie 4:20 P.M (amerykański zapis godziny 16:20) pod pomnikiem Louisa Pasteura, by razem szukać skarbu. Choć za pierwszym razem nie udało im się odnaleźć upraw, to od tamtej pory spotykali się regularnie o 4:20, aby poszukiwać plantacji i oczywiście palić jointy. To właśnie te spotkania stały się podwalinami kultu 420.

Dzięki The Waldos i ich niezapomnianym eskapadom powstało jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w kalendarzu miłośników konopi – święto marihuany. Obchodzi się je corocznie 20 kwietnia (w amerykańskim kalendarzu tę datę zapisuje się 4/20). To dzień, w którym na całym świecie organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia, by świętować miłość do tej rośliny.

Warto zaznaczyć, że The Waldos pochodzą z Kalifornii, której hodowcy słyną z produkcji najlepszych strainów marihuany, które cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Dlatego też, święto marihuany jest okazją do celebrowania nie tylko samej rośliny, ale również jej bogatej kultury i historii.

Okładka magazynu High Times z 2007 roku

Święto marihuany – jak High Times przyczynił się do popularyzacji tego dnia?

High Times to amerykański magazyn poświęcony tematyce konopi indyjskich. Został założony w 1974 roku. Jest to najstarszy magazyn o takim profilu na świecie, który w ciągu swojej historii zyskał ogromną popularność wśród miłośników marihuany.

Magazyn High Times publikuje artykuły na temat uprawy konopi, recenzje różnych odmian, opowieści z życia ludzi związanych z branżą marihuany, a także raporty na temat polityki narkotykowej i legalizacji marihuany. Często można tam znaleźć także instrukcje dotyczące różnych sposobów spożywania konopi, a także artykuły dotyczące zdrowia i medycznego zastosowania tej rośliny.

High Times odegrał ważną rolę w rozpowszechnieniu terminu „420” jako określenia na święto marihuany. Z różnych anegdot wiemy, że 1990 roku podczas jednego z muzycznych wydarzeń, redaktor High Times – Steve Bloom dostał ulotkę, na której widniało to niezwykłe określenie. Artykuł na ten temat pojawił się później w papierowym wydaniu magazynu. Szybko zyskał popularność, pomagając w zwiększeniu świadomości o święcie marihuany wśród amerykańskiej społeczności. Dziś 420 jest dobrze rozpoznawalnym symbolem w kulturze konopi. Tą liczbę kojarzy się z jednym z najważniejszych wydarzeń, w kalendarzu miłośników tej rośliny.

420 w popkulturze

Liczba oznaczająca święto marihuany, czyli 420, to termin, który od dawna krąży w popkulturze, szczególnie w krajach, gdzie używanie marihuany jest legalne.

W muzyce, 420 jest często wspominane w tekstach piosenek oraz przedstawiane w teledyskach. Przykładem może być piosenka „Hits from the Bong” grupy Cypress Hill, która jest uważana za hymn święta marihuany. W tekstach innych utworów, np. „Because I Got High” Afroman lub „Rainy Day Women #12 & 35” Boba Dylana, również pojawiają się nawiązania do marihuany lub samych liczb 420.

Ponadto, w filmach i programach telewizyjnych również odnajdujemy nawiązania do święta marihuany. W jednym z odcinków serialu „How I Met Your Mother”, postacie umawiają się na 4:20, a jedna z postaci wyjaśnia, że to „święto marihuany”. W filmie „Boski Chillout” (eng. Pineapple Express) również pojawiają się nawiązania do tej liczby, a tytuł filmu odnosi się do znanej odmiany marihuany.

Nie tylko w muzyce i filmie pojawiają się nawiązania do 420. Na przykład w grach komputerowych. W serii Grand Theft Auto, często pojawiają się postaci, które palą marihuanę lub odsyłają do tej liczby.

W popkulturze 420 stało się symbolem kultury konopi indyjskich. Jednocześnie jest często traktowane jako powód do celebrowania i okazja do zabawy dla wielu osób, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam najlepsze waporyzatory, akcesoria do palenia i olejki oraz susz CBD.

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Bydgoszcz: 15-latka handlowała marihuaną Bydgoscy policjanci zatrzymali 15-latkę, która handlowała marihuaną. admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat legalizacji marihuany. Głośna deklaracja [WIDEO] Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat marihuany. Aktor złożył bardzo ważną deklarację. Mikołaj Rusin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Walenie wiadra - ogrodnictwo, zabawa czy niebezpieczeństwo? Czy kiedykolwiek słyszałeś coś jak "walenie z wiadra" i zastanawiałeś się czy to nowy trend w ogrodnictwie? Wyprowadzimy Cię z błędu admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Ulepsz wygląd swoich tatuaży. Balsam konopny do skóry to produkt, który pokochasz Wiesz jakie cuda może zdziałać na Twojej skórze balsam konopny ? Jeśli jesteś posiadaczem tatuaży, zdecydowanie pokochasz jego działanie ! admin28 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w Niemczech: Politycy zwiększają limity! Niemieccy politycy osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin28 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Coraz więcej Japończyków używa konopi indyjskich Marihuana w Japonii - prawo, wzrost popularności i głos przeciwników. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin27 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana a trądzik Medyczna marihuana może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i zmniejszeniu nasilenia trądziku. Reguluje układ endokannabinoidowy admin25 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Black Weekend w sklepie Growbox. Złap promocję na sprzęt do uprawy! W sklepie Growbox kupicie teraz nawozy, lampy i całe zestawy do uprawy taniej. Mikołaj Rusin24 listopada 2023