fbpx
MEDYCYNA
31 maja 2023

Jak medyczna marihuana łagodzi ból nowotworowy i zmniejsza uzależnienie od opioidów?

Czy medyczna marihuana to skuteczny sposób na ból nowotworowy? To postanowili sprawdzić naukowcy z Quebec Cannabis Registry.

Nowe badania pokazują jak medyczna marihuana łagodzi ból nowotworowy. Dodatkowo naukowcy sprawdzili czy stosowanie konopi zmniejsza uzależnienie od opioidów. Przeczytaj więcej na ten temat.

Ból nowotworowy

Długotrwały ból nowotworowy jest poważnym kłopotem zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2016 roku, około 39,3% pacjentów doświadcza bólu po ukończonym leczeniu. Niestety aż 66,4% pacjentów z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem boryka się z bolesnymi dolegliwościami na co dzień.

Dodatkowo, metaanaliza z 2014 roku wykazała, że częstość występowania bólu u pacjentów, którzy poddawani byli terapii przeciwnowotworowej wynosiła 59,2%. U tych, którzy ukończyli leczenie 50,7%, oraz aż 66,7% u pacjentów z przerzutami, zaawansowaną lub śmiertelną postacią choroby.

Te statystyki podkreślają pilną potrzebę na znalezienie skutecznych strategii leczenia bólu. Terapia musi sprostać specyficznym wyzwaniom, z jakimi borykają się pacjenci z rakiem, zwłaszcza ci znajdujący się w zaawansowanych stadiach choroby.

Medyczna marihuana – recepta na uśmierzenie bólu?

Przy wykorzystaniu danych z Quebec Cannabis Registry w Kanadzie, naukowcy postanowili zbadać, jak bezpieczne i skuteczne są konopie indyjskie w leczeniu bólu nowotworowego. Badanie polegało na monitorowaniu reakcji na leczenie 358 dorosłych pacjentów z rakiem przez okres 3,5 roku. Od maja 2015 do października 2018. Średnia wieku uczestników badania wynosiła 57 lat. 48% z nich było mężczyznami. Pacjenci najczęściej chorowali na nowotwory: piersi, jelita grubego i układu moczowo-płciowego. Ciekawym aspektem jest to, że aż 72,5% pacjentów wskazało ból jako główny powód uzyskania recepty na medyczną marihuanę.

W badaniu stwierdzono, że medyczna marihuana ma akceptowalny profil bezpieczeństwa. Tylko 15 przypadków działań niepożądanych zostało zgłoszonych przez 11 pacjentów, z czego większość można było zakwalifikować jako niewielkie. Ponadto, poważne skutki uboczne, takie jak incydenty sercowo-naczyniowe i zapalenie płuc, uważano za mało prawdopodobne w wyniku stosowania medycznych konopi. Zaledwie pięciu pacjentów zdecydowało się przerwać leczenie z powodu działań niepożądanych, co dodatkowo podkreśla tolerancję wobec medycznego stosowania marihuany.

Wyniki badania wykazały istotne zmniejszenie zarówno średniego, jak i największego bólu. Co ważne również ogólnego nasilenia bólu oraz wpływu bólu na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Produkty zawierające zrównoważone ilości THC i CBD przyczyniały się do bardziej skutecznego złagodzenia bólu w porównaniu do produktów z dominującą ilością THC lub CBD.

Dodatkowo, całkowita ilość przyjmowanych leków przez pacjentów systematycznie spadała w kolejnych ocenach kwartalnych. Co najważniejsze wielu pacjentów odeszło od stosowania opioidów.

medyczna marihuana
W Polsce coraz więcej pacjentów decyduje się na terapię medyczną marihuaną

Czy medyczna marihuana odegra istotną rolę w leczeniu bólu nowotworowego?

Wyniki badania przeprowadzonego w Quebec Cannabis Registry wykazały obiecujące perspektywy medycznej marihuany jako realnej opcji w leczeniu bólu związanego z nowotworem. Oczywiście badanie miało charakter obserwacyjny i napotkało pewne ograniczenia. Jednak i tak wyniki sugerują, że medyczna marihuana może być bezpiecznym i uzupełniającym wyborem terapeutycznym.

Osoby cierpiące na raka, które nie odczuwają wystarczającej ulgi w bólu przy użyciu tradycyjnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy, mogą skorzystać z marihuany jako alternatywnego podejścia do terapii. Pozytywne rezultaty tej analizy otwierają drzwi do przyszłych badań mających na celu zbadanie potencjału medycznej marihuany. Poszerzanie wiedzy na ten temat może prowadzić do bardziej precyzyjnych i skutecznych terapii opartych na konopiach indyjskich, zmieniając tym samym system leczenia bólu nowotworowego i zapewniając pacjentom lepszą jakość życia.

Podsumowanie

Badanie przeprowadzone przez Quebec Cannabis Registry dostarcza obiecujących dowodów na skuteczność medycznej marihuany jako dodatkowego środka w łagodzeniu bólu nowotworowego. Odkrycie istotnego zmniejszenia intensywności bólu, oraz przyjmowanych leków, w tym opioidów, rzuca światło na potencjał konopi indyjskich w poprawie jakości życia pacjentów z rakiem.

Chociaż konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wniosków, to badanie stanowi ważny krok w rozwoju nowej terapii łagodzenia bólu. W miarę rosnącej wiedzy na temat konopi indyjskich zbliżamy się do momentu w którym pacjenci z rakiem będą mieli dostęp do lepszej i mniej inwazyjnej terapii.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONONPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich klinik jak Green Doctor, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

źródło: veriheal.com

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Trwa nabór do badania padaczki lekoopornej. Wykorzystywane będą produkty na bazie medycznej Trwa nabór do badania padaczki lekoopornej. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin27 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana a trądzik Medyczna marihuana może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i zmniejszeniu nasilenia trądziku. Reguluje układ endokannabinoidowy admin25 listopada 2023
MEDYCYNA Medyczna marihuana, a prowadzenie samochodu. Znamy opinię policjanta Prowadzenie pojazdu, a spożywanie medycznej marihuany. Były policjant wyjaśnia tą kwestię. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin24 listopada 2023
MEDYCYNA Centrum Badań nad Konopiami: Tam naukowcy będą badać wpływ zioła na ludzi Centrum Badań nad Konopiami - to tam naukowcy z Minnesoty będą badać wpływ legalizacji na ludzi. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin23 listopada 2023
MEDYCYNA Jak wygląda metabolizm konopi w naszym ciele? Jak przebiega metabolizm konopi ? Jak kannabinoidy działają w naszym ciele ? Jakie etapy przemiany chemicznej zachodzą? Sprawdź admin22 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana medyczna, a artretyzm Dla osób cierpiących na tę dolegliwość codzienne funkcjonowanie może być wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o alternatywnych metodach łagodzenia objawów, takich jak medyczna marihuana. admin21 listopada 2023
MEDYCYNA Czy medyczna marihuana ma wpływ na odchudzanie ? Medyczna marihuana zyskuje popularność jako potencjalny środek wspomagający odchudzanie. Czy jest to jednak prawdziwy, cudowny lek? admin20 listopada 2023