Minister zdrowia na antenie Radia Plus wypowiedział się na temat wydawania elektronicznych recept. Czy już niedługo nastąpi koniec e-recept na medyczną marihuanę? O tym przeczytasz w naszym artykule.
Minister zdrowia – Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w systemie e-recepty
Nadchodzą wielkie zmiany w polskim systemie wydawania recept. Pierwsze głosy na ten temat mogliśmy usłyszeć już pod koniec 2022 roku. Ponoć sprawą zaczęła się wtedy interesować Naczelna Izba Lekarska. W tamtym czasie nie chcieliśmy informować o tym, gdyż były to niepotwierdzone informacje. Jednak w ostatni poniedziałek informacje zostały potwierdzone przez samego Adama Niedzielskiego – szefa ministerstwa zdrowia.
Adam Niedzielski był gościem audycji w Radio Plus. Tam został poruszony temat e-recept. Minister skomentował system, który rozwinął się podczas pandemii, a obecnie umożliwił funkcjonowanie firmom pokroju “receptomatu”.
Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć. Chodzi m.in. o ograniczenie hurtowego wydawania recept przez jednego lekarza
– powiedział Adam Niedzielski w audycji Radia Plus

Czy jest to koniec e-recept na medyczną marihuanę?
Wszyscy zainteresowani tym tematem dobrze wiedzą, że medyczna marihuana jest zakwalifikowana do tzw. leków RPW – czyli do grupy leków psychotropowych. Przez to np. większość lekarzy rodzinnych/pierwszego kontaktu nie chce wystawiać recept na medyczne konopie. Po pierwsze wiąże się to ze sprawami biurokratycznymi, a po drugie w ogólnej opinii są to dość “groźne” recepty. My żadnej grozy w medycznej marihuanie nie widzimy, ale jak widać Naczelna Izba Lekarska i Ministerstwo Zdrowia ma na ten temat inne zdanie. W związku z tym urzędnicy chcą ograniczyć możliwość wydawania recept RPW przez Internet. Ponoć (to informacje nieoficjalne) po znowelizowaniu prawa takie recepty, zwłaszcza podczas rozpoczynania leczenia, będą mogły być wydawane tylko po konsultacji w danej placówce.
Będziemy dążyli do ograniczenia czy wręcz zakazu wydawania recept na określone grupy leków w takim trybie. Chcemy zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać przysłowiowo tysiąc w ciągu doby
– powiedział Adam Niedzielski w audycji Radia Plus
Wcześniej na temat systemu e-recept wypowiedział się także wiceminister zdrowia Waldemar Kraksa. Głównym problemem jaki poruszał było wydawanie tysięcy recept przez jednego lekarza.
Jeżeli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to wiadomo, że nie zostało to poparte badaniem
– powiedział Waldemar Kraksa, wiceminister zdrowia
W tym przypadku nie można się nie zgodzić z urzędnikami. Na rynku pojawiło się sporo placówek, których “legitność” pozostawia dużo do życzenia. Mam wrażenie, że dopóki temat medycznej marihuany pozostawał u fachowców, którzy terapią kannabinoidami interesują się od lat, to i nastawienie urzędników do wydawania e-recept na medyczną marihuanę było inne.
Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Naczelną Izbą lekarską opracuje taki model, który przede wszystkim nie odbije się negatywnie na pacjentach potrzebujących medycznej marihuany w swojej terapii. Jestem przekonany, że da się to zrobić w odpowiedni sposób, jednak nie bardzo wierzę naszym politykom w to, że są oni to w stanie wcielić w życie.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną, to sprawdź ofertę Konopnej Kliniki. Jest to placówka, która specjalizuje się w terapii z użyciem medycznych konopi.
źródło: gazeta.pl, Radio Puls
Z receptomatu skorzystałem nieświadomie szukając pomocy lekarskiej. Bardzo dobrze, niech to ukrócą. W prawilnej klinice trzeba twarzą w twarz na kamerce pogadać a nie tylko wypełnić formularz i czekać na smsa z kodem. Towar nie będzie znikał jak szalony z aptek.