fbpx
AKTUALNOŚCI
9 października 2023

Która partia zalegalizuje marihuanę? Wybory 2023 [WIDEO]

Która partia zalegalizuje marihuanę? Jak politycy wypowiadają się na temat konopi? Tego dowiesz się z naszego materiału.

Wybory 2023 – która partia zalegalizuje marihuanę?

Wstęp

Dziś poruszę bardzo ciężki temat. Chodzi o politykę. Od razu chciałbym was uprzedzić. Nie jest to materiał, który ma namówić was na zagłosowanie na jakąkolwiek z partii. Jest to materiał informacyjny. Pokazujący to, któremu ugrupowaniu tak naprawdę zależy na zmiana w kontekście polityki narkotykowej. Żeby trzymać się jakiegoś ładu i porządku zaczniemy od omówienia tych największych  ugrupowań startujących w wyborach parlamentarnych 2023, a skończymy na tych troszeczkę mniejszych. Oczywiście przedstawię tu organizacje, które mogą wpłynąć na ogólnokrajową politykę, a nie na jakieś lokalne działania.

Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy 15 października 2023 odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Kandydować w nich mogą osoby, ujęte w listach komitetów wyborczych zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Wśród partii i koalicji, które wezmą udział w wyborach parlamentarnych 2023 jest sześć komitetów, które zarejestrowały kandydatów we wszystkich 41 okręgach wyborczych: PiSu, Koalicjia Obywatelska, Trzecia Droga 2050 – PSL, Konfederacja, Nowa Lewica i Bezpartyjni Samorządowcy. W związku z tym, że ten materiał jest kierowany do Polaków ze wszystkich okręgów to przeanalizuję tylko te ugrupowania.

Prawo i Sprawiedliwość

Pierwszą rzeczą, którą będę sprawdzał przy każdej z partii jest program wyborczy. Tak więc zobaczymy czy PiS w swoim obecnym programie ma coś na temat marihuany bądź konopi. Tak jak się spodziewałem – ani jednego zdania na ten temat.

Pomimo tego, że Prawo i Sprawiedliwość kojarzone jest głównie z bardzo konserwatywnymi ugrupowaniami, to wbrew pozorom ich partia dokonała największej rewolucji, jeżeli chodzi o sprawy związane z konopiami indyjskimi w Polsce. Chodzi tu w głównej mierze o legalizację marihuany medycznej. To właśnie politycy startujący z list tej partii przegłosowali ustawę, dzięki której możemy się teraz cieszyć medycznymi konopiami w aptekach. Chociaż oczywiście znalazły się ananaski, które nawet tego nie poparły. Na 443 posłów, którzy 22 czerwca 2017 roku brali udział w głosowaniu, tylko dwóch (ze wszystkich partii obecnych w sejmie) nie poparło ustawy. Przypomnijmy – ta ustawa zmieniła życie wielu chorych osób. Osobami, które nie popierały legalizacji medycznej marihuany w Polsce byli: Beata Kempa i Zbigniew Ziobro.

Politycy PiSu

W nadchodzących wyborach Zbigniew Ziobro został wystawiony jako jedynka PiSu w okręgu rzeszowskim, a Beata Kempa od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. Tak więc czy jest szansa, by PiS zalegalizował, albo zdekryminalizował marihuanę w celach rekreacyjnych? Zacznijmy od klasyka – czyli jaką wiedzę na temat marihuany ma szef tego ugrupowania – Jarosław Kaczyński:

Tak więc tutaj mogliście usłyszeć wypowiedź najważniejszej osoby w strukturach PiS, ale zobaczymy jeszcze co na temat legalizacji myśli teoretycznie równie ważny członek tej Partii – obecny Premier – Mateusz Morawiecki, co ciekawe pisaliśmy o tym wcześniej na naszym portalu.

No i na koniec jeszcze wypowiedź Ziobry – czyli obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego:

Czy te osoby mogą doprowadzić do legalizacji marihuany? Wydaje mi się to nierealne. Jednak trzeba przyznać, że to nie jest tak, że w PiSie nikt nie wie o marihuanie. Kandydatem na ich listach jest poseł Jarosław Sachajko, który w obecnej kadencji sejmu doprowadził do zalegalizowania krajowych upraw medycznej i podniesienia stężenia THC w konopiach włóknistych. Co myśli on o legalizacji konopi rekreacyjnych?

Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska jest to ugrupowanie, które w obecnych wyborach może powalczyć z PiSem o największą ilość posłów w polskim parlamencie. Od razu trzeba podkreślić, że wokół KO skupione są osoby o różnych poglądach. Jedni mają bardziej prawicowe, a inni bardziej lewicowe poglądy. Jednak wizerunek tej organizacji kreowany jest jako postępowy i w miarę liberalny. 

Tak więc sprawdźmy czy w ich programie jest jakiś postulat, który wprost mówi o legalizacji marihuany czy konopi rekreacyjnych. Tak jak przypuszczałem – ta najprostsza metoda nic nam nie powie. Więc tak samo jak w przypadku PiS musimy prześwietlić konkretne działania osób startujących z ich list. Koalicja Obywatelska w dużej większości składa się z polityków Platformy Obywatelskiej, czyli ugrupowania, które rządziło naszym krajem w latach 2007-2015. Przez 90% czasu szefem tego ugrupowania i premierem był Donald Tusk, który w tamtych czasach na temat legalizacji wypowiadał się w taki sposób:

Donald Tusk o marihuanie

Jednak po swojej kadencji Europejskiej Partii Ludowej, zdanie troszeczkę zmienił:

Co wpłynęło na taką zmianę poglądów? Tego nie wiem, ale w tym miejscu trzeba przypomnieć, że za czasów rządów tego pana ludzie trafiali do więzienia za 0,5 grama marihuany. Użytkownicy konopi w latach 2007-2015 byli stygmatyzowani i notorycznie dręczeni. Podczas Marszów Wyzwolenia Konopi prowadzone były wielkie obławy, a pacjenci, którzy musieli leczyć się konopiami nie byli w tym kraju tolerowani. Jednak Donald Tusk to nie jest jedyny kandydat Koalicji Obywatelskiej. Co na temat legalu myślą inne – duże nazwiska tego ugrupowania? 

Politycy Koalicji Obywatelskiej

Jedną z bardziej zaangażowanych osób w temat konopi wydaje się być Urszula Zielińska – członkini Partii Zielonych, startująca z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu 19 (Warszawa) z miejsca 2. Pani Urszula w obecnej kadencji zasiada w Parlamentarnym Zespole ds. Legalizacji Marihuany. O inicjatywie prowadzonej przez tę posłankę jej partia wypowiadała się w taki sposób:

Zieloni o zielińskiej

Niestety, wyżej wymienionych ustaw nie udało się przepchnąć. Jednak możemy zaobserwować, że Zieloni, którzy wchodzą w skład Koalicji Obywatelskej popierają legal. 

Kolejną ciekawą postacią na listach KO jest Barbara Nowacka. Możecie ją kojarzyć z Januszem Palikotem i Lewicą, ale obecnie startuje z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu 26 (Gdynia). Wydaje się, że jest to polityk z otwartą głową. Kilka lat temu na wypowiedziała się na temat marihuany w jasny sposób:

nowacka o marihuanie

Czy w związku z tym możemy myśleć, że jeżeli Koalicja Obywatelska dojdzie do władzy to zmieni politykę narkotykową w naszym kraju i zalegalizuje bądź zdekryminalizuję marihuanę? Jest na to szansa, ale ciężko jest mi sobie wytłumaczyć dlaczego i czy na pewno Donald Tusk przeszedł tak głęboką przemianę odnośnie tego tematu.

Trzecia Droga

Teraz czas na Trzecią Drogę – czyli ugrupowanie, z którymi możemy mieć największy problem. Na ich listach znajdziemy osoby zarówno z ekipy Szymona Hołowni, PSL jak i pojawił się nawet Ryszard Petru. Także co ich kandydaci myślą na temat legalizacjiZacznijmy od sprawdzenia ich programu wyborczego – tak jak w przypadku ostatnich dwóch ugrupowań, trzecia droga również nie zapewnia nas o jakichkolwiek zmianach odnośnie marihuany, gdy to właśnie oni wygrają wybory. Tak więc sprawdźmy co na temat legalu mówią ich kandydaci. 

Szymon Hołownia – czyli lider ugrupowania 2050, przy okazji wyborów prezydenckich w 2020 roku wypowiedział się na temat konopi indyjskich:

szymon hołownia o marihuanie

Tak więc poglądy tego kandydata i jednego z przywódców ugrupowania już znamy. Co dalej? 

Weźmy pod lupę Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jest to lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli jednej ze składowych Trzeciej Drogi, a z wykształcenia lekarz. Na temat marihuany ma bardzo sprecyzowane zdanie – odpowiada mu tylko ta medyczna.

Tak jak wcześniej wspomniałem, jednym z kandydatów jest Ryszard Petru – bardzo znany polityk, wcześniej szef Nowoczesnej. Petru był ostatnio gościem poranka w RMF 24, gdzie bardzo stanowczo wypowiedział się na temat legalizacji marihuany:

Jednak szczerze mówiąc – nie wierze w to, żeby jego głos mógł przekonać Hołownię i konserwatywnych rolników z PSL do tego, by poprzeć legalizację zioła, ale oczywiście cieszy mnie to, że takie słowa z jego ust padły.

Konfederacja

Teraz czas na Konfederację – czyli chyba najbardziej kontrowersyjne ugrupowanie, starające się o stołki w polskim parlamencie. Tak jak w przypadku innych partii, najpierw przyjrzyjmy się ich programowi. Dokładnie tak samo jak w przypadku poprzednich 3 organizacji, w programie Konfederacji na wybory 2023 też nie ma ani słowa o konopiach i marihuanie. Czy dla niektórych z was jest to szok? Podejrzewam, że tak bo po takich wypowiedziach jak ta Konrada Berkowicza czyli jedynki Konfy w okręgu krakowskim, mogliśmy myśleć, że będzie inaczej:

Jednak w programie nie zauważyłem żadnego odniesienia do legalizacji czy dekryminalizcji. Czy nie jest to trochę dziwne lub chociaż zastanawiające?

Przed chwilą mogliście usłyszeć wypowiedź Sławomira Mentzena, w której wyraźnie podkreśla, że w ramach kampanii wyborczej Konfederacja podejmie temat legalizacji marihuany w celach rekreacyjnych. Także tego, podjęli nie 🙂

Czy w związku z tym można zaufać Konfederacji? Czy to właśnie oni mogą zmienić obecne przepisy? Tę odpowiedź pozostawiam wam.

Nowa Lewica

Czas przejść do Lewicy – czyli ugrupowania, które wydaje się być najbardziej zaangażowane w sprawy legalizacji. Na wstępie sprawdźmy to czy w ich programie jest coś na temat marihuany bądź konopi. Ku zaskoczeniu mamy tutaj podpunkt 76 w rozdziale „Równość i szacunek”, a w nim zawarte słowa:

Zalegalizujemy marihuanę. Jej produkcję i sprzedaż oprzemy o system licencjonowanych lokalnych producentów, zapewniając państwowy nadzór nad bezpieczeństwem substancji w obrocie. Umożliwimy uprawę niewielkich ilości na własny użytek. Dodatkowo zaprzestaniemy karania za posiadanie na własny użytek określonych ilości innych substancji psychoaktywnych. Zainwestujemy w rzetelną edukację dotyczącą wszystkich uzależniających substancji. Wdrożymy zintegrowany system terapii i pomocy dla osób zmagających się z uzależnieniami oraz ich rodzin, oparty na badaniach naukowych

– Program wyborczy Nowej Lewicy

Tak więc jest to pierwsze ugrupowanie, które w swoim programie wyraźnie wskazuje, że chcę zalegalizować marihuanę medyczną. Czy powinno być to dla nas dziwne? Z jednej strony tak, bo to osoby powiązane z tym ugrupowaniem ponad 20 lat temu doprowadziły do penalizacji konopi, jednak od dłuższego czasu przedstawiciele lewicy mocno angażują się w sprawy konopne. 

Na początku należy wymienić posłanki, które rządziły w Parlamentarnym zespole ds. Legalizacji marihuany.

Politycy Lewicy

Beata Maciejewska – czyli osoba najbardziej zaangażowana w sprawy konopne, jedna z twórczyń ustaw konopnych i generalnie osoba wspierająca ruch legalizacji. Niestety z informacji do których dotarłem została zawieszona w partii oraz w klubie parlamentarnym Lewicy. Powodem miało być oskarżenie jej o mobbing przez byłego współpracownika i negatywne wypowiedzi o kierownictwie partii. W związku z tym zrezygnowała ze startu w wyborach.

Za to w wyborach wystartuje wiceprzewodnicząca wyżej wymienionego zespołu – Paulina Matysiak. Konkretnie została numerem 1 na liście w Sieradzu. Pani Matysiak na temat marihuany wypowiadała się w następujący sposób:

Kolejną osobą, którą należy wymienić przy okazji omawiania tematu jest Robert Biedroń – szef ugrupowania Wiosna, które po rozpadzie stało się oczywiście Nowej Lewicy. Biedroń obecnie zasiada w parlamencie europejskim, jednak wyraźnie wspiera lewicę w tegorocznych wyborach. Polityk o marihuanie wypowiadał się w taki sposób:

Człowiek Wolnych Konopi

Następną osobą, która muszę umieścić na tej liście jest Łukasz Rydzik – osoby, które uczęszczają na Marsze Wyzwolenia Konopi czy różnego rodzaju happeningi mogą go kojarzyć. Pan Rydzik kandyduje do sejmu jako 1 Nowej Lewicy w Okręgu 22. Od dłuższego czasu współpracuje z organizacjami pro-konpnymi, angażował się w organizację pierwszego Podkarpacki Marsz Wyzwolenia Konopi i pracę Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji marihuany.

Tak więc Nowa Lewica to pierwsze ugrupowanie na naszej liście, które wprost w swoim programie mówi o legalizacji marihuany. Czy tym ruchem chcą odkupić błędy swoich poprzedników z SLD? Być może, jednak bez zawahania możemy stwierdzić, że w tym ugrupowaniu są osoby, dla których legalizacja nie będzie problemem.

Bezpartyjni Samorządowcy

Czas na Bezpartyjnych Samorządowców – przyznam szczerze, że jest to ugrupowanie o którym słychać najmniej. Jednak zacznijmy tak jak ze wszystkimi – czyli od sprawdzenia ich programu. Niestety, w ich programie nie ma nic na temat legalizacji. Kompletne 0, tak jak przy PiS, KO, Trzeciej Drodze i Konfie. Tak więc sprawdźmy co na temat legalu myślą przedstawiciele tego ugrupowania?

Niestety tutaj poległem – nie mogłem nic znaleźć na temat legalizacji marihuany w przypadku osób związanych z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Być może oznacza to to, że osoby związane z tym ugrupowaniem nie chcą się wypowiadać na ten temat, lub w ogóle nie mają planu i chęci na to jak naszą politykę można zmienić.

Podsumowanie

Ten materiał nie miał na celu popierania żadnej partii, ale zdecydowanie ma na celu prosty przekaz – idźcie na wybory. Ja traktuje chodzenie na wybory jako nasz społeczny obowiązek. Razem decydujmy o naszym kraju i zmieniajmy go na lepsze.

Jeżeli szukacie najlepszych szotów konopnych to wbijajcie na ROLLMOPS.PL. Znajdziecie tam ROLLSHOTY – czyli najsmaczniejsze i najbardziej relaksujące szoty konopne na rynku.

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

ZOBACZ KOMENTARZE (1)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Klub piłkarski FC Kiffen wyprzedał wszystkie koszulki przez legalizację marihuany w Niemczech Fiński klub piłkarski FC Kiffen zyskał dużą popularność przez legalizację marihuany w Niemczech. Przeczytaj dlaczego. Mikołaj Rusin21 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna Marihuana w Polsce: Prognozy i perspektywy rozwoju Ile Polska może zarabiać na medycznej marihuanie? Jakie są perspektywy rozwoju tego rynku w naszym kraju? Przeczytaj więcej na ten temat. Michał Szary20 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Zioło na Reddit: Naukowcy sprawdzili, czego szukają tam nieletni Naukowcy postanowili zbadać, jakiego rodzaju treści dotyczące marihuany są wyszukiwane przez nieletnich na Reddit Justyna Walentynowicz20 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Kosmetyki z konopi na trądzik Odkryj kosmetyki z konopi na trądzik- ich właściwości, jak działają i gdzie je kupić. Sprawdź, jak szybko można zobaczyć efekty admin19 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI 80 coffeeshopów w Holandii będzie sprzedawać legalną marihuanę Dowiedz się o projekcie pilotażowym, który ma zmienić zasady sprzedaży marihuany w Holandii. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz19 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Niemiecka policja zachęca kibiców aby na meczach wybierali ziółko zamiast piwa Niemiecka policja zachęca fanów piłki nożnej do wyboru marihuany zamiast piwa podczas meczów na mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej UEFA 2024 Justyna Walentynowicz18 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Władze stanu Maryland ułaskawiają 175 tysięcy osób skazanych za marihuanę Stan Maryland ogłosił ułaskawienie 175 tysięcy osób skazanych za przestępstwa związane z marihuaną. Dowiedz się więcej o tej decyzji Justyna Walentynowicz18 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Ogromne korzyści z legalizacji w Kolorado. Coraz mniej nieletnich używa marihuany Od czasu legalizacji marihuany dla dorosłych w stanie Kolorado obserwuje się spadek konsumpcji wśród młodych osób. Justyna Walentynowicz18 czerwca 2024