fbpx
MEDYCYNA
19 grudnia 2023

Medyczna marihuana w leczeniu – terapia ADHD i ADD

Czy terapia medyczną marihuaną pomaga w leczeniu ADHD/ADD? Jak konopie wpływają na objawy ADHD i nadpobudliwość pacjentów? Sprawdź więcej.
leczenie marihuaną

ADHD jest, jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych diagnozowanych u ludzi na całym świecie. Czy terapia medyczną marihuaną działa w przypadku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi? Czy konopie pomagają złagodzić trudności z koncentracją? 

Czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD i ADD)

Objawy ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) w klasyfikacji ICD-10 jako zaburzenia hiperkinetyczne mogą różnić się w zależności od pacjenta. Diagnoza zazwyczaj pojawia się na wczesnym etapie życia. Grupa zaburzeń, które towarzyszą, chorobie pojawiają się zazwyczaj w pierwszych 5 latach życia. Głównie objawy dzieci z ADHD związane są z brakiem cierpliwości podczas realizacji zadań, tendencją z przechodzenia jednej rzeczy do drugiej bez ukończenia ich oraz nadmierną aktywnością i problemy z koncentracją. Zwykle wszystkie występują jednocześnie, chociaż każdy przypadek jest inny.

Badania obrazowe pacjentów, pokazują, że w regionach odpowiedzialnych za uwagę dochodzi do zmniejszonego wychwytu glukozy. To wskazuje, że na chorobę wpływają zmiany neuroprzekaźników w mózgu. Badania wykazały, że podstawą schorzeń z grupy ADHD może być nieprawidłowe działanie systemu neuroprzekaźników. 

ADHD dzieli się na 3 podtypy (ADD):

 • Mieszany
 • Posiadający izolowany deficyt uwagi
 • Posiadający nasiloną impulsywność i nadpobudliwość
objawy ADHD
Jakie są objawy ADHD?

Terapia ADHD i ADD

Od 1957 roku chorobę leczy się psychostymulantami (metylofenidat, deksamfetamina), antydepresantami (Prozac) i lekami antypsychotycznymi (Rysperydon). O roli marihuany w leczeniu ADHD zaczęło się mówić w ubiegłej dekadzie. Terapia marihuaną zaczęła stanowić alternatywę dla leków pobudzających i antydepresantów. Główną fizjologiczną nieprawidłowością ADD/ADHD jest niedobór dopaminy w mózgu. To chemiczny neuroprzekaźnik zaangażowany w procesy poznawcze, takie jak pamięć i uwaga. Leki farmakologiczne takie jak Adderall i Ritalin stymulują dopaminę, promując w ten sposób koncentrację, ale wiążą się z niezliczonymi nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi i objawami odstawienia. Dr David Bearman, badał związek między układem kannabinoidowym a ADHD:

„Wydaje się, że konopie indyjskie leczą ADD i ADHD poprzez zwiększenie dostępności dopaminy. Daje to ten sam efekt co tradycyjne leczenie, ale ma inny mechanizm działania niż stymulanty, takie jak Ritalin (metylofenidat) i deksamfetamina. Działają one poprzez wiązanie się z dopaminą i zakłócanie metabolicznego rozkładu dopaminy”.

Medyczna marihuana a ADHD

Mówiąc prościej, kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie, mogą potencjalnie korygować niedobór dopaminy występujący u pacjentów z ADHD i ADD, jeśli są odpowiednio dawkowane i podawane w bezpieczny sposób. Marihuana jest w stanie zapewnić spowolnienie umysłu niezbędne do koncentracji u wielu pacjentów. Nudne zadania stają się łatwiejsze do wykonania, a wahania nastroju mają tendencję do wyrównywania się. W leczeniu ADHD zalecane są szczepy z dużą zawartością pinenu i terpinolenu. Jeśli celem leczenia jest, zmniejszenie nadpobudliwości skuteczne mogą, okazać się odmiany z wysokim stężeniem mircenu i linalolu w niskich dawkach, ze względu na uspokajające działanie.

Pacjenci twierdzą, że działanie medycznej marihuany mniejsza zdenerwowanie, które bywa skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.

Początkowo ADHD uważano za schorzenie dotykające młodzież i dzieci w wieku szkolnym, ale objawy choroby występują także w dorosłości. Mogą utrudniać życie codzienne oraz zawodowe. Osoba chora jest dotknięta przez nadpobudliwość ruchową i ma problemy z planowaniem oraz podejmowaniem decyzji. Marihuana pomaga pacjentom lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Na grupach online poświęconych zdrowiu można znaleźć wiele osób, które twierdzą, że używają marihuany w łagodzeniu objawów ADHD. Zgłaszają na przykład poprawę apetytu, pomoc w zasypianiu zmniejszenie uczucia lęku oraz łagodzenie bólu. Stosowanie odpowiednio dobranej odmiany wspomaga także koncentrację i uwagę.

Ważne jest dawkowanie marihuany w leczeniu ADHD. Znalezienie tej idealnej konopnej odmiany czasami wymaga, prób i błędów. Szczepy z przewagą THC mogą, być dla jednych pomocne w poprawie skupienia, a innych mogą rozpraszać. Odmiana ze zrównoważonym stosunkiem THC i CBD zapewni bardziej zbalansowany efek działania. W porozumieniu z lekarzem prowadzącym terapię warto spróbować zmienić odmianę i dawkę jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych efektów.

Co osoby z ADHD sądzą o terapeutycznym działaniu konopi

W 2016 roku naukowcy z Uniwersytetu Duke’a postanowili sprawdzić fora internetowe, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak pacjenci z ADHD sami leczą się konopiami. Badania nie zawsze zaczynają się w laboratorium. Zamiast tego zaczynają się od historii lub sytuacji, która skłania do zadania pytania. Badacze wykorzystali wątki na forum jako główny punkt danych w swoim raporcie. Kto pomyślałby o powiązaniu marihuany i ADHD bez dowodów przedstawionych przez użytkowników konopi skłonnych do eksperymentów? Pozytywne reakcje pacjentów na leczenie przypadków ADHD doprowadziły do badań, do których mamy dostępność dzisiaj. 

Zgodnie z wynikami analizy „częstotliwość występowania uporczywego ADHD u dorosłych wynosiła 2,58%, a objawowego ADHD u dorosłych 6,76%. To przekłada się na 139,84 mln i 366,33 mln dotkniętych nim dorosłych w 2020 r. na całym świecie”.  Istnieją różne kryteria diagnozowania choroby, dlatego dane mogą się znacząco różnić.

leczenie marihuaną
Jak marihuana działa w leczeniu ADHD?

Medyczna marihuana na ADHD – przegląd badania

Zespół badaczy związanych z różnymi instytucjami akademickimi w Wielkiej Brytanii zbadał, w jaki sposób stosowanie medycznej marihuany wchodzi w interakcje z ADHD. W szczególności przyjrzeli się oni potencjalnemu wpływowi używania konopi na jakość życia pacjentów z ADHD. Poniżej znajduje się więcej informacji na ten temat w komunikacie prasowym NORML:

Pacjenci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) wykazują trwałą poprawę objawów po zastosowaniu produktów z konopi, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Neuropsychopharmacology Reports.

Brytyjscy badacze ocenili bezpieczeństwo i skuteczność roślinnych produktów z konopi (olejów, kwiatów lub kombinacji obu) w grupie 68 pacjentów zarejestrowanych w brytyjskim rejestrze medycznej marihuany. Uczestnicy posiadali zezwolenie lekarza na dostęp do produktów z konopi. Od 2018 r. specjaliści mogą przepisywać produkty lecznicze na bazie konopi indyjskich pacjentom niereagującym na konwencjonalne leki. Autorzy ocenili skuteczność marihuany po jednym, trzech, sześciu i dwunastu miesiącach.

Badacze odnotowali poprawę w zakresie niepokoju pacjentów, jakości snu i ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem po leczeniu konopiami. Ponad jedna trzecia pacjentów zaprzestała przyjmowania co najmniej jednego leku na ADHD w trakcie trwania badania.

Autorzy badania stwierdzili: „Ta seria przypadków jest pierwszą tego rodzaju oceną wyników klinicznych pacjentów z pierwotną diagnozą ADHD, którym przepisano produkty lecznicze na bazie konopi przez okres do 12 miesięcy. Badanie to donosi, że leczenie ADHD medyczną marihuaną było związane z poprawą ogólnej jakości życia związanej ze zdrowiem po 1, 3 i 6 miesiącach, a także z lękiem i jakością snu po 1, 3, 6 i 12 miesiącach. Wyniki te sugerują, że konopie mogą odgrywać rolę w łagodzeniu objawów i współistniejącego lęku oraz zaburzeń snu związanych z ADHD”.

Może się wkrótce okazać, że medyczna marihuana będzie alternatywą dla obecnie stosowanych leków na ADD i ADHD.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE.

Źródła:

 1. Song P., Mingming Z., Yang Q., Zhang Y., Li X., Rudan I. (2021). National Library of Medicine. The prevalence of adult attention-deficit hyperactivity disorder: A global systematic review and meta-analysis. Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7916320/
 2. Ittiphakorn P., Erridge S., Holvey C., Coomber R., Rucker J.J., Sodergren M.H. (2023). National Library of Medicine. UK Medical Cannabis Registry: An analysis of clinical outcomes of medicinal cannabis therapy for attention-deficit/hyperactivity disorder. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38058251/
 3. NORML. (2023). Study: Cannabis Products Associated With Improvements in Patients With Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Z linku: https://norml.org/news/2023/12/14/study-cannabis-products-associated-with-improvements-in-patients-with-attention-deficit-hyperactivity-disorder/
 4. Schuler F. (2023). ICBC. Cannabis Associated With Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Improvements Z linku: https://internationalcbc.com/cannabis-associated-with-attention-deficit-hyperactivity-disorder-improvements/
 5. Rahn B. (2020). Leafly. Cannabis and ADD/ADHD Z linku: https://www.leafly.com/news/health/cannabis-and-addadhd
 6. Mitchell J.T., Sweitzer M.M., Tunno M.A., Kollins S.H., McClernon J.F. (2016). Plos One. „I Use Weed for My ADHD”: A Qualitative Analysis of Online Forum Discussions on Cannabis Use and ADHD. Z linku: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0156614
 7. Rogowska-Szadkowska D. (2022). Komu pomaga medyczna marihuana. Wydawnictwo Krytyki Politycznej
 8. Jot B. (2014). Marihuana leczy. Wydawnictwo MMJ
 9. Backes M. (2014).  Marihuana i Medycyna. Purana
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Badacze wykazali przeciwnowotworowe działanie terpenów konopnych Terpeny mają działanie przeciwnowotworowe? Poznaj wyniki najnowszych badań nad terpenami konopnymi i ich wpływem na leczenie raka. Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Czy susz jest najlepszą formą przyjmowania medycznej marihuany? Susz medycznej marihuany to najpopularniejszy produkt z konopi w aptekach. Czy jednak jest to najlepsza forma terapii konopiami? Michał Szary19 lipca 2024
MEDYCYNA Medycyna indyjska: CBD na stany lękowe naprawdę działa CBD na stany lękowe w medycynie indyjskiej: sprawdź, czy może pomóc Tobie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie korzyści! Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a leki przeciwbólowe: badanie ujawnia zaskakujące wyniki Jak coraz więcej pacjentów zastępuje tradycyjne środki przeciwbólowe medyczną marihuaną? Jakie przynosi to efekty? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Nadchodzi koniec e-recept na medyczną marihuanę? Wyjaśnienie nowych przepisów Ministerstwo Zdrowia szykuje nowelizację przepisów. Czy jest to koniec e-recept na medyczną marihuanę? Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin18 lipca 2024
MEDYCYNA Polski raper stworzył hymn dla pacjentów medycznej marihuany! Hymn dla pacjentów medycznej marihuany, tak można nazwać nowy numer Palucha. Sprawdź więcej informacji na temat u tworu i dowiedz się jak zostać pacjentem medycznej marihuany. Mikołaj Rusin12 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a zaburzenia lękowe: leczenie czy pogorszenie objawów? Czy marihuana może pomóc w leczeniu zaburzeń lękowych, czy pogarsza ich objawy? Dowiedz się więcej na temat wpływu cannabis na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024