Psychiatryczny Szpital Uniwersytecki w Essen w Niemczech, we współpracy z Algea Care (europejską platformą zdrowia związaną z konopiami), ogłosił wyniki przełomowego badania. Dotyczy skuteczności medycznej marihuany w leczeniu przewlekłej depresji. Pacjenci wykazali znaczną poprawę, a zgłaszany wskaźnik nasilenia depresji wyraźnie się zmniejszył. Nie zauważono również poważnych skutków ubocznych.
Badanie terapii medyczną marihuaną w leczeniu depresji
Badanie Effectiveness of Medical Cannabis for the Treatment of Depression: A Naturalistic Outpatient Study miało za zadanie sprawdzić skuteczność medycznej marihuany w leczeniu depresji. Wykazało, że leczenie może trwale redukować objawy towarzyszące depresji. Wyniki powinny zostać przetestowane w dalszych badaniach kontrolowanych. Najlepiej, aby odbyły się w większej grupie w celu uzyskania prawidłowych zaleceń dotyczących leczenia.
„Wyniki są niezwykle obiecujące i zachęcające, ponieważ poszerzają dowody na dalsze stosowanie medycznej marihuany w leczeniu chorób psychicznych w Niemczech. Badanie jest fundamentem pod przyszłe projekty badawcze dotyczące terapii konopiami indyjskimi w leczeniu chorób psychicznych”. – poinformował dr Julian Wichmann, założyciel i dyrektor generalny Algea Care
Medyczna marihuana – skuteczna i bezpieczna w leczeniu depresji
Badanie jest oparte na istniejących już dowodach i danych dostarczonych przez Algea Care. Objęło grupę 59 pacjentów, którzy cierpieli na depresję lekooporną (stosowanie tradycyjnych leków na receptę nie pomagało w leczeniu choroby). Zgodzili się na anonimową ocenę alternatywnego sposobu leczenia. Stosowali susz medycznej marihuany przez okres 18 tygodni, począwszy od 2021 roku. Badani nie zgłosili żadnych poważnych skutków ubocznych. Zauważono statystycznie i klinicznie istotną poprawę objawów choroby.
Pacjenci oceniali stopień nasilenia depresji w skali od 0 do 10. Początkowo średnia wartość wynosiła 6,9 punktu, a po sześciu tygodniach stosowania medycznej marihuany średni wskaźnik obniżył się do 5,1 punktu. Po dwunastu tygodniach średnia wartość spadła do 4,1 i spadła do 3,8 po 18 tygodniach. U 14 pacjentów (23,7%) nasilenie zgłaszanej depresji zmniejszyło się o połowę po zaledwie sześciu tygodniach.
Zgłaszane działania niepożądane medycznej marihuany
U jednej trzeciej pacjentów (35,6%), wystąpiły działania niepożądane, które zostały sklasyfikowane jako łagodne. 6,8% zgłosiło zaczerwienione, suche oczy i suchość w ustach oraz zwiększony apetyt. Dwóch pacjentów (3,4%) zgłosiło trudności z koncentracją, zmęczenie lub dezorientację. Jeden pacjent zgłosił nudności, bóle głowy, zmiany smaku, drapanie w gardle, senność i niepokój. Nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych, takich jak psychoza. Zespół badawczy złożony z lekarzy, psychiatrów i naukowców potwierdził bezpieczeństwo leczenia marihuaną.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.
Źródła:
NAPISZ KOMENTARZ