Pierwsze przepisy niemieckiej ustawy CanG, które usunęły cannabis z krajowej listy środków odurzających, weszły w życie 1 kwietnia 2024 roku. W ciągu trzech pełnych miesięcy po zalegalizowaniu konopi indyjskich w Niemczech import legalnej marihuany medycznej wzrósł o ponad 70% w porównaniu z poprzednim okresem.
Niemcy importują ogromne ilości medycznej marihuany
Niemiecki Federalny Instytut ds. Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) opublikował dane dotyczące importu medycznej marihuany za III kwartał 2024 r. Raport pokazuje „całkowitą ilość marihuany w postaci suszonych kwiatów (w kg) importowanej kwartalnie z zagranicy do Niemiec w celach medycznych i medyczno-naukowych”.
„Wykres przedstawia całkowitą ilość konopi indyjskich importowanych do Niemiec z zagranicy do celów medycznych i naukowych w postaci suszonych kwiatów i ekstraktów (w ujęciu kwartalnym). Suszone kwiaty cannabis są uwzględnione wagowo (w kg), a ekstrakty jako ilość wagowa suszonych kwiatów konopi indyjskich (w kg), które były potrzebne do wyprodukowania odpowiednich ekstraktów” – informuje BfArM.
Skąd wynikają tak duże ilości importowanej medycznej marihuany w Niemczech?
Kraj importuje tak dużo konopi indyjskich z powodu niewystarczającej uprawy krajowej. W 2019 r. tylko trzy firmy zostały, wybrane do uprawy leczniczych konopi w Niemczech po długim procesie ubiegania się o pozwolenie. Łącznie hodowcy mogli wyprodukować tylko 10 400 kilogramów marihuany przez okres czterech lat.
Niemcy przyjęły w tym roku krajowy środek legalizacji marihuany dla dorosłych. Pierwsze nowe przepisy prawa zezwalające na używanie, uprawę konopi na własny użytek, a także posiadanie marihuany weszły w życie 1 kwietnia 2024. Dodatkowo, jako kolejna część „Filaru 1” niemieckiej legalizacji, od 1 lipca zalegalizowano kluby konopne.
„Filar 2” krajowego modelu legalizacji obejmuje uruchomienie regionalnych testów pilotażowych sprzedaży marihuany dla dorosłych. Takie testy są już przeprowadzane w Holandii i Szwajcarii (dozwolone zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej).
Jak zapanować nad rozwojem czarnego rynku?
Niemieckie Stowarzyszenie Biznesu Konopnego (BvCW) wezwało władze do zaprzestania opóźniania dalszych prób pilotażowych w Niemczech w celu zwalczania nieuregulowanego rynku oraz do tego, aby nowy rząd kraju nie cofał się w kwestii polityki i przepisów dotyczących konopi.
„Legalne opcje dostępu, takie jak uprawa, stowarzyszenia uprawowe, ale także modele komercyjne z licencjonowanymi sklepami specjalistycznymi, są najlepszym rozwiązaniem, aby zwalczać rozwój czarnego rynku. Dlatego nowy rząd federalny powinien zapewnić, że te legalny dostęp do konopi zostanie utworzony i utrzymany. Młodzi ludzie nie mają ochrony na czarnym rynku, dealerzy nie proszą o dowód osobisty. Ale są tam niebezpieczne dodatki. Najlepszym sposobem na zapewnienie ochrony młodzieży i konsumentów jest legalny i regulowany rynek”. — mówi Michael Greif, dyrektor zarządzający BvCW.
Przyszłość legalizacji marihuany w Niemczech
Na niemieckim rynku konopi jest 4-8 milionów konsumentów, a całkowita potencjalna wartość rynkowa wynosi od 7,8 do 15,6 mld euro, zgodnie z danymi dostarczonymi przez Whitney Economics.
Aby w pełni zaspokoić niemiecki popyt i tym samym wyeliminować nieuregulowany rynek, niemiecki przemysł konopny musiałby produkować rocznie ponad 948 000 kg kwiatów.
W latach 2018-2022 import medycznej marihuany w Niemczech prezentował się następująco:
- 24 876 kilogramów (27,4 tony) konopi indyjskich w 2022 (wzrost o 19,8% w stosunku do 2021)
- 20 771 kilogramów (22,9 tony) w 2021 (wzrost o 77% w porównaniu z 2020)
- 11 746 kilogramów (12,8 tony) w 2020 roku (o 46% więcej niż w 2019)
- 8 057 kilogramów (8,9 tony) w 2019 roku (o 80% więcej niż w 2018)
Czy nowe przepisy wpłyną na import konopi w Niemczech?
Kanada pozostała zdecydowanie największym dostawcą na rynek niemiecki w 2023 r. Portugalia i Holandia zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.
W 2022 r. kanadyjskie przesyłki stanowiły, mniej niż 40% całkowitego importu do Niemiec. Rok później Kanada wysłała, do Niemiec około 15 600 kilogramów konopi indyjskich, co stanowi około 50% niemieckiego importu marihuany do użytku medycznego i naukowego, a także reeksportu. Według raportu Prohibition Partners Canadian Cannabis Report, Kanada odegrała istotną rolę w tworzeniu rynków medycznej marihuany na całym świecie. Zauważa się to od czasu wdrożenia przepisów dotyczących marihuany do celów medycznych (MMPR) w 2014 roku.
Zaspokojenie popytu przekraczającego ograniczone uprawy krajowe przed legalizacją marihuany w Niemczech oznaczało, że firmy musiały importować konopie indyjskie z innych państw. Jednak w związku z legalizacją marihuany rekreacyjnej dla dorosłych, zależność Niemiec od importu może zacząć słabnąć w nadchodzących latach. Oczekuje się jednak, że Niemcy nadal będą potrzebować znacznego importu konopi indyjskich w perspektywie krótko i średnioterminowej.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte (BfArM). (2024). Medizinalcannabisverkehr – Ein-/Ausfuhr Z linku: https://www.bfarm.de/DE/Bundesopiumstelle/_FAQ/Medizinisches-Cannabis/MedCan-Einfuhr-Ausfuhr/faq-liste
- Lamers M. (2024). MJBizDaily. German cannabis imports rise to 34.6 tons as cultivators eye end of quota system. Z linku: https://mjbizdaily.com/german-cannabis-imports-rise-to-34-tons/
- Green J. (2024). International CBC. Legal Medical Cannabis Imports Surged In Q3 In Germany. Z linku: https://internationalcbc.com/legal-medical-cannabis-imports-surged-in-q3-in-germany/
NAPISZ KOMENTARZ