fbpx
AKTUALNOŚCI
23 kwietnia 2024

Władze Nowego Jorku walczą z nielegalnymi sklepami z marihuaną

Władze Nowego Jorku nie radzą sobie z nielegalnie działającymi sklepami z marihuaną. W związku z tym gubernator zapowiedziała zaostrzenie kar.
sklep z marihuaną

31 marca 2022 roku władze Nowego Jorku zalegalizowały rekreacyjną marihuanę dla dorosłych. Ilość sklepów z marihuaną, które działają bez licencji, wymknęła się spod kontroli. 

Plan zakończenia chaosu wokół nielegalnych sklepów z marihuaną

Gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul, ogłosiła nowy plan „zakończenia ostatecznego zakończenia chaosu”. Całe zamieszanie powstało w związku z działającymi sklepami z marihuaną bez licencji. Przedstawiła nowy pięciopunktowy plan, mający na celu znaczne zaostrzenie walki z kwitnącym rynkiem nielegalnej marihuany w Nowym Jorku. Minął już ponad rok od rozpoczęcia podejmowanych działań w tym temacie, jednak nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów.

Grzywny dla sklepów z marihuaną bez licencji

Presja związana z koniecznością ograniczenia działania nielegalnego rynku stale narasta. W ubiegłym roku w Nowym Jorku wprowadzono nowe przepisy umożliwiające organom regulacyjnym nakładanie grzywien w wysokości 10 000 dolarów za każdy dzień prowadzenia działalności bez licencji. Kwota wzrasta do 20 000, jeśli wcześniej otrzymali ostrzeżenie rządowe.

Kathy Hochul podkreśliła jednak, że grzywny są obecnie postrzegane jako niewielki koszt dla tych firm, które mimo nałożonej kary są w stanie kontynuować działalność.

Nielegalne sklepy z marihuaną zostaną zamknięte na kłódkę

Nowy plan będzie finansowany z budżetu państwa. Zgodnie z nim organ Office of Cannabis Management otrzyma uprawnienia do zamykania firm natychmiast po inspekcji, jeśli sprzedają nielegalną marihuanę.

Co więcej, władze hrabstw i miast, w tym Nowego Jorku, będą upoważnione do zamykania sklepów z marihuaną działających bez licencji i nakładania kar za wykroczenia i nieprzestrzeganie zakazu.

Nowe zasady dotyczą także właścicieli lokali, którzy przymykają oko na nielegalną działalność. Teraz każdy wynajmujący, który nie przedstawi postępowania eksmisyjnego przeciwko najemcom naruszającym prawo, będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 50 000 dolarów lub pięciokrotność czynszu od momentu powiadomienia wynajmującego o naruszeniu.

sklep z marihuaną
Nowe zaostrzenia w przepisach mają pomóc w zamknięciu nielegalnych sklepów z marihuaną w Nowym Jorku

Zmiany w lokalnych przepisach

Lokalne hrabstwa i miasta otrzymają również większe uprawnienia do ustalania własnych przepisów dotyczących nielicencjonowanych firm. Ponadto otrzymają prawo do wszczynania postępowań nadzwyczajnych przeciwko takim firmom i właścicielom.

Powołana zostanie też nowa ogólnostanowa grupa zadaniowa, której zadaniem będzie wzmocnienie działań i zamknięcie nielegalnych sklepów z marihuaną. Kontrolowani będą także dostawcy nielicencjonowanej marihuany przybywający do stanu.

Wreszcie, gubernator planuje zmienić kodeks administracyjny miasta Nowy Jork, aby umożliwić „przeprowadzanie inspekcji, wydawanie naruszeń, przejmowanie nielegalnych konopi indyjskich i zamykanie sklepów na kłódkę”.

Zmiany te pozwolą na przeprowadzenie przesłuchań administracyjnych w ciągu pięciu dni od wykonania nakazu zamknięcia, a decyzja zostanie wydana w ciągu czterech dni od przesłuchania.

To wszystko dzieje się w obliczu rosnącej presji na stanowe organy regulacyjne konopi indyjskich ze strony gubernator Kathy Hochul.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. New York’s Illicit Cannabis Market Could Finally Be Brought Down As Sweeping New Powers Introduced. Z linku: https://businessofcannabis.com/new-yorks-illicit-cannabis-market-could-finally-be-brought-down-as-sweeping-new-powers-introduced/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Codzienne używanie marihuany w USA wyprzedziło spożycie alkoholu Coraz więcej stanów USA legalizuje konopie indyjskie dla dorosłych. Jak na przestrzeni lat wyglądało spożycie marihuany i alkoholu? Justyna Walentynowicz27 maja 2024
AKTUALNOŚCI W Australii odbędzie się badanie: marihuana a zdolność prowadzenia pojazdów W jakiej sytuacji znajdują się kierowcy stosujący terapię medyczną marihuaną? Co może zmienić się w kwestii marihuana a prowadzenie pojazdu? Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana od kalifornijskiej marki Cookies trafi do polskich aptek! Cookies, czyli kalifornijska marka założona przez Bernera trafi do Polski jako medyczna marihuana. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Konopie na Politechnice Lubelskiej. Sprawdź co zrobili z nich studenci Na Politechnice Lubelskiej pojawiły się konopie! Sprawdź dlaczego i po co. Mikołaj Rusin23 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana podbija Europę. Jest legalna już w 21 krajach UE Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Departament Sprawiedliwości USA zmieni harmonogram konopi indyjskich Historyczna decyzja w USA! Konopie indyjskie zostaną przeniesione do Wykazu III, a ich wartość medyczna została uznana pierwszy raz od ponad 50 lat Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Niemcy wprowadzają nowe przepisy po legalizacji konopi. Zmiany dla kierowców Od 1 kwietnia w Niemczech dorośli mogą legalnie korzystać z konopi indyjskich. Jakie zmiany wprowadza kraj? Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz21 maja 2024
AKTUALNOŚCI Czechy zakazują sprzedaży HHC. Rząd wprowadzi nowe regulacje substancji Zakaz sprzedaży HHC w Czechach. Rząd podejmuje działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz15 maja 2024