fbpx
MEDYCYNA
8 lutego 2024

Charakterystyka odmiany marihuany. Poznaj związki w konopiach

Poznaj różnorodność, jakie oferują odmiany marihuany. Wejdź i sprawdź ⇨ jak wybrać idealną odmianę konopi dla siebie
brazowe odmiany marihuany

Bardzo często wśród pacjentów pojawia się pytanie: jaką odmianę medycznej marihuany wybrać? Finalnie powinien o tym zadecydować lekarz specjalizujący się w terapii konopnej. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc wam lepiej rozróżniać charakterystykę odmiany marihuany. Każda z odmian, oferuje nieco inne korzyści lecznicze, ponieważ różnią się swoją budową chemiczną. Składa się na to zawartość kannabinoidów (między innymi poziom THC i CBD) oraz stężenia konkretnych terpenów i flawonoidów. 

Nazwa odmiany marihuany

Ktoś, kto nigdy nie miał styczności z marihuaną, poszukując leku, na migrenę dotarł, do terapii konopnej. Zrozumiałe, że spotykając się z nazwą odmiany marihuany medycznej Gorilla Glue chciałby wiedzieć więcej co się pod tym kryje. Skąd wzięły się te nazwy takie jak White Widow, Jack Herer, Blueberry (i tak dalej)? Ktoś po prostu je stworzył w procesie powstawania odmiany. Każda z nich ma także nadaną nazwę medyczną. 

Ważną kwestią po identyfikacji szczepu, jest jego charakterystyka i profil chemiczny. Odmiany marihuany dzielimy także na geny indica (działanie relaksujące, przeciwbólowe, usypiające), oraz geny sativa (pobudza, dodaje energii, wzmacnia kreatywność) i hybrydy. W związku z powstawaniem wielu nowych odmian warto skupić się na głębszej specyfikacji. Wyjdźmy poza schemat indica i sativa.

Co kryje się pod nazwą odmiany marihuany Gorilla Glue?

Roślina konopi zawiera setki związków chemicznych. Jest na tyle zróżnicowana pod względem ilości odmian i ich działania, że trudno byłoby stworzyć coś, co odpowiada ulotce dołączonej do opakowania z innymi lekami. Jednak, zapoznając się z charakterystyką odmiany marihuany, da się takie działanie zrozumieć, tym samym lepiej obserwując przebieg swojego leczenia. Analiza chemiczna umożliwia określenie stężenia kannabinoidów i terpenów, które produkuje konkretny strain.

Na przykład Gorilla Glue uprawiana według standardów farmaceutycznych wyprodukuje: 20-22% THC i do 1% CBD. W profilu terpenowym znajduje się także konkretne stężenie terpenów takich jak b-kariofilen, b-mircen, d-limonen, a-humulen i a-bisabolol. Terpeny będą działać w synergii z innymi związkami, powodując konkretne działanie lecznicze, np. przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i mnóstwo innych. Te wszystkie właściwości tworzą farmakologicznie aktywny zestaw cech Gorilla Glue. Każda odmiana będzie oferować podobne lub zupełnie inne właściwości i na każdego może zadziałać inaczej. Dlatego ważne jest dopasowanie odmiany medycznej marihuany do terapii swojego schorzenia.

najmocniejsze odmiany marihuany
Każda z odmian marihuany ma swój unikalny zestaw cech

Skład odmiany marihuany

Nowy przegląd literatury naukowej opublikowany w Molecules bada interakcje współpracy różnych związków chemicznych w marihuanie – w tym kannabinoidów, terpenów i flawonoidów. Potwierdza, że lepsze zrozumienie połączonych efektów składników ma kluczowe znaczenie dla odkrycia pełnego potencjału terapeutycznego konopi.

Odkrycia te potwierdzają to, co wiele osób zajmujących się marihuaną mówi od lat: zawartość THC to nie jedyne co wpływa na doznania związane z konopiami indyjskimi. To także skomplikowane dla niektórych interakcje między kannabinoidami, terpenami, flawonoidami i innymi cząsteczkami w roślinie. Zjawisko określa się efektem anturażu, otoczenia (ang. entourage effect). Jest ono powszechnie znane w ziołolecznictwie i można zaobserwować go we wszystkich lekach roślinnych – nie tylko konopiach. W taki sposób działa, np. medycyna chińska. Konopie zawierają setki leczniczych substancji i wyróżniają się na tle innych lekarstw. 

CBD i THC to nie wszystko

„W nauce o konopiach terpeny i flawonoidy były często pomijane, a większość literatury koncentrowała się głównie na głównych kannabinoidach THC i CBD. Jednak pojawiające się dowody sugerują, że składniki te, w szczególności kannabinoidy i terpeny, odgrywają istotną rolę w interakcji i współpracy. To wzajemne oddziaływanie daje początek różnorodnym efektom, korzyściom i skutkom ubocznym obserwowanym wśród różnych odmian konopi, które mogą różnić się proporcjami tych składników” – informuje zespół badawczy.

Badanie, opublikowane w styczniu 2024, mówi, że tylko poprzez badanie takich interakcji naukowcy mogą poznać pełny potencjał terapeutyczny konopi indyjskich w dziedzinie naturalnej medycyny roślinnej.

Zwrócenie większej uwagi na różne proporcje kannabinoidów, terpenów i flawonoidów w określonych odmianach konopi lub produktach może otworzyć drogę do opracowania bardziej spersonalizowanych i skutecznych interwencji leczniczych. Zrozumienie skomplikowanej interakcji między związkami chemicznymi ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pełnych korzyści terapeutycznych.

Właściwości odmiany marihuany

Naukowcy stwierdzili, że kannabinoidy i terpeny wchodzą w interakcje z układem endokannabinoidowym i wywierają różny wpływ na organizm, w tym działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne. Staje się jednak coraz bardziej jasne, że ich efekty nie są przypisywane wyłącznie ich działaniu, ale są modulowane przez inne związki zawarte w roślinie.

„Wykazano, że terpeny mają właściwości farmakologiczne i mogą wchodzić w interakcje z receptorami neuroprzekaźników, enzymami i błonami komórkowymi. Mogą one również wpływać na farmakokinetykę i farmakodynamikę kannabinoidów, potencjalnie wzmacniając lub modulując ich działanie w konkretnych odmianach marihuany” – czytamy w badaniu

Koncepcja efektu anturażu sugeruje, że połączone działanie kannabinoidów i terpenów może skutkować synergistycznym lub addytywnym efektem terapeutycznym większym niż suma ich indywidualnych efektów.

nazwy odmiany marihuany
Efekt anturażu to połączenie związków, które tworzą wzmocnione działanie

Składniki chemiczne odmian konopi

Badania nad inną klasą związków, flawonoidów, są stosunkowo ograniczone. Autorzy sugerują ich właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i neuroprotekcyjne. A niektóre specyficzne flawonoidy w odmianach marihuany, takie jak kannaflawiny, wykazały silne działanie przeciwzapalne, szczególnie w przypadku neurozapalenia. To o czym wspominał Bas Tajpan, w utworze Nowy Protest ma podstawy naukowe:

Konopia zawiera składniki, które zmniejszają ból oraz działają, przeciwzapalnie a badania potwierdzają, że konopia jest bardziej skuteczna niż aspiryna”.

To właśnie zasługa działania kannaflawiny A, która działa 30 razy silniej niż aspiryna w hamowaniu prostaglandyny E2.

Powodem, dla którego niektóre kombinacje tych bio molekuł sprawiają, że czujemy się inaczej, są synergistyczne właściwości tych różnych związków. Na przykład kannabidiol (CBD) moduluje działanie THC na barierę krew-mózg. Flawonoidy mają podobne zdolności synergistyczne. 

Różne proporcje związków roślinnych występują w każdej z odmian marihuany, co powoduje działania chemiczne w układzie nerwowym. Dlatego niektóre odmiany marihuany nadają się do walki z bólem, podczas gdy inne są lepsze w wywoływaniu efektu podnoszącego na duchu.

Badanie zapewnia lepszy obraz złożonej sieci interakcji chemicznych, które mogą wpływać na wpływ marihuany na człowieka.

Dlaczego badania odmian marihuany są ważne

Jednocześnie w dokumencie przyznano, że badania nad substancją kontrolowaną przez władze federalne USA pozostają poważnym wyzwaniem.

„Konieczne jest zajęcie się barierami regulacyjnymi utrudniającymi badania nad konopiami indyjskimi. Pokonanie tych przeszkód, wynikających z klasyfikacji konopi indyjskich jako substancji z Wykazu I, ma kluczowe znaczenie dla rozszerzenia dostępu do produktów z konopi indyjskich do celów badawczych. Co więcej, umożliwiłoby to bardziej kompleksowe badanie terapeutycznych i niepożądanych skutków konopi indyjskich i kannabinoidów, wspierając świadome podejmowanie decyzji w inicjatywach dotyczących zdrowia publicznego”. – czytamy w badaniu

Kompleksowe badanie synergii między kannabinoidami, terpenami i flawonoidami, w połączeniu z postępem w badaniach fitochemicznych i usuwaniem barier regulacyjnych jest bardzo ważne. Stanowi klucz do uwolnienia pełnego potencjału terapeutycznego konopi indyjskich.

Niedawny przegląd przeprowadzony przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wykazał, że marihuana powinna zostać przeniesiona do wykazu III ustawy o substancjach kontrolowanych (CSA).

Rozwój badań nad marihuaną

Niemniej jednak badania naukowe wzrosły w związku z rosnącym ruchem legalizacyjnym. Według analizy przeprowadzonej przez NORML naukowcy opublikowali ponad 32.000 badań nad marihuaną w ciągu ostatniej dekady. Nektóre z ostatnich lat ustanowiły rekordy badań.

Wiele z tych badań koncentrowało się na skutkach konsumpcji konopi indyjskich. Niektóre z nich próbowały zagłębić się w fundamentalną chemię marihuany. W 2023 badacze z Abstrax Tech odkryli wcześniej niezidentyfikowane związki konopi zwane flaworantami.  Podobnie jak terpeny, flaworanty są klasyfikowane jako substancje lotne. Zazwyczaj łatwo rozprzestrzeniają się w powietrzu. Naukowcy odkryli, że środki aromatyzujące mogą również tworzyć podobne aromaty między odmianami marihuany. Wcześniej wielu uważało, że same terpeny są odpowiedzialne za różne zapachy wytwarzane przez roślinę.

Badacze zidentyfikowali niezliczoną ilość związków poza terpenami, które silnie wpływają na unikalne właściwości aromatyczne konopi. W szczególności nową klasę tropikalnych lotnych związków siarki (VSC). Są one głównymi składnikami niektórych odmian o silnym aromacie cytrusów lub owoców tropikalnych. Skatol (3-metyloindol), wysoce ostry związek, został zidentyfikowany jako kluczowy związek aromatyczny w odmianach o nutach pikantnych.

Badanie przeprowadzone w 2023 potwierdza teorię efektu anturażu. Stwierdza, że produkty z konopi zawierające bardziej zróżnicowany wachlarz naturalnych związków zapewniają jeszcze silniejsze doznania psychoaktywne. Trwają one dłużej niż haj wywołany przez produkty z samym THC.

Badanie z 2018 roku dowiodło, że pacjenci cierpiący na epilepsję doświadczają, lepszych wyników stosując, produkty full-spectrum. Mają mniejszą liczbę niepożądanych skutków ubocznych gdy stosują roślinne ekstrakty CBD w porównaniu z oczyszczonymi produktami CBD (izolatami).

Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

Źródła:

  1. Al-Khazaleh K.A., Zhou X., Bhuyan J.D., Münch W.G., Al-Dalabeeh E.A., Jaye K., Chang D. Molecules. (2024). The Neurotherapeutic Arsenal in Cannabis sativa: Insights into Anti-Neuroinflammatory and Neuroprotective Activity and Potential Entourage Effects. Z linku: https://www.mdpi.com/1420-3049/29/2/410
  2. Adlin B. (2024). Marijuana Moment. New Study Shows How Marijuana Compounds Like Cannabinoids, Terpenes And Flavonoids Interact For Medical Benefits. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/new-study-shows-how-marijuana-compounds-like-cannabinoids-terpenes-and-flavonoids-interact-for-medical-benefits/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Badacze wykazali przeciwnowotworowe działanie terpenów konopnych Terpeny mają działanie przeciwnowotworowe? Poznaj wyniki najnowszych badań nad terpenami konopnymi i ich wpływem na leczenie raka. Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Czy susz jest najlepszą formą przyjmowania medycznej marihuany? Susz medycznej marihuany to najpopularniejszy produkt z konopi w aptekach. Czy jednak jest to najlepsza forma terapii konopiami? Michał Szary19 lipca 2024
MEDYCYNA Medycyna indyjska: CBD na stany lękowe naprawdę działa CBD na stany lękowe w medycynie indyjskiej: sprawdź, czy może pomóc Tobie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie korzyści! Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a leki przeciwbólowe: badanie ujawnia zaskakujące wyniki Jak coraz więcej pacjentów zastępuje tradycyjne środki przeciwbólowe medyczną marihuaną? Jakie przynosi to efekty? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Nadchodzi koniec e-recept na medyczną marihuanę? Wyjaśnienie nowych przepisów Ministerstwo Zdrowia szykuje nowelizację przepisów. Czy jest to koniec e-recept na medyczną marihuanę? Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin18 lipca 2024
MEDYCYNA Polski raper stworzył hymn dla pacjentów medycznej marihuany! Hymn dla pacjentów medycznej marihuany, tak można nazwać nowy numer Palucha. Sprawdź więcej informacji na temat u tworu i dowiedz się jak zostać pacjentem medycznej marihuany. Mikołaj Rusin12 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a zaburzenia lękowe: leczenie czy pogorszenie objawów? Czy marihuana może pomóc w leczeniu zaburzeń lękowych, czy pogarsza ich objawy? Dowiedz się więcej na temat wpływu cannabis na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024