fbpx
MEDYCYNA
26 marca 2024

D-limonen – terpen, który zmniejsza stany lękowe po THC

D-limonen to związek znajdujący się w kwiatach konopi i skórce cytrusów. Ma właściwości antystresowe i przeciwlękowe.
d-limonen

D-limonen (D-limonene) to terpen o cytrusowym zapachu zawarty m.in w cytrynach i marihuanie. Posiada właściwości łagodzące niepokój i paranoje wywołane, np. zbyt dużą dawką THC. 

Jak D-limonen wpływa na działanie THC?

Naukowcy twierdzą, że ich najnowsze odkrycia mogą pomóc wykorzystać maksymalny potencjał terapeutyczny THC i pozytywnie wpłynąć na zdrowie publiczne. W badaniu sprawdzającym jak D-limonen działa w połączeniu z THC wziął udział Ethan Russo, zasłużony w konopnym świecie badacz. Rozbudował on teorię i zastosowanie efektu anturażu. Naukowcy od dawna słyszeli o tym, że jedne szczepy działają lepiej przeciwbólowo, inne na sen a jeszcze inne działają uspokajająco. Kiedy dowiedzieli się o istnieniu terpenoidów, zasugerowali, że mogą one wzmacniać działanie kannabinoidów. Wszystkie z tych związków odpowiadają za różnice między psychoaktywnym oraz terapeutycznym działaniem odmian marihuany.

Efekt anturażu w konopiach to zjawisko polegające na tym, że wszystkie związki zawarte w konopiach, w tym kannabinoidy, terpeny i flawonoidy, działają synergistycznie. Zapewniają korzystniejszy efekt zdrowotny. Z tego powodu wielu pacjentów medycznej marihuany stosuje leki na bazie całych roślin, zamiast izolowanych kannabinoidów.

D-limonen w połączeniu z THC – korzyści zdrowotne

Publikacja na temat terpenu o zapachu cytrusów pojawiła się w najnowszym numerze czasopisma Drug and Alcohol Dependence. Nowy artykuł mówi, że badani, którzy waporyzowali terpen D limonen w połączeniu z dawką THC, doświadczali mniejszego niepokoju i paranoi w porównaniu do tych, którzy spożywali samo THC. Dane pochodzą z badania sfinansowanego przez National Institute on Drug Abuse (NIDA).

„Oceny subiektywnych efektów odczuwania lęku zmniejszały się jakościowo wraz ze wzrostem dawki D-limonenu. Podawanie 30 mg THC + 15 mg D-limonenu jednocześnie znacząco zmniejszyło oceny skali: niepokoju / nerwowości i paranoi w porównaniu z samą dawką 30 mg THC”.  – czytamy w raporcie

Cytrusowy składnik roślin

D-limonen, to terpen, który występuje w cytrynach i cytrusowych olejkach eterycznych. Jest drugim najbardziej rozpowszechnionym terpenoidem w przyrodzie. Badanie potwierdza, że w połączeniu z THC redukował efekt lęku. Z analizy wynika także, że podawany samodzielnie wydawał się mieć minimalny wpływ na doświadczenia uczestników po spożyciu.

„Terpen miał niewielki wpływ na inne powszechne subiektywne, poznawcze lub fizjologiczne skutki THC. Wdychanie samego odparowanego terpenu nie wywołało efektów, które różniłyby się od placebo”. – stwierdzili naukowcy.

Porównanie działania D-limonenu i THC 

Uczestnicy badania wdychali parę z waporyzacji D-limonenu, samego THC, oraz THC i D-limonen razem lub placebo (wodę destylowaną). Następnie rejestrowano parametry badanych, ich zdolności poznawcze, nastrój oraz subiektywne skutki działania leku. Pomiarów dokonywano natychmiast po sesji, a także okresowo w ciągu sześciu godzin.

Eksperyment wykazał, że jednoczesne podawanie D-limonenu i THC zmniejszyło subiektywne wskaźniki lęku wywołanego przez THC. D-limonen selektywnie osłabiał efekty anksjogenne (nasilające lęk i niepokój) wywołane przez THC. To sugeruje, że terpenoid może zwiększyć indeks terapeutyczny THC”. – stwierdzono w badaniu

Jest to jedno z pierwszych badań klinicznych, które wykazało, jak ważny jest efekt otoczenia w marihuanie. Potwierdza, że THC i inne składniki rośliny oddziałują na siebie w znaczący sposób. Odpowiednie kombinacje kannabinoidów i terpenów wpływają na siebie i oferują oczekiwany efekt – np. działanie przeciwbólowe. W innym z badań naukowcy wykazali skuteczność kannabinodiów i terpenów w zapobieganiu proliferacji raka i zmniejszaniu stanu zapalnego.  Terpinolen, eukaliptol, P-cymen β-mircen wykazały aktywność antynowotworową. Następnie badacze przeprowadzili analizę korelacji między terpenami i kannabinoidami. Odkryli, że istnieje współzależność dla następujących par: α-pinen+CBD, p-cymen+CBGA terpinolen +CBG oraz Isopulegol i CBGA.

D – limonen (d-limonene) jako redukcja lęku

Autorzy badania dotyczącego wpływu D-limonenu na redukcję lęku to naukowcy z instytucji takich jak Johns Hopkins University School of Medicine, University of Colorado Anschutz Medical Campus i CReDO Science. Na temat swojego badania, napisali, że odkrycia przyczyniają się do coraz lepszego zrozumienia działania konopi indyjskich, co może odgrywać rolę zarówno w leczeniu, jak i polityce publicznej.

„Widzimy rosnące zainteresowanie wykorzystaniem konopi indyjskich do celów leczniczych i rozszerzającą się legalizację konopi indyjskich do celów rekreacyjnych na całym świecie. Dalsze zrozumienie, które składniki mogą zwiększyć profil bezpieczeństwa cannabis poprzez osłabienie działań niepożądanych (np. lęku i paranoi), a które składniki mogą nasilać działania niepożądane, ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju stosowania kannabinoidów w medycynie i, szerzej, ochrony zdrowia publicznego”. – czytamy w badaniu

limone
D-limonen w połączeniu z THC działa przeciwlękowo

Syntetyczne kannabinoidy

Farmaceutyczne preparaty z THC, takie jak Dronabinol (Marinol) i chemiczne analogi TH 637C są już  zatwierdzone do leczenia niektórych poważnych schorzeń.

„Stosowanie tych leków jest częściowo ograniczone ze względu na wąski indeks terapeutyczny (tj. skuteczna dawka terapeutyczna jest zbliżona do dawki, która może wywołać zdarzenie niepożądane)” – czytamy w raporcie.

Drobinalol to syntetyczna forma THC. Jest to kannabinoid o psychoaktywnym działaniu, który także występuje w marihuanie naturalnie. Główna różnica jest taka, że produkt syntetyczny powstaje w laboratorium, natomiast fitokannabinoid roślina wytwarza naturalnie, dodając do tego swoje własne wartości terapeutyczne z flawonoidów i innych kannabinoidów, a także terpenów.

Dlaczego syntetyczne kannabinoidy powodują efektu uboczne, takie jak lęki i mdłości? Skoro samo THC w zbyt dużych dawkach powoduje u niektórych niepokój, wyobraźmy sobie, co dzieje się po syntetycznie wyprodukowanym, czystym THC w ogromnym stężeniu. Właśnie dlatego badanie idealnie obrazuje, jak możemy wydobyć z natury to, co najlepsze, minimalizując efekty uboczne.

Dlaczego warto łączyć D-limonen z THC?

„Opracowanie nowych leków na bazie THC, które łagodzą działanie anksjogenne THC, a tym samym poszerzają jego indeks terapeutyczny, może przynieść znaczne korzyści kliniczne. Wyniki sugerują, że opracowanie nowych formuł produktów z konopi indyjskich o wysokiej zawartości D-limonenu to realna i stosunkowo prosta strategia poszerzenia możliwości terapeutycznych medycznej marihuany. Może zmniejszyć także niekorzystne skutki związane z rekreacyjnym stosowaniem marihuany”. – podsumowują naukowcy

Nowe badania są częścią rosnącej dziedziny badań nad efektem anturażu w konopiach indyjskich, a także w roślinach i grzybach enteogennych. Medycyna zachodnia tworząc leki takie jak Drobinalol zazwyczaj dąży do zidentyfikowania i wyizolowania pojedynczego składnika aktywnego. Odkrycia badaczy te podkreślają potencjalnie silne interakcje różnych składników chemicznych wytwarzanych przez roślinę.

Przykładowe odmiany medycznej marihuany, które zawierają limonen

Lista kilku odmian medycznej marihuany, które zawierają limonen:

Badania naukowe nad synergicznym działaniem związków

Odrębne badanie przeprowadzone w 2023 wykazało, że efekt anturażu daje lepszy haj, niż samo THC. Kiedy większość ludzi myśli o tzw. haju związanym z konsumpcją marihuany, zazwyczaj ma na myśli główny składnik psychoaktywny rośliny, czyli THC. Analiza potwierdza teorię efektu otoczenia. Stwierdza, że produkty z konopi, które zawierają bardziej zróżnicowany wachlarz naturalnych kannabinoidów zapewniają jeszcze silniejsze doznania psychoaktywne. Co więcej, trwają one dłużej niż haj wywołany przez produkty z samym THC.

Badanie z 2018 roku wykazało, że pacjenci cierpiący na epilepsję doświadczają lepszych wyników zdrowotnych gdy stosują roślinne ekstrakty CBD zamiast izolatu. Zaobserwowali u siebie także mniejszą ilość skutków ubocznych.

W ubiegłym roku naukowcy odkryli również związki konopi zwane flaworantami. Badacze zidentyfikowali niezliczoną ilość związków poza terpenami, które silnie wpływają na unikalne właściwości aromatyczne konopi. W szczególności nową klasę tropikalnych lotnych związków siarki (VSC). Są one głównymi składnikami niektórych odmian o silnym aromacie cytrusów lub owoców tropikalnych. Skatol (3-metyloindol), wysoce ostry związek, został zidentyfikowany jako kluczowy aromat w odmianach o nutach pikantnych.

Ziołowa interakcja

Podobne zjawiska zauważa się wokół psychodelicznych roślin i grzybów. Naukowcy niedawno odkryli, że ekstrakt z grzybów psychodelicznych o pełnym spektrum działania powodował silniejszy efekt niż syntetyczna psylocybina. Odkrycia sugerują, że grzyby, podobnie jak konopie indyjskie, wykazują efekt otoczenia. Cieszymy się, że naukowcy wiedzą, że synergia może dać więcej korzyści. Co prawda, my już od dawna znamy ten efekt z ziołolecznictwa, ale takie badania i realne dowody są bardzo potrzebne.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

Źródła:

  1. Drug and Alcohol Dependence. (2024). Vaporized D-limonene selectively mitigates the acute anxiogenic effects of Δ9-tetrahydrocannabinol in healthy adults who intermittently use cannabis. Z linku: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0376871624001881
  2. Adlin B. (2024). Marijuana Moment. A Citrusy-Smelling Terpene In Marijuana Can Reduce Anxiety And Paranoia Caused By THC, Federally Funded Study Finds. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/a-citrusy-smelling-terpene-in-marijuana-can-reduce-anxiety-and-paranoia-caused-by-thc-federally-funded-study-finds/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MEDYCYNA Badacze wykazali przeciwnowotworowe działanie terpenów konopnych Terpeny mają działanie przeciwnowotworowe? Poznaj wyniki najnowszych badań nad terpenami konopnymi i ich wpływem na leczenie raka. Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Czy susz jest najlepszą formą przyjmowania medycznej marihuany? Susz medycznej marihuany to najpopularniejszy produkt z konopi w aptekach. Czy jednak jest to najlepsza forma terapii konopiami? Michał Szary19 lipca 2024
MEDYCYNA Medycyna indyjska: CBD na stany lękowe naprawdę działa CBD na stany lękowe w medycynie indyjskiej: sprawdź, czy może pomóc Tobie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie korzyści! Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a leki przeciwbólowe: badanie ujawnia zaskakujące wyniki Jak coraz więcej pacjentów zastępuje tradycyjne środki przeciwbólowe medyczną marihuaną? Jakie przynosi to efekty? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz19 lipca 2024
MEDYCYNA Nadchodzi koniec e-recept na medyczną marihuanę? Wyjaśnienie nowych przepisów Ministerstwo Zdrowia szykuje nowelizację przepisów. Czy jest to koniec e-recept na medyczną marihuanę? Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin18 lipca 2024
MEDYCYNA Polski raper stworzył hymn dla pacjentów medycznej marihuany! Hymn dla pacjentów medycznej marihuany, tak można nazwać nowy numer Palucha. Sprawdź więcej informacji na temat u tworu i dowiedz się jak zostać pacjentem medycznej marihuany. Mikołaj Rusin12 lipca 2024
MEDYCYNA Marihuana a zaburzenia lękowe: leczenie czy pogorszenie objawów? Czy marihuana może pomóc w leczeniu zaburzeń lękowych, czy pogarsza ich objawy? Dowiedz się więcej na temat wpływu cannabis na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
MEDYCYNA Kto odpowiada za medyczna marihuanę w Polsce? Aspekty prawne, producenci i rodzaje produktów Polski rynek medycznej marihuany rozwija się z roku na rok. Przeczytaj o jego aspektach prawnych, najpopularniejszych producentach i odmianach dostępnych w aptekach. Michał Szary2 lipca 2024